Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот nina.koilova » 19 Дек 2017, 20:59

Много Ви благодаря за отговора и че има ХОРА като Вас!
nina.koilova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Дек 2017, 12:56

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Vlladko » 01 Фев 2018, 09:45

Здравейте! Имам остановен хипотиреоидизъм и от края на месец ноември пия еуритокс 25мг. по половин таблетка на ден , назначен от ендокринолог. Имах ТСХ- 6.72 и МАТ- 137. Март месец съм на контролен преглед, но бих искала и вашето мнение. Мога ли едновременно с еуритокса да приемам и КЕЛП за подпомагане на щитовидната жлеза и колко време може да се прима? Благодаря за вниманието!
Vlladko
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Ное 2017, 09:51

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Фев 2018, 01:01

Vlladko написа:Здравейте! Имам остановен хипотиреоидизъм и от края на месец ноември пия еуритокс 25мг. по половин таблетка на ден , назначен от ендокринолог. Имах ТСХ- 6.72 и МАТ- 137. Март месец съм на контролен преглед, но бих искала и вашето мнение. Мога ли едновременно с еуритокса да приемам и КЕЛП за подпомагане на щитовидната жлеза и колко време може да се прима? Благодаря за вниманието!

Уважаеми Vlladko,
не се препоръчва да приемате йодсъдържащи хранителни добавки, каквато е келп. Това няма да подпомогне щитовидната жлеза и крие риск да влошите състоянието й. Предполагам, че причината за намалената функция на щитовидната Ви жлеза е автоимунно заболяване /това означава, че организма Ви напада собствената си щитовидна жлеза/. Такива заболявания изискват често проследяване на функцията на щитовидната жлеза, т.к. могат да доведат до трудно предвидими промени функцията й. Когато се установи наличие на намалена функция, се подпомага с внасяне на липсващите хормони от вън /дават се под формата на медикамент - еутирокс във вашия случай/.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Vlladko » 03 Фев 2018, 04:44

Благодаря за отговора!
Vlladko
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Ное 2017, 09:51

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Fani Petrova » 30 Мар 2018, 16:30

Здравейте д-р Йорданова,
Моля за становището Ви:

Жена на 34години съм, имам установен тиреоидит на Хашимото в хипо функция, приемам 75микгр. Л тироксин. Следя се на 6 месеца. Хормони: ft4- 15.19 ( 12 - 22), tsh -3,16 (0.27-4,2 ). След ехография, резултата е следния:
Д. Лоб 40/16/18мм, в горна трета , по предната повърхност -хипоехогенна зона 13/7мм, в долна трета, към истмуса
хипоехогенен нодул 15/8мм, истмус 4мм, л.лоб 40/16/14мм, структурата на паренхима е хипоехогенна, немохогенна, без увеличени л.в.
Зак: дифузни и отнищни промени, Хашимото -нодозен вариант.

Ехографията от преди 6 месеца - д.л. - към горен полюс, по предната повърхност - овално хипоехогенно поле 13/6мм, в средна трета подобно 16/11мм. / възможно ли е тогава възела да не е разпознат като такъв?

Сега ми препоръчаха биопсия на възела.

Има ли място за притеснение? Задължително ли препоръчвате биопсия? Прочетох страшни неща - има ли риск за рак? Откривам си и дрезгав глас и трудно преглъщане.

Доста съм притеснена и ще съм благодарна за Вашия отговор.
С уважение
Fani Petrova
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2014, 17:14

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Мар 2018, 17:38

Fani Petrova написа:Здравейте д-р Йорданова,
Моля за становището Ви:Жена на 34години съм, имам установен тиреоидит на Хашимото в хипо функция, приемам 75микгр. Л тироксин. Следя се на 6 месеца. Хормони: ft4- 15.19 ( 12 - 22), tsh -3,16 (0.27-4,2 ). След ехография, резултата е следния: Д. Лоб 40/16/18мм, в горна трета, по предната повърхност -хипоехогенна зона 13/7мм, в долна трета, към истмуса хипоехогенен нодул 15/8мм, истмус 4мм, л.лоб 40/16/14мм, структурата на паренхима е хипоехогенна, немохогенна, без увеличени л.в. Зак: дифузни и отнищни промени, Хашимото -нодозен вариант.
Ехографията от преди 6 месеца - д.л. - към горен полюс, по предната повърхност - овално хипоехогенно поле 13/6мм, в средна трета подобно 16/11мм. / възможно ли е тогава възела да не е разпознат като такъв?
Сега ми препоръчаха биопсия на възела. Има ли място за притеснение? Задължително ли препоръчвате биопсия? Прочетох страшни неща - има ли риск за рак? Откривам си и дрезгав глас и трудно преглъщане.
Доста съм притеснена и ще съм благодарна за Вашия отговор.
С уважение

Уважаема Fani Petrova,
При наличие на тиреоидит на Хашимото няма как да се каже, че нещо е изпуснато. Заболяването прави ехографския образ на щитовидната жлеза много разнороден и труден за интерпретиране. Често е много трудно да разграничиш възел от псевдовъзлите, които се виждат при автоимуния тиреоидит. Това се решава с ехографското наблюдение на пациента.
Без биопсия няма как да се отговори какво е естеството на възела. Това е целта да Ви насочат за биопсия. За да се осъществи биопсията е необходимо съгласието на пациента. При условие, че описвате оплаквания, е препоръчително да проведете изследването.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re:

Мнениеот Fani Petrova » 01 Апр 2018, 17:10

Dr Stella Yordanova написа:
Fani Petrova написа:Здравейте д-р Йорданова,
Моля за становището Ви:Жена на 34години съм, имам установен тиреоидит на Хашимото в хипо функция, приемам 75микгр. Л тироксин. Следя се на 6 месеца. Хормони: ft4- 15.19 ( 12 - 22), tsh -3,16 (0.27-4,2 ). След ехография, резултата е следния: Д. Лоб 40/16/18мм, в горна трета, по предната повърхност -хипоехогенна зона 13/7мм, в долна трета, към истмуса хипоехогенен нодул 15/8мм, истмус 4мм, л.лоб 40/16/14мм, структурата на паренхима е хипоехогенна, немохогенна, без увеличени л.в. Зак: дифузни и отнищни промени, Хашимото -нодозен вариант.
Ехографията от преди 6 месеца - д.л. - към горен полюс, по предната повърхност - овално хипоехогенно поле 13/6мм, в средна трета подобно 16/11мм. / възможно ли е тогава възела да не е разпознат като такъв?
Сега ми препоръчаха биопсия на възела. Има ли място за притеснение? Задължително ли препоръчвате биопсия? Прочетох страшни неща - има ли риск за рак? Откривам си и дрезгав глас и трудно преглъщане.
Доста съм притеснена и ще съм благодарна за Вашия отговор.
С уважение

Уважаема Fani Petrova,
При наличие на тиреоидит на Хашимото няма как да се каже, че нещо е изпуснато. Заболяването прави ехографския образ на щитовидната жлеза много разнороден и труден за интерпретиране. Често е много трудно да разграничиш възел от псевдовъзлите, които се виждат при автоимуния тиреоидит. Това се решава с ехографското наблюдение на пациента.
Без биопсия няма как да се отговори какво е естеството на възела. Това е целта да Ви насочат за биопсия. За да се осъществи биопсията е необходимо съгласието на пациента. При условие, че описвате оплаквания, е препоръчително да проведете изследването.


Уважаема д-р Йорданова, благодаря Ви за бързия отговор. Имам някои питания?

Дрезгавия глас, може ли е да е симптом на Хашимото, без злокачествено образование?
Това че не е пораснал възела за 6 месеца, не е ли успокоително? Разсеики на ехограф по принцип виждат ли се?
Спешно ли е провеждането на изследването- в смисъл да не губя време?
Дори при лош резултат от биопсията, може ли да се каже че навреме е установено, с оглед че заради Хашимотото жлезата е следена?


Сърдечно благодаря
Fani Petrova
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2014, 17:14

Re: Re:

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Апр 2018, 07:24

Fani Petrova написа:Уважаема д-р Йорданова, благодаря Ви за бързия отговор. Имам някои питания?
Дрезгавия глас, може ли е да е симптом на Хашимото, без злокачествено образование?
Това че не е пораснал възела за 6 месеца, не е ли успокоително? Разсеики на ехограф по принцип виждат ли се?Спешно ли е провеждането на изследването- в смисъл да не губя време?
Дори при лош резултат от биопсията, може ли да се каже че навреме е установено, с оглед че заради Хашимотото жлезата е следена?
Сърдечно благодаря

Уважаема Fani Petrova,
За Тиреоидитът на Хашимото не е характерно да доведе до промени в гласа, особено при размерите на жлезата, които са описани.
В последните препоръки за ехографски на нодули в щитовидната жлеза, нарастването на възли не се смята като съществен признак, с който да се различи доброкачествено от злокачествено новообразувание.
Със съвременните мощни ехографи могат да се видят много добре увеличените лимфните възли в шията. Ехографията е един от методите на избор при търсене и проследяване на такива процеси.
Не аз трябва да дам отговора, колко бързо трябва да се осъществи изследването. Колко съмнителен е даден възел трябва да отговори ехографиста. Едва ли може да се използва понятието спешност. В никакъв случай не се говори за нещо от днес за днес.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Aniela » 10 Апр 2018, 10:37

Здравейте д-р Йорданова,
Моля за Вашия съвет!
Миналата седмица по повод консултация с ендокринолог за остеопороза, беше направена ехография на
щитовидната ми жлеза и се констатира дифузни изменения в дясно , кръвните стойности бяха
ТАТ 130, TSH 5,1, T3 и T4 в норма. Не ми беше предписано лечение.
Какво бихме ме посъветвали?
Много благодаря!
Аниела
Aniela
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2018, 21:30

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот joder » 11 Апр 2018, 16:19

Здравейте д-р Йорданова,
Бременна съм в 5ти месец (21 гестационна седмица), на 41 години и при изследване на TSH, резултатът е 4,1 mIU/ml при дадени референтни стойности на лабораторията 0,27 - 4,20. Доколкото разбирам за този срок на бременност хормонът е завишен и трябва да не надвишава 3,0. Досега не съм имала проблеми със щитовидната жлеза. Бихте ли ми дали съвет как да постъпя оттук нататък?
Предварително благодаря!
joder
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Апр 2012, 10:49

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron