Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Spasova_Koleva » 19 Яну 2015, 23:26

Dr Iskren Stanilov написа:
Ето , че макар и с малко закъснение имаме информация, относно вашия случай.

" Имам следният въпрос, понеже отлично се повлиява от легафитона и когато го приема няма повръщания и чернодробните й ензими са в норма, може ли да й се дава постоянно или с малки прекъсвания? "

Максималната продължителност на лечебния прием с продукта Легафитон ( VETOQUINOL Legaphyton ) е 6 месеца.
След което са нужни 45 дни почивка, за бъде започнат нов 6 месечен курс на прием. През тези 45 дни в който не се приема легафитон, може да се прилага Зентонил ( VETOQUINOL Zentonil Advanced ).

Много благодаря за информацията!
За съжаление едва днес видях отговора ви.Сега пресметнах, че съм й давала легафитон седем месеца и няколко дни, но с малки прекъсвания от няколко дни до седмица между отделните блистерчета, които са по 24 таблетки .Това опасно ли е и необходимо ли е да й направя изследвания?Иначе котето е весело, в добра кондиция, не е повръщала от месеци, има добър апетит!
Имам и още един въпрос, какво максимално количество вода на ден на килограм тегло трябва да приема котето?Забелязала съм, че има периоди един два пъти годишно, когато за седмица-две пие повечко вода около 100-150 мл. при тегло от 5.500кг.
Spasova_Koleva
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Авг 2014, 16:53

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 22 Яну 2015, 11:38

aksia написа:Искрено благодаря за бързият отговор и адекватната реакция ,бяхте повече от полезен :-)


Моля, за мен е удоволствие да бъда насреща.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 22 Яну 2015, 16:37

marychery написа:Здравейте д-р Станилов. Преди около месец си "осиновихме" коте на около 2м. Произхода му е неизвествен. Взехме го болно, мина курс на лечение с АБ, и капки за очи, тъй като едното оченце беше затворено и подуто, котето плачеше , проявяваше агресия и не даваше да го докосват собено около коремчето. Възстанови се още на втората инжекция, сега е едно много живичко и игриво животинче. Обезпаразитено е вътрешно и външно. Преди оклоло 3 седмици забелязах че точно над очичките симетрично на главата козинката започна да намалява, седи като прекъснат косъма. Няма никакво зачервяване, не се чеше. Заведохме го отново на лекар, накашаха го с някакви капки по гръбчето. Попитаха ни дали нямаме червени петна по кожата. Никой от нас обаче, няма такива петна и сърбеж. Дъщеря ми има обриви по ръцете, но тя е алергична, кожата е суха и се пука и определено не е на кръгли червени петна.
Притеснява ме че петната с малко козина продължават да увеличават размера си.


Здравейте marychery,

Бих искал да започна с това, че бездомните животни са подложени постоянно на много от факторите за развитие на дерматити. Едни от предразполагащите фактори за развитие на дерматитите са замърсяването на кожата, което довежда до запушване на изходните канали на мастните и потните жлези, недоимъчни заболявания, непълноценното хранене, обезводняването и обезмазняването на кожата, интоксикации и/или стресови състояния, също така и подлагането на кожата на изгаряне или измръзване и др.

Това което сте направили заслужава уважение, дано има повече хора, като вас, който са склонни да предоставят нужните условия на едно бездомно животно да се чувства добре и да има дом.

Препоръчително е да обезпаразитявате вашето коте за вътрешни и външни паразити всеки месец, а не на 3 месеца както се изисква законово, както и да го ваксинирате за Вирусен Ринотрахеит, Калицивироза, Инфекциозна панлевкопения, Хламидиоза и Котешка Левкемия. Като след това всяка година да бъде реваксинирана с 6 валентната котешка ваксина.

Предполагам, че капките по гръбчето са били за външно обезпаразитяване, с цел овладяването на един евентуален пик на демодекозните кърлежи. Единият от болестотворните причинители на демодекозата е акара Demodex gatoi предизвикващ заразен дерматит със силен сърбеж. Наподобява алергичен дерматит и много трудно се открива при микроскопското изследване на епителя. Demodex cati също е вариант, но като цяло обикновенно се асоциират с FeLV и FIV.

Предполагам, че причината да ви попитат дали нямате някъде червени петна по кожата, се дължи на евентуалните опасения на колегата за някой от типичните Дерматофитози (трихофития, микроспория). Това са заболявания, които се предизвикват от плесенните гъбички от групата на Dermatophytes, род Trychophiton, Microsporum. Тези причинители са изключително устойчиви в околната среда и могат да се съхранят върху поразена козина повече от 5-10 години, а в почвата до 3 месеца. Заболяването обхваща, както котки, така и хора. Много често дерматофитозата е усложнена с гнойно възпаление на кожата. Засегнатите участъци могат да бъдат единични или да са няколко, които се разполагат на различни места по тялото.

Притесненията ви за увеличаването на петната са напълно оправдани, но така или иначе, каквото и да е лечението, то има нужда от време за да даде видими резултати. Бъдете стриктни и отговорни към лекуващия си лекар, въоръжете се с търпение за разрешаването на тези проблеми се изисква постоянство. За допълнителна информация, по - бърза кореспонденция и други, моля използвайте телефонния номер посочен в Справочник Фрамар.

Надявам се да съм бил полезен! Не се колебайте да зададете следващия си въпрос!
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 23 Яну 2015, 12:30

Spasova_Koleva написа:
Dr Iskren Stanilov написа:
" Имам следният въпрос, понеже отлично се повлиява от легафитона и когато го приема няма повръщания и чернодробните й ензими са в норма, може ли да й се дава постоянно или с малки прекъсвания? "

Максималната продължителност на лечебния прием с продукта Легафитон ( VETOQUINOL Legaphyton ) е 6 месеца.
След което са нужни 45 дни почивка, за бъде започнат нов 6 месечен курс на прием. През тези 45 дни в който не се приема легафитон, може да се прилага Зентонил ( VETOQUINOL Zentonil Advanced ).

Много благодаря за информацията!
За съжаление едва днес видях отговора ви.Сега пресметнах, че съм й давала легафитон седем месеца и няколко дни, но с малки прекъсвания от няколко дни до седмица между отделните блистерчета, които са по 24 таблетки .Това опасно ли е и необходимо ли е да й направя изследвания?Иначе котето е весело, в добра кондиция, не е повръщала от месеци, има добър апетит!
Имам и още един въпрос, какво максимално количество вода на ден на килограм тегло трябва да приема котето?Забелязала съм, че има периоди един два пъти годишно, когато за седмица-две пие повечко вода около 100-150 мл. при тегло от 5.500кг.


Здравейте г-жа Spasova_Koleva,

"Това опасно ли е ?"

Не е животозастрашаващо, но не е и полезно. Занапред спазвайте максималната продължителност на прием по препоръка на производителя.

Необходимо ли е да й направя изследвания?

Във вашия случай е препоръчително на всяка почивка от терапевтичния курс с Легафитон да се правят изследвания, а дори и по време на курса, за да се проследи реакцията на организма.

Какво максимално количество вода на ден на килограм тегло трябва да приема котето?

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА ВОДАТА В ОРГАНИЗМА НА КОТКИТЕ:

Като цяло, 60% от телесното тегло се дължи на теглото на водата при нормално здраво животно. Въпреки това, възрастта, пола и хранителния статус може да са причини за промяна на това число. При млади животни съдържанието на вода може да достига до 70-80%, докато при по-възрастните животни може да е понижено до 50-55% от телесното тегло. Почти 2/3 от общата телесна вода е вътреклетъчната течност ( ВКТ - вода намираща се в клетките) и останалата 1/3 е извънклетъчната вода ( ИКТ - вода, която е извън клетките). ИКТ могат да бъдат разделени на вътресъдово или плазмена вода (вода в съдовото пространство) (1/4 от обема на ИКТ) и друг флуид (течност, която се намира в пространството между клетките) Транс-клетъчната течност се намира в много малки количества и също се счита за ИКТ. Примери за транс-течности са цереброспинална течност, синовиална течност, перитонеална течност, стомашно-чревни секрети и други.
Нормалният пътища за загуба на течности са дишане, слюноотделяне, уриниране, дефекация и др. Организмът има физиологични механизми за отвеждане на ненужното количество вода, поради което това не трябва да ни притеснява.
При рязкото поемане на големи количества вода може да се стигне до разпъване на стомаха и притискането на други органи в коремната кухина, което крие някакви рискове, но те са минимални при типа на храносмилателна система при котките.

ТАБЛИЗА ЗА ФИЗИОЛОГИЧНАТА НУЖДА ОТ ВОДА В МИЛИЛИТРИ ЗА ЕДИН ДЕН ПРИ КОТКИ

ДНЕВНО КОЛИЧЕСТВО ВОДА НУЖНО ПРИ КОТКИ

телесно тегло / дневна нужда от вода
(кг) / (мл/ден)

1.0 --- 80
1.5 --- 108
2.0 --- 134
2.5 --- 159
3.0 --- 182
3.5 --- 204
4.0 --- 226
4.5 --- 247
5.0 --- 267


За допълнителна информация, по - бърза кореспонденция и други, моля използвайте телефонния номер посочен в Справочник Фрамар.
Надявам се да съм бил полезен! Не се колебайте да зададете следващия си въпрос!
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Причина за смърт на котарак?

Мнениеот Stevean78 » 16 Апр 2015, 15:19

Здравейте!
Преди 2 дни почина нашия домашен любимец Снежко :-) - 11-12 г. чисто бял, късокосмест котарак (с две различни очи)! Гледахме го от 2-3 месечно коте, намерих го на улицата да се скита с другите котки и така и не научихме каква порода е. Последно го писаха европейска късокосместа ... Както и да е, това не е важно. Отказахме аутопсия, но сега ме грезе отвътре дали ние сбъркахме нещо или умря от старост?! Ще опиша фактите и ако можете да ми кажете вашето мнение, ще съм много благодарен!
Малко предистория:
Още като малък на около 1-2 г. се появи проблем с уриниране, но не беше нещо сериозно, а просто ходеше често и пускаше по малко. Тогава го заведохме на един "специалист", който реши да му слага катетър и явно му сложи повече упойка, вследствие на което котаракът едва се събуди след повече от 5-6 часа. Впоследствие разбрахме, че това е било напълно излишно, тъй като състоянието му не беше чак толкова тежко.
След това започнах да му взимам уж само качествена храна и проблема затихна до преди 4-5 месеца. Беше достигнал маса от около 6-7 кг. и всички казваха, че е много едър, но не дебел! Последната година (2014) леко намали теглото си до около 5 кг и ние го отдавахме на възрастта.
Ще отбележа факта, че преди повече от година животното започна да пие много вода или така ни се струваше на нас?! Пие от купата на пода в банята, после се качва на чешмата и оттам пие, после отива в кухнята на чешмата и т.н. Това съответно доведе до често уриниране, включително на пода в банята и по балкона, въпреки, че се стараехме да му поддържаме тоалетната чиста.
Проблемът се появи отново Декември 2014 - постоянно киснеше в тоалетната си и се напъваше, но пускаше съсвсем по малко. Започна да ходи по ъглите в стаите, стана ужасно!
Заведох го на ветеринар, там го прегледаха основно - пикочния мехур не беше пълен! Гледаха го на ехограф и не установиха нищо нередно, нямаше камъни ... ааа единствено ни казаха, че бил с един тестис, което и ние подозирахме. (В тази връзка - опитвали сме с 2-3 котки на приятели, но до поколение не се е стигало! Често скачаше в двора ( живеем на 1-ия етаж) и доста пъти е оставал за по няколко часа, но бяло котенце не сме видели! ;-) )
Предложиха да му вземат кръв за пълно изследване и там не окриха нищо - всичко беше в норми! Отдавна исках да го направим това нещо, тъй като един приятел ме беше наплашил, че това пиене на вода е или диабет или проблеми с бъбреците!
Биха му някаква инжекция и му изписаха Котервин, от който му дадох 2 дози. След няколко дни занесох и урина за изследване. И тук нищо не откриха.
Започна да се оправя и всичко се нормализира. Давахме му само лечебно уринари и хапки със сос (главно Гурме). Профилактично след 1-2 седмици му взех още 2 дози Котервин.
Дори спря да пикае в банята и по балкона, маркирането намаля.
Януари 2015 за около 1-2 дни имаше пак лека криза, но му дадох пак Котервин и се закрепи.
И сега промените в последните 3-4 месеца от живота му:
1) Не помня точно дали преди Декември 2014 или след това, но започна много често да си обръща купите с вода. Последния месец направо прекаляваше - наливам му прясна вода, слагам я пред него, а той ме поглежда и посяга с лапата да я обръща. Преди месец започна да си обръща и купите с храна, а нищо не сме променяли с храните!
2) Промени се мяукането му - някак си по дълбоко звучеше!
3) Вечер като си легнем ставаше нетърпим, дали от разгонване или нещо друго не знам. Прибрах му тоалетната от балкона в стаята, но той пак искаше да излиза на балкона, маукаше и шумолеше. А преди да си легнем си дремеше спокойно.
4) Спря да се страхува от прахосмукачката и сешоара!!!
5) Започна много често да скача от балкона в двора ... искаше да се скрие от нас ли?
Така се принудих да прибегна отново до Ноновулин, който му давах при разгонване. Знаех, че е вреден затова само в краен случай му давах по половин таблетка и той още на следващия ден се успокояваше за поне 2 седмици - само спеше и ядеше, докато му отмине. Някъде към края на Март или началото на Април му дадох 1 таблетка и изчаках 2 дни, но промяна нямаше. После му дадох още една и пак продължи да е неспокоен и постоянно да скача от балкона. После през няколко дни му дадох по половинка, значи общо 3 таблетки за около 7-10 дни. В този период му сложих и препарат против бълхи (Pestigon). Дали не е било противопоказно?
Около 9-10.04 се поуспокои, въпреки това се притесних малко, защото започна да си замята задните крака, но го отдадох на "надрусването" с Ноновулин!
На 10.04 ни предстоеше пътуване извън града, а той скочи 2 пъти в двора, докато си приготвяме багажа! Това не беше проблем, тъй като балкона е остъклен нацяло и нямаше как да избяга докато ни няма.
Оставихме ключове на наш приятел, който редовно го наглежда, когато отсъстваме за повече от 2 дни.
На следващия ден 11.04 се чухме с него и той каза, че всичко е наред, въпреки, че Снежко :-) му се виждал много вял, но аз го успокоих, че от хапчетата. Сложил му храна и му сипал вода, според инструкциите - бяхме оставили 2 съда, които не беше успял да обърне.
На 12.04 пак се чухме и този път всичко уж било нормално, но бил още по-сънлив и почти не му обърнал внимание. Хапнал малко и си легнал.
Ние се прибрахме на следващия ден 13.04 и Снежко не ни посрещна, както обичайно! Намерихме го проснат на цимента, под един стол на балкона, но беше жив, де! Беше повръщал 2 пъти - храна и стомашен сок! Дишаше нормално, сърцето му биеше по-бавно, очите му затворени - зениците бяха разширени! Беше като парцал и не можеше да ходи. Храната му стоеше недокосната, а съдовете с вода бяха пълни, беше обърнал само две по-малки кофички.
Опитахме да му дадем храна и вода, но той само лежеше в панерчето си и не мърдаше, беше студен.
Веднага го заведох на ветеринар и им обясних всичко. Тогава живна малко - измяука няколко пъти и се опита да се надигне. Температурата му беше 33,1! Казаха, че бил дехидратиран и не можели да му вземат кръв, за да разберат какво му е. Сложиха му абокат и предложиха да го оставя при тях на система за през нощта, друго не можело да се направи. Накараха ме да подпиша декларация ...
После се молихме цяла вечер. На сутринта ми се обадиха, че са го намерили умрял.
Някаква идея?
П.П. Много изписах май, ама всичко ми е като на филм! :-(
Stevean78
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Апр 2015, 11:27

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот nelinda » 17 Апр 2015, 10:20

Здравейте, д-р Станилов
Имам куче - болонка на 20г. Преди 3 дена му откриха ХБН. Миналата година по това време резултатите му бяха перфектни, но тази година показаха урея 24.29 mmol/l и креатинин 156.06 mkmol/l. Това в коя фаза на заболяването е? Всички други показатели са в норма - АсАТ - 30.87 U/l, АлАТ - 55.33 U/l, WBC(левкоцити) - 9.05 , RBC (еритроцити - бр.) - 6.51, Hgb (хемоглобин) - 153 g/L, Глюкоза - 6.05 mmol/l. Изписаха му Rubenal 75. Храня го с домашно приготвена храна, тъй като не яде нищо друго. Храната е свински бут /млян/, ориз и моркови. Знам, че свинското не е най-подходящото месо за животните, но той не яде друго или по-точно яде един път и след това вече не го иска. От време на време към храната добавям и лъжица консерва Rinti (от Gran Carno се разстройва). Разбрах, че освен хапчетата трябва да спазва и диета. Въпросът ми е какво количество месо, ориз и зеленчуци трябва да му давам на ден? И трябва ли да давам още нещо освен Rubenal? В момента тежи 5кг.
nelinda
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Апр 2015, 10:03

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Spasova_Koleva » 15 Юни 2015, 15:57

Dr Iskren Stanilov написа:
За допълнителна информация, по - бърза кореспонденция и други, моля използвайте телефонния номер посочен в Справочник Фрамар.
Надявам се да съм бил полезен! Не се колебайте да зададете следващия си въпрос!

Първо да ви благодаря съветите ви ми бяха от голяма полза.
Имам следния въпрос към вас, както бях обяснила в предните постинги котката ми от няколко години има проблем с черния дроб, но благодарение на редовния прием на легафитон и лечебна храна Хипатик повече от година няма проблеми. Но заради проблемите с черния дроб от 1-2 години не съм я обезпаразитявала, за да щадя черния й дроб, а й тя е домашна котка, макар, че това не е гаранция разбира се. Прочетох за проблеми с вътрешни паразити, които в даден етап се развивали и в белите дробове на котките и се стреснах. Мога ли да й давам CESTAL и по каква схема, преди съм го давала на 3 месеца профилактично, но както споделих отдавна не съм й давала нищо срещу паразити освен Фронтлайн комбо за външни паразити.
Още веднъж благодаря за съдействието ви.
Spasova_Koleva
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Авг 2014, 16:53

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Spasova_Koleva » 15 Юни 2015, 17:30

Spasova_Koleva написа:
Dr Iskren Stanilov написа:
За допълнителна информация, по - бърза кореспонденция и други, моля използвайте телефонния номер посочен в Справочник Фрамар.
Надявам се да съм бил полезен! Не се колебайте да зададете следващия си въпрос!

Първо да ви благодаря съветите ви ми бяха от голяма полза.
Имам следния въпрос към вас, както бях обяснила в предните постинги котката ми от няколко години има проблем с черния дроб, но благодарение на редовния прием на легафитон и лечебна храна Хипатик повече от година няма проблеми. Но заради проблемите с черния дроб от 1-2 години не съм я обезпаразитявала, за да щадя черния й дроб, а й тя е домашна котка, макар, че това не е гаранция разбира се. Прочетох за проблеми с вътрешни паразити, които в даден етап се развивали и в белите дробове на котките и се стреснах. Мога ли да й давам CESTAL и по каква схема, преди съм го давала на 3 месеца профилактично, но както споделих отдавна не съм й давала нищо срещу паразити освен Фронтлайн комбо за външни паразити.
Още веднъж благодаря за съдействието ви.


Д-р Станилов,
Благодаря Ви още веднъж за отзивчивостта и добрите съвети, които ми дадохте по телефона, бяхте ми много полезен.
Успех Ви пожелавам!

П.П. Към всички съфорумци, ако въпросите ви не търпят отлагане не се колебайте да потърсете д-р Станилов на телефона, който е изписан в Справочникът на Фрамар. Докторът е много е отзивчив и внимателен, получих добри съвети за проблема, който ме вълнуваше и много ценна информация как да се грижа за домашния си любимец. :)
Spasova_Koleva
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Авг 2014, 16:53

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 04 Юли 2015, 10:55

nelinda написа:Здравейте, д-р Станилов
Имам куче - болонка на 20г. Преди 3 дена му откриха ХБН. Миналата година по това време резултатите му бяха перфектни, но тази година показаха урея 24.29 mmol/l и креатинин 156.06 mkmol/l. Това в коя фаза на заболяването е? Всички други показатели са в норма - АсАТ - 30.87 U/l, АлАТ - 55.33 U/l, WBC(левкоцити) - 9.05 , RBC (еритроцити - бр.) - 6.51, Hgb (хемоглобин) - 153 g/L, Глюкоза - 6.05 mmol/l. Изписаха му Rubenal 75. Храня го с домашно приготвена храна, тъй като не яде нищо друго. Храната е свински бут /млян/, ориз и моркови. Знам, че свинското не е най-подходящото месо за животните, но той не яде друго или по-точно яде един път и след това вече не го иска. От време на време към храната добавям и лъжица консерва Rinti (от Gran Carno се разстройва). Разбрах, че освен хапчетата трябва да спазва и диета. Въпросът ми е какво количество месо, ориз и зеленчуци трябва да му давам на ден? И трябва ли да давам още нещо освен Rubenal? В момента тежи 5кг.


Здравейте, " nelinda "

Относно ХБН във форума има информация в един от отговорите ми, мисля че ще ви бъде полезна.

За подробен отговор, моля свържете се с мен на посочените телефони.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Причина за смърт на котарак?

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 04 Юли 2015, 11:34

Stevean78 написа:Здравейте!
Преди 2 дни почина нашия домашен любимец Снежко :-) - 11-12 г. чисто бял, късокосмест котарак (с две различни очи)! Гледахме го от 2-3 месечно коте, намерих го на улицата да се скита с другите котки и така и не научихме каква порода е. Последно го писаха европейска късокосместа ... Както и да е, това не е важно. Отказахме аутопсия, но сега ме грезе отвътре дали ние сбъркахме нещо или умря от старост?! Ще опиша фактите и ако можете да ми кажете вашето мнение, ще съм много благодарен!
Малко предистория:
Още като малък на около 1-2 г. се появи проблем с уриниране, но не беше нещо сериозно, а просто ходеше често и пускаше по малко. Тогава го заведохме на един "специалист", който реши да му слага катетър и явно му сложи повече упойка, вследствие на което котаракът едва се събуди след повече от 5-6 часа. Впоследствие разбрахме, че това е било напълно излишно, тъй като състоянието му не беше чак толкова тежко.
След това започнах да му взимам уж само качествена храна и проблема затихна до преди 4-5 месеца. Беше достигнал маса от около 6-7 кг. и всички казваха, че е много едър, но не дебел! Последната година (2014) леко намали теглото си до около 5 кг и ние го отдавахме на възрастта.
Ще отбележа факта, че преди повече от година животното започна да пие много вода или така ни се струваше на нас?! Пие от купата на пода в банята, после се качва на чешмата и оттам пие, после отива в кухнята на чешмата и т.н. Това съответно доведе до често уриниране, включително на пода в банята и по балкона, въпреки, че се стараехме да му поддържаме тоалетната чиста.
Проблемът се появи отново Декември 2014 - постоянно киснеше в тоалетната си и се напъваше, но пускаше съсвсем по малко. Започна да ходи по ъглите в стаите, стана ужасно!
Заведох го на ветеринар, там го прегледаха основно - пикочния мехур не беше пълен! Гледаха го на ехограф и не установиха нищо нередно, нямаше камъни ... ааа единствено ни казаха, че бил с един тестис, което и ние подозирахме. (В тази връзка - опитвали сме с 2-3 котки на приятели, но до поколение не се е стигало! Често скачаше в двора ( живеем на 1-ия етаж) и доста пъти е оставал за по няколко часа, но бяло котенце не сме видели! ;-) )
Предложиха да му вземат кръв за пълно изследване и там не окриха нищо - всичко беше в норми! Отдавна исках да го направим това нещо, тъй като един приятел ме беше наплашил, че това пиене на вода е или диабет или проблеми с бъбреците!
Биха му някаква инжекция и му изписаха Котервин, от който му дадох 2 дози. След няколко дни занесох и урина за изследване. И тук нищо не откриха.
Започна да се оправя и всичко се нормализира. Давахме му само лечебно уринари и хапки със сос (главно Гурме). Профилактично след 1-2 седмици му взех още 2 дози Котервин.
Дори спря да пикае в банята и по балкона, маркирането намаля.
Януари 2015 за около 1-2 дни имаше пак лека криза, но му дадох пак Котервин и се закрепи.
И сега промените в последните 3-4 месеца от живота му:
1) Не помня точно дали преди Декември 2014 или след това, но започна много често да си обръща купите с вода. Последния месец направо прекаляваше - наливам му прясна вода, слагам я пред него, а той ме поглежда и посяга с лапата да я обръща. Преди месец започна да си обръща и купите с храна, а нищо не сме променяли с храните!
2) Промени се мяукането му - някак си по дълбоко звучеше!
3) Вечер като си легнем ставаше нетърпим, дали от разгонване или нещо друго не знам. Прибрах му тоалетната от балкона в стаята, но той пак искаше да излиза на балкона, маукаше и шумолеше. А преди да си легнем си дремеше спокойно.
4) Спря да се страхува от прахосмукачката и сешоара!!!
5) Започна много често да скача от балкона в двора ... искаше да се скрие от нас ли?
Така се принудих да прибегна отново до Ноновулин, който му давах при разгонване. Знаех, че е вреден затова само в краен случай му давах по половин таблетка и той още на следващия ден се успокояваше за поне 2 седмици - само спеше и ядеше, докато му отмине. Някъде към края на Март или началото на Април му дадох 1 таблетка и изчаках 2 дни, но промяна нямаше. После му дадох още една и пак продължи да е неспокоен и постоянно да скача от балкона. После през няколко дни му дадох по половинка, значи общо 3 таблетки за около 7-10 дни. В този период му сложих и препарат против бълхи (Pestigon). Дали не е било противопоказно?
Около 9-10.04 се поуспокои, въпреки това се притесних малко, защото започна да си замята задните крака, но го отдадох на "надрусването" с Ноновулин!
На 10.04 ни предстоеше пътуване извън града, а той скочи 2 пъти в двора, докато си приготвяме багажа! Това не беше проблем, тъй като балкона е остъклен нацяло и нямаше как да избяга докато ни няма.
Оставихме ключове на наш приятел, който редовно го наглежда, когато отсъстваме за повече от 2 дни.
На следващия ден 11.04 се чухме с него и той каза, че всичко е наред, въпреки, че Снежко :-) му се виждал много вял, но аз го успокоих, че от хапчетата. Сложил му храна и му сипал вода, според инструкциите - бяхме оставили 2 съда, които не беше успял да обърне.
На 12.04 пак се чухме и този път всичко уж било нормално, но бил още по-сънлив и почти не му обърнал внимание. Хапнал малко и си легнал.
Ние се прибрахме на следващия ден 13.04 и Снежко не ни посрещна, както обичайно! Намерихме го проснат на цимента, под един стол на балкона, но беше жив, де! Беше повръщал 2 пъти - храна и стомашен сок! Дишаше нормално, сърцето му биеше по-бавно, очите му затворени - зениците бяха разширени! Беше като парцал и не можеше да ходи. Храната му стоеше недокосната, а съдовете с вода бяха пълни, беше обърнал само две по-малки кофички.
Опитахме да му дадем храна и вода, но той само лежеше в панерчето си и не мърдаше, беше студен.
Веднага го заведох на ветеринар и им обясних всичко. Тогава живна малко - измяука няколко пъти и се опита да се надигне. Температурата му беше 33,1! Казаха, че бил дехидратиран и не можели да му вземат кръв, за да разберат какво му е. Сложиха му абокат и предложиха да го оставя при тях на система за през нощта, друго не можело да се направи. Накараха ме да подпиша декларация ...
После се молихме цяла вечер. На сутринта ми се обадиха, че са го намерили умрял.
Някаква идея?
П.П. Много изписах май, ама всичко ми е като на филм! :-(


Здравей, Stevean78

Разбирам, че силно сте обичали своя домашен любимец Снежко. Предприели сте много действия с цел неговото благосъстояние, както е редно да постъпват всички добри стопани. За съжаление при липсата и на аутопсионни данни, диагностиката е още по-затруднена. Тъй като сме по-слаби от времето, колкото и мнения да изпиша, няма да променим фактите. Мога да кажа също, че дехидратацията е процес, който, може в даден момент да е необратим. Вярвам, че както вие, така и колегите сте направили всичко възможно за Снежко.

Ако желаете подробно да изкоментираме нещо по-конкретно, не се колебайте да се свържете с мен на посочените контакти.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

ПредишнаСледваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта