Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот dulcemente » 17 Авг 2015, 13:46

Здравейте, д-р Станилов.
Кучето ми е порода самоед на 2г и има проблеми с аналната жлеза. Почти на 2 месеца ходим да му я цедят и правят курс от 3 поредни ходения за инжекции - антибиотик + кортикостероид. Кучето ми се движи доста, опитвам се да го храня правилно и полагам големи грижи, но този проблем стана хроничен. Какво ви е мнението за операция на аналната жлеза и дали само промиване на жлезата би помогнало?
dulcemente
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Авг 2015, 13:38

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 23 Авг 2015, 18:51

dulcemente написа:Здравейте, д-р Станилов.
Кучето ми е порода самоед на 2г и има проблеми с аналната жлеза. Почти на 2 месеца ходим да му я цедят и правят курс от 3 поредни ходения за инжекции - антибиотик + кортикостероид. Кучето ми се движи доста, опитвам се да го храня правилно и полагам големи грижи, но този проблем стана хроничен. Какво ви е мнението за операция на аналната жлеза и дали само промиване на жлезата би помогнало?


Здравейте, dulcemente.

Аналните торбички понякога погрешно се наричат анални жлези. Затова искам първо да ви въведа малко по-подробно в проблема с аналните жлези, като цяло.

Жлезите на аналните торбички възникват от модифицирани мастни жлези. Жлезите изпълващи аналните торбички са на околоаналните синуси (glandulae sinus paraanales ) и на лежащите извън синусите циркуманални жлези ( glandulae circumanales).

Целта на тези жлези е да улеснят дефекирането, чрез отделяне на съдържимото си, лубрикирайки фекалиите.

Аналните торбички са разположени между влакната на аналния сфинктер и са облицовани с плосък епител. Те са модифицирана структура на кожата, служеща като резервоар за секрета ( с течна до леко пастообразна консистенция и силна миризма) на изпълващите ги жлези. Освен, чрез дефекиране, изпразването им може да бъде провокирано от силна възбуда, водеща до енергична контракция на аналния свинктер.

В следствие на прекомерно натрупване на анални секрети при възпаление, инфекция или непроходимост на пътищата на околоаналните жлези, аналните торбички се задръстват.
Прекомерното натрупване на секрети в аналните торбички е често срещано явление. То може да бъде забелязано при всички възрасти и породи, както при котки така и при кучета. Макар, че най – често се среща при дребните породи кучета, особено мъжки в напреднала възраст и много рядко при котки. Най-честите причина за това са инфекции или запушване на пътищата, по който се отвежда секрета на жлезите. Съдържимото в аналнтите торбички е идеална среда за развитие и растеж на бактерии. Други причини, които могат да доведат до хронична повишена секреция са ендокринни, алергични, поведенчески и идиопатични механизми. При наличие на някой от тези причини, може да се наруши функцията на аналния сфинктер, което да доведе до хронична диария, запек, затлъстяване, изпадане на ануса и др. При някои пациенти, този проблем може да бъде асоцииран със себореен дерматит и/или други дерматози.

Често се наблюдава силен сърбеж в аналната област, влачене на задницата по земята или пода на дома, гонене на опашката, хапане в тази област, близане, чесане, болка, висока чувствителност при допир, промяна на поведението. При дефекиране може да се наблюдава нетипична стойка с непрекъснато местене, съпроводено с малки порции фекалии.

Рутинна палпация и изпразване на аналните торбички по време на медицински преглед, може да позволи ранното откриване на проблема и своевременното му лечение. Освен това профилактичния медицинския преглед е наложителен, тъй като има и други заболявания със сходни оплаквания, налагащи друг терапевтичен подход.

Примерно: перианален тумор, перианални фистули или пиодермия на опашката, дерматит, ендопаразити, вагинит, анални хернии, ректално чуждо тяло, перинеална херния, анални стриктури, ректални стриктури, анален абсцес, анална травма, анален дерматит и др.

Лечението зависи от стадия на инфекцията. Ако е открита своевременно може да се започне медикаментозно лечение. Това е направил и колегата, съдейки по вашето описание. Промивките са част от това лечение. При наличие на дерматози е препоръчително да се направи съпътстващо лечение насочено към тях. Добавянето на фибри към диетата, прави фекалиите обемисти, което помага за физиологичното изпразване на аналните торбички.

При по-тежки случаи, на базата на седмични оценка и/или съмнение за неоплазия от ветеринарен специалист, се предприема оперативна намеса. Ако възпалението е активно, е нужно първо то да бъде овладяно с подходящи антибиотици и след това да се направи операцията. При оперативната намеса, препоръчвам премахването и на 2-те анални торбички, с цел предотвратяване на повторна операция.

Освен анестезиологичния риск, който е налице при всяка една оперативна намеса под пълна упойка, риск се крие и за вторични увреждания на свинктера. Много често, след такава операция се наблюдава невъзможност за волево изхождане или по друг начин казано, кучето да започне да се изтърва.

Това, което НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ, е химическо обгаряне, защото крие много опасности.

Относно вашия въпрос:

Определено първата стъпка е медикаментозно лечение, но не винаги е достатъчно. Нещо, което може да отхвърли медикаментозното лечение и непременно да доведе до оперативна намеса, е съмнението за неоплазии. Конкретен отговор на вашето запитване, дали трябва да се избере оперативна намеса или конвенционално медикаментозно лечение, може да бъде даден само от ветеринарни специалисти, който са в течение на процеса, благодарение на периодични прегледи извършени на пациента, относно проблемите с аналните торбички


За допълнителна информация, не се колебайте да зададете още въпроси.
Надявам се да съм бил полезен.
Прикачени файлове
anal gland.jpg
anal gland.jpg (74.02 KiB) Прегледано 4960 пъти
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот B3B » 30 Авг 2015, 02:29

Здравейте д-р Станилов.

Имам котка на 1.6 месеца на която преди месец, нещо и се възпалиха венците (тогава го забелязах, може да е било и от по рано). Започна и да си скубе козината от гърба (сега има един голям участък без козина, на кожата и няма никакви пъпки, петна или рани), да се храни по малко, престана да си хапе играчките и преглъщаше странно както си седи. Като и огледах устата забелязах, че има червена линия на венеца където се опира в зъбите, разрових се и видях че може да е гингивит. Занесох я на лекар който потвърди тази диагноза след което и би някаква инжекция с кортикостероиди. Ефект нямаше, освен че котката стана по сънлива не и се правеше нищо. След една седмица я заведох на др. лекар който също каза, че най вероятно е гингивит и предписа антибиотик Stomorgyl 2, давах и хапче и половина 10 дена, и с една спринцовка нещо и сложи в устата, резултат никакъв, дори червената ивица и стана по дебела и това ме притеснява.

Можете ли да ми помогнете като ми кажете, как и с какво се лекува този гингивит и защо си скубе козината от гърба?

Благодаря ви предварително!

Поздрави.
B3B
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Авг 2015, 01:50

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 01 Сеп 2015, 19:13

B3B написа:Здравейте д-р Станилов.

Имам котка на 1.6 месеца на която преди месец, нещо и се възпалиха венците (тогава го забелязах, може да е било и от по рано). Започна и да си скубе козината от гърба (сега има един голям участък без козина, на кожата и няма никакви пъпки, петна или рани), да се храни по малко, престана да си хапе играчките и преглъщаше странно както си седи. Като и огледах устата забелязах, че има червена линия на венеца където се опира в зъбите, разрових се и видях че може да е гингивит. Занесох я на лекар който потвърди тази диагноза след което и би някаква инжекция с кортикостероиди. Ефект нямаше, освен че котката стана по сънлива не и се правеше нищо. След една седмица я заведох на др. лекар който също каза, че най вероятно е гингивит и предписа антибиотик Stomorgyl 2, давах и хапче и половина 10 дена, и с една спринцовка нещо и сложи в устата, резултат никакъв, дори червената ивица и стана по дебела и това ме притеснява.

Можете ли да ми помогнете като ми кажете, как и с какво се лекува този гингивит и защо си скубе козината от гърба?

Благодаря ви предварително!

Поздрави.


Здравейте B3B,

С удоволствие ще ви съдействам, но за целта е нужно да се извърши пълен клиничен преглед. За записване на час при нас, моля свържете се на тел: 0888512397.
За допълнителна информация, относно Стоматит, Гингивит и/или други теми, не се колебайте да зададете следващия си въпрос.

Поздарви
Д-р Искрен СТанилов
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот B3B » 01 Сеп 2015, 22:01

Dr Iskren Stanilov написа:
B3B написа:Здравейте д-р Станилов.

Имам котка на 1.6 месеца на която преди месец, нещо и се възпалиха венците (тогава го забелязах, може да е било и от по рано). Започна и да си скубе козината от гърба (сега има един голям участък без козина, на кожата и няма никакви пъпки, петна или рани), да се храни по малко, престана да си хапе играчките и преглъщаше странно както си седи. Като и огледах устата забелязах, че има червена линия на венеца където се опира в зъбите, разрових се и видях че може да е гингивит. Занесох я на лекар който потвърди тази диагноза след което и би някаква инжекция с кортикостероиди. Ефект нямаше, освен че котката стана по сънлива не и се правеше нищо. След една седмица я заведох на др. лекар който също каза, че най вероятно е гингивит и предписа антибиотик Stomorgyl 2, давах и хапче и половина 10 дена, и с една спринцовка нещо и сложи в устата, резултат никакъв, дори червената ивица и стана по дебела и това ме притеснява.

Можете ли да ми помогнете като ми кажете, как и с какво се лекува този гингивит и защо си скубе козината от гърба?

Благодаря ви предварително!

Поздрави.


Здравейте B3B,

С удоволствие ще ви съдействам, но за целта е нужно да се извърши пълен клиничен преглед. За записване на час при нас, моля свържете се на тел: 0888512397.
За допълнителна информация, относно Стоматит, Гингивит и/или други теми, не се колебайте да зададете следващия си въпрос.

Поздарви
Д-р Искрен СТанилов



Здравейте д-р Станилов.

Виждам, че вие сте от Стара Загора но аз не съм от там и няма как да ви доведа котката за преглед. Както ви казах до сега съм я водил на 2 лекари които са потвърдили тази диагноза, но с предписаното от тях и проведено лечение няма никакъв ефект.

Надявах се вие да ми помогнете тук, как да го излекувам това заболяване, търсих и видях в руски и западни ветеринарни сайтове, че лекарите освен хапчета предписват разни мазила- лекарства с които се мажат венците. Тук нито един лекар с който съм говорил не знае за това и ме гледат като трамваи. Аз съм ги търсил тези мазила по разни вет. аптеки тук и в БГ сайтове но никъде не се предлагат, явно никой не ги внася тук или се продават под други имена които аз не знам. Може ли да и мажа венците с мазила които са за хора примерно, ИНДЕКСТОЛ УНГ. 5 ГР, СОЛКОЗЕРИЛ ЗЪБЕН МЕХЛЕМ 5 ГР. или някакви други? Вие предписвате ли такива мазила когато лекувате това заболяване и от къде могат да се купят от БГ?

За това ако можете да ми помогнете, без да идвам в вашия кабинет, моля напишете ми тук, как и с какво може да се излекува това заболяване?

снимки

венци преди лечение (сега червената ивица е малко по дебела и е от вътре и вън )
http://bit.ly/1UpSPKV

козина гръб
http://bit.ly/1EzTQOT


Поздрави.
B3B
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Авг 2015, 01:50

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 03 Сеп 2015, 13:38

B3B написа:
Dr Iskren Stanilov написа:
B3B написа:Здравейте д-р Станилов.

Имам котка на 1.6 месеца на която преди месец, нещо и се възпалиха венците (тогава го забелязах, може да е било и от по рано). Започна и да си скубе козината от гърба (сега има един голям участък без козина, на кожата и няма никакви пъпки, петна или рани), да се храни по малко, престана да си хапе играчките и преглъщаше странно както си седи. Като и огледах устата забелязах, че има червена линия на венеца където се опира в зъбите, разрових се и видях че може да е гингивит. Занесох я на лекар който потвърди тази диагноза след което и би някаква инжекция с кортикостероиди. Ефект нямаше, освен че котката стана по сънлива не и се правеше нищо. След една седмица я заведох на др. лекар който също каза, че най вероятно е гингивит и предписа антибиотик Stomorgyl 2, давах и хапче и половина 10 дена, и с една спринцовка нещо и сложи в устата, резултат никакъв, дори червената ивица и стана по дебела и това ме притеснява.

Можете ли да ми помогнете като ми кажете, как и с какво се лекува този гингивит и защо си скубе козината от гърба?

Благодаря ви предварително!

Поздрави.


Здравейте B3B,

С удоволствие ще ви съдействам, но за целта е нужно да се извърши пълен клиничен преглед. За записване на час при нас, моля свържете се на тел: 0888512397.
За допълнителна информация, относно Стоматит, Гингивит и/или други теми, не се колебайте да зададете следващия си въпрос.

Поздарви
Д-р Искрен СТанилов



Здравейте д-р Станилов.

Виждам, че вие сте от Стара Загора но аз не съм от там и няма как да ви доведа котката за преглед. Както ви казах до сега съм я водил на 2 лекари които са потвърдили тази диагноза, но с предписаното от тях и проведено лечение няма никакъв ефект.

Надявах се вие да ми помогнете тук, как да го излекувам това заболяване, търсих и видях в руски и западни ветеринарни сайтове, че лекарите освен хапчета предписват разни мазила- лекарства с които се мажат венците. Тук нито един лекар с който съм говорил не знае за това и ме гледат като трамваи. Аз съм ги търсил тези мазила по разни вет. аптеки тук и в БГ сайтове но никъде не се предлагат, явно никой не ги внася тук или се продават под други имена които аз не знам. Може ли да и мажа венците с мазила които са за хора примерно, ИНДЕКСТОЛ УНГ. 5 ГР, СОЛКОЗЕРИЛ ЗЪБЕН МЕХЛЕМ 5 ГР. или някакви други? Вие предписвате ли такива мазила когато лекувате това заболяване и от къде могат да се купят от БГ?

За това ако можете да ми помогнете, без да идвам в вашия кабинет, моля напишете ми тук, как и с какво може да се излекува това заболяване?

снимки

венци преди лечение (сега червената ивица е малко по дебела и е от вътре и вън )
http://bit.ly/1UpSPKV

козина гръб
http://bit.ly/1EzTQOT


Поздрави.



Здравейте B3B,

За така категоричното ви заключение, че няма никакъв ефект, са нужни доста познания. Не винаги, дори и тръгнал в правилната посока, лечебния ефект може да бъде видим за любителското око. С цел доказване на вашата теза е нужен преглед от специалист. Искам да попитам вие от кой град сте, с цел да ви препоръчам някой колега. Моля в следващия коментар изпишете вашите две имена, град на местожителство, и пълна информация на вашия любимец по паспорт ( NB: ваксинационна схема, обезпаразитявания,лечения, номер на микрочипа и регистрация в Общината ). Подробно опишете, датите на прегледи, профилактични и лечебни, имена на ветеринарните специалисти и назначени терапии.

С удоволствие ще ви дам лично мнение относно вашия случай, съвет за избор на специалист и информация относно предполаганото от вас заболяване.

Ако можеше да се лекува дистанционно, чрез съобщения нямаше да има Лечебни заведения, и всички колеги щяхме да си стойм пред компютрите без да си цапаме ръцете. Звучи разкошно, но нека да спрем с мечтите и да се върнем в реалния живот и ситуация.

Впечатления от хуманни лекарствени препарати имам само като консуматор. Нямам право да изразявам мнение в лицето си на Ветеринарен лекар, относно хуманни лекарствени продукти.

Аз лично бих използвал вода за пиене с добавен лекарствен продукт, пластир за венци, повишена устна хигиена и обща антибиотична програма, съчетана с общоокрепваща терапия. Контрол на хранене и подходяща диета. Лично аз не - предпочитам мазила за венци, особено при котки. Причините са трудното прилагане - стрес за пациента и неоправдан риск за клиента, също така и лесното отмиване на препарата.

За по бърза комуникация, моля свържете се с мен на телефон 0888512397.

Надявам се да съм бил полезен.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Петенцето 88 » 01 Окт 2015, 23:49

Здравейте д-р Станилов,

Ще бъда много благодарна, ако можете да ме посъветвате по следния въпрос.
Кучето ни е немски шпиц, тригодишен и е при нас от бебе. От известно време насам забелязахме, че има доста неприятен дъх от устата. Под "лош дъх" имам предвид наистина много НЕПРИЯТЕН! Никога до сега не се е случвало. Въпросът ми и притеснението ми са свързани с това, дали този лош дъх може да е признак за някакво заболяване и какви продукти за справяне с проблема се предлагат?
Много ви благодаря предварително за съдействието.
Петенцето 88
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Сеп 2015, 10:09

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Al3x3 » 14 Окт 2015, 18:24

Здравейте,др. Станилов преди няколко дена прибрах едно котенце от улицата . По мое мнение е на не повече от два месеца. Видимо по козината му нямаше нищо тогава. Сега забелязах , че на коремчето му се е появило петно и е леко розово....сякаш и пърхот има на него. Не съм му прилагала все още нищо обезпаразитяващо...
Al3x3
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Окт 2015, 18:13

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 17 Ное 2015, 16:38

Петенцето 88 написа:Здравейте д-р Станилов,

Ще бъда много благодарна, ако можете да ме посъветвате по следния въпрос.
Кучето ни е немски шпиц, тригодишен и е при нас от бебе. От известно време насам забелязахме, че има доста неприятен дъх от устата. Под "лош дъх" имам предвид наистина много НЕПРИЯТЕН! Никога до сега не се е случвало. Въпросът ми и притеснението ми са свързани с това, дали този лош дъх може да е признак за някакво заболяване и какви продукти за справяне с проблема се предлагат?
Много ви благодаря предварително за съдействието.


Здравейте, Петенцето 88!

Основната причина за лошата миризма на устната кухина са грам-отрицателните анаеробни бактерии. По време на развитието им, се отделят летливи серни съединения, като водороден сулфид, метил меркаптан, диметил сулфид, и летливи мастни киселини.

Една от причините за това е:

Възпаление на устната кухина - Стоматит

Възпаление на меките тъкани в устната кухина, което може да бъде причинено от различни локални или системни причини. Такива може да са анатомичните, пародонтоза поради пренаселеността на зъбите, патоморфологични изменения на устните, травма на небцето от зъбите. Метаболитни, уремия и високо ниво на амоняк в слюнката, захарен диабет, хипопаратиреоидизма. Имуномедиирани, пемфигус фолиацеус, пемфигус вулгарис, булозен пемфигус, системен лупус, дискоиден лупус, остра хиперчувствителност към лекарства. Инфекциозни. Микотични. Системни инфекции, лептоспироза, калцивирус, гана, папиломатоза. Травми. Възпаление от чужди предмети – смоли и др. Шок и травма от ел. енергия. Химическите изгаряния. Разкъсвания. Ухапване от влечуги и насекоми. Токсични растения, бой (автобой, битови) и много, много други.
За да се уточни проблема е нужен преглед от специалист, поради липсата на такъв, ще се спра на най – често срещания.

Възпаление на венеца – Гингивитът

Моите лични впечатления за това заболяване са, че се среща при над 70% от кучетата, над 3 годишна възраст. А що се отнася до, така наречените „ мини “ породи, дори при по – малка възраст, се наблюдава по – висок процент на заболяемост.
Най – често възпалението е провокирано от неблагоприятната микрофлора сформираща зъбната плака. Гингивитът може да е в начален стадии. Ранно възпаление на венците, малък размер на плаката. Леко зачервяване и гладки повърхности на венеца. Когато премине към напреднало възпаление на венците, се наблюдава силно изразено зачервяване и нарушаване на повърхностите на венеца. При липса на нужните корективни действия и с течение на времето тази устна плака, минерализирайки се превръща в зъбен камък.

Ето затова е нужно периодичното почистване на зъбния камък и профилактика за устната хигиена. Препоръчвам премахането на зъбния камък да става посредством ултразвуков скалер ( За повече информация, тел: 0888512397 )

Фактори за развитието на това заболяване са възрастта, индивидуалната специфичност на морфологията на зъбите. Прекалено гъсто разположените зъби пречат на естествените механизми за почистването им, характерно за мини породите и брахиоцефалните породи. Основната диета е съставена от меки храни. Постоянното дишане с отворена уста, провокирано от дългата косменна покривка или адаптивните способности на породата за региони с по – ниски температури. Грешно създадени дъвчащи навици. Метаболитни заболявания като захарен диабет, уремия, предразполагат към повече орални патогенни бактерии. Също така и при автоимунни заболявания. Не на последно място липса на устна хигиена.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 17 Ное 2015, 17:23

Al3x3 написа:Здравейте,др. Станилов преди няколко дена прибрах едно котенце от улицата . По мое мнение е на не повече от два месеца. Видимо по козината му нямаше нищо тогава. Сега забелязах , че на коремчето му се е появило петно и е леко розово....сякаш и пърхот има на него. Не съм му прилагала все още нищо обезпаразитяващо...


Здравейте, Al3x3.

Може да разгледате някои мои стари мнения.

http://forum.framar.bg/iskren-stanilov-veterinarna-meditsina-t1179-100.html#p46712

http://forum.framar.bg/iskren-stanilov-veterinarna-meditsina-t1179-40.html#p17457

http://forum.framar.bg/iskren-stanilov-veterinarna-meditsina-t1179-110.html#p50293

http://forum.framar.bg/iskren-stanilov-veterinarna-meditsina-t1179-160.html#p70423

Смятам, че има и други мнения които биха могли да ви бъдат полезни. Спирам се на тези като най - често срещани.

За допълнителна информация, по - бърза кореспонденция и други, моля използвайте телефонния номер посочен в Справочник Фрамар.

Надявам се да съм бил полезен! Не се колебайте да зададете следващия си въпрос
и да споделяте вашия опит за да получите безплатна консултация в framar.bg
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

ПредишнаСледваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта