Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот eastman18 » 14 Дек 2014, 12:05

д-р Георгиев благодаря Ви за отговора, съветите и упражненията. Ще изпълнявам терапията от лекаря и упражненията, които сте дал. Дано всичко се оправи скоро :) Благодаря Ви още веднъж!
eastman18
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24 Окт 2014, 13:57

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот IvanGeorgiev84 » 28 Дек 2014, 12:38

Здравейте,

По време на вдигане на тежести преди 6 месеца разтегнах сухожилия на китките.
Направих почивка от над 1 месец можейки се с Волтарен крем.Един цикъл от тренировка - 2-3 седмици почивка и отново.На по късен етап отново месец и половина почивка използвайки Рефригеранс - препарата който масово се ползва от спортисти в такива ситуации.
Въпреки това ситуацията е следната. След почивка нямам болки в китките, но по време на тренировка изпитвам съвсем лека моментна болка, която остава постоянна следващите 5-6 дни.
Едно постоянно усещане за скованост,дискомфорт, малка болка и нужда от раздвижване.

Моля да ме посъветвате :
-Нужна ли е по голяма почивка? и колко?
-Това симптоми на възстановяване или влошаване са?
-Кои препарати ще ми помогнат за бързо възстановяване?
-Мнения за следните продукти :
http://www.silabg.com/bg/12275-NATURAL- ... -Caps.html
http://www.silabg.com/bg/12356-AX-Athle ... Caps-.html

Поздрави!
IvanGeorgiev84
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2014, 07:23

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 29 Дек 2014, 13:00

Здравейте IvanGeorgiev84!

По това, което ми описвате, най-вероятно се касае за някакво навяхване на китките. При такава травма се получават малки разкъсвания на връзките на китката, които ако не се възстановят добре, могат да са причина за чести навяхвания и хронифициране на проблема. Може да прочете повече за тази спортна травма в статията Навяхване на китката в спорта.

Обикновено за 1-2 месеца връзките се възстановяват, но това трябва да стане с постепенност в рехабилитацията и щадене при тренировките. Просто казано, в началото на възстановяването се започва с леки стречинг упражнения и постепенно се включват упражнения за засилване на мускулите и връзките. Така, като се правят упражнения за сила с градация на натоварването, връзките постепенно укрепват и човек може да върне към нормални тренировки. Може да видите примерни упражнения за начална рехабилитация в статията Упражнения след травма или навяхване на китката.

Според мен при вас има нужда от още време за възстановяване и укрепване на китките преди да започнете да ги натоварвате максимално. Ако прекалите с натоварването има вероятност проблема да се върне. Започнете да правите всеки ден стречинг упражненията от статията и 2-3 пъти седмично упражнения с малки гирички, топка и други подобни за укрепване на мускулите и връзките. Може няколко пъти седмично да правите и топлинни процедури или физиотерапия. Ако не мислите да спирате тренировките във фитнеса отново, просто внимавайте да не претоварвате китките и носете накитници. Вариант е също да сложите бинт или да направите превързка с тейп на китката.

Може да мажете китките с обезболяващи и противовъзпалителни гелове, но когато имате болки. За рефригеранса не знам да има противопоказания, защото все пак е ветеринарен продукт, но предполагам, че не е проблем да се използва и по-продължително време. Хранителните добавки на основата на глюкозамин и други подобни може спокойно да си ги включите. Конкретно за тези два продукта не мога да кажа какъв ефект ще имат, защото нямам поглед върху тях, но със сигурност няма да ви навредят. Много хора са много доволни от подобни продукти и казват, че има ефект от тях.

Това, че по-време на тренировка усещате болка е знак, че все още връзките не са напълно възстановени и се получават нови микротравми. Това означава, че трябва да си давате повече време за възстановяване, за да може тези микротравми да се възстановят. Не на последно място - хранете се пълноценно, за да има достатъчно градивен материал за възстановяване.

Ако има още нещо, с което мога да съм полезен - питайте !

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот IvanGeorgiev84 » 29 Дек 2014, 19:44

Благодаря за точния и компетентен отговор !
IvanGeorgiev84
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2014, 07:23

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот ivelin987 » 30 Дек 2014, 15:48

Здравейте!
Баща ми страда от плоскостъпие.
От доста време се оплавка от силни болки в стъпалото,като често кракът му отича.
Какви са вашите съвети,какво следва да се направи при това заболяване?
Благодаря предварително!
ivelin987
 
Мнения: 5
Регистриран на: 30 Дек 2014, 15:31

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 05 Яну 2015, 13:39

Здравейте!
Баща ми страда от плоскостъпие.
От доста време се оплавка от силни болки в стъпалото,като често кракът му отича.
Какви са вашите съвети,какво следва да се направи при това заболяване?
Благодаря предварително


Здравейте!

Плоскостъпието е неприятен проблем, който създава грижи на много хора. При него в следствие на спадане на свода на ходилото се нарушава неговата амортисьорна функция и биомеханика. Така натоварването не се разпределя равномерно и това може да доведе до болки и оток в областта на ходилото и дори проблеми с гръбначния стълб. Към проблема трябва да се подходи комплексно, за да има осезаем ефект. В това число влизат упражнения за плоскостъпие, носене на ортопедични обувки или стелки, масажи, физиотерапия и др.

Ето някои основни неща, които могат да са ви от полза:

- Махнете неудобните и неанатомични обувки. Използвайте такива с добре оформени сводове или си купете анатомични стелки за плкоскостъпие. Може да попитате за такива стелки в магазин за помощни и ортопедични средства.

- След продължително ходене може да направите топла вана за крака и след това масаж на ходилата. Масажът може да е както ръчен, така и с помощта на дървен масажор за ходила. Ако нямате масажор, може да използате подръчни средства като бутилка, точилка или топка за тенис.

- След масажа е добре да направите упражнения за плоскостъпие. Тези упражнения трябва да се практикуват ежедневно.

- Когато в възможно ходете боси. Въпреки, че сега сезонът не предполага босо ходене, лятото е добре да се практикува при всяка възможност.
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот bluntt » 21 Апр 2015, 20:34

Здравейте,

имам диагностицирана с МРТ медианна към парамедианна дискова херния на ниво л4/л5 и съвсем малка протрузия на ниво л5/с1. Първоначалните ми оплаквания(болки само и единствено в кръста) датират от преди година и половина. Тогава се оправих с физиотерапия, масажи, малко лекарства и плуване и специализирани кондиционни тренировки. Продължих със спорта и около 6-7 месеца се чувствах отлично с минимални болки и проблеми. За жалост отново получих остра болка в гръбнака(този път по различна от предишната, но като епицентър отново мога да посоча кръста). Характера този път беше като остро убождане с нож(болката трае 1 секунда) но е изключително силна(може би 8-9 от 10 възможни). Получих няколко такива "атаки" в рамките на седмица. Отново приложих рехабилитация и медикаменти. Този път въстановяването обаче върви доста бавно и все още изпитвам скованост в кръста. Това което ме притеснява е, че започнаха и някакви странни симптоми по краката ми. Чувтствам ги доста често като с мускулна треска - усещането е много странно - без да съм се натоварвал усещам някаква тежест в горната предна част на бедрата и в сгъващите мускули от страни на тялото(усещането наподобява на 90% мускулна треска след усилена тренировка). Ходих пак на резонанс, консултирах се и с 1-2 невролога както и с неврохирург, които казаха че не би трябвало тази херния да ми създава тези проблеми.

Много съм объркан и започнах да имам и психологически проблеми от травмата, определено ми влияае на качеството на живот.

Бих се радвал да чуя вашето мнение.

Поздрави
bluntt
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Апр 2015, 20:24

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 04 Май 2015, 18:30

Здравейте!

Въпреки че невролозите са ви казали, че всичко изглежда нормално, трябва да имате предвид, че това може да е моментна поява на неврологични симптоми. Много често в следствие от дискови хернии се появяват биомеханични проблеми в областта на гърба и кръста. С две думи мястото там е слабо и често се получават проблеми, дори нивото да не е това на хернията. Може да се е получил радикулит на по-високо ниво от дисковата херния и той да провокира тези симптоми свързани с сковаността на мускулите на бедрата. Просто понякога симптомите могат да бъдат неспецифични. Продължете с рехабилитацията и медикаментозното лечение. Самото лечение на подобни проблеми е свързано с комплексни средства за възстановяване в това число - упражнения, масаж, физиотерапия, медикаменти и др.
Просто дори да не е уточнена конкретната причина за появата на този проблем, това лечение би трябвало да даде добър резултат.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Matti » 09 Май 2015, 10:30

Здравейте,

преди около 3-4 месеца забелязах, че на левия ми прасец сякаш единият мускул е по-развит от този на другия крак. Така помислих в началото и не му обърнах внимание, тъй като съм по цял ден на крак, такава ми е работата.
Впоследствие обче забелзях, че когато съм на пръсти или висок ток мускулът изскача като топка.
Живея в чужбина и личният лекар прецени,че това е разтегнат мускул и ще се оправи от само себе си.
Болка не съм имала.

Аз обаче не бях убедена в диагнозата му и направих консултация с личен лекар в БГ, който пък реши, че е скъсан и вече така е зараснал и само операция може да го оправи.

Тук отидох на физиотерапевт, той пък прецени,ч е мускулът е контактирал ( дано изписвам термина правилно), много се е стегнал, заради пренатоварване. Заби ми игла, с тази процедура аз така и не разбрах какво точно целеше( явно да го отпусне?) и какво и е наименованито, защото и той не успя да ми я обясни. След няколко дни отидох на масаж и в моемнта кракът ми е целия насинен, а топката все още си е там.

Нямам спомени за травма, по-скоро за едно много лошо подхлъзване по време на работа, но бях толкова заета, че буквално игнорирах болката.

Аз съм много объркана, защото ми поставят различни диагнози и мускулът на прасеца при стягане в долния край изскача като топка :(
Много моля за съдействие, защото съм притеснена.
Matti
 
Мнения: 7
Регистриран на: 09 Май 2015, 10:11

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 11 Май 2015, 17:29

Здравейте!

По това, което описвате е много трудно да се прецени за какъв проблем става въпрос. Обикновено ако се касае за скъсване или разтежение, то е свързано с много силна болка, оток и други симптоми, които според мен не можете да пропуснете. Тази процедура с убождането се практикува когато има спазъм на мускул, но обикновено при спазъм (крампа) същи има силна болка. Ако ви се е случвало вечер да ви се схване крак, знаете за какво става въпрос.

Според мен голямото натоварване съчетано с висок ток е довело до скъсяване на мускулите на прасеца и стягането им. Масажът е добър вариант, но не трябва да води до посиняване. Ако имате възможност качете снимки, за да може да се види по-добре за какво става въпрос. Може да напишете и дали тази зона се усеща напрегната и уплътнена и дали има болка при натиск.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron