Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Май 2018, 07:16

filokaliq написа:Здравейте! На 30 години съм, преди три години се оказа че имам подостър териодит, симптомите се появиха осем месеца след първото му раждане. След проведен курс на лечение изследванията ми бяха добри...бях качила много килограми, но с диета успят да ги сваля. Забременях за втори път и този път качих около 30 килограма. Бебето ми вече е на 11 месеца, а аз не успявам да сваля...изследванията на тсх и фт4 са в граница, но не се чувствам добре. Имам топли вълни, проблемна кожа, нередовен цикъл, раздразнителна съм и най-много ме притесняват тези килограми, който са по концентрирани в областта на корема. Моля Ви да ме насочите какви изследвания точно да направя, понеже моя ендокринолог твърди че всичко това е нормално след раждане, но аз не мисля че причината е само тази..пък и вече е минало доста време

Уважаеми filokaliq,
проблемът Ви с теглото не е свързан с нарушение във функцията на щитовидната жлеза, щом ТСХ и ФТ4 са в референтни граници. Ако не кърмите е редно да се изследва Пролактин. Дали трябва да се изследват и други хормони, няма как да преценя без да съм Ви преглеждала.
При наддаване освен търсене на причина за качване на теглото е препоръчително да се проведат и изследвания за да се види дали повишените килограми не са довели до усложнения- да се проследи кръвно налягане, да се проведат изследвания на кр.захар, липиди.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Май 2018, 07:29

Lady написа:Здравейте, д-р Йорданова, ще се радвам ако можете да ми помогнете тъй като проблемите се увеличават, а вече мисля за забременяване и здравето ми е от първо значение. Историята е такава, през 2011г бях оперирана по спешност (лапароскопия) поради спукана фоликулярна овариална киста, след което бях диагностицирана със СПКЯ. Винаги съм имала редовен цикъл, поради което в следващите години лечение не е имало.
През 2016г в следствие на стрес, няколко нервни кризи и паник атаки направих изследвания:
Tsh 3.62 (0,40/4,00)
Глюкоза 5.48 (3.5/6.1)
Ft4 13.7 (11.50/23.50)
Пълна кръвна картина в норма.
След като всичко беше в референтни стойности, лечение не беше предприето.
В края на 2016г изпаднах в депресия, при консултация с психиатър ми бяха предписани Серопрам, Атаракс и Деанксит. След 1 година постепенно намаляне на дозата и отпадане на последните две лекарства, преминах на Золофт, с идеята за забременяване. Тъй като ми се наложи операция на челюстта, забременяването се отложи, но междувременно качих близо 15кг. Отново изследвания: 17.04.18
Глюкоза 5.34 (3.5/6.1)
Кръвна картина в норма.
Tsh 6.2 (0,35/5.1)
Ft4 8.8 (7.7/15.5)
3 ден от МЦ
Prolactin 191 (102/496)
Lh 7.25 (2.4-12.6)
Fsh 6.67 (3.5/12.5)
Estradiol 9.95 (12.5/166.0)
Testosteron 0.15 (0.06/0.82)
След два дни:
Tsh 4.820 (0.300/4.200)
Ft4 14.71 (12.00/22.00)
След предполагаема (без фоликуметрия) овулация:
Progesteron 11.1 (1.7/27)
Последва преглед при ендокринолог + узд щит. жлеза
Симптоми: сърцебиене, слаба памет, изпотяване, повишено окосмяване, ниско либидо
Диагноза:
Хипотиреоидизъм, евентуално Хашимото
Жлезата е с променена форма, нормални размери, структура-нехомогенна, дифузни структурни промени. Ехографски образ като при АИТЗ.
Назначена ми е терапия с Еутирокс, редуват се 25/50 мкг
Изследвания на tsh, ft4, мат и тат след 1 месец.

Благодарности!

Уважаема Lady,
при проблемите и медикаментите, които приемате често се наблюдава наддаване на телесно тегло. Не е изненадващо, че Ви се е случило.
Заболяванията на щитовидната жлеза са чести. При желание за бременност е препоръчително изясняването им и стартиране на лечение да стане преди това. Колегата е направил каквото трябва. При контролиране на ефекта от провежданото лечение е препоръчително да се изследват и антитела- ТАТ и anti-TPO.
Не сте задали конкретен въпрос и ако нещо определено Ви интересува пишете отново.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот nik_mar » 29 Май 2018, 14:49

Здравейте, д-р Йорданова! Бих искала да Ви попитам, може ли да приемам добавката Coriolus, след като имам тиреоидит на Хашимото? Добавката ми е предписана от дерматолог за засилване на имунитета, тъй като лекуваме външни кондиломи, които премахнаха с лазер. В момента антителата ми МАТ и ТАТ са единствено завишени, като хормоните Т3 и Т4 са в норма.
Предварително Ви благодаря!
nik_mar
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Май 2018, 14:43

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Май 2018, 07:04

nik_mar написа:Здравейте, д-р Йорданова! Бих искала да Ви попитам, може ли да приемам добавката Coriolus, след като имам тиреоидит на Хашимото? Добавката ми е предписана от дерматолог за засилване на имунитета, тъй като лекуваме външни кондиломи, които премахнаха с лазер. В момента антителата ми МАТ и ТАТ са единствено завишени, като хормоните Т3 и Т4 са в норма.
Предварително Ви благодаря!

Уважаеми nik_mar,
Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване. Някои от производителите на хранителна добавка съдържаща Coriolus са добавили като противопоказание- "може да бъде противопоказано при пациенти, страдащи от автоимунно заболяване". Като добавка целяща да повлияе имунитета не може да се предвиди какво може да се случи с хода на налично автоимунно заболяване. Обсъдете с лекаря, предписал терапията дали няма други опции за лечение и трябва да приемате добавката.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Stamen » 31 Май 2018, 14:58

Здравейте!
Пиша ви със следния въпрос: Преди седмица приятелката ми си направи изследване на хормоните на щитовидната жлеза. Всичко е в норма. Но при изследването на МАТ, резултатът е 140, при реф. стойност 34. ТАТ е в норма.
TSH също е в норма 2,4 при стойности 0.97 - 4
Надявам се да не бъркам някъде, тъй като изследванията не са пред мен.
Посъветвах я повторно да направи изследването за МАТ, тъй като според мен е много странно всичко останало да е в норма само това да бъде така завишено.
Бихте ли ми казали какво може да е, за какво може да става дума? Тя все още не е ходила на ендокринолог, но много се притеснява.
Благодаря предварително!
Stamen
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Май 2018, 17:11

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Юни 2018, 09:37

Stamen написа:Здравейте!
Пиша ви със следния въпрос: Преди седмица приятелката ми си направи изследване на хормоните на щитовидната жлеза. Всичко е в норма. Но при изследването на МАТ, резултатът е 140, при реф. стойност 34. ТАТ е в норма.
TSH също е в норма 2,4 при стойности 0.97 - 4
Надявам се да не бъркам някъде, тъй като изследванията не са пред мен.
Посъветвах я повторно да направи изследването за МАТ, тъй като според мен е много странно всичко останало да е в норма само това да бъде така завишено.
Бихте ли ми казали какво може да е, за какво може да става дума? Тя все още не е ходила на ендокринолог, но много се притеснява.
Благодаря предварително!

Уважаеми Stamen,
Възможно е да има наличие само на повишени стойности на МАТ. Този показател представлява антетела срещу структура в клетките на щитовидната жлеза. Повишените стойности на тези антитела може да означава наличие на автоимунно заболяване, при което организма атакува собствената си щитовидна жлеза. За да се потвърди наличието на такова заболяване е необходимо да се проведе ехография на щитовидната жлеза. Наличието на такава болест не е задължително да е свързано с промяна във функцията на щитовидната жлеза, т.е. жлезата може да си работи нормално, както е при приятелката Ви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот thinkerbell » 09 Юни 2018, 03:00

Здравейте Д-р Йорданова,

През май месец при профилактични изследвания, резултатът ми на TSH беше 9.78.
Лекарства не ми бяха изписани тогава,а по препоръка на лекаря след две седмици повторих теста и след второто изследване резултатите ми са следните;

TSH 5.48
Т3 4.34
Т4 11.56

В понеделник ще си получа и резултатите за Anti Tq и Anti Tpo.

При такива стойности необходимо ли е лечение и най-вече при положение, че планувам забременяване в близките 2-3 месеца?
Също така на какво може да се дължи разликата на стойностите при двете изследвания при положение, че са направени с 2 седмици разлика?


Благодаря предварително за отговора!
thinkerbell
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Юни 2018, 02:36

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Анелия.Атанасова » 10 Юни 2018, 14:22

Привет! Преди една година ми се появи хлътване като дупка в областта на щитовидната жлеза. Имам тире одит на хашимото с кисти по щитовидната жлеза. Има ли причина да се притеснявам за това хлътване и какво да предприема?
Анелия.Атанасова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Юни 2018, 14:14

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Юни 2018, 07:02

thinkerbell написа:Здравейте Д-р Йорданова,
През май месец при профилактични изследвания, резултатът ми на TSH беше 9.78.
Лекарства не ми бяха изписани тогава,а по препоръка на лекаря след две седмици повторих теста и след второто изследване резултатите ми са следните;
TSH 5.48
Т3 4.34
Т4 11.56
В понеделник ще си получа и резултатите за Anti Tq и Anti Tpo.
При такива стойности необходимо ли е лечение и най-вече при положение, че планувам забременяване в близките 2-3 месеца?
Също така на какво може да се дължи разликата на стойностите при двете изследвания при положение, че са направени с 2 седмици разлика?
Благодаря предварително за отговора!

Уважаеми thinkerbell,
И при второто изследване се повтаря наличие на повишена стойност на ТСХ. За да е било сигурно, че не е временно явление, а нещо постоянно е било необходимо да се изчака по-голям период от време. За да се вземе налага лечение е препоръчително да се изчака резултатът от антителата. Няма нито един показател, които да е константа и да се запазва еднакъв във времето. Трудно е да се прецени дали това спадане е реалистично и дали е свързано с временнно действащ процес в организма, без да познаваш пациента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Юни 2018, 07:09

Анелия.Атанасова написа:Привет! Преди една година ми се появи хлътване като дупка в областта на щитовидната жлеза. Имам тире одит на хашимото с кисти по щитовидната жлеза. Има ли причина да се притеснявам за това хлътване и какво да предприема?

Уважаема Анелия.Атанасова,
едва ли очаквате да Ви отговоря за промяна в структурата на шията, която не съм виждала. Щитовидната жлеза е разпложена под кожа, мускули и не мога въобще да съм сигурна, че причината за "хлътването" е свързано с нея. За 1 година трябва да Ви е виждал все някой лекар и при положение, че проблема е на видимо място щеше да Ви каже, че има нещо за което трябва да вземете мерки.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта