Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Окт 2014, 22:25

neli.rainova написа:Здравейте д-р Йорданова!
Аз съм с хашимото и се опитвам да забременея...Но тъй като имам висока стойност на нк клетките, ми назначиха вливане на ИНТРАЛИПИД, а той съдържа соево масло...Вярно ли е, че соята е противопоказана при хашимото и уврежда щитовидната жлеза?
Предварително ви благодаря за отговора!:)

Уважаема neli.rainova,
Соята е проучвана в много насоки, включително и за влиянието й върху щитовидната жлеза. Провеждани са изследвания за влиянието на соята при опитни животни. Предполага се, че някои съставки на соята могат да действат като гоитрорени (вещества повлияващи тиреоидеята като се наместват в йодния транспорт и водят до уголемяването й). Този ефект при хора не е доказан. Все пак няма достатъчно данни за ефекта при системна консумацията на големи количества соя. Накратко казано соята няма да увреди щитовидната Ви жлеза, но все пак не е препоръчително храната на пациент със заболяване на щитовидната жлеза да се състои основно от соя.
Във вашия случай не касае не за консумация на соя, а за приложение на медикамент назначен от лекар. Интралипид е лекарствен продукт. В кратката му характеристика са изброени противопоказанията за приложението му и сред тях не присъства тиреоидит на Хашимото.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Безглутенови лекарства за Хашимото

Мнениеот Hemangi » 03 Окт 2014, 17:03

Здравейте,
Имам Хашимото от почти 10 г. Пия Л-тироксин, но открих че имам хранителна непоносимост към зърнени храни и глутен, което води до доста проблеми с храносмилането. Четох по международни форуми, че глутена много спомага образуването на антитела при пациенти с автоимунни заболявания (като Хашимото) и много хора след като са спрели према му са ги намалили драстично. А без антитела може и да не ти се оправи щитовидната жлеза, но риска за развиване на други автоимунни заболявания намалява. Аз имах доста алергични реакции, към какви ли не храни, на това му се казва пропускливи черва, почти нищо не можех да хапна без реакция после. От както спрях зърнените храни и глутена вече ям всичко друго без реакции и алергии, дори млечни продукти. Но уви за пълно елиминиране на глутена е нужно да не се приема от случайни източници, като например -самите ми лекарства за Хашимото. Проучих и тази тема и се оказва, в родния Л-тироксин има глутен, а на световния пазар се предлагат много вида безглутенови Левотироксин съдържащи лекарства, защото хората са го открили, че е вреден за тези пациенти. Въпроса ми към вас е: Има ли в България лекарствен продукт с активно вещество Левотироксин, но без добавен глутен в допълнителните му съставки? Или ако има вносни такива лекарства, които могат да се закупят в България? Като например Швейцарския Тирозинт - http://tirosint.com/ - той съдържа само Т4, глицерин, желатин и вода.
Благодаря
Hemangi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Окт 2014, 16:46

Re: Безглутенови лекарства за Хашимото

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Окт 2014, 19:13

Hemangi написа:Здравейте,
Имам Хашимото от почти 10 г. Пия Л-тироксин, но открих че имам хранителна непоносимост към зърнени храни и глутен, което води до доста проблеми с храносмилането. Четох по международни форуми, че глутена много спомага образуването на антитела при пациенти с автоимунни заболявания (като Хашимото) и много хора след като са спрели према му са ги намалили драстично. А без антитела може и да не ти се оправи щитовидната жлеза, но риска за развиване на други автоимунни заболявания намалява. Аз имах доста алергични реакции, към какви ли не храни, на това му се казва пропускливи черва, почти нищо не можех да хапна без реакция после. От както спрях зърнените храни и глутена вече ям всичко друго без реакции и алергии, дори млечни продукти. Но уви за пълно елиминиране на глутена е нужно да не се приема от случайни източници, като например -самите ми лекарства за Хашимото. Проучих и тази тема и се оказва, в родния Л-тироксин има глутен, а на световния пазар се предлагат много вида безглутенови Левотироксин съдържащи лекарства, защото хората са го открили, че е вреден за тези пациенти. Въпроса ми към вас е: Има ли в България лекарствен продукт с активно вещество Левотироксин, но без добавен глутен в допълнителните му съставки? Или ако има вносни такива лекарства, които могат да се закупят в България? Като например Швейцарския Тирозинт - http://tirosint.com/ - той съдържа само Т4, глицерин, желатин и вода.
Благодаря

Уважаема Hemangi,
Не мисля, че сте разбрали правилно връзката между автоимунните тиреоидни заболявания и глутена. При пациенти с тиреоид на Хашимото се среща много по-често цьолиакия. Това е заболяване на червата свързано с глутена. При спазване на безглутенова диета при такива пациенти се намалява възпалението на червата. Това води до по-добро всмукване на храната и медикаментите (включително и левотироксин) в храносмилателната система.
Консултирайте се със специалист за да се разбере има или не заболяване на гастроинтестиналния тракт и какво е то. Няма как да си поставите диагноза с форуми.
В кратките характеристики на нито един от медикаментите не е отбелязано, че съдържа глутен. Не мисля, че има за какво да се притеснявате. Ако имаше риск за здравето производителите щяха да го отбележат.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот joniboi » 06 Окт 2014, 14:12

здравейте
в основата на ноктите на ръцете нямам бели4ките дъги който всеки човек има
казаха ми че това било предпоставка за щитовидната жлеза.
посъветвайте ме какво да направя?
благодаря
joniboi
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Авг 2014, 13:07

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот joniboi » 06 Окт 2014, 14:14

здравейте
в основата на ноктите на ръцете нямам бели4ките дъги който всеки човек има
казаха ми че това било предпоставка за щитовидната жлеза.
посъветвайте ме какво да направя?
благодаря
joniboi
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Авг 2014, 13:07

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Окт 2014, 19:59

joniboi написа:здравейте
в основата на ноктите на ръцете нямам бели4ките дъги който всеки човек има
казаха ми че това било предпоставка за щитовидната жлеза.
посъветвайте ме какво да направя?
благодаря

Уважаеми joniboi,
Такава зависимост не ми е известна. Трябва да се направи оглед на ноктите Ви и да се каже към какъв вид заболяване да се насочите. Най-често липсата се свързва с недохранване, недоимък на витамини, анемия.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот albenanl » 10 Окт 2014, 14:30

Здравейте..аз съм ваш последовател и много харесвам вашите публикаций..Пиша ви от Холандия..Имам един въпрос към вас..Купих си добавка магнезий със таурин на капсули..всяка една капсула съдържа 200 милиграма магнезий и 1000милиграма таурин..Понеже имам стеснение на гърлото вседствие хипотиреодит(намалена функция) и немога да преглъщам големите капсули,мога ли да изсипвам съдържанието на капсулата във малка чашка или чаена лъжца плодово мляко,или кисело мляко..или някакъв пудинг..? Това ми е голям проблем,и по колко точно капсули на ден ми препоръчвате вие като поддържаща доза? Безкрайно ще ви бъда благодарна ако ми отговорите на тези въпроси! Бъдете здрави и Бог да ви пази! :)
albenanl
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Окт 2014, 14:17

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Окт 2014, 22:48

albenanl написа:Здравейте..аз съм ваш последовател и много харесвам вашите публикаций..Пиша ви от Холандия..Имам един въпрос към вас..Купих си добавка магнезий със таурин на капсули..всяка една капсула съдържа 200 милиграма магнезий и 1000милиграма таурин..Понеже имам стеснение на гърлото вседствие хипотиреодит(намалена функция) и немога да преглъщам големите капсули,мога ли да изсипвам съдържанието на капсулата във малка чашка или чаена лъжца плодово мляко,или кисело мляко..или някакъв пудинг..? Това ми е голям проблем,и по колко точно капсули на ден ми препоръчвате вие като поддържаща доза? Безкрайно ще ви бъда благодарна ако ми отговорите на тези въпроси! Бъдете здрави и Бог да ви пази! :)

Уважаеми albenanl,
Щом не можете да гълтате капсулите може да ги отваряте и да го приемате без обвивката.
Поддържащата доза зависи от причината за приемането. Профилактично не намирам смисъл за приемане.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Irinata » 22 Окт 2014, 22:59

Здравейте!

На 34 г.съм,преди 4 г.при профилактичен ехографски преглед на щитовидната жлеза ми бе открито,че имам Хашимото и хипофункция на щитовидната жлеза,като и ТСХ и антителата винаги са били в норма,но тогава поради плануване на бременност ми бе назначено превантивно да пия Л-тироксин за да подържало ТСХ около 1,5.
И така си го пиех редовно,като преди година посетих друг ендокринолог,който с оглед на актуални изследвания и преглед на ехограф,каза,че имам съвсем леки дискретни промени на жлезата и според него нямам нито Хашимото нито хипофункция,посъветва ме да спра Л-тироксина и след 45 дни да пусна контролно излс.,и ако е в реф.граници ТСХ да не подновявам приема-беше 2,2,обаче незнам дали е съвпадение но цикълът ми спря и аз на своя глава поднових приема на Л-тироксин 25 и цикълът ми отново се появи,след 6 месеца отново пуснах ТСХ и беше 0.88,направих консултация по телефона с ендокринолога и той каза,категорично да спра приема на тироксина и така вече месец не го пия.
Какво бихте ме посъветвали,как да продължа и как да разбера в крайна сметка имам ли Хашимото и хипофункция или нямам?
Имам чувството че се въртя в някакъв омагжосан кръг и незнам,какво се случва още повече,че от около два месеца постоянно ме преследва някакво чувство за обърканост,тревожност,страх,че нещо лошо ще ми се случи,имам чувството понякога,че гърлото ме стяга,че имам бодежи в сърцето и в такива моменти пия валериан или успокоителен чай и има някакъв временен ефект.
Пропуснах само да спомена,че имам инсулинова резизтентност и поликистозни яйчници,пия Сиофор,сутрин и вечер,храня се здравословно,за около три месеца съм свалила 10 кг.и имам още толкова за сваляне.
А и още нещо да Ви попитам-някъде в интернет ми попадна една статия,че при хипофункция,може да има отслабен сърдчен пулс и последствия от това,така ли е?,откакто го прочетох още повече взех да си внушавам,какво ли не.

Благодаря Ви предварително за отговора!
Irinata
 
Мнения: 19
Регистриран на: 22 Окт 2014, 22:16

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Irinata » 23 Окт 2014, 16:28

Отново съм аз с още информация:

Бях се записала за безплатните профилактични прегледи на щитовидната жлеза и днес минах на преглед.Според Ендокриноложката,която ме прегледа нямам хипофункция щом хормоните са в норма,за момента да спра тироксина и след три месеца контролно изследване.
Гледа ме и на ехофраф,каза че е леко увеличена жлезата и това,което ме стресна е че видя малка кистичка-4 мм,каза че тожа не е опасно и тъй като е много малка засега само ще се наблюдава на 6 месеца но аз се притесних доста от тази новина,какво е вашето мнение по този въпрос?

Иначе другото,което разчитам на листа е:

Десен дял:надлъжен р-р 50;напречен р-р 20;преднозаден р-р 19
Ляв дял:надлъжен р-р 50;напречен р-р 21;преднозаден р-р 18
Истмус:7

Какво показват тези резултати според Вас?

Има и малко писано срещу Ехогенност на паренхима и Формации обаче нищо немога да разчета.

Ще очаквам Вашият отговор с нетърпение и Ви благодаря предварително!
Irinata
 
Мнения: 19
Регистриран на: 22 Окт 2014, 22:16

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта