Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот kristina_8709 » 03 Авг 2018, 15:00

Здравейте! С хашимото съм от 2015г. пия еутирокс 3 дни по 0,75 мг и останалите дни по 0,50 мг. TSH ми е в нормата въпроса ми е възможно заради хашимотото нито гел лак нито гел да ми издържа на ноктите?
kristina_8709
 
Мнения: 25
Регистриран на: 22 Мар 2014, 20:56

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Авг 2018, 19:15

kristina_8709 написа:Здравейте! С хашимото съм от 2015г. пия еутирокс 3 дни по 0,75 мг и останалите дни по 0,50 мг. TSH ми е в нормата въпроса ми е възможно заради хашимотото нито гел лак нито гел да ми издържа на ноктите?

Уважаеми kristina_8709,
няма как да се търси връзка между заболяването Ви и издържливостта на продукти, които ползвате. Полагането на продуктите, тяхното качество, както и факторите на които са изложени са водещи за дълготрайността им. Проблеми със самите нокти могат да са свързани с недобре компенсирано заболяване, както и с наличие на съпътстваща болест.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот qnita_qnkova » 15 Авг 2018, 14:54

Здравейте! Бременна съм в 5ти месец и си правих изследване на TSH, която стойност ме притесни. Стойността е 3.90, при референтни стойности 0.27 - 4.20. В момента пия л тироксин от 50мгр, трябва ли да се увеличи дозата и на колко време трябва да правя изследването?
Предварително благодаря за указаната помощ!
Лек ден!
qnita_qnkova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Авг 2018, 14:41

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Авг 2018, 22:23

qnita_qnkova написа:Здравейте! Бременна съм в 5ти месец и си правих изследване на TSH, която стойност ме притесни. Стойността е 3.90, при референтни стойности 0.27 - 4.20. В момента пия л тироксин от 50мгр, трябва ли да се увеличи дозата и на колко време трябва да правя изследването?
Предварително благодаря за указаната помощ!
Лек ден!

Уважаема qnita_qnkova,
трябва да се увеличи дозата на заместителното лечение. Очаква се нуждите от тиреоидни хормони да се покачат още малко до края на бременността, така че е необходимо да контролирате ТСХ след 1м, след което да се прецени отново дозировката. Най-вероятно след това изследване ще Ви се наложи да изследвате ТСХ на 1,5 м.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Fani Petrova » 24 Авг 2018, 15:06

Здрвейте д-р Йорданова,
имам Хашимото и възел който следя, приемам 75микрогр Л Тироксин. Тази седмица по повод възпалени слюнчени жлези специалист ЛЧХ ми предписа лечение-в рецептата изглежда Y2/KY 2% 3 пъти по 1 суп. лъжица).Днес реших да го поръчам в аптеката и от там ми казаха че е Калиев йодид. Знам че при моя ендокринен проблем не следва да приемам йод. Да се консултирам ли пак с лекаря който го е предписал или няма проблем да го приемам (споделих му че съм с Хашимото, не знам дали обърна внимание обаче)

предварително благодаря
поздрави
Fani Petrova
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Мар 2014, 17:14

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Авг 2018, 10:35

Fani Petrova написа:Здрвейте д-р Йорданова,
имам Хашимото и възел който следя, приемам 75микрогр Л Тироксин. Тази седмица по повод възпалени слюнчени жлези специалист ЛЧХ ми предписа лечение-в рецептата изглежда Y2/KY 2% 3 пъти по 1 суп. лъжица).Днес реших да го поръчам в аптеката и от там ми казаха че е Калиев йодид. Знам че при моя ендокринен проблем не следва да приемам йод. Да се консултирам ли пак с лекаря който го е предписал или няма проблем да го приемам (споделих му че съм с Хашимото, не знам дали обърна внимание обаче)
предварително благодаря
поздрави

Уважаеми Fani Petrova,
съжалявам, но написаното на рецептата не ми е известно и не мога да потвърдя дали се касае за йод съдържащ медикамент или не. Щом от аптеката са Ви обяснили, че това е нещото, което да ще Ви изпълнят, е редно да се обърнете към лекаря назначил лечението. Големите дози йод могат да доведат до проблеми с щитовидната жлеза особено при налично подлежащо заболяване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Пиф_ » 12 Окт 2018, 15:20

Здравейте ,
пиша Ви за безкрайно объркана ,съсипана и с пресъхнали от сълзи очи .. Вчера преживях поредно абразио,смятайки ,че този път финалът ще е щастлив...Уви,не!
С една извънматочна бременност съм ,след лапароскопия се запазиха тръбите ,последва кухо яйце(медикаментозен аборт),диагноза -Хашимото. Последва нова бременност ,този път чухме сърдечна дейност,ТСХ не се проследи навреме ,нито прогестерона ,оказва се,че при бременност ТСХ драстично пада... Забързва се метаболизма ми ... Та след установена сърдечна дейност плода загина. Последва кюртаж . Тогава след консултация с инунолог и необходимите изследвания -Нк клетки завишени, антифосфолипидни антитела леко завишени .След година пазене и лечение на уреаплазма ,започнахме опити ,2 пъти вливах Интралипид преди овулацията,пуснах и прогестерон-страшно нисък ,до този момент никой не ми препоръча да го изследвам. Започнах прием на Дуфастон ,в месеца ,в който си казах ,че ми писна не влях Интралипид и точно в този месец забременях .Бях започнала и прием на Б12 преди месец ,защото беше на долна граница .Във въпросния месец цикъла ми беше учудващо оскъден и кратък.Теста ми показа още на 7-ми ден след доказана овулация.При ден закъснение ЧХГ- 1790 ,питах АГ ,каза че вървяло много добре ,въпреки ,че аз още тогава започнах да изпитвам страхове .Видяхме плоден сак ,преди това бях вляла Интралипид ,а след визуализация на сака влях Имуноглобулин( Интратект 5г. Въпреки терапия от 10 г. ) Бях започнала и терапия с Фраксипарин 0,4 през ден и аспирин през вечер по 1 т. Последва сърдечна дейност , междувременно имах болки в бъбреците ,които преминаха за ден с много течности и чайове .Остана тъпа болка горе в двата бъбрека .Отидох на преглед ,казаха че имам камък и киста ,но те не били проблем за износване нито за бременността,дренаж ,всичко било нормално. Гледаха и жлъчка ,черен дроб .На няколко пъти изживях силен стрес ,което изживявах тежко.При преглед с АГ се установи ,че плода вече няма сърдечна дейност ,дори отговаряше на 3-4 дни по-напред от срока , в който трябваше .Пуснахме в деня на аборта кариотип на двамата ( на мен и мъжът ми). Питам се какво се случва ,моля Ви за насока и съвет ,мечтата ни започва да ми се струва невъзможна .Дали фраксипарина е бил в ниска доза ,ТСх беше 0,10 но намалих приема веднага на еутирокс и започна леко да се вдига 0,30 ,0,68 ... Следях го често. Адски ме е страх с генетичните изследвания .На 31 години съм ,мъжа ми на 29. Питам се и дали това ,че приемах Дуфастон и Но-шпа(превантивно,тъй като нямах никакви болки ) е допринесло за сгъстяване на кръвта ,знам ,че тези медикаменти са склонни към това ... Благодаря!
Пиф_
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Окт 2018, 15:14

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Окт 2018, 19:59

Пиф_ написа:Здравейте ,
пиша Ви за безкрайно объркана ,съсипана и с пресъхнали от сълзи очи .. Вчера преживях поредно абразио,смятайки ,че този път финалът ще е щастлив...Уви,не!
С една извънматочна бременност съм ,след лапароскопия се запазиха тръбите ,последва кухо яйце(медикаментозен аборт),диагноза -Хашимото. Последва нова бременност ,този път чухме сърдечна дейност,ТСХ не се проследи навреме ,нито прогестерона ,оказва се,че при бременност ТСХ драстично пада... Забързва се метаболизма ми ... Та след установена сърдечна дейност плода загина. Последва кюртаж . Тогава след консултация с инунолог и необходимите изследвания -Нк клетки завишени, антифосфолипидни антитела леко завишени .След година пазене и лечение на уреаплазма ,започнахме опити ,2 пъти вливах Интралипид преди овулацията,пуснах и прогестерон-страшно нисък ,до този момент никой не ми препоръча да го изследвам. Започнах прием на Дуфастон ,в месеца ,в който си казах ,че ми писна не влях Интралипид и точно в този месец забременях .Бях започнала и прием на Б12 преди месец ,защото беше на долна граница .Във въпросния месец цикъла ми беше учудващо оскъден и кратък.Теста ми показа още на 7-ми ден след доказана овулация.При ден закъснение ЧХГ- 1790 ,питах АГ ,каза че вървяло много добре ,въпреки ,че аз още тогава започнах да изпитвам страхове .Видяхме плоден сак ,преди това бях вляла Интралипид ,а след визуализация на сака влях Имуноглобулин( Интратект 5г. Въпреки терапия от 10 г. ) Бях започнала и терапия с Фраксипарин 0,4 през ден и аспирин през вечер по 1 т. Последва сърдечна дейност , междувременно имах болки в бъбреците ,които преминаха за ден с много течности и чайове .Остана тъпа болка горе в двата бъбрека .Отидох на преглед ,казаха че имам камък и киста ,но те не били проблем за износване нито за бременността,дренаж ,всичко било нормално. Гледаха и жлъчка ,черен дроб .На няколко пъти изживях силен стрес ,което изживявах тежко.При преглед с АГ се установи ,че плода вече няма сърдечна дейност ,дори отговаряше на 3-4 дни по-напред от срока , в който трябваше .Пуснахме в деня на аборта кариотип на двамата ( на мен и мъжът ми). Питам се какво се случва ,моля Ви за насока и съвет ,мечтата ни започва да ми се струва невъзможна .Дали фраксипарина е бил в ниска доза ,ТСх беше 0,10 но намалих приема веднага на еутирокс и започна леко да се вдига 0,30 ,0,68 ... Следях го често. Адски ме е страх с генетичните изследвания .На 31 години съм ,мъжа ми на 29. Питам се и дали това ,че приемах Дуфастон и Но-шпа(превантивно,тъй като нямах никакви болки ) е допринесло за сгъстяване на кръвта ,знам ,че тези медикаменти са склонни към това ... Благодаря!

Уважаема Пиф,
трябва да изчакате резултатите за да получите отговорите. Има открити проблеми, които се смятат че са свързани с по-трудно износване на една бременност. Тиреоидитът на Хашимото и установените нарушения от имунолога са рискови моменти. Има много жени с такива проблеми, които си имат една или няколко бременности завършили с раждане на здрави деца. Повишеният риск не е присъда, а причина за по-голямо внимание към тези бременности, а също и разбиране и търпение от жените. Абортът може и да е свързан с проблем в плода, който е нежизнеспособен и загива. С аборт завършват до 30 % от установените бременности.
В първи триместър на бременността ТСХ е потиснато и се смята, че 0,1 е долна референтна граница за този срок на бременността. По правило по време на бременност има нужда от повишаване на дозировката на заместителното лечение. Би трябвало да се има редовна проверка на ТСХ и извън бременност, особено като се планира такава.
Не считам, че по време на бременност трябва да се дават спазмолитици без да има нужда. Дуфастонът има за цел да да подпомогне недостатъчната секреция на прогестерон от организма, за да се запази бременността. Едва ли медикаментите, които сте приемали са увеличили рискът за загуба на плода.
Нямам представа дали дозировката на Фраксипарина е била малка или не. Дозата е индивидуална и се определя от показанията, теглото на пациента и други фактори.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот rina » 15 Окт 2018, 14:43

Здравейте,д-р Йорданова! В резултат на изследвания ТСХ-5.30,Т4-12,87,Мат-5 ми беше казано от ендокринолг,че нямам хашимото,а хипофункция на щитоводната жлеза.Предписаха ми Еутерокс,който да приемам от ноември(като се застуди).Проблема е че имам силен косопад,който ме притеснява и ми е често студено би ли било добре да взимам и Келп -допълнително йод под формата на водорасли?
Моля за отговор.Благодаря предварително
rina
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Окт 2018, 21:33

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Окт 2018, 07:28

rina написа:Здравейте,д-р Йорданова! В резултат на изследвания ТСХ-5.30,Т4-12,87,Мат-5 ми беше казано от ендокринолг,че нямам хашимото,а хипофункция на щитоводната жлеза.Предписаха ми Еутерокс,който да приемам от ноември(като се застуди).Проблема е че имам силен косопад,който ме притеснява и ми е често студено би ли било добре да взимам и Келп -допълнително йод под формата на водорасли?
Моля за отговор.Благодаря предварително

Уважаема rina,
Това, че има хипотиреоидизъм не изключва наличието на тиреоидит на Хашимото. Най-вероятно Ви е казано, че за момента не може да се потвърди наличието на такова заболяване, което не означава че го нямате. Щом е взето решение да се изчака със стартиране на лечението, Ви съветвам преди да започнете да приемате Еутирокс да направите контролно изследване на ТСХ и тогава да се прецени дали имате нужда от лечение.
Косопадът не е единствено симптом на заболяване на щитовидната жлеза. За появата му има много причини и неглижирането им няма доведе до справяне с проблема. Предвид това, че е трудно да се разбере причината за появата му, са създадени комбинирани хранителни добавки. Уместно е да се посъветвате с фармацевт за добри продукти за намаляване на косопада.
В България отдавна се вземат мерки за решаване на проблема с йодния дефицит, които са довели до ликвидирането му. Приемът на прекомерно количество йод е свързано с риск за здравето. Без да е доказано, че по някаква причина при Вас има дефицит на йод, не е редно да приемате хранителни добавки, богати на йод. Това крие риск за влошаване на проблема Ви с щитовидната жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron