Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 21 Фев 2012, 13:12

Noeliq` написа:Здравейте Д-р Станилов,
Имам две котки, които живеят навън. От скоро забелязах, че козината им започва да окапва като се образуват локални голи петна, които много бързо увеличават размерите си. На едната едното и ухо е изцяло уголено и видях, че има струпче кръв. Това е може би откакто е започнал периода им на разгонване и се срещат и бият с други котки.

Моля да ми отговорите на следните въпроси:
1.На какво може да се дължи това?
2.Това заразно ли е?
3.Ще могат ли да се възстановят сами без медикаменти?
4.Ако не ги лекуваме могат ли да умрат от това?

Ще очаквам отговора Ви с нетърпение, защото се притеснявам за тях а и за нас.
Благодаря Ви предварително!


Здравей Ноелия,
Това може да се дължи на Дерматофитозите (трихофития, микроспория) – са заболявания, които се предизвикват от плесенните гъбички от групата на Dermatophytes, род Trychophiton, Microsporum. Тези причинители са изключително устойчиви в околната среда и могат да се съхранят върху поразена козина повече от 5-10 години, а в почвата до 3 месеца. Заболяването обхваща - едри преживни, коне, зайци, котки, кучета и хора. Опасност обаче от заразяване има предимно за хора с понижена имунна защита, деца до 3-5 години и възрастни хора.
Много често дерматофитозата е усложнена с гнойно възпаление на кожата. Засегнатите участъци могат да бъдат единични или да са няколко, които се разполагат на различни места по тялото.
Дали, ще могат ли да се възстановят сами без медикаменти, бих казал по скоро НЕ, но твърдо не в медицината няма. Добрата прогноза към този случай е по скоро застой на заболяването: спиране на прогресивното увеличаване на оголените петна.Зарастване на струпа.
Смърт настъпила сама по себе си от Дерматофитоза - не, но както казах много често дерматофитозата е усложнена с гнойно възпаление, което евентуално преминало към даден орган и/или кръвта може да доведе до най- нежалания изход - смърт.

Дано съм бил полезен и изчерпателен.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Noeliq` » 23 Фев 2012, 10:13

Благодаря Ви за информацията Д-р Станилов бяхте ми много полезен
Noeliq`
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Фев 2012, 10:03

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Finger » 06 Мар 2012, 12:03

Здравейте, котката ми всяка година ражда по 5-6 котета, при това на всяко разгонване и по-тази причина се напълнихме с котки у нас, което ми идва тежко от финансова гледна точка. Та искам да попитам, има ли начин да предотвратим поредното разгонване и какво препоръчвате таблетки или кастрация? Как се извършва кастрацията, колко време продължава и колко е опасна за животното? Има ли странични ефекти от нея и каква е цената за тази манипулация? Благодаря предварително!
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 10 Мар 2012, 17:47

Finger написа:Здравейте, котката ми всяка година ражда по 5-6 котета, при това на всяко разгонване и по-тази причина се напълнихме с котки у нас, което ми идва тежко от финансова гледна точка. Та искам да попитам, има ли начин да предотвратим поредното разгонване и какво препоръчвате таблетки или кастрация? Как се извършва кастрацията, колко време продължава и колко е опасна за животното? Има ли странични ефекти от нея и каква е цената за тази манипулация? Благодаря предварително!


Здравейте, предотвратяване на поредното разгонване може да се осъществи чрез употребата на таблетки, инжективни препарати или кастрация. Най - широко разпространените таблетки са Ноновулин, но понякога се наблюдават опити за повръщане, безапетитие, апатия, поява на лактация, увеличаване на случаите на ендометрии и пиометра, цистозна хиперилазия на ендометриума, фиброцистозна дегенерация и тумори на млечната жлеза, а инжективен препарат които е по широко разпространен е Depo - promone . Рискът от циститна хиперплазия на ендометриума и пиометра след парентерална употреба е по - малък от таблетките, ако Депо-Промон се използва според изискваниятар но рискът остава макар и по малък. Мнението ми на специалист е че животни, които не са предвидени за разплод трябва да бъдат кастрирани, вместо третирани с хормонални препарати. Кастрацията е хирургична операция, при която се отстраняват репродуктивните органи на вашето коте напълно безболезнено под пълна упойка. При женските се отстраняват яйчниците и матката. Манипулацията е безопасна, бърза и изисква минимални грижи в следоперативния период. Кастрацията, освен че е отговорна мярка срещу нежелани котета, е полезна за здравето на Вашия любимец. Статистически е доказано, че кастрираните животни живеят по дълго. Те са по-спокойни и се привързват по-силно към стопаните си. Кастрацията е полезна предпазна мярка срещу редица здравословни проблеми, които често настъпват с възрастта при некастрираните животни.
Освен това, според чл. 175, ал. 2 от Закона за ветеринарно медицинската дейност, собствениците на кастрирани кучета се освобождават от годишната такса по Закона за местните данъци и такси. За повече информация 0888512397
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот liika » 28 Мар 2012, 20:51

Здравейте д-р Станилов! Искам да попитам има ли лекарство за краста под формата на хапчета?Ако да кое е то?Става въпрос за една улична котка,не съм 100% сигурна ,че е краста,но изчетох доста мнения из нета и признаците съвпадат с тези на крастата а те са- отслабнал е ,опадала козина около целия врат,над очите и по ухото,а кожата на врата му е удебелена,набръчкана направо като състарена!Има и някакви кафеникави продълговати рани-като одрано седи,незнам дали не се е одрал сам от чесането или е от самото заболяване,също забелязах и червени точици на шията му,като от след епилиране при жените.Как мислите,може ли да е нещо друго по това описание?
Проблема е че няма да ми даде да го хвана да го занеса на лекар ,много е плашлив....Ако скоро не намеря помощ мисля да приложа самолечение :( А е такъв красив котарак-чисто сив със зелени очи,много ми е жал да го гледам такъв плешив!И ако не се лекува,какви са последствията?
Благодаря Ви предварително!
liika
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Мар 2012, 20:10


Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 03 Апр 2012, 10:23

liika написа:Здравейте д-р Станилов! Искам да попитам има ли лекарство за краста под формата на хапчета?Ако да кое е то?Става въпрос за една улична котка,не съм 100% сигурна ,че е краста,но изчетох доста мнения из нета и признаците съвпадат с тези на крастата а те са- отслабнал е ,опадала козина около целия врат,над очите и по ухото,а кожата на врата му е удебелена,набръчкана направо като състарена!Има и някакви кафеникави продълговати рани-като одрано седи,незнам дали не се е одрал сам от чесането или е от самото заболяване,също забелязах и червени точици на шията му,като от след епилиране при жените.Как мислите,може ли да е нещо друго по това описание?
Проблема е че няма да ми даде да го хвана да го занеса на лекар ,много е плашлив....Ако скоро не намеря помощ мисля да приложа самолечение :( А е такъв красив котарак-чисто сив със зелени очи,много ми е жал да го гледам такъв плешив!И ако не се лекува,какви са последствията?
Благодаря Ви предварително!


Здравей liika, първо искам да кажа че съм дал малко информация за подобен на твоя случай. Погледни въпросът на Noeliq.

Това което би могъл да приложиш под формата на хапче е Преднивет, това е глюкокортикоид с противовъзпалително, антиалергично и антитоксично действие. Този продукт няма да повлияе директно на причинителя довел до обезкосмяването, но ще намали дразненията, възможноста от възпаление, а оттам и чесането, което е довело до тези драскотини по зоните без козинка. Сам по себе си този продукт не е достатъчен, нужно е комбинация с препарати съдържащи Ivermectin( Dectomax,Pandex и др) който са инжективни. Би било редно успоредно с противовъзпалителното и ивермектиновия препарат да се проведе общо укрепваща терапия (витамини, микро и макроелементи) с цел повишаване на защитните сили на организма.Терапията срещу такъв тип проблеми е много упорита, трудоемка и изисква постоянство. А в крайна сметка се стига и до прилагането на ваксини. Моя съвет е да заловиш котката с помоща на одеало и транспортна чанта, след това я заведи незабавно на ветеринар да вземе проба за микроскопско изследване и да ти дозира лекарствата. Успех, дано съм бил полезен.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот velichka_mutafova » 19 Апр 2012, 21:38

Здравейте,др. Станилов.Проблемът е че при мъжката ми чинчила не се храни.Както споменах вече при преглед при ветеринар установиха,че зъбите са прорасли.Изпилиха ги ,изписаха им антибиотик и медикамент против гъбички ,но резултат нямаше.Женската ми умря.Лигавицата е розова.Не съм забелязала гной,но отделя слюнка ,мокри се обилно,еднократно е кървил и се храни със средата на хляба ,суров фъстък и ябълка.За енергия малко мед.Много е слаб,тежи 350г.
velichka_mutafova
 
Мнения: 15
Регистриран на: 07 Юли 2011, 10:17

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Iskren Stanilov » 24 Апр 2012, 12:38

velichka_mutafova написа:velichka_mutafova написа:Здравейте!Имам чинчила мъжки екземпляр,който има проблем със зъбите.Женската почина поради същата причина.Проведох им лечение чрез подрязване на кътниците, придружено с инжектиране на антибиотик и противогъбичен медикамент.Резултата бе нулев.Моля Ви за съвет.

Д-р Искрен Станилов написа:
Бихте ли ми уточнили в какво по точно се изявява проблема?
Просто са станали много големи и се забиват в долната челюст, ако е така има ли гной, ако има с какъв цвят, ако няма какъв е цвета на лигавицата на устната кухина? Моля, постарайте се да ми опишете картината възможно най - подробно. Благодаря


velichka_mutafova написа:Здравейте,др. Станилов.Проблемът е че при мъжката ми чинчила не се храни.Както споменах вече при преглед при ветеринар установиха,че зъбите са прорасли.Изпилиха ги ,изписаха им антибиотик и медикамент против гъбички ,но резултат нямаше.Женската ми умря.Лигавицата е розова.Не съм забелязала гной,но отделя слюнка ,мокри се обилно,еднократно е кървил и се храни със средата на хляба ,суров фъстък и ябълка.За енергия малко мед.Много е слаб,тежи 350г.



Здравеите. Помолих ви за подробности около вашата ситуация, като например на колко години е, в клетка ли е , колко е голяма, на скара ли е или на талаш, колко често и правите специфичните за чинчила бани, начин на живот и т.н. Хубаво ще е да снимате местообитанието на вашия любимец и да прикачите снимки. Да следите влажноста и температурата в местообитанието на чинчилата. И все пак ще ви дам един съвет, които може да спести всичко това. Вземете по - малко количество, от всички видове храни за гризачи, които намерите. Не ги смесвайте, давайте ги по отделно, не се знае може и да прояви интерес към някоя от тях.
С поздрав,
Д-р Искрен Станилов

За контакти: Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Iskren Stanilov
 
Мнения: 99
Регистриран на: 21 Сеп 2011, 11:30

Re: Д-р Искрен Станилов - ветеринарна медицина

Мнениеот velichka_mutafova » 01 Юни 2012, 17:54

Това е клетката, в която отглеждам чинчилата. Къпе се редовно в поставена в клетката ваничка с пясък. Устната кухина е леко зачервена, може би има и афти, но не мога да видя. Макар, че изпробвах вашия съвет, продължава да нe се храни и няма резултат.
25188_1256597344097_1722330_n.jpg
25188_1256597344097_1722330_n.jpg (107.35 KiB) Прегледано 20101 пъти
velichka_mutafova
 
Мнения: 15
Регистриран на: 07 Юли 2011, 10:17

ПредишнаСледваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron