Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот tina.petrova » 10 Юли 2016, 10:18

Здравейте!Имам коте на 5м,не е породисто,мъжко и не кастрирано.Преди 1 седмица избяга и се прибра на другия ден с засъхнала кръв отпред и влачеща предна лапичка от коляното надолу.Преглидах го и видимо нямаше рани.Водих го на ветеринар и каза,че няма счупване на лапичката и предполага засегнат нерв.Прибрахме се и след около 2-3 дни котето започна да си откъсва парчета месо от лапичката.Сега липсват пръстчета.Заведох го пак и му биха антибиотик,сложиха му яка да не се яде и през 4 дни да му се слага инжекция.Изписаха му и спрей за лапичката.Доктора ми обясни,че има слаба чувствителност на крачето,но шма шанс да се възстанови.Котето сега куца,държи болното краче прибрано,но не го влачи.Като го пръсна със спрея почва да си тръска крака.Котето основно е дворно.Сега съм го затворила и излиза само с мен.Не разбирам от котки и каквото мога правя.Ако можете да ми дъдете съвет или мнение какво друго мога да направя?Има ли шанс да си възстанови крачето?
Благодоря!
tina.petrova
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Юли 2015, 13:18

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 11 Юли 2016, 19:10

tina.petrova написа:Здравейте!Имам коте на 5м,не е породисто,мъжко и не кастрирано.Преди 1 седмица избяга и се прибра на другия ден с засъхнала кръв отпред и влачеща предна лапичка от коляното надолу.Преглидах го и видимо нямаше рани.Водих го на ветеринар и каза,че няма счупване на лапичката и предполага засегнат нерв.Прибрахме се и след около 2-3 дни котето започна да си откъсва парчета месо от лапичката.Сега липсват пръстчета.Заведох го пак и му биха антибиотик,сложиха му яка да не се яде и през 4 дни да му се слага инжекция.Изписаха му и спрей за лапичката.Доктора ми обясни,че има слаба чувствителност на крачето,но шма шанс да се възстанови.Котето сега куца,държи болното краче прибрано,но не го влачи.Като го пръсна със спрея почва да си тръска крака.Котето основно е дворно.Сега съм го затворила и излиза само с мен.Не разбирам от котки и каквото мога правя.Ако можете да ми дъдете съвет или мнение какво друго мога да направя?Има ли шанс да си възстанови крачето?
Благодоря!


Здравейте,

Добре би било да се направят рентгенови снимки на лапичката за подкрепа на отхвърлената фрактура. Това, че котето реагира на прилагането на спрея е добър признак. Това означава, че все пак чувствителността на лапичката не е изгубена напълно, което най - вероятно би било необратимо. Моля, опишете подробно терапията, която е предприета. Въз основа на това което сте описали, съм по - склонен да кажа, че има шанс, но моля в следващото ви мнение да приложите подробен снимков материал.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот tina.petrova » 11 Юли 2016, 22:09

Здравейте отново!За съжаление не знам дали ще ви бъда полезна с оскъдната информация,коята имам.Предполагам и няма как да ми помогнете тогава.Но ще споделя това,което знам.Рентген не му е правен,защото клиниката не разполага с такъв.За целта трябва да го закарам в Пловдив или София,а нямам тази възможност.Гледаха го 2ма доктора и отричаха счупване.Терапията е с антибиотик и някакво бяло вещество под формата на инжекция през 4 дни,както и спрея.Доктора ми каза какво му изписва,но аз бях с малкото ми дете и в шок от това,което видях и не запомних името.Сега котето е много унило,не иска почти да се движи,защото се изморява бързо и според мен депресирано от яката.Но ако я махна ме е страх да не си изяде цялата лапичка.В момента рените са с коричка и от време на време му притреперва целия крак.Вчера цял ден повръщаше всичко,което хапне и отказваше 2 дни вода.Криеше се на тъмно и не идваше при никой.Сега е по-добре,не повръща и пие вода,но пак целодневно спи.Днес искаше да слезе от едно стъпало и стъпи на болното краче и си личеше,че го боли.
Благодаря за отговара все пак!
tina.petrova
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Юли 2015, 13:18

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 27 Юли 2016, 15:59

tina.petrova написа:Здравейте отново!За съжаление не знам дали ще ви бъда полезна с оскъдната информация,коята имам.Предполагам и няма как да ми помогнете тогава.Но ще споделя това,което знам.Рентген не му е правен,защото клиниката не разполага с такъв.За целта трябва да го закарам в Пловдив или София,а нямам тази възможност.Гледаха го 2ма доктора и отричаха счупване.Терапията е с антибиотик и някакво бяло вещество под формата на инжекция през 4 дни,както и спрея.Доктора ми каза какво му изписва,но аз бях с малкото ми дете и в шок от това,което видях и не запомних името.Сега котето е много унило,не иска почти да се движи,защото се изморява бързо и според мен депресирано от яката.Но ако я махна ме е страх да не си изяде цялата лапичка.В момента рените са с коричка и от време на време му притреперва целия крак.Вчера цял ден повръщаше всичко,което хапне и отказваше 2 дни вода.Криеше се на тъмно и не идваше при никой.Сега е по-добре,не повръща и пие вода,но пак целодневно спи.Днес искаше да слезе от едно стъпало и стъпи на болното краче и си личеше,че го боли.
Благодаря за отговара все пак!


Разбирам добре притесненията ви, но за съжаление без снимков материал и резултат от направен рентген, няма как да ви съдействам.
Съвета ми е, ако имате възможност да изпълните препоръките от предходния ми отговор.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот annyvd » 29 Юли 2016, 10:57

Здравейте.
Имам мъжко коте на година и половина. Живее на двора. Преди около месец и нещо се прибра с обездвижена опашка. Нямаше рани покрай нея и имах съмнения за счупване. След като го гледах няколко дни вътре, избяга през прозореца и не се появи 2 седмици.
След появяването си дойде с рани точно от двете страни на опашката. Мисля, че се е бил с други котараци. Та раните са дълбоки и той постоянно ги чеше. Бяха станали корички, обаче ги обели. Има и друго. До едната рана имаше нещо като топче, пълно с течност. Носи го два дни и след това го беше спукал. Стана на раничка и от него излиза гной постоянно, понеже той го чопли. Загубил е и козинката си около раната. От вчера вече има и нова точно над основата на опашката. В момента нямам възможност да го заведа на ветеринар и за това прибягнах до вас. Четох много по интернет и мисля, че може би е абсцес, но все пак не съм доктор. Какво мога да направя за него? Трябва ли да се маже с нещо или да пие някакви антибиотици?
Раните не зарастват и ходи с тях повече от месец.
А междудругото опашката си е здрава и я движи без проблеми.
Благодаря ви предварително.
annyvd
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Юли 2016, 10:47

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Coikova » 28 Окт 2016, 23:29

Здравейте!Искам да споделя и моят проблем.На предно ляво краче в горната му част (пред гърдите) има подутина-твърда и не е малка,но при пипане не я боли. Не знам какво може да е. :( Още не сме ходили на рентген,но предстои.
Coikova
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Юли 2016, 21:02

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Coikova » 29 Окт 2016, 21:15

Здравейте!Искам да споделя и моят проблем.На предно ляво краче на моето коте в горната му част (пред гърдите-ключица или раменна кост) има подутина-твърда и не е малка,но при пипане не я боли. Не знам какво може да е. :( Още не сме ходили на рентген,но предстои.
Coikova
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Юли 2016, 21:02

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 06 Яну 2017, 11:30

Coikova написа:Здравейте!Искам да споделя и моят проблем.На предно ляво краче в горната му част (пред гърдите) има подутина-твърда и не е малка,но при пипане не я боли. Не знам какво може да е. :( Още не сме ходили на рентген,но предстои.


Здравейте, г-жо Coikova.

За съжаление няма как да ви дам своето мнение с толкова оскъдна информация. Моля направете ново запитване с повече информация, снимков материял и всичко за което мислите че ще бъде полезно.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 06 Яну 2017, 11:31

Coikova написа:Здравейте!Искам да споделя и моят проблем.На предно ляво краче на моето коте в горната му част (пред гърдите-ключица или раменна кост) има подутина-твърда и не е малка,но при пипане не я боли. Не знам какво може да е. :( Още не сме ходили на рентген,но предстои.


Здравейте, г-жо Coikova.

За съжаление няма как да ви дам своето мнение с толкова оскъдна информация. Моля направете ново запитване с повече информация, снимков материял и всичко за което мислите че ще бъде полезно.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 06 Яну 2017, 11:35

annyvd написа:Здравейте.
Имам мъжко коте на година и половина. Живее на двора. Преди около месец и нещо се прибра с обездвижена опашка. Нямаше рани покрай нея и имах съмнения за счупване. След като го гледах няколко дни вътре, избяга през прозореца и не се появи 2 седмици.
След появяването си дойде с рани точно от двете страни на опашката. Мисля, че се е бил с други котараци. Та раните са дълбоки и той постоянно ги чеше. Бяха станали корички, обаче ги обели. Има и друго. До едната рана имаше нещо като топче, пълно с течност. Носи го два дни и след това го беше спукал. Стана на раничка и от него излиза гной постоянно, понеже той го чопли. Загубил е и козинката си около раната. От вчера вече има и нова точно над основата на опашката. В момента нямам възможност да го заведа на ветеринар и за това прибягнах до вас. Четох много по интернет и мисля, че може би е абсцес, но все пак не съм доктор. Какво мога да направя за него? Трябва ли да се маже с нещо или да пие някакви антибиотици?
Раните не зарастват и ходи с тях повече от месец.
А междудругото опашката си е здрава и я движи без проблеми.
Благодаря ви предварително.


Здравейте, annyvd.

Подозренията ви не са безпочвени, възможността причината за обездвижването на опашката да е породена от травма (контузия) е много голяма, а последиците може да са както нараняване на твърдите тъкани (кости), така и на меките тъкани (мускули и сухожилия)

След появяването си дойде с рани точно от двете страни на опашката. Мисля, че се е бил с други котараци. Та раните са дълбоки и той постоянно ги чеше. Бяха станали корички, обаче ги обели.

Благодарение на високите хигиенни навици на котките и комплекс от ензими в слюнката им, много често настъпва самоизлекуване на рани, в който е започнала продукция на гной.

Има и друго. До едната рана имаше нещо като топче, пълно с течност. Носи го два дни и след това го беше спукал.

Когато един гнойник започне да създава напрежение, организмът провокира образуването на фистула. Фистулата е тесен канал, чрез който се цели евакуацията на гной извън организма.

Четох много по интернет и мисля, че може би е абсцес, но все пак не съм доктор.

Абсцесът е само един от вариантите на хирургична инфекция, която би могла да се прояви.

Абсцесът може да се получи в следствие на попадане на различни микроорганизми – стрептококи, стафилококи, чревни бактерии, някой специфични бактерии, възбудители на болести като ботриомикоза, актиномикоза, ензоотичен лимфангит, пневмококи и др. Абсцесите се развива най–често в зони подложени на травми, чрез който се улеснява преминаването на микроорганизмите през здравата кожа и попадането им на места благоприятни за развитието им


Какво мога да направя за него?

Златното правило гласи „Където има гной трябва да се евакуира възможно най – бързо„
Най–бързият начин за евакуацията на гной е хирургичната намеса, която е последвана от лечение.

Трябва ли да се маже с нещо или да пие някакви антибиотици?
Раните не зарастват и ходи с тях повече от месец.


Препоръчително е използването на дезинфекционни средства, а във вашия случай е задължително, поради факта, че дълго време не настъпва самоизлекуване. Такива средства са кислородна вода, калиев перманганат, риванол, йодни препарати за рани и други подходящи за целта ветеринарно медицински антибиотици и препарати специфични за конкретния случай.

Благодаря ви предварително.

Моля, за мен е удоволствие да бъда полезен и искам да благодаря за разбирането, понеже вероятно тази информация може да е малко закъсняла за вас, то нека поне следващите ни читатели да могат да разполагат с нея.

Ще се радвам да бъда насреща при нови въпроси или при необходимост от по–подробна информация относно вашите проблеми и интереси.

С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

ПредишнаСледваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта