Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Яну 2019, 19:45

paola написа:Благодаря за отговора, но аз от години се изследвам в същата лаборатория и при положение че повториха иследването няма как да е грешка. Четох някъде, че и прекаления прием на хормони стопира усвояването, а аз до скоро бях на по 100 мг. В момента намалих на 2 дни по 75 и може би трябва още да ги намаля след като няма ефект. Пия също и магнерот за който четох, че трябва да има мон. 4 часа интервал от хормона и незная дали това също е някакъв фактор.

Уважаема paola,
никой не е казал, че лабораторията е допуснала грешка. По време на бременност настъпват промени в кръвта на жената - увеличава се количеството й, променят се съотношението между белтъците. Това засяга и нивата на белтъците, с които се свързват тиреоидните хормони. Поради тази причина стандартните методи, с които се изследва ФТ4 в лабораториите показват по-ниски нива на хормона от действителните. Затова се препоръчва за всяка такава методика да има норми за бременни. По-скъпите методи на изследване на ФТ4 нямат този недостатък, но те не са достъпни в масовата практика.
Не знам къде сте прочели това, че прекаления прием на хормони затруднява освояването им. Това твърдение е опасно за здравето и живота на много хора и не отговаря на истината. Освен това Вие нямате прекален прием на хормони, а необходимият. Промяната в дозировката на хормоните става от лекар, който е поел отговорност да Ви проследява, а не самоволно. Нивата на ТСХ показват, че медикаментите си действат.
Магнезият трябва да отстои поне 2ч от приема на левотироксина /Л-тироксин или Еутирокс/.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот paola » 10 Яну 2019, 01:27

Здравейте, посетих ендокринолог. Каза да приемам само. по 100 мг и след 3 седмици да повторя. Страхувам се да не премине накрая към нула тсх.
paola
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Яну 2019, 21:31

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот dannaia » 10 Яну 2019, 22:35

Здравейте, поставиха ми диагноза Хипотиреоидизъм, при отклонение само на ТSH =4.46 и всички останали показатели в норма. Трябва ли непременно да взимам Еутирокс 25мг?
dannaia
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Яну 2019, 22:21

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот dannaia » 10 Яну 2019, 23:10

Да уточня само: ТSH =4.46 при референтна стойност 4.20. Моето отклонение е само 0.26
dannaia
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Яну 2019, 22:21

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Яну 2019, 08:15

paola написа:Здравейте, посетих ендокринолог. Каза да приемам само. по 100 мг и след 3 седмици да повторя. Страхувам се да не премине накрая към нула тсх.

Уважаема paola,
Не мога да отговоря дали това е дозата, която трябва да приемате. По принцип по време на бременност се предвижда и непрекъснато нарастващите нужди. Предвид срока на бременността вече трябва да достигате по-стабилна доза. Това обаче строго индивидуално, поради което се налага по-често изследване на тиреоидна функция по време на бременност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Яну 2019, 08:29

dannaia написа:Здравейте, поставиха ми диагноза Хипотиреоидизъм, при отклонение само на ТSH =4.46 и всички останали показатели в норма. Трябва ли непременно да взимам Еутирокс 25мг?

Уважаема dannaia,
няма как да Ви кажа дали имате тиреоидит на Хашимото или не. За поставянето на такава диагноза са необходимо да се съберат доказателства. Вие цитирате леко повишена стойност на ТСХ, което се нарича субклиничен хипотириоидизъм. При възрастни установяване на такова отклонение в хормоналните показатели, най-често се дължи на тиреоидит на Хашимото.
Започването на лечение не е задължително. Подходът е индивидуален и зависи от възраст, придружаващи заболявания и други, включително и от желанието на пациента. Съжалявам, но не знам нищо за Вас за да Ви отговоря, дали бих препоръчала непременно да почнете лечение. И при започване на прием на медикамента и при вземане на решение да не се приема е необходимо да се изследва ТСХ след 1-3 м.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Beni4kata » 23 Яну 2019, 10:45

Здравейте, бременна съм в 4месец и съм с Хашимото. Пия еутирокс 125 мг., Преди няколко дни ми откриха много нисък хемоглобин и ми предписаха ампули желязо. 4 дни ги пиех на два часа разлика от приема на еутирокс, но днес ми казаха, че трябвало да са в интервал от 8 часа. Дали тези 4 дни са подействали зле на бремеността. Много съм притеснена.
Beni4kata
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:39

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Яну 2019, 10:19

Beni4kata написа:Здравейте, бременна съм в 4месец и съм с Хашимото. Пия еутирокс 125 мг., Преди няколко дни ми откриха много нисък хемоглобин и ми предписаха ампули желязо. 4 дни ги пиех на два часа разлика от приема на еутирокс, но днес ми казаха, че трябвало да са в интервал от 8 часа. Дали тези 4 дни са подействали зле на бремеността. Много съм притеснена.

Уважаема Beni4kata,
Производителят на Еутирокс ясно и недвусмислено е написал, че интервала между таблетката и железния препарат трябва да е най-малко 2ч. Можете да го прочетете в листовката на медикамента за да се уверите сама. Щом е написано в листовката, това е нещо тествано и проверено. Нямате причина за притеснение и това не би било причина за неадекватна абсорбция на медикамента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Beni4kata » 24 Яну 2019, 11:27

Много Ви благодаря, д-р Йорданова, наистина ме успокоихте. Благодаря Ви за отзивчивостта.
Beni4kata
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:39

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Cvete347 » 25 Яну 2019, 15:09

Здравейте доктор Йорданова,

Имам косопад и косата ми доста оредя (на 28год), и тъй като проблемът не е дерматологичен или гинекологичен(нямам кисти) си направих хормонални изследвания- ТСХ 3.383 uIU/ml (горна граница 4,940), Ft4 1,070 ( gorna gr 1,480),Пролактин 25.06 (grona 26,53), Тестостерон 0.19 (dolna 0,29), MAT 0,16 (5,61), TAT 0,93 (4,11). Всички други показатели- кръвна захар,калций, калий, желязо, B12, Vit D В норма. Ехо на щ. жлеза също без особености.
Възможно ли е тези гранични резултати на ТСХ, макар и в норма да са причина за този косопад и какво е решението, щом не се предписват хормонални лекарства без причина? Добавките за коса не ми помагат.Не водя застоял начин и се храня балансирано без пържени храни, газирано и тн.

Поздрави
Cvete347
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Яну 2019, 14:49

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron