Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Лидия Николова » 28 Май 2017, 17:22

Благодаря Ви за бьрзия отговор. Бихте ли се ангажирала с препоръка на имуномодулатор при Хашимото.
Поздрави и благодарности.
Лидия Николова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:29

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Май 2017, 16:09

Лидия Николова написа:Благодаря Ви за бьрзия отговор. Бихте ли се ангажирала с препоръка на имуномодулатор при Хашимото.
Поздрави и благодарности.

Уважаема Лидия Николова,
при тиреоидит на Хашимото не се използват имуностимулатори. При автоимуните заболявания имунната система на организма напада собствени клетки. Реакцията от стимулирането на имунната система е непредсказуема.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Simon4e » 05 Юни 2017, 11:10

Здравейте д-р Йорданова,
след направени изследвания и консултации при ендокринолог,преглед на ехограф,ми казаха че имам тиреоидит на Хашимото,но в начална форма и не било опасно.Лекарката ми изписа селен,който да пия първия месец 2 пъти на ден,още два месеца по веднъж на ден.Проблема ми беше,че мц започна да е нередовен,за около два месеца качих 10 кг. без да съм променяла навиците си на хранене,дори намалих някои продукти като хляба,движа се/работата ми е свързана с движение/,от време на време спортувам.След преглед при генеколог се оказа че там нямам проблем и ме препратиха към ендокринолог. Притеснявам се,че тези килограми се увеличават и вървя към затлъстяване.Никога не съм имала толкова излишни кг. по себе си.Посъветвайте ме освен балансираното хранене,с какво друго мога да започна да свалям и дали само този селен би ми помогнал.
Simon4e
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Юни 2017, 10:58

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Юни 2017, 07:19

Simon4e написа:Здравейте д-р Йорданова,
след направени изследвания и консултации при ендокринолог,преглед на ехограф,ми казаха че имам тиреоидит на Хашимото,но в начална форма и не било опасно.Лекарката ми изписа селен,който да пия първия месец 2 пъти на ден,още два месеца по веднъж на ден.Проблема ми беше,че мц започна да е нередовен,за около два месеца качих 10 кг. без да съм променяла навиците си на хранене,дори намалих някои продукти като хляба,движа се/работата ми е свързана с движение/,от време на време спортувам.След преглед при генеколог се оказа че там нямам проблем и ме препратиха към ендокринолог. Притеснявам се,че тези килограми се увеличават и вървя към затлъстяване.Никога не съм имала толкова излишни кг. по себе си.Посъветвайте ме освен балансираното хранене,с какво друго мога да започна да свалям и дали само този селен би ми помогнал.

Уважаеми Simon4e,
Наличието на тиреоидит на Хашимото (от описанието разбирам без да има промяна във функцията на щитовидната жлеза) не може да обясни качването на килограми. Предвид наличието на промени в менструалния цикъл е необходимо да се направят още изследвания за да се изключи ендокринна причина. Не съм виждала нито Вас, нито изследванията, които сте направили за да кажа дали това е направено. Трябваше да зададете въпросите за теглото на колегата, при който сте били. Той трябваше да Ви каже какво друго да направите.
Важно е да преоцените и собственото си поведение, т.к. при намален хранителен прием и редовна физическа активност се съгласете, че е невъзможно да качите за 2м 10 кг. Има й някаква причина, която неосъзнавате и без да я намерите, няма как да Ви се помогне.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Mazalova » 12 Юни 2017, 15:43

Здравейте, доктор Йорданова! Правих си изследвания, от които резултатите са следните:

Хормони
Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
TAT <20.0 IU/ml < 40
MAT 24.5 IU/ml < 35
fT4 0.93 ng/dl 0.89 - 1.76
TSH 1.114 uIU/ml 0.55 - 4.78
fT3 2.8 pg/ml 2.3 - 4.2

Искам да ви попитам тези стойности нормални ли са и дали са индикация за нещо?

Ще се радвам на вашия отговор. Благодаря!
Mazalova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Юни 2017, 15:38

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Юни 2017, 06:57

Mazalova написа:Здравейте, доктор Йорданова! Правих си изследвания, от които резултатите са следните:

Хормони
Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
TAT <20.0 IU/ml < 40
MAT 24.5 IU/ml < 35
fT4 0.93 ng/dl 0.89 - 1.76
TSH 1.114 uIU/ml 0.55 - 4.78
fT3 2.8 pg/ml 2.3 - 4.2

Искам да ви попитам тези стойности нормални ли са и дали са индикация за нещо?

Ще се радвам на вашия отговор. Благодаря!

Уважаеми Mazalova,
Посочените изследвания са в референтни граници. Щитовидната Ви жлеза работи нормално. Нямам представа за причината за пускане на тези изследвания за да мога да кажа повече.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Moonflower2 » 03 Авг 2017, 15:59

Здравейте! С Хашимото съм, бременна в 7г.с. ТСХ 3.35,не мога да се свържа с моя ендокринолог. Не приемам Еутирокс, само че по време на предишната ми бременност го пих като следяхме ТСХ всеки месец. Много ли са високи тези стойности за бременна?
Moonflower2
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Авг 2017, 15:56

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Авг 2017, 07:26

Moonflower2 написа:Здравейте! С Хашимото съм, бременна в 7г.с. ТСХ 3.35,не мога да се свържа с моя ендокринолог. Не приемам Еутирокс, само че по време на предишната ми бременност го пих като следяхме ТСХ всеки месец. Много ли са високи тези стойности за бременна?

Уважаема Moonflower2,
Подходът при всеки пациент е индивидуален. До скоро се смяташе, че щом ТСХ е под 2,5 трябва да се стартира лечение. В началото на 2017 година излязоха нови препоръки, според което не е необходимо да се включва лечение с левотироксин при пациенти такива пациенти. Те трябва да се проследяват ежемесечно и да се включи лечение при необходимост - покачване на ТСХ. Естествено препоръките се едно, а всеки пациент има индивидуални нужди, които познава неговия ендокринолог. Не мисля, че тази стойност на ТСХ е притеснителна и можете да изчакате връщането на лекаря си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Alex02 » 21 Сеп 2017, 17:49

Здравейте,
На 20 години съм, с диагностициран тиреоидит Хашимото от 1 година. С повишаване на дозата Еутирокс нивата на ТСХ варираха-м от 11 в началото до 3,1 преди 4 месеца. Преди 2 месеца ТСХ беше 8,8, а след увеличаване на дозата Еутирокс от 150 на 175 гами вместо спадане на ТСХ нивото му е вече 9,45.
Целесъобразно ли е по-нататъшно увеличаване на дозата на Еутирокс /допустими ли са такива дози изобщо/ или се налага смяна на лекарствения препарат?
Alex02
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Сеп 2017, 17:18

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Сеп 2017, 09:03

Alex02 написа:Здравейте,
На 20 години съм, с диагностициран тиреоидит Хашимото от 1 година. С повишаване на дозата Еутирокс нивата на ТСХ варираха-м от 11 в началото до 3,1 преди 4 месеца. Преди 2 месеца ТСХ беше 8,8, а след увеличаване на дозата Еутирокс от 150 на 175 гами вместо спадане на ТСХ нивото му е вече 9,45.
Целесъобразно ли е по-нататъшно увеличаване на дозата на Еутирокс /допустими ли са такива дози изобщо/ или се налага смяна на лекарствения препарат?

Уважаеми Alex02,
На 20 години най-вероятно нямате сериозни придружаващи заболявания и е необходимо да се поддържа ТСХ в норма. Дозата се качва докато не се постигнат целите.
В практиката ми повечето пациенти с много високи дози не са вземали медикамента правилно (сутрин на гладно с вода 30 мин. преди храна, 2 часа преди кафе). След промяна начина, по които приемат медикамента, част от тях даже намаляват дозата. Има и фактори, които няма как да повлияем - проблеми с храносмилателната система например, които водят до по-високи дози.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта