Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Юни 2020, 23:28

Sunshine45 написа:Здравейте,
Имам следния проблем: голямо закъснение на месечния цикъл, което ми се случва за първи път. Имам Хашимото и пия Еутирокс. На всеки шест месеца си следя щитовидните хормони. И преди съм имала закъснения на цикъла, но този път последно имах цикъл на 29 април и оттогава не съм имала, макар че го очаквах на 16 май. Нямам и никакви признаци за предстоящ цикъл към момента. От година и половина цикълът ми е напълно редовен, без отклонения. От април досега имаше сериозни колебания и промени в метереологичното време, имам и сериозна промяна в ритъма на живот: от много динамичен към твърде стационарен. Минах на "домашен офис" заради епидемията промених доста и дневния си ритъм на живот. Моля, да ме посъветвате дали е възможно проблемите да се дължат основно на това и наложително ли е веднага да си пускам изследвания и да посещавам гинеколог и ендокринолог? Благодаря!

Уважаема Sunshine45,
не мисля, че описаните фактори могат да обяснят закъснението. Не мисля, че и преди сте имали нормален цикъл. Според написаното от Вас, менструалният Ви цикъл трябва да е с продължителност 18 дни (под цикъл се разбираме времетраенето между 2 редовни менструации, което се изчислява като броя дни от първия ден на едната менстуация до първия на следващата). Уместно е да посетите гинеколог за да потърси причина за промяната и при необходимост да се назначи стимулиране на менстуация. Препоръчително е да се проведат и хормонални изследвания и да се прецени възможно ли е менструалните проблеми да са свързани с такъв проблем.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Sunshine45 » 04 Юни 2020, 10:45

Д-р Йорданова, Благодаря за отговора. Имах предвид 19 април. Имах цикъл на 28 дни. Редовен беше. Но аз наистина съм чела, че промените в метерологичното време и в ритъма на живот се отразяват на цикъла. При мен дори и всяко пътуване се отразява. Наистина ли не може да се отдаде на това и сигурна индикация ли е за друг проблем? Само с гинеколог ли трябва да се консултирам или и с ендокринолог? И веднага ли трябва да ходя на лекар при настоящата ситуация или може да се изчака? Благодаря!
Sunshine45
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Юни 2020, 22:20

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Юни 2020, 22:43

Sunshine45 написа:Д-р Йорданова, Благодаря за отговора. Имах предвид 19 април. Имах цикъл на 28 дни. Редовен беше. Но аз наистина съм чела, че промените в метерологичното време и в ритъма на живот се отразяват на цикъла. При мен дори и всяко пътуване се отразява. Наистина ли не може да се отдаде на това и сигурна индикация ли е за друг проблем? Само с гинеколог ли трябва да се консултирам или и с ендокринолог? И веднага ли трябва да ходя на лекар при настоящата ситуация или може да се изчака? Благодаря!

Уважаема Sunshine45,
вярвайте в каквото искате. Съжалявам, но не намирам промяната във времето за кой знае колко драстична, а преминаването към по-спокоен начин на живот би трябвало да подейства благотворно. Идва ли за последната 1 година за пръв път има климатични промени или пък не сте излизали в отпуск? Промените в цикъла при резки промени не са свързани с удължаване над 17 дни. Сериозни здравословни проблеми могат да доведат до менструални нарушения. Не знам какво е здравословното Ви състояние. Започнете с гинеколог, а след това посетете ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Sunshine45 » 04 Юни 2020, 23:40

Д-р Йорданова,

Благодаря за отговора и наистина оценявам отделеното време. Съжалявам, ако съм Ви оставила с погрешно впечатление, че се опитвам да се самоуспокоявам и да игнорирам проблема като вярвам в това, в което ми се иска да вярвам. Аз не подценявам здравето си. Планирам да посетя ендокринолога си. Така или иначе трябва да отида на изследване в началото на юли. За жалост, написаното от Вас в последния отговор повече ме плаши отколкото ме ориентира. Когато прочета, че голямото закъснение на цикъл може да е индикация за сериозни здравословни проблеми аз не постигам нищо освен да се притесня още повече. Знам, че е несериозно и безотговорно да поставяте диагонози във форум, без да познавате общото здравословно състояние, но аз въпреки това се надявам да получа малко по-конкретен отговор: на какво може да се дължи такъв проблем с цикъла, какво да очаквам и т.н. Благодаря!
Sunshine45
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Юни 2020, 22:20

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Юни 2020, 07:37

Sunshine45 написа:Д-р Йорданова,
Благодаря за отговора и наистина оценявам отделеното време. Съжалявам, ако съм Ви оставила с погрешно впечатление, че се опитвам да се самоуспокоявам и да игнорирам проблема като вярвам в това, в което ми се иска да вярвам. Аз не подценявам здравето си. Планирам да посетя ендокринолога си. Така или иначе трябва да отида на изследване в началото на юли. За жалост, написаното от Вас в последния отговор повече ме плаши отколкото ме ориентира. Когато прочета, че голямото закъснение на цикъл може да е индикация за сериозни здравословни проблеми аз не постигам нищо освен да се притесня още повече. Знам, че е несериозно и безотговорно да поставяте диагонози във форум, без да познавате общото здравословно състояние, но аз въпреки това се надявам да получа малко по-конкретен отговор: на какво може да се дължи такъв проблем с цикъла, какво да очаквам и т.н. Благодаря!

Уважаема Sunshine45,
тълкуването на написаното от мен си е изцяло Ваше. Вие питате - "Наистина ли не може да се отдаде на това и сигурна индикация ли е за друг проблем?" - и аз Ви отговорих, че е възможно. Според мен факторите, които сте посочили не могат да го обяснят проблема Ви. Няма как да съм обаче категорична в това, т.к. не знам до колко промяната в живота е стресов фактор за Вас. Аз смятам, че за да се изключи по-сериозен проблем трябва да Ви прегледа гинеколог. Такова закъснение може да се дължи на много фактори като например бременност, киста на яйчника, недобре компенсиран хипотиреоидизъм, менопауза, тежка физическа активност, рязка промяна в теглото, стрес и още много други. За да се каже, че нещо се дължи на стрес трябва да се изключат другите причини. Съжалявам, но имам прекалено малко информация за Вас за да мога да дам по-конкретен отговор.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Sunshine45 » 07 Юни 2020, 13:41

Здравейте, д-р Йорданова,

Благодаря за последния отговор. За да довърша темата искам да кажа, че цикълът ми дойде. Надявам се да се окаже, че е било само инцидентен случай, от онези, за които гиниколозите казват, че може да се случат и при здрави хора, тъй като човешкото тяло не е перфектно смазана "машина", а хормоналните процеси са деликатна система доста податлива на различни влияния. Все пак ще праверя дали случаят е само такъв, когато дойде време за хормоналните ми изследвания в началото на юли. Тъй като все пак, ми отделихте от своето време и ми подарихте част от експертните си познания искам и аз да Ви подаря част от своите. Тъй като работя за международна институция, доста пътувам, владея 7 езика покрай работата си и доста наблюдавам влиянието на езиковия изказ върху психихологическите реакции на хората искам да Ви посъветвам, когото консултирате други пациенти, въпреки че консултирате във форум и на база на ограничени данни и това е доста трудно и рисково, да бъдете вазможно най-конкретна и деликатна (Каквато бяхте в последния си отговор към мен. Въпреки че не познавате цялостното ми здравословно състояние изредихте конкретни причини, на които симптомът може да се дължи и т.н.). Фрази от рода на "Това може да е сигнал за сериозни здравословни проблеми" карат хората да се стрисират, а такива от рода на "Консултирайте се с гинеколог и ендокринолог" ги карат да си мислят "Можех и сам да се сетя за това". Също така, незавиимо от мнението Ви за задалия въпрос пациент, не се обръщайте към него с фрази от рода на: "Това тълкуване си е Ваше", "Проблемът за начина, по който сте разбрал/а думите ми си е Ваш и т.н.". Това може да се възприеме от по-чувствителни паценти като нападателен подход и да намали доверието. Позволих си да Ви дам всичики тези съвети, защото вяравм, че медицина се учи и специализира определен брой години, а правилиния подход към пациентите се учи цял живот. Надявам се тези съвети да са Ви полезни. Пожелавам Ви здраве и успех!
Sunshine45
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Юни 2020, 22:20

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Юни 2020, 07:24

Sunshine45 написа:Здравейте, д-р Йорданова,

Благодаря за последния отговор. За да довърша темата искам да кажа, че цикълът ми дойде. Надявам се да се окаже, че е било само инцидентен случай, от онези, за които гиниколозите казват, че може да се случат и при здрави хора, тъй като човешкото тяло не е перфектно смазана "машина", а хормоналните процеси са деликатна система доста податлива на различни влияния. Все пак ще праверя дали случаят е само такъв, когато дойде време за хормоналните ми изследвания в началото на юли. Тъй като все пак, ми отделихте от своето време и ми подарихте част от експертните си познания искам и аз да Ви подаря част от своите. Тъй като работя за международна институция, доста пътувам, владея 7 езика покрай работата си и доста наблюдавам влиянието на езиковия изказ върху психихологическите реакции на хората искам да Ви посъветвам, когото консултирате други пациенти, въпреки че консултирате във форум и на база на ограничени данни и това е доста трудно и рисково, да бъдете вазможно най-конкретна и деликатна (Каквато бяхте в последния си отговор към мен. Въпреки че не познавате цялостното ми здравословно състояние изредихте конкретни причини, на които симптомът може да се дължи и т.н.). Фрази от рода на "Това може да е сигнал за сериозни здравословни проблеми" карат хората да се стрисират, а такива от рода на "Консултирайте се с гинеколог и ендокринолог" ги карат да си мислят "Можех и сам да се сетя за това". Също така, незавиимо от мнението Ви за задалия въпрос пациент, не се обръщайте към него с фрази от рода на: "Това тълкуване си е Ваше", "Проблемът за начина, по който сте разбрал/а думите ми си е Ваш и т.н.". Това може да се възприеме от по-чувствителни паценти като нападателен подход и да намали доверието. Позволих си да Ви дам всичики тези съвети, защото вяравм, че медицина се учи и специализира определен брой години, а правилиния подход към пациентите се учи цял живот. Надявам се тези съвети да са Ви полезни. Пожелавам Ви здраве и успех!

Благодаря за изказаното мнение.
Моля Ви, повече да не задавате въпроси в темите на форума, за които отговарям аз!
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Sunshine45 » 08 Юни 2020, 09:19

Д-р Йорданова, Нямах представа, че съветите ми базирани на факти ще Ви засегнат толкова много и не беше това идеята. Не съм сигурна кои са всички теми, за които отговаряте, но смятам да използвам този форум при нужда. Смятам, че искането Ви е леко субективно и само поради тази причина, за жалост, не мога да го уважа! Бъдете здрава!
Sunshine45
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Юни 2020, 22:20

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Marina1313 » 18 Юни 2020, 15:34

Здравейте, моля и за Вашето мнение, д-р Йорданова.
На 26 години съм, изследванията са от преди месец.

Tat - 128.86 < 4.11
Mat - 101 / 0-5.61
Tsh - 4.005 / 0,35-4.940
Ft3 - 3.850 / 1.880-3.180
Ft4 - 1 / 0.700-1.480
И понеже правя планове за бебе. Пия нормалните витамини за преди бременност. Б- комплекс, фолиева киселина, йод, селен. Заради пандемията не мога да си запиша час за преглед. Според вас има ли място за притеснение от резултатите и дали става въпрос за Хашимото. Дали трябва и нещо друго да приемам за щитовидната жлеза. ПКК ми е в норма и нямам никакви други оплаквания.
Marina1313
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Юни 2020, 14:57

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Aleksandra2018 » 19 Юни 2020, 15:30

Здравейте днес си писнах изсчедвания за щитовидната жлеза интересува ме дали са в норма или има нещо... защото чак на 25.06 имам записан час при ендокринолог ,а нещо много се притеснявам от последното излязло като резултат
тсх - 2,57
фт3 - 2.01
фт4 - 15,80
тат - 26,91
мат - 38,69
Aleksandra2018
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Юни 2020, 15:24

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта