Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Divna » 11 Ное 2019, 15:59

Здравейте! През септември 2018г. ми откриха хиперфунция на щитовидната жлеза, tsh 0,07 и t4 25.39 при норма до 17. Оттогава приемам пропицил. Като последно пиех половин таблетка пропицил и 50 ЕК тирокс. На 28.07.2019г . Tag ми беше 2,а т4- 12,59 при норма до 17. От началото на септември живея в Стокхолм, Швеция. Тук от последните ми изследвания tsh ми е 0,49, при норма от 0,4 до 4, ft3 е 4,8 при норма 3,3 до 6 и т4 20, при норма от 10-22. Trak винаги ми е бил отрицателен.
Докторите тук искат да спирам приема на лекарствата. Какво бихте ме посъветвали?
Благодаря Ви предварително!
Divna
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Ное 2019, 15:55

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Ное 2019, 00:47

Divna написа:Здравейте! През септември 2018г. ми откриха хиперфунция на щитовидната жлеза, tsh 0,07 и t4 25.39 при норма до 17. Оттогава приемам пропицил. Като последно пиех половин таблетка пропицил и 50 ЕК тирокс. На 28.07.2019г . Tag ми беше 2,а т4- 12,59 при норма до 17. От началото на септември живея в Стокхолм, Швеция. Тук от последните ми изследвания tsh ми е 0,49, при норма от 0,4 до 4, ft3 е 4,8 при норма 3,3 до 6 и т4 20, при норма от 10-22. Trak винаги ми е бил отрицателен.
Докторите тук искат да спирам приема на лекарствата. Какво бихте ме посъветвали?
Благодаря Ви предварително!

Уважаема Divna,
такова решение не трябва да се взема без преглеждане на всички факти. Предвид, че лекарите Ви препоръчват спиране на лечението е редно да се вслушате. Никой не може да Ви гарантира, че няма да има рецедив и да се наложи повторно включване на терапия. Съотношението между дозите на медикаментите, които приемате показват, че е твърде вероятно да не се налага да приемате повече терапия.Това, че към момента антителата са в референтни стойности, подсказва, че е твърде вероятно да можете да спрете терапията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот janina53 » 30 Яну 2020, 19:50

Здравейте. От10 години имам тиреодит на Хашимото . Пия 50 мг Еутирокс. Преди 5 год. ми откриха Паркинсон , който контролирах до сега с допаминов агонист . Поради развитие на болестта ми предписаха Мадопар , което е леводопа и бензеразид . В упътването пише: " Не приемайте Мадопар , ако страдате от хормонално нарушение , например повишена активност на щитовидната жлеза " и други . Мога ли да пия Мадопар и как ще се отрази на щитовидната ми жлеза , защото ниската 'и активност е също хормонално нарушение . Благодаря
janina53
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Яну 2020, 18:37

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Яну 2020, 14:31

janina53 написа:Здравейте. От10 години имам тиреодит на Хашимото . Пия 50 мг Еутирокс. Преди 5 год. ми откриха Паркинсон , който контролирах до сега с допаминов агонист . Поради развитие на болестта ми предписаха Мадопар , което е леводопа и бензеразид . В упътването пише: " Не приемайте Мадопар , ако страдате от хормонално нарушение , например повишена активност на щитовидната жлеза " и други . Мога ли да пия Мадопар и как ще се отрази на щитовидната ми жлеза , защото ниската 'и активност е също хормонално нарушение . Благодаря

Уважаема janina53,
между противопоказания и нежелани ефекти няма нищо общо. Това, което сте прочели е в частта на противопоказания и няма нищо общо с Вашия здравословен проблем. В кратката характеристика на продукта е упоменато, че се визират само декомпенсирани пациенти. Това, че не е редно такива пациенти да приемат даден медикамент не означава, че той има отношение към функцията на щитовидната жлеза.
В листовката за пациента, така и в кратката характеристика не е описан страничен ефект, който да е свързан с промяна във функцията на щитовидната жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот ЛинаГ » 14 Фев 2020, 18:46

Здравейте, имам тиреоидидъм на Хашимото, инсулинова резистентност и диабет тип 2. Пия елтироксин 0,25 и Метфогама 2х1000. Мога ли да пия Аюрслим, за да си помогна със свалянето на теглото? Не ям сладко и тестени храни и имам успех в отслабването, но прочетох за тази добавка и се заинтересувах.
ЛинаГ
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Фев 2020, 18:40

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Фев 2020, 17:58

ЛинаГ написа:Здравейте, имам тиреоидидъм на Хашимото, инсулинова резистентност и диабет тип 2. Пия елтироксин 0,25 и Метфогама 2х1000. Мога ли да пия Аюрслим, за да си помогна със свалянето на теглото? Не ям сладко и тестени храни и имам успех в отслабването, но прочетох за тази добавка и се заинтересувах.

Уважаеми ЛинаГ,
според производителя на добавката тя не трябва да се приема при тиреотоксикоза, а Вие имате точно противоположното - хипотиреоидизъм. Производителя предупреждава, че не трябва да се приема и при бременни и кърмещи жени. Не се препоръчва за лица, страдащи от жълтеница (най-вероятно се визират напреднали чернодробни заболявания) и бъбречна недостатъчност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zlati1459 » 20 Фев 2020, 16:59

Здравейте, д-р Йорданова!
Ще ви бъда много признателна ако ми отговорите!
От 5 години съм диагностицирана с автоимунен тиреоидит на Хашимото и приемам всяка сутрин на гладно по 1 табл. Л-тироксин 75 мг. В момента хормоните са ми в норма, само антителата са завишени. (прочетох вече, че техните стойности не се повлияват от приема на лекарството). Не това е целта на моето запитване.
Чувала съм, че често при проблеми с щитовидната жлеза нараства и честотата на проблемните бременности. По време на бременността дозата ми от Л-тироксин беше увеличена и стойностите-оптимални, но в 6тия месец преживях терапевтичен аборт .Да поясня: огромно количество околоплодни води (около 8 литра). Бременността беше двуплодна. Мнението на гинеколозите е , че при мен се е получил фето-фетален трансфузионен синдром , който се появява при около 10% от бременностите с еднояйчни близнаци с обща плацента. Да, касае се за много рядко усложнение. Въпроса ми е възможно ли е това състояние да има връзка с Хашимотото? Взаимно свързани ли са и дали е възможно в бъдеще отново да имам проблеми с бременност поради Хашимотото, макар и хормоните да са ми в норма. Благодаря!
zlati1459
 
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Ное 2019, 10:37

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Фев 2020, 11:06

zlati1459 написа:Здравейте, д-р Йорданова!
Ще ви бъда много признателна ако ми отговорите!
От 5 години съм диагностицирана с автоимунен тиреоидит на Хашимото и приемам всяка сутрин на гладно по 1 табл. Л-тироксин 75 мг. В момента хормоните са ми в норма, само антителата са завишени. (прочетох вече, че техните стойности не се повлияват от приема на лекарството). Не това е целта на моето запитване.
Чувала съм, че често при проблеми с щитовидната жлеза нараства и честотата на проблемните бременности. По време на бременността дозата ми от Л-тироксин беше увеличена и стойностите-оптимални, но в 6тия месец преживях терапевтичен аборт .Да поясня: огромно количество околоплодни води (около 8 литра). Бременността беше двуплодна. Мнението на гинеколозите е , че при мен се е получил фето-фетален трансфузионен синдром , който се появява при около 10% от бременностите с еднояйчни близнаци с обща плацента. Да, касае се за много рядко усложнение. Въпроса ми е възможно ли е това състояние да има връзка с Хашимотото? Взаимно свързани ли са и дали е възможно в бъдеще отново да имам проблеми с бременност поради Хашимотото, макар и хормоните да са ми в норма. Благодаря!

Уважаема zlati1459,
много е трагично да загубиш деца. Вие сте получили доста точни отговори за причината това да се случи. Предпоставките за това са много и те са се натрупали за да се стигне до такъв завършек. Дали и това, че имате тиреоидит на Хашимото е една от причините това да се случи, може само да се гадае. Определено не е основната причина. За съжаление всяка бременност може да завърши неблагополучно и при пациентките с тиреоидит на Хашимото тази честота е малко по-висока. Не е сигурно, каква е причината за това, така че не може да се каже как може да се изравни риска с този на тези без това заболяване. Със сигурност може да се каже, че ако не се осмелите да пробвате да имате дете, няма да имате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zlati1459 » 21 Фев 2020, 16:19

Благодаря Ви за изчерпателния отговор! Забравих да упомена моята възраст: когато това се случи бях на 24 год.,а сега съм на 25. С Хашимото ме диагностицираха когато бях на 19 год. (хипофункция)
zlati1459
 
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Ное 2019, 10:37

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zlati1459 » 29 Фев 2020, 13:42

Здравейте,д–р Йорданова!
колко често препоръчвате изследване на антитела ТАТ и МАТ на човек с Хашимото ?
zlati1459
 
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Ное 2019, 10:37

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта