Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот paola » 25 Яну 2019, 23:21

Здравейте,бях писала преди няколко поста. Днес пуснах пак контрола17 дни след като започнах да пия всеки ден по 100 мг еутирокс.Трябва ли още да се увеличи еутирокса, не е ли прекалено нисък фт 4? В 27 гестационна седмица съм
Прикачени файлове
Screenshot_20190125_214143.jpg
Screenshot_20190125_214143.jpg (77.61 KiB) Прегледано 694 пъти
paola
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Яну 2019, 21:31

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Яну 2019, 09:52

Cvete347 написа:Здравейте доктор Йорданова,

Имам косопад и косата ми доста оредя (на 28год), и тъй като проблемът не е дерматологичен или гинекологичен(нямам кисти) си направих хормонални изследвания- ТСХ 3.383 uIU/ml (горна граница 4,940), Ft4 1,070 ( gorna gr 1,480),Пролактин 25.06 (grona 26,53), Тестостерон 0.19 (dolna 0,29), MAT 0,16 (5,61), TAT 0,93 (4,11). Всички други показатели- кръвна захар,калций, калий, желязо, B12, Vit D В норма. Ехо на щ. жлеза също без особености.
Възможно ли е тези гранични резултати на ТСХ, макар и в норма да са причина за този косопад и какво е решението, щом не се предписват хормонални лекарства без причина? Добавките за коса не ми помагат.Не водя застоял начин и се храня балансирано без пържени храни, газирано и тн.

Поздрави

Уважаема Cvete347,
има много причини за косопад. Резултатите от проведените изследвания са в референтни граници и не могат да обяснят оплакването Ви. Стойността на ТСХ не може да се определи като гранична, тя е нормална и няма как да се предположи, че има дефицит на хормони на щитовидната жлеза в този момент. Има много продукти за косопад, които целят да доставят на организма необходимите му вещества за да се възстанови косъма.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Яну 2019, 10:07

paola написа:Здравейте,бях писала преди няколко поста. Днес пуснах пак контрола17 дни след като започнах да пия всеки ден по 100 мг еутирокс.Трябва ли още да се увеличи еутирокса, не е ли прекалено нисък фт 4? В 27 гестационна седмица съм

Уважаема paola,
съжалявам, че резултатът от хормоналните изследвания не е такъв какъвто се надявате. В предните ми отговори Ви разясних какви са особеностите по време на бременност и защо трябва да се тълкува по друг начин резултатът от тиреоидните хормони в този период. Тези стойности, които са дадени като допустими са за хора, които не са бременни. За Вас важат други референтни граници, които се променят в зависимост от срока на бременността. Стойностите на всички показатели са в търсените граници за срока на бременността. Обърнете се към вашия ендокринолог за да уточните по-нататъшната терапия и изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот kristina_8709 » 18 Апр 2019, 22:57

Здравейте! С намалена функция на щитовидната жлеза съм, скоро ми предстои преглед кои изследвания ще ми препоръчате да си направя. Витамин D и Б12 необходимо ли е и тях да пусна.
kristina_8709
 
Мнения: 25
Регистриран на: 22 Мар 2014, 20:56

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Апр 2019, 09:21

kristina_8709 написа:Здравейте! С намалена функция на щитовидната жлеза съм, скоро ми предстои преглед кои изследвания ще ми препоръчате да си направя. Витамин D и Б12 необходимо ли е и тях да пусна.

Уважаеми kristina_8709,
при намалена функция на щитовидната жлеза е необходимо да се приема заместително лечение. Приемът на хормони от вън има за цел да възстанови липсващите хормони, което са необходими за нормално функциониране на целия организъм. За да сме сигурни, че даваме необходимата доза хормони е наложително периодично да се изследва ТSH +/- FT4. Добре компенсираното заболяване води до нормален метаболизъм и не предизвиква дефицити на витамини. Начинът на живот на всеки човек е свързан с възможността на поява на здравословни проблеми, включително и на недостатъчно приемане на някои витамини. Планирането на изследвания, които да докажат дали има дефицит на елементи/витамини се преценява индивидуално за всеки пациент. Ако смятате, че начина Ви на живот би довел до недостатъчен прием на витамини- пуснете си нивата на витамин Д и витамин Б12. В проучване в нашата страна през 2012г беше установено, че над 75 % от изследваното население е с недоимък на витамин Д.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Галина.Николова1 » 19 Май 2019, 16:13

Здравейте ! Достигнах 50 мкгеутирокс и се почувствах ужасно ! Не можах да стана от световъртеж , подуване и т.н. Дега съм на 25 мкг. Може ли да приемам Йодит? Резултат 4.62.Благодаря ви.
Галина.Николова1
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Май 2019, 16:05

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Май 2019, 07:14

Галина.Николова1 написа:Здравейте ! Достигнах 50 мкгеутирокс и се почувствах ужасно ! Не можах да стана от световъртеж , подуване и т.н. Дега съм на 25 мкг. Може ли да приемам Йодит? Резултат 4.62.Благодаря ви.

Уважаема Галина.Николова1,
ако 4,62 е резултат от изследване на ТСХ не е необходимо да увеличавате дозата. От написаното от Вас не става ясно дали това е новооткрит проблем или вече сте били на заместително лечение и се установява недобра компенсация. Ако не планирате бременност може да останете на по-малката доза и на този фон след 1,5-2 м да проведете изследване.
Не можете да приемате Йодит, това не е медикамент за лечение на намалена функция на щитовидната жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот KuroiKenshi » 02 Юни 2019, 09:38

Здравейте, д-р Йорданова!

Аз имам въпрос относно състоянието наречено "субклиничен хипотиреоидизъм". Ситуацията, в която се намирам, е нормално до ниско ТСХ(по-скоро се намира в ниския квадрант), Т3 в долна граница, Т4 също в долна граница, антитела не са изследвани все още. Симптоми налице: умора, трудно възстановяване след физическа активност, въпреки целесъобразния начин на живот(има се предвид активност, пълноценна храна) много трудно контролиране на теглото(тук да вметна, че кръвната захар е нормална, няма ИР). Това е, с години и стойностите винаги са били едни и същи.

Преди един месец посетих ендокринолог. След ехография на жлезата се оказа, че има наченки за хипофункция, но по думите на лекаря "не са притеснителни". Лично ме притеснява, че след 5 години няма гаранция, че това състояние няма да прерасне в нещо по-сериозно. В същото време качеството на живот не се подобрява. Мислите ли, че за подобна диагноза са нужни медикаменти или някаква суплементация? Може би друго мнение от специалист?
KuroiKenshi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Юни 2019, 09:27

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Asia » 02 Юни 2019, 17:23

Здравейте др. Йорданова.
Бременна съм в началото на 4 месец. Имам автоимунен тиреоидит с хипофункция.
Пия л- тироксин от 50 мг. В момента ТСХ 1.8uIu/ml.
Гинекологът ми изписа комбинирани витамини, фемион 2, съдържащи 150 микрограма йод.
Мога ли да ги пия в моето състояние?
Asia
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Юни 2019, 17:11

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Юни 2019, 07:17

KuroiKenshi написа:Здравейте, д-р Йорданова!

Аз имам въпрос относно състоянието наречено "субклиничен хипотиреоидизъм". Ситуацията, в която се намирам, е нормално до ниско ТСХ(по-скоро се намира в ниския квадрант), Т3 в долна граница, Т4 също в долна граница, антитела не са изследвани все още. Симптоми налице: умора, трудно възстановяване след физическа активност, въпреки целесъобразния начин на живот(има се предвид активност, пълноценна храна) много трудно контролиране на теглото(тук да вметна, че кръвната захар е нормална, няма ИР). Това е, с години и стойностите винаги са били едни и същи.

Преди един месец посетих ендокринолог. След ехография на жлезата се оказа, че има наченки за хипофункция, но по думите на лекаря "не са притеснителни". Лично ме притеснява, че след 5 години няма гаранция, че това състояние няма да прерасне в нещо по-сериозно. В същото време качеството на живот не се подобрява. Мислите ли, че за подобна диагноза са нужни медикаменти или някаква суплементация? Може би друго мнение от специалист?

Уважаеми KuroiKenshi,
наличието на промяна във функцията на щитовидната жлеза се доказва с хормонални изследвания. Чрез ехограф се търсят промени в структурата на жлезата. При наличие на промени в структурата на жлезата може да се предположи наличие на нарушение във функцията, но това не е диагноза. При наличие на нормални нива на TSH, FT3 и FT4 означава, че щитовидната жлеза функционира нормално. При такива резултати няма данни за субклиничен хипотиреоидизъм.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта