Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Авг 2014, 13:06

zorybg написа:Здравейте, д-р Йорданова.
Ноември 2013 г. ми бе приключено лечението на тиреотоксикоза с ТАО. Оттогава поддържам нормални стойности на ТСХ и съм без медкаменти/само селен/. Днес си направих изследвания и се оказа , че ТСХ е 6 / 0,29-4,20/ , а ФТ4 е 16.73 / 12-22/
Последния път ТСХ беше 4/ преди 3 месеца/ , а ФТ4 си беше 17.27, t.e. FT4 почти не се променя. Притеснява ме ТСХ. Наложителна ли е консултацията ми с ендокринолог сега или мога да изчакам до началото на октомври , за когато ми е насрочен прегледа.
Благодаря!

Уважаема zorybg,
Редно е да се консултирате с ендокринолог за да Ви се стартира лечение. Това, че ФТ4 е в рамките на нормата не означава, че не се нуждаете от лечение. Има и риск от обостряне на ТАО.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Alexandrova85 » 25 Авг 2014, 16:40

Здравейте!

След месеци проблеми, паник атака, изключителна нервност ме насочиха и към изследване на щитовидна жлеза. Сама отидох да си го направя, като нямам лекар, към когото да се обърна. Моля, ако може някой да ми даде първоначално мнение има ли нещо, което не е в норма, тъй като се опитвам да намеря в интернет и по-скоро се заблудих.

А впоследствие ще помоля и ако може да ми кажете къде бих могла да се консултирам. Мама е с болест на Хашимото от около 3 - 4 години открита. И нещо важно - по време на изследването принципно приемах 12 дни противозачатъчни, като последните 24 часа преди изследването не взимах хапче:

TSH 3.986 mU/l 0.38 4.31

FT4 12.26 pmol/l 10.6 21.0

FT3 3.82 pmol/l 3.2 5.9

Anti TPO /MAT/ 0.56 IU/ml 0 3.2

Anti-Tg /TAT/ 2.45 IU/ml 0 13.6


Благодаря предварително, ако някой може да ми отговори.
Alexandrova85
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Авг 2014, 16:32

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Alexandrova85 » 25 Авг 2014, 16:42

Евентуално ще помоля и за координати на Д-р Йорданова, тъй като видях тук хора да се обръщат към нея. :)
Alexandrova85
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Авг 2014, 16:32

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Авг 2014, 21:47

Alexandrova85 написа:Здравейте!

След месеци проблеми, паник атака, изключителна нервност ме насочиха и към изследване на щитовидна жлеза. Сама отидох да си го направя, като нямам лекар, към когото да се обърна. Моля, ако може някой да ми даде първоначално мнение има ли нещо, което не е в норма, тъй като се опитвам да намеря в интернет и по-скоро се заблудих.

А впоследствие ще помоля и ако може да ми кажете къде бих могла да се консултирам. Мама е с болест на Хашимото от около 3 - 4 години открита. И нещо важно - по време на изследването принципно приемах 12 дни противозачатъчни, като последните 24 часа преди изследването не взимах хапче:

TSH 3.986 mU/l 0.38 4.31

FT4 12.26 pmol/l 10.6 21.0

FT3 3.82 pmol/l 3.2 5.9

Anti TPO /MAT/ 0.56 IU/ml 0 3.2

Anti-Tg /TAT/ 2.45 IU/ml 0 13.6


Благодаря предварително, ако някой може да ми отговори.

Уважаема Alexandrova85,
Изследванията показват, че проблемите Ви не са свързани с щитовидната жлеза. Трябва да се търси друга причина за повишената нервност. Обърнете се към психиатър за да прецени какъв трябва да е подхода. Първо трябва да се уточни каква е причината за оплакванията. След решаване на проблема е хубаво да посетите ендокринолог за да се направи ехография на щитовидната жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Alexandrova85 » 28 Авг 2014, 10:51

Здравейте!

Много благодаря. Непременно ще направя ехографско изследване. Поразчетох се и разбрах, че може при нормални показатели на кръвния тест все пак да има проблем. Дали Вие правите прегледи и мога ли да получа Ваши контакти /оставям имейл за всеки случай - nana.9@abv.bg/ или консултирате само тук? Тъй като наистина виждам, че тук съветвате и помагате на доста хора, а не желая да отида произволно някъде и да попадна на грешния човек. Надявам се, да ме разберете, след като съм се напатила доста от подобни случаи. Лек ден!
Alexandrova85
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Авг 2014, 16:32

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zorybg » 01 Сеп 2014, 09:16

Здравейте отново д-р Йорданова.
Както ви писах ТСХ ми е 6 и започнах Л-тироксин от 25мг. От първия ден на приема започнах да се чувствам много зле. Независимо, че пия бетаблокер се появиха много екстрасистоли и денем и вечер като легна. Дозата на л-тироксина не е висока и възможно ли е да не я понасям Преди да започна да ги пия се чувствах добре, а сега вместо да се подобрявам аз се влошавам. Какво ще ме посъветвате?
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Mujity » 01 Сеп 2014, 10:10

Здравейте д-р Йорданова.
През месец Август 20133 реших да си направя изследване на TSH, причината беше много обилния косопад и лесната уморяемост. По принцип от малка съм с наднормено тегло и никога не съм мислила че се дължи на яденето, защото не ям много, а с хранителните режими винаги съм имала неуспех. Резултата от TSH беше 4,9, което ми се стори много. Посетих ендокринолог и след ехограф ми поставиха диагнозата хипотиреоидизъм. Почнах да пия Л-тироксин - първо 20 дена по 50 мг. и след това 45 по 75 мг. Направих си нови изследвания и TSH беше 1,25; FT4 - 18,67; anti-TG (TAT) - 61,37: anti-TPO (MAT) - 43,03. Ендокринолога ми каза да продължавам да пия по 75 мг. всеки ден и след 6 месеца да си направя пак TSH (направих си излезе 1,52), ако е по 2 да си направя пак след още 6 месеца TSH и да отида на преглед.
Въпроса ми е може ли от Л-тироксина да ми пада косата, защото в началото косопада спря и първите 4,5 месеца нямах проблем с него, но сега пак започна много да ми пада косата на чели кичури. И искам да попитам за килограмите, понеже ендокринолога ми каза, че трябва да ставаля за година някъде 8 килограма, а аз ту свалям ту качвам в рамките на 5 килограма, това на какво може да се дължи?
Mujity
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Сеп 2014, 09:31

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Сеп 2014, 22:30

zorybg написа:Здравейте отново д-р Йорданова.
Както ви писах ТСХ ми е 6 и започнах Л-тироксин от 25мг. От първия ден на приема започнах да се чувствам много зле. Независимо, че пия бетаблокер се появиха много екстрасистоли и денем и вечер като легна. Дозата на л-тироксина не е висока и възможно ли е да не я понасям Преди да започна да ги пия се чувствах добре, а сега вместо да се подобрявам аз се влошавам. Какво ще ме посъветвате?

Уважаема zorybg,
Не би трябвало при млад пациент при доза 25 мкг да се появят такива проблеми. Възможно е оплакванията да са свързани с приема на медикамента. Ако оплакванията продължават се налага преоценка на лечението. Ако Ви се налага да приемате медикамента бих препоръчала да се пробва с по-ниска доза. Редно е да се консултирате с ендокринолога си и той да прецени схемата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Сеп 2014, 22:50

Mujity написа:Здравейте д-р Йорданова.
През месец Август 20133 реших да си направя изследване на TSH, причината беше много обилния косопад и лесната уморяемост. По принцип от малка съм с наднормено тегло и никога не съм мислила че се дължи на яденето, защото не ям много, а с хранителните режими винаги съм имала неуспех. Резултата от TSH беше 4,9, което ми се стори много. Посетих ендокринолог и след ехограф ми поставиха диагнозата хипотиреоидизъм. Почнах да пия Л-тироксин - първо 20 дена по 50 мг. и след това 45 по 75 мг. Направих си нови изследвания и TSH беше 1,25; FT4 - 18,67; anti-TG (TAT) - 61,37: anti-TPO (MAT) - 43,03. Ендокринолога ми каза да продължавам да пия по 75 мг. всеки ден и след 6 месеца да си направя пак TSH (направих си излезе 1,52), ако е по 2 да си направя пак след още 6 месеца TSH и да отида на преглед.
Въпроса ми е може ли от Л-тироксина да ми пада косата, защото в началото косопада спря и първите 4,5 месеца нямах проблем с него, но сега пак започна много да ми пада косата на чели кичури. И искам да попитам за килограмите, понеже ендокринолога ми каза, че трябва да ставаля за година някъде 8 килограма, а аз ту свалям ту качвам в рамките на 5 килограма, това на какво може да се дължи?

Уважаема Mujity,
Падането на косата Ви не е свързано с приема на левотироксин. Трябва да се търси друга причина.
Телесното тегло се сваля чрез насочен хранителен и двигателен режим. Без да положите усилие няма да се случи.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот neli.rainova » 30 Сеп 2014, 22:06

Здравейте д-р Йорданова!
Аз съм с хашимото и се опитвам да забременея...Но тъй като имам висока стойност на нк клетките, ми назначиха вливане на ИНТРАЛИПИД, а той съдържа соево масло...Вярно ли е, че соята е противопоказана при хашимото и уврежда щитовидната жлеза?
Предварително ви благодаря за отговора!:)
neli.rainova
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2014, 19:28

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта