Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Мар 2020, 12:22

zlati1459 написа:Здравейте,д–р Йорданова!
колко често препоръчвате изследване на антитела ТАТ и МАТ на човек с Хашимото ?

Уважаеми zlati1459,
според мен ТАТ и anti-TPO имат основно значение за диагноза на заболяването. Не мисля, че всички пациенти с тиреоидит на Хашимото имат еднакви нужди. В част от случаите не е необходимо да се проследяват въобще антителата, т.к. това няма да доведе никакви ползи за пациента. Има пациенти, при които се явяват обстоятелства, които да ме накарат да ги пуснем повторно. Подходът трябва да е индивидуален.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zlati1459 » 03 Мар 2020, 08:22

Здравейте Д-р Йорданова!
Аз имам тиреоидит на Хашимото и от няколко години сутрин пия Л-тироксин 75 мг. Често страдам от вагинални гъбички. Попаднах на хранителна добавка, която ги профилактика. Казва се Каливита Ацифодилус и съдържа около 2 билиона живи бактерии.Мисълтс ми е следната :има ли вероятност тази добавка да ми повлияе зле на щитовидната жлеза, ако стимулира имунната система? Благодаря предварително!
zlati1459
 
Мнения: 53
Регистриран на: 05 Ное 2019, 10:37

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Мар 2020, 09:52

zlati1459 написа:Здравейте Д-р Йорданова!
Аз имам тиреоидит на Хашимото и от няколко години сутрин пия Л-тироксин 75 мг. Често страдам от вагинални гъбички. Попаднах на хранителна добавка, която ги профилактика. Казва се Каливита Ацифодилус и съдържа около 2 билиона живи бактерии.Мисълтс ми е следната :има ли вероятност тази добавка да ми повлияе зле на щитовидната жлеза, ако стимулира имунната система? Благодаря предварително!

Уважаеми zlati1459,
няма противопоказание да приемате всеки пробиотик, включително и този, който сте си избрали. За пробиотиците се знае, че могат да имат много благоприятни ефекти върху организма. Не са известни неблагоприятни ефекти върху щитовидната жлеза. Провеждат се изследвания, които да докажат дали е възможно продуктите на обмяната на някои чревни бактерии да влияят благоприятно, включително и при автоимунни заболявания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот lili.solano » 15 Мар 2020, 18:07

Здравейте, Д-р Йорданова. Искам да ви попитам понеже го спрях рязко Еутирокса 50мг (забравях да го взимам и накрая реших да изчакам за преглед, но сега с това извънредно състояние заради корона вируса, не мога да чакам толкова за да отида на преглед) Та мисълта ми е искам да го започна отначало, но се чудя да започна половинка 25мг и постепенно да увелича на 50 мг или как? Започнах да се потя изведнъж от нищо и сърцебиене да имам. Аз съм с хашимото и хипотиреоидизъм. Моля за отговор! :(
lili.solano
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Мар 2020, 18:04

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Мар 2020, 00:35

lili.solano написа:Здравейте, Д-р Йорданова. Искам да ви попитам понеже го спрях рязко Еутирокса 50мг (забравях да го взимам и накрая реших да изчакам за преглед, но сега с това извънредно състояние заради корона вируса, не мога да чакам толкова за да отида на преглед) Та мисълта ми е искам да го започна отначало, но се чудя да започна половинка 25мг и постепенно да увелича на 50 мг или как? Започнах да се потя изведнъж от нищо и сърцебиене да имам. Аз съм с хашимото и хипотиреоидизъм. Моля за отговор! :(

Уважаеми lili.solano,
не знам защо мислите, че мога да взема отношение по въпрос, за който Вие не се постаравате да дайте даже минимални данни. Нито споменавате от колко време приемате медикамента, данни от последни хормонални изследвания или пък кога сте спрели приема. Ако медикаментът е спрян преди 20-30 дни най-правилното е да си пуснете изследване на ТСХ и след това да се прецени.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот lili.solano » 17 Мар 2020, 12:54

Dr Stella Yordanova написа:
lili.solano написа:Здравейте, Д-р Йорданова. Искам да ви попитам понеже го спрях рязко Еутирокса 50мг (забравях да го взимам и накрая реших да изчакам за преглед, но сега с това извънредно състояние заради корона вируса, не мога да чакам толкова за да отида на преглед) Та мисълта ми е искам да го започна отначало, но се чудя да започна половинка 25мг и постепенно да увелича на 50 мг или как? Започнах да се потя изведнъж от нищо и сърцебиене да имам. Аз съм с хашимото и хипотиреоидизъм. Моля за отговор! :(

Уважаеми lili.solano,
не знам защо мислите, че мога да взема отношение по въпрос, за който Вие не се постаравате да дайте даже минимални данни. Нито споменавате от колко време приемате медикамента, данни от последни хормонални изследвания или пък кога сте спрели приема. Ако медикаментът е спрян преди 20-30 дни най-правилното е да си пуснете изследване на ТСХ и след това да се прецени.



Здравейте д-р Йорданова,

Благодаря за отговора. Взимам Еутирокс от повече от 5 години. Като през годините съм вземала, първо 25 мг , после ми промениха от 25мг един ден и един ден 50мг да ги редувам. От близо 2 години съм на 50 мг. Спрях го Еутирокса 50мг някъде преди месец. Последни данни от изследванията ми са от Септември миналата година с стойност TSH - 2.31µUI/ml с референтни стойности от 0,27-4,20µUI/ml
lili.solano
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Мар 2020, 18:04

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Мар 2020, 08:34

lili.solano написа:Здравейте д-р Йорданова,
Благодаря за отговора. Взимам Еутирокс от повече от 5 години. Като през годините съм вземала, първо 25 мг , после ми промениха от 25мг един ден и един ден 50мг да ги редувам. От близо 2 години съм на 50 мг. Спрях го Еутирокса 50мг някъде преди месец. Последни данни от изследванията ми са от Септември миналата година с стойност TSH - 2.31µUI/ml с референтни стойности от 0,27-4,20µUI/ml

Уважаеми lili.solano,
препоръчително е да проведете изследване на ТСХ, ФТ4 и спрямо резултатът да се определи дозата. Има много работещи лаборатории, но повечето са с редуцирано работно време. В сайтовете на лабораториите е публикувано кои работят и с какво работно време. Ако това не може да се осъществи, е препоръчително да възобновите приема на Еутирокс, като дозата е по-безопасно да бъде 25 мкг.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот lili.solano » 18 Мар 2020, 16:44

Dr Stella Yordanova написа:Уважаеми lili.solano,
препоръчително е да проведете изследване на ТСХ, ФТ4 и спрямо резултатът да се определи дозата. Има много работещи лаборатории, но повечето са с редуцирано работно време. В сайтовете на лабораториите е публикувано кои работят и с какво работно време. Ако това не може да се осъществи, е препоръчително да възобновите приема на Еутирокс, като дозата е по-безопасно да бъде 25 мкг.



Благодаря за отговора! Лек ден Ви желая! :)
lili.solano
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Мар 2020, 18:04

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот margarita.iordanova » 03 Апр 2020, 10:21

Здравейте д-р Йорданова,пиех ,,rocaltrol 0,25mkg-няма го,започнах ,,ОСТЕО Д,, вече го няма.Моля Ви да ми кажете какво да правя,имам за 2 седмици.Веднага след операцията получих крампи,отново ме приеха в болницата и ми назначиха рокалтрол.Сега съм в паника и страх.
margarita.iordanova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Апр 2020, 10:05

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Апр 2020, 09:49

margarita.iordanova написа:Здравейте д-р Йорданова,пиех ,,rocaltrol 0,25mkg-няма го,започнах ,,ОСТЕО Д,, вече го няма.Моля Ви да ми кажете какво да правя,имам за 2 седмици.Веднага след операцията получих крампи,отново ме приеха в болницата и ми назначиха рокалтрол.Сега съм в паника и страх.

Уважаема margarita.iordanova,
в момента единствената алтернатива за пациенти като Вас е Алфа Д3 1 мкг. Докато не се внесат нови количества калцитриол /Рокалтрол или Остео Д/ приемайте алфа Д3. Обърнете се към наблюдаващия Ви ендокринолог за да определите дозата и как да се проследявате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта