Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот emiliahristova65 » 30 Юли 2022, 14:20

Здравейте, калция ми общ е 2.36, вит Д 34. Има ли друг вид калций? Каква е причината за по висока Паратхормон?
emiliahristova65
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 17:03

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Юли 2022, 16:59

emiliahristova65 написа:Здравейте, калция ми общ е 2.36, вит Д 34. Има ли друг вид калций? Каква е причината за по висока Паратхормон?

Здравейте,
освен общ калций, може да се провежда и изследване на йонизиран калций.
Вероятната причина за повишените нива на паратхормон се уточнява с провеждане на редица изследвания. Няма как да отговоря на въпроса Ви с толкова малко известни данни. Някой Ви е пуснал тези изследвания и ръководи диагностичния процес. Помолете го да Ви разясни какво е установило момента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот emiliahristova65 » 01 Авг 2022, 15:06

Здравейте, благодаря за отговора.въе връзка повишения ми парахормоотхормон,-88, пиша,че калция ми общ е 2,85, а ВитД е 34той ли е причината.за високата стойност.Мат Е в норма Благодаря
emiliahristova65
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 17:03

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Авг 2022, 09:53

emiliahristova65 написа:Здравейте, благодаря за отговора.въе връзка повишения ми парахормоотхормон,-88, пиша,че калция ми общ е 2,85, а ВитД е 34той ли е причината.за високата стойност.Мат Е в норма Благодаря

Здравейте,
наличието на повишен паратхормон и повишен калций /втората стойност, която цитирате е над норма/ говори за първичен хиперпаратиреоидизъм. Най-често е свързан с малък доброкачествен тумор на паращитовидна жлеза/и. Изискват се допълнителни изследвания освен тези, които споменавате за да се уточни диагнозата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот NadyaYankova » 05 Сеп 2022, 20:05

Здравейте, от 5-6 години установих, че имам увеличен хормон ТСХ - държа го около 5. Останалите хормони - Т3 и Т4 са в норма, ТАТ и МАТ също в норма, при ехография на жлезата лекарят каза, че изглежда перфектно, нямам никакви други симптоми, които съпътстват хипотиреоидизма. Бях на терапия с Еутирокс 25 мг дневно за около месец и през това време ТСХ падна почти до нула и съответно лекарите препоръчаха да го спра. Проблемът е, че имам тежка форма на акне, а при останалите хормони, които се изследват за акне, не се наблюдават отклонения. Възможно ли е заради това ТСХ да не мога да се справя с акнето и как да го вкарам в норма, щом със синтетичния хормон не се разбрахме? Жена на 31 години съм.
NadyaYankova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Сеп 2022, 19:55

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Сеп 2022, 18:42

NadyaYankova написа:Здравейте, от 5-6 години установих, че имам увеличен хормон ТСХ - държа го около 5. Останалите хормони - Т3 и Т4 са в норма, ТАТ и МАТ също в норма, при ехография на жлезата лекарят каза, че изглежда перфектно, нямам никакви други симптоми, които съпътстват хипотиреоидизма. Бях на терапия с Еутирокс 25 мг дневно за около месец и през това време ТСХ падна почти до нула и съответно лекарите препоръчаха да го спра. Проблемът е, че имам тежка форма на акне, а при останалите хормони, които се изследват за акне, не се наблюдават отклонения. Възможно ли е заради това ТСХ да не мога да се справя с акнето и как да го вкарам в норма, щом със синтетичния хормон не се разбрахме? Жена на 31 години съм.

Уважаеми NadyaYankova,
не мисля, че има връзка между леко повишеното ТСХ /субклиничния хипотиреоидизъм/ и акнето Ви. При тази стойност на ТСХ не е необходимо да се провежда лечение, освен ако не говорим за бременност. Изисква се проследяване на стойността на ТСХ.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот DidiEneva » 25 Окт 2022, 21:49

Здравейте,може ли дъщеря ми да приема Бланд,който съдържа ашваганда,тъй-като тя е с хашимото от 9 год.възраст. Сега е на 16 години.Благодаря!
DidiEneva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Окт 2022, 21:34

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Окт 2022, 22:35

DidiEneva написа:Здравейте,може ли дъщеря ми да приема Бланд,който съдържа ашваганда,тъй-като тя е с хашимото от 9 год.възраст. Сега е на 16 години.Благодаря!

Уважаеми DidiEneva,
Производителят на Бланд е посочил, че не са известни противопоказания за приема на хранителната добавка, при препоръчителните дози. В световен мащаб има провеждани малки изследвания как ашваганда повлиява нивата на тиреоидните хормони и ТСХ. Ако дъщеря Ви е с променена функция на щитовидната жлеза и приема медикаменти за това е препоръчително да се проведе изследване на хормоните и да се види дали не се налага корекция на дозата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот m.kasalova » 28 Яну 2023, 12:57

Здравейте др. Йорданова. Правих си профилактични кръвни изследвания на ЩХ. Бих искала да споделя резултатите и да ви попитам според вас има ли хипофункция,предвид на оптимашни нива на ft3 и ft4- които са в референтни стойности , но на долна граница? Симптомите ми бяха леко завишена глюкоза, поддържане на тегло при намален прием на храна. Благодаря!
Прикачени файлове
Screenshot_20230128_115840_Chrome.jpg
Screenshot_20230128_115840_Chrome.jpg (230.31 KiB) Прегледано 155 пъти
m.kasalova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Яну 2023, 12:40

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Яну 2023, 10:34

m.kasalova написа:Здравейте др. Йорданова. Правих си профилактични кръвни изследвания на ЩХ. Бих искала да споделя резултатите и да ви попитам според вас има ли хипофункция,предвид на оптимашни нива на ft3 и ft4- които са в референтни стойности , но на долна граница? Симптомите ми бяха леко завишена глюкоза, поддържане на тегло при намален прием на храна. Благодаря!

Уважаема m.kasalova,
щитовидната Ви жлеза функционира нормално. От изследванията Ви има висока стойност на фоликулостимулиращия хормон, който ако е в посочената във фиша фаза, най-вероятно означава намаляване на яйчниковата функция. Ако това е така, може да стои зад трудната редукция на телесно тегло. Предвид оскъдната информация, с която разполагам, няма как да съм сигурна в тълкуването на резултатите Ви, така че е по-добре да посетите лекар.
В изследванията няма стойност на кръвна захар, а само на гликиран хемоглобин и инсулин. Само с тях, няма как да се твърди, има или не проблем в глюкозния метаболизъм.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта