Затлъстяване при децата " Junk food "

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот Marianne » 17 Дек 2011, 23:54

Затлъстяването при децата не винаги се дължи на ''junk food'' . Често съм виждала родители с очевАдно наднормено тегло, които тероризират децата си с налагане на диети и потискане на детското самочувствие.

Що се отнася до затлъстяването в детска възраст- то е много по-опасно от това, което може да настъпи след пубертета. Причината е, че до пубертета мастните клетки (адипоциотите) могат да хиперплазират- да увеличат броя си. Точно това става и при едно хронично прехранване в детска възраст. Това затлъстяване не се поддава лесно на лечение, тъй като намаляването на броя на мастните клетки е изключително затруднено.
Аватар
Marianne
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Авг 2011, 23:50

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот Deliana84 » 18 Яну 2012, 12:39

vali4ka написа:Живеем в изключително динамично време.За това все не ни остава време. През деня хапваме нещо на крак, колкото да затъпим глада, без да се интересуваме дали храната, която ядем, е полезна, това се отнася и за децата ни. Виждаме ги постоянно наредени по опашките на заведения за бързо хранене. Това е навик, който се изгражда още в семейството, но държавата също трябва да е активен помощник.Тъжната статистика е, че България е на водещо място в света по затлъстяване сред децата в училищна възраст. Те ядат много вредни храни и не спортуват активно. А ние трябва да се замислим как да променим това.Трябва да научим децата да живеят здравословно. Това трябва да се възприеме като отговорност на цялото общество, на всеки един човек в него. Здравословният начин на живот е изключително важен, а постигането му не е трудно. Важното е той да се изгради още от ранна детска възраст, защото с напредването на годините човек все по-трудно може да промени навиците си. :)

Съгласна съм с теб, че това е един наистина сериозен проблем, който засяга цялото общество. И всеки трябва да си направи извод за това как се храни в ежеднивието си. Много е важно за децата още докато са малки да бъдат насърчавани от семейстовото си как, и с какво да се хранят. Но ако самите родители не спазват някакъв нормален режим на хранене и не са най-вече информирани за това ще става все по-трудно. Може би добра идея е ако се обяснят последиците от неправилното хранене. Например на мен доста ми допада това, че в предаването "На Кафе" по нова телевизия, всеки понеделник мисля, че беше, дискутират различни теми свързани точно с храненето. Тази седмица коментираха за готварската сол, която ние използваме в ежедневието си. Колко е вредна и какви последствия има от нейното прекомерно използване. Колко е важно точно каква сол ще се използва и др.
Deliana84
 
Мнения: 7
Регистриран на: 18 Яну 2012, 11:16

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот Memento » 18 Яну 2012, 12:58

Най-важно според мен е да се обясни правилно на детето за вредите от джънка, то да осъзнае последствията понеже като по-млади отрицателните ефекти от нездравословното хранене почти не се усещат. С напредването на възрастта "проглеждаме" и разбираме колко е вредна тя стига да не е прекалено късно.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот ПетърВн » 10 Фев 2012, 14:25

Мненията на qproin и на Deliana84 за мен отразиха най-правилната гледна точка.

Това което детето яде в училище и около него е много малка част от неговата диета. През повечето време родителите или са прекалено заети или просто нямат желание самите те да се занимаят с приготвянето на нещо полезно и продължават захранването на детето си с вредна и затлъстяваща храна.

Не е нормално една майка да се прибира с торба пълна с хамбургери от някоя голяма верига ресторант за бързо хранене и да каже "Приготвила съм вечерята".

Отглеждането на едно дете е много сериозна и отговорна работа и това с какво се храни то заема голяма част от тази отговорност.

Не е за пренебрегване факта, че тези вредни храни за широко рекламирани и лесно достъпни за нашите деца, но проблема лежи в това, че ние ги правим достъпни за тях и в нашите домове.
"Аз отхвърлям вашата реалност и я замествам с моя собствена" - Адам Савидж
ПетърВн
 
Мнения: 44
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:03

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот ogi-smile » 19 Фев 2012, 11:53

Ранните сигнали за надебеляване при децата се определят от съотношението на ИТМ към годините на детето и се изчисляват по скалата от 1 до 100. Когато ИТМ е в границите от 85 до 95, то това означава, че детето е изложено на риск от наднормено тегло. Деца с индекс над 95 се считат с наднормено тегло, а с над 98 дебели. Този метод не е напълно доказан, но дава добри индикации кога трябва да бъде предприето действие.Нарастване на страничните ефекти от наднорменото тегло Много от страничните ефекти на наднорменото тегло (т. нар. Тип 2 диабет, хипертония, апоплектичен удар/ пристъпи, сърдечни пороци, ортопедични проблеми) е било смятано, че присъстват само при възрастното население. Днес те са се превърнали и в педиатрични проблеми. Пълнотата при децата води до психологически стрес и социално отхвърляне, което може да доведе до понижаване на самочувствието. Пълното дете често е подложено на присмех.Една четвърт от децата с наднормено тегло показват признаци на глюкозна нетърпимост, която е рисков фактор за развитието на Диабет от Тип 2. Тази форма на диабет преди време бе наблюдавана само при възрастните, но сега се наблюдава повишаване на заболяването и при децата. Ако тези деца с наднормено тегло развият диабет докато стигнат възраст до 20 години, то в останалата част от живота си те са изложени на риск от сериозни усложнения, свързани с появата на диабет (проблеми с бъбреците, сърдечна недостатъчност, хипертония, отклонения в зрението или слепота, ампутация на крайниците, удари, проблеми с нервите и ранни заболявания на артериите/артериални проблеми). Развитието на болестта в юношеството води и до директен път към ниско качество на живот и скъсен цикъл на живота, ако болестта не се лекува навреме.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот Memento » 20 Фев 2012, 12:31

Според мен и най-тежката джънк диета може да бъде компенсирана с много спорт и движение. А и гените си казват думата, има деца които с каквото и да се тъпчат не им се отразява на фигурата, за други и едно парче торта е достатъчно да качат.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот palechka » 15 Мар 2012, 11:03

tweety написа:Вижте какво открих днес Нездравословните храни поскъпват дали с това ще се ограничи консумацията на вредни храни или просто ние родителите ще се наложи да се бръкнем по-дълбоко?

Честно казано не вярвам да се ограничи. Едно дете, което е свикнало да си хапва хамбургер, чипсове и всякакви "питателни" храни, със сигурност няма да се откаже от тях, а ще се ограничи от нещо друго, за да си ги купи. Казвате, че няма родителски контрол, но как да контролираш детето си, когато е на училище, например? Навика за правилно хранене у децата трябва да се създаде още докато са малки. Но как да ограничиш детенце, което е видяло друго да похапва чипс, как да му обясниш, че е вредно и не трябва да го яде? Според мен не трябва да се забранява на децата, а по-скоро да им се обясни, че трябва да консумират в умерени количества тези храни, за да не навредят на тяхното здраве.
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот Silvi » 21 Мар 2012, 15:15

palechka написа:
tweety написа:Вижте какво открих днес Нездравословните храни поскъпват дали с това ще се ограничи консумацията на вредни храни или просто ние родителите ще се наложи да се бръкнем по-дълбоко?

Честно казано не вярвам да се ограничи. Едно дете, което е свикнало да си хапва хамбургер, чипсове и всякакви "питателни" храни, със сигурност няма да се откаже от тях, а ще се ограничи от нещо друго, за да си ги купи. Казвате, че няма родителски контрол, но как да контролираш детето си, когато е на училище, например? Навика за правилно хранене у децата трябва да се създаде още докато са малки. Но как да ограничиш детенце, което е видяло друго да похапва чипс, как да му обясниш, че е вредно и не трябва да го яде? Според мен не трябва да се забранява на децата, а по-скоро да им се обясни, че трябва да консумират в умерени количества тези храни, за да не навредят на тяхното здраве.

Много съм скептично настроена към тези биохрани, цялата ни природа е замърсена, как да произвеждаме чиста продукция? И искам да сподели някой родител как убеждава детето си да яде повече плодове и зеленчуци, като вкуса на бързата храна е по-добър( обърнете внимание на пиците и хамбургерите) толкова малко деца вече предпочитат плод пред някакъв мус или сладкиш.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот aninka » 08 Май 2012, 13:15

По принцип децата, които са хранени с АМ са по-предразположени към затлъстяване и обратното - кърменето е превенция срещу затлъстяването при децата :idea: Това разбира се не означава, че непременно детето ви ще бъде с наднормено тегло, ако не сте го кърмили. Много е важен и родителските контрол, а също и да се създадат правилни хранителни навици у децата още докато са малки. Това със здравословната храна е малко относително, защото за мен тя може да бъде една, а за вас да е нещо съвсем различно, но не разбирам родителите, които се оправдават с липсата на време, за да не сготвят вкъщи или пък да не заведат децата си на спорт. Време винаги може да се намери и ако се отнася за моето дете, ще сготвя, та ако ще и в 2 ч сутринта! За много от нас е по-удобно да купим по един Макдоналдс и да си спестим вечерята или пък да изпържим нещичко набързо, без да се замисляме как това ще се отрази на нашия малчуган :roll:
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

Re: Затлъстяване при децата " Junk food "

Мнениеот Silvi » 17 Май 2012, 11:28

Имам приятелка, която храни детето си предимно с хамбургери и пици и винаги се оправдава с това, че детето не иска да яде друга храна. Това за мен не е никакво оправдание, едно дете трябва да се научи да цени храната и да се научи да се храни само с здравословна и домашно приготвена такава. Какво правим когато детето ни стане тинейджър и е с наднормено тегло и започнем да ходим по лекари и диетолози ?
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта