Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот nadqkandeva » 22 Авг 2019, 08:00

здравейте,др. Йорданова,бихте ли коментирали тези резултати от скрининг на щитовидната жлеза.има ли нещо притеснително
FT3 5.41
FT4 17.44
TSH 1.34
ANTI-Tg 13.86
ANTI-TRO 11.32
nadqkandeva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Авг 2019, 07:52

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Авг 2019, 07:14

nadqkandeva написа:здравейте,др. Йорданова,бихте ли коментирали тези резултати от скрининг на щитовидната жлеза.има ли нещо притеснително
FT3 5.41
FT4 17.44
TSH 1.34
ANTI-Tg 13.86
ANTI-TRO 11.32

Уважаеми nadqkandeva,
резултатите от изследванията са в референтни стойности, което означава че щитовидната жлеза на пациента функционира нормално и антителата срещу части на щитовидната жлеза са в референтни граници. Щом всичко е нормално, няма причина за притеснение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот NelSG » 08 Окт 2019, 15:51

Здравейте д-р Йорданова.
Не съм бременна, подготвям се да бъда и гинекологът ми изписа ПРЕГНАКЕЪР МАКС, съдържащи Йод - 140 μg.
Изследвах йод в урина 16.05.2019 г. с резултат:
302.0 ug/L (100 - 199) > 300 ug/l - риск за здравето (йод-индуциран хипертиреоидизъм, автоимунни тиреоидити).
Имам хипофункция на щитовидната жлеза, пия Л- тироксин от 125 мг. - изследвания от февруари тази година: TSH 0.93 µIU/ml, Free Т4 (fT4) 13.21 ng/l, Free T3 (fT3) 2.79 ng/l,
ТАТ (Tg Ат) 68.11 IU/ml (0 - 115), A-TPO (MAT) 86.22 IU/ml (0 - 34)

при това положение мога ли да пия ПРЕГНАКЕЪР МАКС?
NelSG
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Окт 2019, 15:44

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Окт 2019, 10:21

NelSG написа:Здравейте д-р Йорданова.
Не съм бременна, подготвям се да бъда и гинекологът ми изписа ПРЕГНАКЕЪР МАКС, съдържащи Йод - 140 μg.
Изследвах йод в урина 16.05.2019 г. с резултат:
302.0 ug/L (100 - 199) > 300 ug/l - риск за здравето (йод-индуциран хипертиреоидизъм, автоимунни тиреоидити).
Имам хипофункция на щитовидната жлеза, пия Л- тироксин от 125 мг. - изследвания от февруари тази година: TSH 0.93 µIU/ml, Free Т4 (fT4) 13.21 ng/l, Free T3 (fT3) 2.79 ng/l,
ТАТ (Tg Ат) 68.11 IU/ml (0 - 115), A-TPO (MAT) 86.22 IU/ml (0 - 34)
при това положение мога ли да пия ПРЕГНАКЕЪР МАКС?

Уважаема NelSG,
йодурията отразява моментното състояние за 1 ден. Ако това Ви е бил типичен ден, в който сте се хранили по същия начин както и през останалите дни, най-вероятно не е необходимо да приемате още хранителната добавка. Ако е било така, заменете Прегнакеър Макс с фолиева киселина. По време на бременност има по-голяма необходимост от прием на йод и по тази причина много от хранителните добавки за бременни съдържат и тази съставка.
По-важно за пациент с тиреоидит на Хашимото, който приема заместителна терапия и има повишени anti-TPO, при планиране на бременност е да се подготви и в тази насока. Наличието на този проблем, води до по-лоша прогноза за една бъдеща бременност, поради което е необходимо да е сигурно, че заболяването е добре компенсирано. Пуснете си изследване на TSH и FT4 за да се прецени каква е компенсацията и необходимо ли е да се прави корекция. По време на бременност е необходимо ежемесечно изследване на TSH и корекция на дозировката на Л-тироксина.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот kristina.georgieva1 » 14 Окт 2019, 10:31

Здравейте! През 2015г. ми беше установен Тиреоидит на Хашимото. През месец май си правих изследвания:
TSH 3.23
FT4 12.85
FT3 2.86
TAT 12.95
A-TPO (MAT) 144.70

Изписаха ми Еутирокс 50 мкг за 2 дни и 5 дни по 75мкг. и селен но него не съм го пила редовно. Възможно ли е от това да имам голям апетит и да качвам килограми. Преди това приемах 3дни по 50 мкг и 4 по 75мкг. Аз съм 52кг. има ли режим, който да спазвам и да не качвам повече килограми, а до сега съм била 47 - 48 кг. Хубав ден!
kristina.georgieva1
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юли 2019, 18:22

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Окт 2019, 23:58

kristina.georgieva1 написа:Здравейте! През 2015г. ми беше установен Тиреоидит на Хашимото. През месец май си правих изследвания:
TSH 3.23
FT4 12.85
FT3 2.86
TAT 12.95
A-TPO (MAT) 144.70
Изписаха ми Еутирокс 50 мкг за 2 дни и 5 дни по 75мкг. и селен но него не съм го пила редовно. Възможно ли е от това да имам голям апетит и да качвам килограми. Преди това приемах 3дни по 50 мкг и 4 по 75мкг. Аз съм 52кг. има ли режим, който да спазвам и да не качвам повече килограми, а до сега съм била 47 - 48 кг. Хубав ден!

Уважаеми kristina.georgieva1,
колкото и да сте висока, при 52 кг не мисля, че може да се говори за проблем с телесното тегло. Преди да провеждате каквито и да е режими в тази насока е уместно да проведете контрол на компенсацията на заболяването на щитовидната жлеза - ТСХ и ФТ4.
За да не качвате телесно тегло трябва да се направи анализ на хранителните Ви навици, физическата Ви активност, както на режима Ви, колко спите и т.н. Едва тогава може да се прецени с какво да Ви се помогне. Обърнете се към диетолог за да работи с Вас в тази насока.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот mariana.popova » 27 Окт 2019, 16:42

Здравейте от три години съм с Хашимото в началото се лекувах с селен и витамин D3 tsh ми варираше от 4.40 до 5.00 преди два месеца ми се вдигна на 5.40 и започнах да пия еутирокс 25 мил пет дни в седмицата на гладно сутрин два дни събота и неделя не пия преди два дни си изследвах tsh и ми беше паднало на 2.90 това нормално ли е и да продължа ли да пия тази дозировка.Благодаря Ви предварително
mariana.popova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Окт 2019, 16:25

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Окт 2019, 08:34

mariana.popova написа:Здравейте от три години съм с Хашимото в началото се лекувах с селен и витамин D3 tsh ми варираше от 4.40 до 5.00 преди два месеца ми се вдигна на 5.40 и започнах да пия еутирокс 25 мил пет дни в седмицата на гладно сутрин два дни събота и неделя не пия преди два дни си изследвах tsh и ми беше паднало на 2.90 това нормално ли е и да продължа ли да пия тази дозировка.Благодаря Ви предварително

Уважаема mariana.popova,
целта на лечението на хипотиреоидизма /намалената функция на щитовидната жлеза/ е да се нормализира стойността на ТСХ. В резултат на приемането на Еутирокс-а сте успели да нормализирате нивата на тиреоидните хормоните в организма. За да се подържат в тези стойности е необходимо да продължите да приемате лекарството и периодично да проследявате нивата на ТСХ. Тока ще се прецени дали имате нужда да спрете лечението или да се повиши дозировката.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Слави » 07 Ное 2019, 12:51

Здравейте искам да помоля за съвет на 47 години съм и съм с диагноза хашимото от 25 г в момента приемам 50мг ел тироксин.Преди две години след преживян стрес получих едностранна изпъкване на окото след извесно време изпъкването стана и на двете очи спрях на собствена воля хормона и очите ми се пооправиха но ненапълно,почуствах се мн зле и се оказа че тсх ми е 40,1 започнах отново хормона и в момента тсх е 2,34 но проблема с очите се задълбочава сама си пуснах ТРАК и се оказа около 5 при норма до две,лекуващата ми каза че няма как да имам хипофункция и базедова болест от известно време усещам болка и оток в жлезата и съм изпаднала в ужас ежедневно получавам и паник атаки и живея в някакъв кошмар.моля ви помогнете ми
Слави
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Ное 2019, 12:40

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Ное 2019, 08:42

Слави написа:Здравейте искам да помоля за съвет на 47 години съм и съм с диагноза хашимото от 25 г в момента приемам 50мг ел тироксин.Преди две години след преживян стрес получих едностранна изпъкване на окото след извесно време изпъкването стана и на двете очи спрях на собствена воля хормона и очите ми се пооправиха но ненапълно,почуствах се мн зле и се оказа че тсх ми е 40,1 започнах отново хормона и в момента тсх е 2,34 но проблема с очите се задълбочава сама си пуснах ТРАК и се оказа около 5 при норма до две,лекуващата ми каза че няма как да имам хипофункция и базедова болест от известно време усещам болка и оток в жлезата и съм изпаднала в ужас ежедневно получавам и паник атаки и живея в някакъв кошмар.моля ви помогнете ми

Уважаеми Слави,
твърде е вероятно да се касае за тиреоид-асоциирана офталмопатия (ТАО). Наличието на повишена стойност на ТРАК насочва за такава диагноза. Тези антитела могат да бъдат и блокиращи, не само да водят до повишено производство на хормони. Предвид едностранното започване на проблема, за да се изключат други възможности е препоръчително да проведе компютърен томомограф с насоченост орбити. Препоръчвам Ви да започнете терапия със Селен 200 мкг, да се консултирате с офталмолог за да прецени колко са изпъкнали очите и да измери вътреочното налягане. След като проведете изследванията посетете ендокринолог за да определи активността на заболяването и дали е наложително лечение с кортикостероиди. Ако пушите, Ви препоръчвам да спрете пушенето. За да има добро повлияване е необходимо и тиреоидните хормони да се поддържат в нормални граници.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron