Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dara777 » 05 Апр 2020, 10:39

Здравейте,д-р Йорданова!Във връзка със субфебрилна Т около 37.2 -37.4 ,която поддържам от година,си правя различни изследвания,за да открия причината. В началото на тази година ми откриха тиреодит на Хашимото.Анти тиреоглобулин ми беше 154.8 при норма (5-100).Сред месец повторих изследването,без прием на медикаменти и резултатът беше 119.7 при норма 5-100.Тогава пуснах още и ТСН 3.90 при норма 0.3-3.6,анти ТПО 0.5 при норма 0.00-16.00.Тогава ми назначиха еутирокс 25мг ,който приемах в продължение на 1 седмица и спрях,защото се чувствах ужасно с него,силно главоболие,виене на свят.Продължих със Селен,който пия и до днес.Казаха ми 3 месеца се приема,3 месеца пауза и пак така.След месец пак пуснах само ТСХ,и резултата беше 3.52 при норма 3.6.Имам възел,който казаха не е рисков.Имам уголемена щит.жлеза.Често правя и стрептококови инфекции,изпотявания.Според вас,дали е възможно тази температура да се дължи на хашимото,или напълно отхвърляте това ?Благодаря предварително !
Dara777
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Апр 2020, 19:41

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dara777 » 05 Апр 2020, 12:58

Пропуснах да споделя,че също имам хроничен гастрит,Герб с езофагит,рефлуксен пангастрит,хроничен дуоденит,дразним колон и безкамачен холецистит.Ако това е от някакво значение.
Dara777
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Апр 2020, 19:41

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zlkost » 05 Апр 2020, 22:32

Здравейте, др Йорданова, от две години пия Еутирокс от 0.25 мг , причината - хипотиреоидизъм в следствие на силен стрес , нивата на TSH преди да започнада пия лекарствата варираха между 3,5 и 6. Антителата са в норма / при всички изследвания/. Сега с лекарствата TSH е около 2. Въпросът ми е мога ли да спра Еутирокс или поне да пробвам и да проследя нивата на TSH и как трябвада стане това - постепенно с намаляване на дозата и при спирането трябва ли да приемам селен и някакви други добавки? Благодаря за отговора! На 41 години съм.
zlkost
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Мар 2020, 14:07

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Апр 2020, 12:01

Dara777 написа:Здравейте,д-р Йорданова!Във връзка със субфебрилна Т около 37.2 -37.4 ,която поддържам от година,си правя различни изследвания,за да открия причината. В началото на тази година ми откриха тиреодит на Хашимото.Анти тиреоглобулин ми беше 154.8 при норма (5-100).Сред месец повторих изследването,без прием на медикаменти и резултатът беше 119.7 при норма 5-100.Тогава пуснах още и ТСН 3.90 при норма 0.3-3.6,анти ТПО 0.5 при норма 0.00-16.00.Тогава ми назначиха еутирокс 25мг ,който приемах в продължение на 1 седмица и спрях,защото се чувствах ужасно с него,силно главоболие,виене на свят.Продължих със Селен,който пия и до днес.Казаха ми 3 месеца се приема,3 месеца пауза и пак така.След месец пак пуснах само ТСХ,и резултата беше 3.52 при норма 3.6.Имам възел,който казаха не е рисков.Имам уголемена щит.жлеза.Често правя и стрептококови инфекции,изпотявания.Според вас,дали е възможно тази температура да се дължи на хашимото,или напълно отхвърляте това ?Благодаря предварително !

Уважаеми Dara777,
тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, засягащо изключително само щитовидната жлеза. Вярно е, че щитовидната жлеза има участие в термогенезата, но за да има повишаване на температурата на тялото трябва да имаме повишена функция. Във вашия случай, се е констатира нормална и даже намалена функция. Няма как да се свърже наличието на субфебрилна температура с това заболяване. Трябва да се търси в друга посока.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Апр 2020, 12:15

zlkost написа:Здравейте, др Йорданова, от две години пия Еутирокс от 0.25 мг , причината - хипотиреоидизъм в следствие на силен стрес , нивата на TSH преди да започнада пия лекарствата варираха между 3,5 и 6. Антителата са в норма / при всички изследвания/. Сега с лекарствата TSH е около 2. Въпросът ми е мога ли да спра Еутирокс или поне да пробвам и да проследя нивата на TSH и как трябвада стане това - постепенно с намаляване на дозата и при спирането трябва ли да приемам селен и някакви други добавки? Благодаря за отговора! На 41 години съм.

Уважаеми zlkost,
всяко нещо трябва да си има причина. Спирането на което и да е лечение трябва да се случи, ако пациента вече няма нужда от него. За целта трябва да се направят актуални изследвания и да се проведе консултация с лекар за да се прецени дали е възможно това. Трябва да се назначат и изследвания за да се проследи резултатът от спирането. Липсата на хормони в организма има последици и ако има необходимост няма как с каквато и да е хранителна добавка да се набави необходимото. От написаното от Вас може би има шанс да се направи опит за поне временно спиране.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dara777 » 06 Апр 2020, 15:40

Много ви благодаря за бързият отговор,а според вас имам ли нужда да пия еутирокс 25 мг,или наистина може да приемем само селен от 200 мкг през 3 месеца ?
Dara777
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Апр 2020, 19:41

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Апр 2020, 07:40

Dara777 написа:Много ви благодаря за бързият отговор,а според вас имам ли нужда да пия еутирокс 25 мг,или наистина може да приемем само селен от 200 мкг през 3 месеца ?

Уважаеми Dara777,
както Ви написах и в предния отговор, няма как да замениш хормон с хранителна добавка. Единственото лечение на намалената функция на щитоидната жлеза е заместването с хормони. Приемът на селен се препоръчва в случаи, когато се смята, че селеновия дефицит има отношение към промяната във функцията на жлезата, но успоредно със заместителното лечение. Безотговорно да се вземе решение дали може да се спре лечение без да се знае какво е моментното състояние (не мисля, че TSH около 2 показва наличие на актуални изследвания). Освен това, нямам представа нито какви са търсените стойности на хормоните при Вас, нито от придружаващи заболявания и т.н..
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dara777 » 07 Апр 2020, 11:14

Писах ви по рано за моите придружаващи заболявания,това,което ви писах-"Пропуснах да споделя,че също имам хроничен гастрит,Герб с езофагит,рефлуксен пангастрит,хроничен дуоденит,дразним колон и безкамачен холецистит.Ако това е от някакво значение.",моят доктор след като му казах,че се чувствам зле от еутирокс 25 мг,каза,че мога да ги спра,и да продължа само със селена.
Dara777
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Апр 2020, 19:41

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Инита » 07 Апр 2020, 11:52

Здравеите, д-р Йорданова!
Имам Тиреоидит на Хашимото, диагностициран преди година, започнах да приемам Еутирокс по 12,5мкг/дн. На 32 години съм и искам да забременея. Нивото на ТСХ беше 3,25 през декември, увеличихме дозата на Еутирокс 25мкг/дн и сега(25,03,2020) ТСХ е 2,94. Лекуващият ми лекар каза, че трябва да е около 2, за да мога да забременея и че на два месеца трябва да се прави преоценка на дозата на Еутирокс. В момента не съм в България и за съжаление нямам връзка с него, затова моля вас за мнение, дали трябва да променям дозата на прием на Еутирокс?
Инита
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Апр 2020, 11:35

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот margarita.iordanova » 07 Апр 2020, 12:11

Благодаря Ви д-рЙорданова! Спокоен ден Ви пожелавам!
margarita.iordanova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Апр 2020, 10:05

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта