Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Окт 2014, 16:27

Irinata написа:Здравейте!

На 34 г.съм,преди 4 г.при профилактичен ехографски преглед на щитовидната жлеза ми бе открито,че имам Хашимото и хипофункция на щитовидната жлеза,като и ТСХ и антителата винаги са били в норма,но тогава поради плануване на бременност ми бе назначено превантивно да пия Л-тироксин за да подържало ТСХ около 1,5.
И така си го пиех редовно,като преди година посетих друг ендокринолог,който с оглед на актуални изследвания и преглед на ехограф,каза,че имам съвсем леки дискретни промени на жлезата и според него нямам нито Хашимото нито хипофункция,посъветва ме да спра Л-тироксина и след 45 дни да пусна контролно излс.,и ако е в реф.граници ТСХ да не подновявам приема-беше 2,2,обаче незнам дали е съвпадение но цикълът ми спря и аз на своя глава поднових приема на Л-тироксин 25 и цикълът ми отново се появи,след 6 месеца отново пуснах ТСХ и беше 0.88,направих консултация по телефона с ендокринолога и той каза,категорично да спра приема на тироксина и така вече месец не го пия.
Какво бихте ме посъветвали,как да продължа и как да разбера в крайна сметка имам ли Хашимото и хипофункция или нямам?
Имам чувството че се въртя в някакъв омагжосан кръг и незнам,какво се случва още повече,че от около два месеца постоянно ме преследва някакво чувство за обърканост,тревожност,страх,че нещо лошо ще ми се случи,имам чувството понякога,че гърлото ме стяга,че имам бодежи в сърцето и в такива моменти пия валериан или успокоителен чай и има някакъв временен ефект.
Пропуснах само да спомена,че имам инсулинова резизтентност и поликистозни яйчници,пия Сиофор,сутрин и вечер,храня се здравословно,за около три месеца съм свалила 10 кг.и имам още толкова за сваляне.
А и още нещо да Ви попитам-някъде в интернет ми попадна една статия,че при хипофункция,може да има отслабен сърдчен пулс и последствия от това,така ли е?,откакто го прочетох още повече взех да си внушавам,какво ли не.

Благодаря Ви предварително за отговора!

Уважаема Irinata,
Без преглед няма как да Ви се даде становище имате или не заболяване. От цитираните от вас резултати може да се предположи, че най-вероятно не е трябвало да възобновявате приема на левотироксина. Стойностите на ТСХ преди 1 година са били в рамките на референтните граници и тогава е нямало данни за намалена функция на щитовидната жлеза и не се е налагало заместване. От написаното от Вас може да се предположи, че менструалните нарушения имат друга причина (поставена Ви е диагноза поликистоза).
При хипотиреоидизъм е възможно да има намалена сърдечна честота. Това може да се наблюдава при изявените форми,които не приемат лечение. При Вас не се очаква да имате такъв симптом.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Irinata » 24 Окт 2014, 16:35

Много Ви благодаря за отговора Д-р Йорданова!

Бихте ли коментирали и вторият ми пост от предната страница,където съм писала за прегледа от вчера от кампанията за безплатните профилактични прегледи на щитовидната жлеза,най-вече за кистата от 4 мм,която се видя на ехографа,какво да очаквам и дали има вариант да изчезне от самосебе си?

Благодаря Ви предварително за отговара!
Irinata
 
Мнения: 19
Регистриран на: 22 Окт 2014, 22:16

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Окт 2014, 17:00

Irinata написа:Отново съм аз с още информация:

Бях се записала за безплатните профилактични прегледи на щитовидната жлеза и днес минах на преглед.Според Ендокриноложката,която ме прегледа нямам хипофункция щом хормоните са в норма,за момента да спра тироксина и след три месеца контролно изследване.
Гледа ме и на ехофраф,каза че е леко увеличена жлезата и това,което ме стресна е че видя малка кистичка-4 мм,каза че тожа не е опасно и тъй като е много малка засега само ще се наблюдава на 6 месеца но аз се притесних доста от тази новина,какво е вашето мнение по този въпрос?

Иначе другото,което разчитам на листа е:

Десен дял:надлъжен р-р 50;напречен р-р 20;преднозаден р-р 19
Ляв дял:надлъжен р-р 50;напречен р-р 21;преднозаден р-р 18
Истмус:7

Какво показват тези резултати според Вас?

Има и малко писано срещу Ехогенност на паренхима и Формации обаче нищо немога да разчета.

Ще очаквам Вашият отговор с нетърпение и Ви благодаря предварително!

Уважаема Irinata,
От написаното от Вас в предното писмо останах с впечатление, че не пиете левотироксин от около 1м. Ако това е така е препоръчително да се провери ТСХ след 2 седмици (ако вече не сте го направили).
Не мисля, че резултатът от ехографията на щитовидната жлеза трябва да Ви притеснява. Кистата е образувание, което по правило е доброкачествено. Кисти с такива размери може да са резултат от функционалната активност на щитовидната жлеза и да изчезнат с времето. След 6м е препоръчително да проведете контролна ехография.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Irinata » 24 Окт 2014, 17:58

Да,точно така,от месец не пия Л-тироксина и след две седмици ще го пусна отново.

Много Ви благодаря отново за отговорите на моите запитвания!
Irinata
 
Мнения: 19
Регистриран на: 22 Окт 2014, 22:16

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zorybg » 30 Окт 2014, 19:04

Здравейте, д-р Йорданова. С Хашимото съм ,като първо бях с хиперфункция и ТАО , а сега съм в хипо, л-тироксин 37,5 мг дневно. Тъй като ме спохожда цистит всяка година, моят нефролог ми препоръчва Уроваксом за 3 месеца. Чета, че е ваксина. Ще има ли някакъв проблем да го пия, най - вече ще попречи ли на ТАО?Благодаря!
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Ное 2014, 22:40

zorybg написа:Здравейте, д-р Йорданова. С Хашимото съм ,като първо бях с хиперфункция и ТАО , а сега съм в хипо, л-тироксин 37,5 мг дневно. Тъй като ме спохожда цистит всяка година, моят нефролог ми препоръчва Уроваксом за 3 месеца. Чета, че е ваксина. Ще има ли някакъв проблем да го пия, най - вече ще попречи ли на ТАО?Благодаря!

Уважаема zorybg,
В кратката характеристика на Уро-ваксом не се споменава за противопоказание- автоимунни тиреоидни заболявания. Трябва да обсъдите вашите опасения с лекаря предписал Ви медикамента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот петям » 07 Ное 2014, 15:58

Здравейте,
преди повече от половин година,заради постоянна умора,косопад,рязко качване на килограми и други оплаквания,ме изпратиха на ендокринолог.При изледвания на ТСХ-3.19 /4.5 и ТПО -17.33 / 32, ми беше предписан Еутирокс 0.25 за период от 3 месеца.След приключването му обаче положението с всички симптоми се влоши.Новите изследвания са с резултати - ФТ3 -3.65/2.8 - 7.10/,ФТ4 - 17.82/ 12.00 -22.00/,ТСХ - 2.24 и ТПО-39,5/32.Изглеждат ми в норма всички...Има ли повод да се притеснявам за функцията на жлезата при тези стойности?Благодаря Ви!
петям
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Ное 2014, 15:49

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот vesihk » 07 Ное 2014, 17:44

Здравейте, Доктор Йорданова! Имам бебенце на 40 дена. От самото раждане езичето и е изплезено, плези се постоянно или езичето и стои леко показано между устните, все още има физиологична жълтеница, на кърма е и според личната лекарка кърмата е причина за жълтеницата. Притесняваме се повече за езичето. около 20ят й ден пращахме 2ри път кръв за неонатален скрининг(по желание), нямаме информация за Вроден хипотиреоидизъм.Вчера изследвахме Билирубин и ТСХ хормон и резултатите са общ билирубин 156,8 директен 19,3мкмол/л. ТСХ - 5.56 , горна граница за дете от 0-1г. от лабораторията бяха написали 5.49. Личната ни лекарка каза, че е на горна граница, но според нея детето няма вид на дете с хипотиреоидизъм , храни се нормално, на първата консултация беше качила 1,400 кг и 2 см, не е отпусната. Говорихме и с двама лекари неонатолози, според единят детето е напълно здраво и се притесняваме излишно, според другият поведенито с езика не е нормално. Според Вас притеснителни ли са стойностите на ТСХ, трябва ли да направим консултация с ендокринолог? Чакам отговора ви с нетърпение и благодаря предварително ! :)
vesihk
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Ное 2014, 17:07

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Ное 2014, 20:04

петям написа:Здравейте,
преди повече от половин година,заради постоянна умора,косопад,рязко качване на килограми и други оплаквания,ме изпратиха на ендокринолог.При изледвания на ТСХ-3.19 /4.5 и ТПО -17.33 / 32, ми беше предписан Еутирокс 0.25 за период от 3 месеца.След приключването му обаче положението с всички симптоми се влоши.Новите изследвания са с резултати - ФТ3 -3.65/2.8 - 7.10/,ФТ4 - 17.82/ 12.00 -22.00/,ТСХ - 2.24 и ТПО-39,5/32.Изглеждат ми в норма всички...Има ли повод да се притеснявам за функцията на жлезата при тези стойности?Благодаря Ви!

Уважаеми петям,
Резултатите от изследванията предполагат, че щитовидната Ви жлеза функционира нормално. Оплакванията Ви не могат да се свържат със заболяване на щитовидната жлеза. Трябван да се търси друга причина. Препоръчвам Ви да обърнете внимание и на хранителния си режим. Със здравословно хранене и умерена физическа активност можете да регулирате теглото и да намалите влиянието на някои от вредните фактори.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Ное 2014, 20:18

vesihk написа:Здравейте, Доктор Йорданова! Имам бебенце на 40 дена. От самото раждане езичето и е изплезено, плези се постоянно или езичето и стои леко показано между устните, все още има физиологична жълтеница, на кърма е и според личната лекарка кърмата е причина за жълтеницата. Притесняваме се повече за езичето. около 20ят й ден пращахме 2ри път кръв за неонатален скрининг(по желание), нямаме информация за Вроден хипотиреоидизъм.Вчера изследвахме Билирубин и ТСХ хормон и резултатите са общ билирубин 156,8 директен 19,3мкмол/л. ТСХ - 5.56 , горна граница за дете от 0-1г. от лабораторията бяха написали 5.49. Личната ни лекарка каза, че е на горна граница, но според нея детето няма вид на дете с хипотиреоидизъм , храни се нормално, на първата консултация беше качила 1,400 кг и 2 см, не е отпусната. Говорихме и с двама лекари неонатолози, според единят детето е напълно здраво и се притесняваме излишно, според другият поведенито с езика не е нормално. Според Вас притеснителни ли са стойностите на ТСХ, трябва ли да направим консултация с ендокринолог? Чакам отговора ви с нетърпение и благодаря предварително ! :)

Уважаеми vesihk,
Съжелявам, но нямам необходимите знания за да Ви отговоря на въпроса Ви. Не съм нито педиатър, нито детски ендокринолог. На пръв поглед диагнозата хипотиреоидизъм при дъщеря Ви е малко вероятна. Без преглед не е редно да се поставя или отхвърля диагноза. Споделете притесненията си с неонатолога си. Те имат компетенцията да Ви дадат становище за проблема.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта