Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот smilesmile » 13 Ное 2020, 18:13

Здравейте!Искам да кажа миналата година ми прегледаха щитовидната жлеза на видеозон казаха че е добре.Направих си тест за тсх беше 4.24 пиех еутирокс 25мг. 1 месец спадна на 2.77 След това продължих и пак толкова беше покрай този вирус не отидох на ендокринолог.Спрях приема на еутирокс и ми беше покачена на 5.15 и продължих да приемам пак спадна и спрях мина няколко месеца и се изледвах сега е 4.80 искам да попитам еутирокс 25 трябва да го приема докато спадне около 1.5 ли. А повишеното тсх има ли влияние от храна или напитки? Благодаря!
smilesmile
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Ное 2020, 18:01

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Ное 2020, 08:15

smilesmile написа:Здравейте!Искам да кажа миналата година ми прегледаха щитовидната жлеза на видеозон казаха че е добре.Направих си тест за тсх беше 4.24 пиех еутирокс 25мг. 1 месец спадна на 2.77 След това продължих и пак толкова беше покрай този вирус не отидох на ендокринолог.Спрях приема на еутирокс и ми беше покачена на 5.15 и продължих да приемам пак спадна и спрях мина няколко месеца и се изледвах сега е 4.80 искам да попитам еутирокс 25 трябва да го приема докато спадне около 1.5 ли. А повишеното тсх има ли влияние от храна или напитки? Благодаря!

Уважаеми smilesmile,
при всеки опит за спиране на медикамента от Ваша страна се е стигало до констатация, че без него ТСХ е високо. Най-вероятно имате заболяване на щитовидната жлеза, което води до невъзможността й да синтезира достатъчно хормони. За да разбере дали е така, посетете ендокринлог за да Ви направи ехография и да назначи изследвания. При наличие на такова заболяване е възможно да се налага да приемате заместително лечение постоянно.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот smilesmile » 16 Ное 2020, 10:16

Да,направиха ми ехография миналата година казаха ми, че всичко е наред и затова ми казаха да си направя тест за тсх а то не е наред.Исках да попитам дали храна или напитки имат влияние на тсх?
smilesmile
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Ное 2020, 18:01

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Ное 2020, 08:30

smilesmile написа:Да,направиха ми ехография миналата година казаха ми, че всичко е наред и затова ми казаха да си направя тест за тсх а то не е наред.Исках да попитам дали храна или напитки имат влияние на тсх?

Вие си преценявате какво да правите. Щом смятате, че изследвания преди 1 година са актуално за настоящото Ви здравословно състояние, няма какво друга да Ви посъветвам. Според мен при такива стойности на ТСХ, трябва да се изключи наличие на тиреоидит на Хашимото, което включва ехография и антитела, т.е. консултация с ендокринолог.
Няма хранителен режим, които да Ви повлияе ТСХ. Нямам представа дали се нуждаете от корекция в храненето за да се подобри здравословното Ви състояние. За да се прецени нещо такова са необходими консултации.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот todorka_zlateva » 25 Ное 2020, 16:23

Здравейте ! На 51 г. съм и диагностицирана с автоимунен тиреоидит и инсул. резистентност. В есенно-зимния сезон по-често се заразявам с вируси и въпросът ми е как да подсиля имунната си система? Препоръчват ми авирон рапид, биозин, изопринозин, байкавир, стаматин, иновирон. Някои от тези лекарства и добавки дали са подходящи за подсилване на имунитета? Какъв може да е негативния ефект при прилагането им?
todorka_zlateva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Ное 2020, 16:14

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Ное 2020, 08:55

todorka_zlateva написа:Здравейте ! На 51 г. съм и диагностицирана с автоимунен тиреоидит и инсул. резистентност. В есенно-зимния сезон по-често се заразявам с вируси и въпросът ми е как да подсиля имунната си система? Препоръчват ми авирон рапид, биозин, изопринозин, байкавир, стаматин, иновирон. Някои от тези лекарства и добавки дали са подходящи за подсилване на имунитета? Какъв може да е негативния ефект при прилагането им?

Уважаема todorka_zlateva,
при наличие на автоимунно заболяване трябва да се внимава с имуностимулатори. Тези вещества активират имунитета не само срещу вируси. При наличие на реакция на имунната система срещу собствени тъкани (във вашия случай имунната система е нападнала Вашата щитовидна жлеза) е възможно задълбочаване и на тази реакция. Това може да доведе до промяна във функцията на щитовидната жлеза. За да се прецени дали се нуждаете от прием на някой от изброените хранителни добавки/медикаменти, се обърнете към личния си лекар. Повечето от тях се приемат при налична инфекция за да ускорят оздравяването. В листовките на биозин и стаматин е написано, че не трябва да се приемат при автоимунни заболявания. В листовката на байкавир не е написал противопоказания, поради което няма как да отговоря дали може да се използва при автоимунни заболявания. В състава на иновирон има съставки, които не се препоръчват при наличие на автоимунни заболявания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Станимира Николова » 03 Дек 2020, 14:38

С тиреодит на Хашимото съм.Еутироксът нещо не ми понася дори в минимална доза.Прилошава ми.Приемам Тирохелп. Отразява ми се много добре. Колко време мога да го приемам?
Станимира Николова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Дек 2020, 14:32

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Дек 2020, 08:36

Станимира Николова написа:С тиреодит на Хашимото съм.Еутироксът нещо не ми понася дори в минимална доза.Прилошава ми.Приемам Тирохелп. Отразява ми се много добре. Колко време мога да го приемам?

Уважаеми Станимира Николова,
можете да приемате Тиреохелп продължително време без проблеми. Това обаче е помощно лечение и няма как да замени необходимостта от прием на хормони при хипотиреоидизъм. Ако ТСХ е над 10 е необходимо да се консултирате с ендокринолог. Ако не е толкова високи го проследете след 1-3 м.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот maria.vlahova » 10 Дек 2020, 08:17

Аз съм след операция на щитовидната жлеза премахнат ми е левия лоб, диагнозата ми беше токсичен аденом. Пия еутирокс 25 мг, а тсх ми е 0,01. Защо го пия този еутирокс.
maria.vlahova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Дек 2020, 08:10

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Дек 2020, 08:34

maria.vlahova написа:Аз съм след операция на щитовидната жлеза премахнат ми е левия лоб, диагнозата ми беше токсичен аденом. Пия еутирокс 25 мг, а тсх ми е 0,01. Защо го пия този еутирокс.

Уважаеми maria.vlahova,
Спрете приема на Еутирокс и след 1 м пуснете ТSH, FT4. При тази стойност на на хормона е възможно да не се касае просто за предозиране с левотироксин, а пак да има продукция на повишено количество хормони от жлезата. С информацията, която сте споделили няма как да дам някакви по конкретни препоръки.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта