Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Апр 2020, 23:31

Dara777 написа:Писах ви по рано за моите придружаващи заболявания,това,което ви писах-"Пропуснах да споделя,че също имам хроничен гастрит,Герб с езофагит,рефлуксен пангастрит,хроничен дуоденит,дразним колон и безкамачен холецистит.Ако това е от някакво значение.",моят доктор след като му казах,че се чувствам зле от еутирокс 25 мг,каза,че мога да ги спра,и да продължа само със селена.

Уважаеми Dara777,
съжалявам, но съм объркала предния Ви пост с този на друг подател. Отговорът, който съм писала е за друг случай. Приемете искрените ми извинения.
Последното ТСХ което цитирате е в нормални граници, поради което не Ви се налага да приемате Еутирокс. Това, което се налага е да се проследява функцията на щитовидната жлеза на 3-6 м и/или при оплаквания. При наличие на тиреоидит на Хашимото може да се очаква промяна във функцията на щиоидната жлеза и в бъдеще. Няма доказателства, че селенът помага това да не се случи.
Още веднъж се извинявам, за допуснатата грешка.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Апр 2020, 23:43

Инита написа:Здравеите, д-р Йорданова!
Имам Тиреоидит на Хашимото, диагностициран преди година, започнах да приемам Еутирокс по 12,5мкг/дн. На 32 години съм и искам да забременея. Нивото на ТСХ беше 3,25 през декември, увеличихме дозата на Еутирокс 25мкг/дн и сега(25,03,2020) ТСХ е 2,94. Лекуващият ми лекар каза, че трябва да е около 2, за да мога да забременея и че на два месеца трябва да се прави преоценка на дозата на Еутирокс. В момента не съм в България и за съжаление нямам връзка с него, затова моля вас за мнение, дали трябва да променям дозата на прием на Еутирокс?

Уважаема Инита,
съвременните ръководства препоръчват при anti-TPO положителни пациентки планиращи бременност да се постигне ТСХ под 2,5 mIU/l. При условие, че Ви е препоръчано да намалите ТСХ, предполагам, че сте от тази група. ТСХ не е паднало под 2,5, което означава, че е необходимо да се коригира дозата на Еутирокса, т.е. да се повиши. Потърсете начин да се свържете с лекар запознат с Вашия случай, за да се прецени как да се промени дозата, така че да е максимално безопасно за Вас. След като забременеете ще е необходимо ежемесечно проследяване на ТСХ за да може периодично да се коригира дозата на Еутирокс-а според нуждите на майката и плода.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dara777 » 08 Апр 2020, 08:25

Д-р Йорданова,най-искрено ви благодаря за отговорът.Сега се съм малко по -спокойна,благодарение на отговорът ви.Ще следя Тсх за напред !Исках да попитам дали можете да ми препоръчате селен,има ли значение на коя фирма е и колко миг да приемам?Пожелавам ви доброто,което правите да ви се връща.Бъдете здрава и благословена !Благодаря Ви!!!
Dara777
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Апр 2020, 19:41

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2020, 21:48

Dara777 написа:Д-р Йорданова,най-искрено ви благодаря за отговорът.Сега се съм малко по -спокойна,благодарение на отговорът ви.Ще следя Тсх за напред !Исках да попитам дали можете да ми препоръчате селен,има ли значение на коя фирма е и колко миг да приемам?Пожелавам ви доброто,което правите да ви се връща.Бъдете здрава и благословена !Благодаря Ви!!!

Уважаеми Dara777,
в момента е трудно да се намери селен на пазара. Това е елемент, който участва в много антиоксидантни системи и поради тази причина се прилага и като помощна терапия при пациенти с коронавирус. Това е причината аптеките да не разполагат с избор на хранителни добавки със селен.
Препоръчва се да се приема по 100 мкг дневно. За кратки периоди при необходимост дозата може да се увеличи до 300 мкг.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dara777 » 09 Апр 2020, 08:21

Благодаря ви отново !!!
Dara777
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Апр 2020, 19:41

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот А. Димитрова » 24 Май 2020, 01:49

Здравейте, с премахната щитовидна жлеза съм от 2018г и вече почти 2г взимам страшно висока доза Еутирокс - 200. Сърцето ми тупти много при всяко движение, не мога да легна и спя седнала, заради него. Исках да намалям дозата и го направих сама като взимах известно време 150 после за седмица намалих и на 100.... Но преди 2 седмици изследванията показаха, че TSH е 35, а FT4е 9.И сега пак увеличавам дозата до 200. Въпросът ми е мога ли да взимам това ново лекарство Тирохелп?
А. Димитрова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Май 2020, 01:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Май 2020, 07:55

А. Димитрова написа:Здравейте, с премахната щитовидна жлеза съм от 2018г и вече почти 2г взимам страшно висока доза Еутирокс - 200. Сърцето ми тупти много при всяко движение, не мога да легна и спя седнала, заради него. Исках да намалям дозата и го направих сама като взимах известно време 150 после за седмица намалих и на 100.... Но преди 2 седмици изследванията показаха, че TSH е 35, а FT4е 9.И сега пак увеличавам дозата до 200. Въпросът ми е мога ли да взимам това ново лекарство Тирохелп?

Уважаема А. Димитрова,
трудно ми е да коментирам дали оплакванията Ви са свързани с високата доза Еутирокс и дали може да се промени дозата, без да имам информация за компенсацията на този фон и за причината за операцията. Препоръчително е да не правите сама експерименти с лекарства.
Хранителната добавка Типохелп има индикация - помага за правилно функциониране на щитовидната жлеза. При отстранена щитовидна жлеза няма как да се очаква да подпомогне функционирането й. За да получите необходимите Ви хормони, единственият начин е приемането им от вън.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Детски.Дрехи » 26 Май 2020, 23:45

Здравейте, д-р Йорданова! Диагностицирана съм с Хашимото от 2014 г. От около 2-3 седмици забелязвам, че както си стоя и започва да ми тече кръв от венците. Дали е свързано със щитовидната жлеза? Как мислите? От седмица си взех като превантивна мярка Парадонтакс, мислех си, че вече няма кървене, но тази вечер пак усетих вкус на кръв в устата си. :( Последно бях на изследвания преди 4 месеца, като ми регулираха дозата на Л-тироксина. Благодаря за отговора!
Детски.Дрехи
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Май 2020, 23:39

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Май 2020, 07:27

Детски.Дрехи написа:Здравейте, д-р Йорданова! Диагностицирана съм с Хашимото от 2014 г. От около 2-3 седмици забелязвам, че както си стоя и започва да ми тече кръв от венците. Дали е свързано със щитовидната жлеза? Как мислите? От седмица си взех като превантивна мярка Парадонтакс, мислех си, че вече няма кървене, но тази вечер пак усетих вкус на кръв в устата си. :( Последно бях на изследвания преди 4 месеца, като ми регулираха дозата на Л-тироксина. Благодаря за отговора!

Уважаеми Детски.Дрехи,
не се очаква да има връзка между кървенето на венците и наличните проблеми с щитовидната жлеза. Посетете зъболекар за да осъществи преглед и да Ви помогне в лечението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Sunshine45 » 02 Юни 2020, 15:53

Здравейте,

Имам следния проблем: голямо закъснение на месечния цикъл, което ми се случва за първи път. Имам Хашимото и пия Еутирокс. На всеки шест месеца си следя щитовидните хормони. И преди съм имала закъснения на цикъла, но този път последно имах цикъл на 29 април и оттогава не съм имала, макар че го очаквах на 16 май. Нямам и никакви признаци за предстоящ цикъл към момента. От година и половина цикълът ми е напълно редовен, без отклонения. От април досега имаше сериозни колебания и промени в метереологичното време, имам и сериозна промяна в ритъма на живот: от много динамичен към твърде стационарен. Минах на "домашен офис" заради епидемията промених доста и дневния си ритъм на живот. Моля, да ме посъветвате дали е възможно проблемите да се дължат основно на това и наложително ли е веднага да си пускам изследвания и да посещавам гинеколог и ендокринолог? Благодаря!
Sunshine45
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Юни 2020, 22:20

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта