Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот donni » 16 Юли 2014, 13:15

Plamen Georgiev написа:Здравейте!

Има много и различни упражнения, които могат да се използват при сколиоза. Фитбол топката е много често използвана при комплексите за гръбначните изкривявания както за сколиоза, така и за кифоза. Това упражнение, което правите, има за цел да релаксира мускулите около гръбначния стълб и да освободи самите прешлени, така че в никакъв случай не противопоказно. По отношение на това колко дълго да го правите, няма някакво фиксирано време и може да го правите колкото ви е комфортно. Добре е да включите и други упражнения като например повдигането на противоположни крак и ръка от колянна опора - 10-15 повторения. Най-добре е кинезитерапевт да ви изготви цялостна програма.

Изображение

Много Ви благодаря за отговора, д-р Георгиев, ще се постарая в най-скоро време да се добера до кинезитерапевт!

Понеже прекъснах разговора ви с друга потребителка, ще постна нейният въпрос тук:
Мнениеот rose_92 » 11 Юли 2014, 13:27
2009 г. ми направиха рентгенова снимка и пишеше, че имам лека форма на сколиоза. Мисля скоро да се запиша на йога. Обичам плуването, но за съжаление само лятото на морето го практикувам и то доколкото мога, в басейни не влизам откакто имам цистит.. А тази изправителна гимнастика от какви упражнения се състои? Можете ли да ми дадете пример ако мога да ги правя вкъщи.

Хубав и успешен ден!
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 18 Юли 2014, 21:16

Здрвейте rose_92 и всички, които искаха информация относно упражненията за сколиоза!

В кинезитерапията при сколиоза има някои основни неща, които е важно да се знаят преди да се препоръчат упражнения. На първо място трябва да се уточни дали се касае за т. нар. функционална сколиоза, която е един вид неправилно телодържане, а не същинско гръбначно изкривяване. Този вид сколиоза изчезва при легнало положение или при волево изправяне на гърба и е най-често в следствие на лоша поза съчетана със слаба мускулатура. Това е по-благоприятния вариант, при който общата изправителната гимнастика, йогата и пилатесът имат най-добър резултат. Ако обаче се касае за истинска сколиоза и то по голяма от Iва степен, то тогава е най-добре да се направи индивидуална програма и упражненията да се правят под контролна на кинезитерапевт, защото е много индивидуално. Под индивидуално имам предвид, че самата сколоза може да е на различно ниво и да е различна степен, което изисква специални и насочени към проблем упражнения.

В общия случай когато се късе само за леко гръбначно искривяване, което не прогресира или състояние на фунционална сколиоза тези упражнения могат да ви помогант в голяма степен

Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания

Още полезни упражнения и съвети може да намерите в рубриката влез във форма

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот slavka » 10 Окт 2014, 16:16

Кажете ми моля Вашето мнение за фибромиалгията. От година ходя по лекари и не се знае дали е ревматизъм или тази модерна болест. Мускулите и ставите болят, особено нощем, а не бива да се обездвижвам, но и за спорт и усилени движения не мога да си помисля. Изброените кинезитерапия, масаж, физиотерапия помагат ли?
slavka
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Окт 2014, 16:36

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 13 Окт 2014, 13:19

Здравейте!

Фибромиалгията е едно от заболяванията, за което медицината все още има повече въпроси, отколкото отговори. Призната е за заболяване основно в САЩ, където милиони хора имат симптоми на лесна уморяемост и мускулни болки, без ясна причина. Засягат се предимно жени между 20 и 40 год. Най-често се среща при претоварени, преуморени, но и обездвижени хора, които ежедневно работят с компютър. В много от случаите оплакванията са предшествани от сериозен стрес. Основното оплакване са болки в различни мускули и стави, главно по врата, раменете, гърба и краката. Силата на болката е различна, но никога не изчезва напълно. Характерно за състоянието е, че болките се засилват при покой и леко намаляват при физическа активност, но са постоянни и изнервящи, водещи до чувство за обща слабост, понижено настроение и нерядко до депресивни състояния.

Поради това, че причината за това състояние е неизвестна, то и лечението не утвърдено. Най-често в лечението се включват релаксанти, аналгетици и антидепресанти. Много често се препоръчват алтернативни средства, като когнитивно-поведенческа терапия, йога, акупунктура, тай-чи, масажи, физиотерапия, магнитотерапия, балнеолечение, хомеопатия, диети и други. Всеки от тях или комбицията им може да бъде от полза. Най-важните акценти при лечението на фибромиалгията е редуцирането на стреса, ежедневни леки физически упражнения и оптимизиране на нощния сън.

Ефективността обаче на всяка практика е относителна, затова не мога да Ви дам конкретен съвет, а трябва да намерите нещата, които Ви помагат. Според мен всички средства, които са част от кинезитерапията, масажа и физиотерапия могат да ви бъдат само от полза. Основна част от кинезитерапията заемат редовните физически упражнения и повишената двигателна активност (аеробни упражнения, водна гимнастика, разтягане).
Може да започнете с леки упражнения за подобряване на ставната подвижност и постепенно да разширите комплекса.
Натоварването трябва да е постепенно, като се започва с няколко минути и се достига до поне 30 минути редовна физическа активност дневно. Всекидневните занимания намаляват и стреса, който отключва симптомите на фибромиалгия.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот slavka » 13 Окт 2014, 13:48

Здравейте,
Благодаря за изчерпателния и синтезиран отговор. Досега съм чела само откъслечна информация на различни места. Не е много утешително, но явно ще трябва да се примиря, че няма да отзвучи нито лесно, нито бързо. Да, разбира се ще правя някои от нещата, както ме съветвате, без да се вманиачавам, това едва ли помага. Както казват Яж, пий и си носи новите дрехи! Това възнамерявам да практикувам, в рамките на борбата със стреса. Още веднъж благодаря за отговора, г-н Георгиев!
slavka
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Окт 2014, 16:36

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот eastman18 » 04 Дек 2014, 15:16

Здравейте,
Съжалявам, че ви безпокоя, но пак се отчайвам от моите симптоми.Симптомите ми са от месец и половина вече и започнаха с настинка като оттогава имам постоянно схващане във врата, гърба и слабост в мускулите (ръцете ми треперят при някой движения също). Също така си мислех че съмн хванал вирус защото ми беше много лошо виеше ми се свят гадеше ми се и реших че е от вируса. След седмица и нещо мина и после пак и така на моменти отслабва и после се засилва много силно. Ходих на ЕМГ заради слабостта в мускулите и констатираха "коренчово дразнене за c5 c6 c7 s1 Lнещо си " абе накратко проблеми с врата и кръста и ми казаха че ако имам проблеми със слабост още дълго време да си направя снимка на врата. Според личният лекар нищо ми няма и затова и ще го сменям.Тъй като на моменти ми става изключително зле, иначе нон стоп съм замаян и то най-вече когато ходя , когато седя не е чак толкова (макар че вмомента съм в "криза" и ми е супер зле), усещам някакво напрежение в ушите и очите отпред(даже лека болка във веждите). Мислих си че може да е някакъв тумор или възпаление на синусите отидох на ЯМР и магнитно-резонансова ангиография(изследване на кръвносните съдове на мозъка) и оттам всичко е наред осве някаква киста на епифизата(пинеална жлеза) със "сагитални размери 9мм". Уверяват ме докторите, че това не може да е проблем и е вродено. Винаги съм замаян и в добрите периоди от изминалите месец и половина се чувствам дорбе като лежа и седя и ми е кофти само когато ходя и губя леко баланс. Сега обаче когато съм в кризи които траят няколко дни ми е зле нон стоп не мога да се концентрирам ако фокусирам някой близък обект имам чувството че ще повърна и тн...
Пия от 1 седмица сироп Алора и Вестибо (някаква аналогия на така популярното Бетасерк което го изписват масово като гледам). Да посетя ли невролог или по-точно какъв специалист според вас да посетя? Възможно ли е от проблемите с врата да ми идват мускулната слабост, прилошаването и постоянната замаяност?
Също така имам чести потрепвания в мускулите които са бързи и ритмични като сърдечен пулс но не са. Врата ми се сковава мн често през последния месец а това виене на свят и странните вестибуларни проблеми не мога да си ги обясня по друг начин освен с врата.дали може да има нещо общо ? http://puu.sh/dgCJR/51475c3a04.jpg - това е заключението от ЕМГ изследването! (Питам за врата тъй като тренировките с които се занимавам са до голяма степен свързани с врата , да не съм го контузил нещо или не знам)

Когато ставам от стол(независимо дали е бавно ил ибързо) също ми става много лошо по-лошо от обичайното а кръвното ми е нормално и съм си правил и ЕКГ което също е нормално. Също така не съм се изследвал само за желязодефицитна анемия теост желязо не съм гледал..
eastman18
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24 Окт 2014, 13:57

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 05 Дек 2014, 13:41

Здравейте eastman18,

Това със схващането на врата е много неприятен проблем, от който страдат много хора. В повечето случаи обаче се касае за възрастни хора с ошипяване в шийния дял на гръбначния стълб. Лично според мен, въпреки възрастта ви, проблема най-вероятно е сходен. Това показва и елекрромиографията - има даразнене на коренчетата на нервите, което явно провокира всички тези симптоми. Въпроса е да се установи причината за това дразнене и дали няма ошипяване например или дискова херния. Казвате, че на ЯМРа няма нищо, така че вероятно не е дискова херния, но все пак трябва да се консултирате със специалист. Според мен се получило възпаление на коренчетата на нервите в следствие от травма или друга причина.

Това, което според мен може да направите:

- Потърсете добър невролог и му занесе всички изследвания.

-Направете рентгенова снимка.

- Намерете къде могат да ви направят лечебен масаж и си направете поне 5-10 процедури.

- Попитайте за възможна физиотерапия.

- Сутрин внимателно раздвижвайте врата с леки упражнения.

- Под душа си правете лек масаж на врата.

- Сменете си възглавницата, ако имате възможност и матрака.

Поздрави !
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот eastman18 » 05 Дек 2014, 15:11

Благодаря ви за отговора направих си снимка на врата в профил рентгенова. ЯМР-то беше на мозъка само не на варата и там откриха киста на епифизата, която казаха че е безобидна. Ето диагнозата след рентгена.:
Снимка: http://puu.sh/dhP9a/ddc11d16b9.jpg
Диагноза: http://puu.sh/dhP9I/3c4e16dc55.jpg
Това е от другата страна на листа с диагнозата : http://puu.sh/dhQU7/61da8bb222.jpg
Оплакванията ми са виене на свят, отпадналост, треперене в ръце и крака , открито коренчово дразнене на ЕМГ ц5 ц6 ц7 и слаба проводимост на някакъв нерв. Рентгенологът ми спомена нещо че трябва да посетя невролог може да съм защипал артерия, но така и не каза какво имам а диагнозата ми е като на турски език. Иначе благодаря Ви много за съдействието, ако случайно имате идея какво значи това , споделете :) ( Не знам дали съм споменал че съм спортист по принцип и врата ми е доста рисков фактор товаря го много)
eastman18
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24 Окт 2014, 13:57

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 05 Дек 2014, 17:29

Здравейте!

Радвам се че бързо си си се организирал, но най-добре всички тези неща свързани с проблема, заедно със снимките, да ги погледне специалист невролог. Той най-точно може да постави диагноза и да ги разчете. Той ще прецени дали причината е радикулит, спондилоза или дискова херния, ще ти назначи лечение и ако е нужно допълнителни изследвания.Това което е написал рентгенолога е насочващо.

Това, което е написано под диагноза е вертебрален синдром. Това с две думи означава, че има повишен мускулен тонус в шиен дял и изглаждане на шийната извивка на гръбначния стълб (лордоза). Това се получава най-често като рефлекторна реакция при притискане и възпаление на нерв или нерви. Това не е точна диагноза, а по-скоро насочване към неврологичен проблем.

В резултатите пише:

Начални спондилозни изменения - Означава начално износване на прешлените и междупрешлените дискове в шийната част на гръбначния стълб. Междупрешленните дискове стават по-тънки и се намалява разстоянието между прешлените. Това води до притискане на коренчетата на нервите.

Начални артрозни изменения - Означава, че ставите между прешлените имат начална степен на износване.

Напълно изгладена шийна лордоза - нормалната полегата форма на шията е изгладена, а прешлените са един върху друг. Получава се в следствие на измененията в прешлените и спазъма на мускулите.

Не мога да съм напълно сигурен, но си мисля, че спортна травма или хроничното натоварването в шийната област са основната причина. Това често се получава при травми свързани със силови спортове и фитнес. Споделете какво спортувате.

Изтръпването на ръцете и намалената проводимост на улнарния нерв на ръката са свързани със шийния дял на гръбнака (врата). Нервите тръгват от там и слизат към ръцете, както тези в областта на кръста отиват към долните крайници. Така, че има пряка връзка между двете неща.

Ренгенолога правилно ви е насочил към невролог и ви е споменал за артериите в шийните прешлени. Понеже прешлените не са подредени нормално като дъга, а извивката е изгладена, може да има някакво притискане на вертебралните артерии и от там да се появят допълнителни симптоми.

Дано съм ви помогнал в разбирането на написаното. Разбирате, че това са насочващи неща и само по една снимка не може да се каже със сигурност какъв е проблема. Лично аз се надявам да не се касае за дискова херния или друг сериозен проблем, а само за възпаление на коренчета на нерви. Пишете за резултата след прегледа при невролог.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 05 Дек 2014, 17:51

Може да прочетете повече заспондилоза

Може да прочете повече за синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта