Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Eli_Ilieva » 31 Яну 2018, 20:27

Здравейте, в продължение на седмици имах много силни и неприятни болки и бодежи в областта на гърба, Казвам областта защото болката беше "плаваща" ако мога така да я нарека. Отидох при нефролог със съмнения че ме болят бъбреците и имам кризи. Изследвания, прегледи... слава Богу в това отношение съм добре. Но болките продължаваха и отидох да видя дали не е от дробовете, оказа се че не е и от тях.
Така от лекар, на лекар, докато не стигнах до Ортопед - Травматолог. Направиха ми рентген, след който последва и диагнозата:
Увреждане на междупрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия. Леко степенна сколиоза и начални артрозни промени в сакроилиачните стави.
Въпроса ми е до колко е сериозно това?
Предписанията на доктора са физиотерапия, моля да ми препоръчате място на което да ходя на тези процедури. Ще бъда благодарна за всякакви съвети.
Eli_Ilieva
 
Мнения: 31
Регистриран на: 24 Яну 2018, 23:11

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 08 Фев 2018, 15:34

Здравейте!

Не споменали на колко години сте и дали това ви се е случвало и преди.

По принцип много хора страдат от проблеми с гърба и кръста и тази диагноза е много често срещана. Не е задължително да е свързана със сериозен проблем, но не го и изключва. Важно случая е каква е степента на увреждане на междупрешленните дискове, тоест дали е налице същинска дискова херния. Това не може да се установи само рентгенова снимка, а нужен ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) или скенер, затова при вас вероятно няма доказана дискова херния.

По всяка верояност се касае за по-скоро проблем с гръбначния стълб, който е следствие на гръбначното изкривяване (сколиозата), което имате. Много често дори при леките форми на сколиоза се получават радикулити (възпаление на нервно коренче) и със сигурност нещата имат връзка.

Това, което може да направите на този етап, е да намерите някой рехабилитационен център близо до вас и да вземете направление за физиотерапия и рехабилитация. За съжаление не можем да ви препоръчваме конкретен. Освен процедурите назначени там, е добре да правите подходяща гимнастика за гръбначния стълб и масажи. Тези неща най-често не са по здравна каса, но имат добър ефект.

В домашни условия също може да правите упражнения за гръбначния стълб като тези, но това не изключва работата с кинезитерапевт:

Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания

7 йога упражнения за болки в гърба и врата

Kомплекс от упражнения при радикулит и болка в кръста в острия период

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Eli_Ilieva » 20 Фев 2018, 22:55

Благодаря ви за изчерпателния отговор и за съветите
Eli_Ilieva
 
Мнения: 31
Регистриран на: 24 Яну 2018, 23:11

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Даринка.Георгиева » 26 Май 2019, 18:16

Здравейте ! Преди два месеца съпругът ми получи втори инсулт,средно тежък.Засегнати са левите крайници.Говорът му вече се възстанови,опитва се вече да хвърли и бастуна,ръката му още е с лек отток,който не спада.Правилно ли е да му правим криотерапия заради оттока и масаж след това,и какво по точно да съблюдаваме ? Главното,заради което ви пиша обаче е да ви запитам добре ли е да му правим електростимулация /има такива професионални апарати на достъпна цена в Нета, дву и четири пистови / на крайниците и някаква по - голяма информация по въпроса от ваша страна като специалист ? Благодаря ви предварително за отговора !
Даринка.Георгиева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Май 2019, 06:31

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 27 Май 2019, 16:48

Здравейте!

Възстановителните процедури при инсулт са строго индивидуални и съобразени с нуждите на пациента, поради което няма универсални препоръки. По-принцип криотерапията се използва за намаляване на спазъма на мускулатурата, но има и други положителни ефекти. Не мога да кажа обаче дали ще повлияе ефективно върху отока в случая. Масажът също е добро средство но все пак е добре някой да ви покаже как точно да го правите, особено когато се касае за оток на крайник.

За еклектросимулациите също е трудно да се определи дали подобен апарат ще ви свърши работа. На мен лично ми се е случвало мускулатурата да не реагира да импулсите от портативен апарат. Терапевтичните апарати имат форма на импулсите и настройки, които липсват при някои апарати. Все пак имайте предвид, че нищо не заменя активното движение. Самите стимулации се използват за първоначално трениране на мускулите.

Ако можете направете консултация с кинезитерапевт, който да ви ориентира, това мога да ви дам като съвет.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот visok_svod » 28 Фев 2022, 21:36

Здравейте,

Във връзка с висок свод и проблеми с еластичността на сухожилиата и застоял начин на живот имам болки в ходилата. Преди 19 години бях на физиотерапия в частна клиника в Горна Баня - състоеше се в ултразвук, упражнения за гъвкавост и за загрявка каране на "колело" във въздуха - през макара над леглото имаше шнур, за който се закачаха колани увити около ходилата. Въпроса ми е знаете ли откъде мога да си закупя такива колани? Правят се от плат подобен на дънков, но по-дебел и на 2-3 пласта, дълги около метър, широки 4-5 см, в краищата има халки за закачане към шнура:

https://imgur.com/mHPm6Jx
Уреда в домашни условия изглежда така - анкер от тавана, въженце, макара:
https://imgur.com/Big9zWV
visok_svod
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Фев 2022, 20:59

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Алекс5 » 30 Апр 2022, 10:47

Здравейте!
В началото на януари си счупих фибулата на единия крак. Последва операция с пластина.На 77 дена след операцията започнах рехабилитация. В момента на края на 4 тия месец ходя с бастун, като възстановяването на силата на крака ми отне много време. Цял живот съм спортувал и имам всякакви уреди-кростренажор,гребен тренажор,гладиатор,велоергометър...На 51години съм и възстановяването върви добре с изключение на недостатъчната мускулна сила на крака.Кога според Вас мога да използвам уредите и кой от тях, за да ускорят процеса?
Алекс5
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Апр 2022, 19:50

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 03 Май 2022, 14:08

Здравейте!

Загубата на сила и стабилност в засегнатия крак е нормална, а и рехабилитацията е почнала малко късно. Тези неща ще се възстановят постепенно до към 6-я месец, но всичко доста индивидуално. Според мен трябва да наблегнете на ходенето, като постепенно увеличавате разстоянието и натоварването. Може да правите и упражнения вкъщи. След тренировка правете стречинг упражнения за възстановяване на обема на движение. Ако кракът няма оток и болка, не би трябвало да има пречка постепенно мускулната сила да се възстанови.

Според мен уредите може да ги ползвате и сега, стига да е съобразено със състоянието на крака. По-специално могат да помогнат велоергометър и кростренажор. Опитайте с по-леко натоварване и постепенно увеличавайте натоварването, наблюдавайки как реагира крака - болка, оток. Нормално е след натоварване да има лека болка оток, които постепенно да изчезват.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Предишна

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта