Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 12 Май 2014, 17:00

Здравейте!

Тук може да зададете своите въпроси свързани с лечебната гимнастика, масажите и други физикални методи на лечение като: електролечение, водолечение, балнеолечение, калолечение и др.

На Вашите въпроси отговаря: Пламен Георгиев - рехабилитатор, здравен специалист в областта на физикалната медицина.
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Дени1 » 04 Юни 2014, 09:37

Здравейте.
Краката ми са отекли от колената надолу.Ходих на ортопед,нефролог,лежах в ревматологията.Няколко месеца след лечението в болницата си направих изследвания и се установи че диагнозата ми е погрешна.
Искам да попитам чрез физиотерапия,може ли да спадне отока на краката?
Дени1
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Юни 2014, 09:29

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 04 Юни 2014, 11:30

Здравейте!

Предполагам вече сте наясно, че отокът на краката може да е симптом на много заболявания, така че най-важното, което трябва да направи, е да се уточни причината за проблема. Понякога това не е толкова лесно (може би и във вашия случай), поради което и лечението може да не дава желаните резултати. Затова не може да се каже еднозначно дали физотерапията ще ви помогне, защото не е ясно каква е причината за тези отоци. Моля да споделите малко повече информация относно проблема:

- Вашата възраст и тегло?
- Поставени и отхвърлени диагнози?
- Кога се появява отокът (предимно вечер, след продължително ходене)?
- Предимно около глезените ли е отокът?
- От колко време е проблема ?
- Имате ли придружаващи заболявания?
- Имате ли проблеми с вените на краката?

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот galinaje » 04 Юни 2014, 23:07

Здравейте ! Имам дъщеря на 9 години.Оплакваше се от болки в гърба,заведохме я при личния лекар,направиха й рентгенови снимки и диагнозата беше лекостепенна тораколумбална сколиоза с центрове 8 торакален и 1 лумбален прешлен .Въпросът ми е
може ли да се оправи това изкривяване само с лечебна гимнастика или трябва да носи корсет?
galinaje
 
Мнения: 9
Регистриран на: 04 Юни 2014, 22:37

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 05 Юни 2014, 10:00

Здравейте!

По това, което описвате най-вероятно се касае за най-леката степен на сколиоза или състояние познато като пресколиоза. Тя най-често се причинява от неправилна стойка и неергономична позиция, съчетани с бързото израстване на височина в училищната възраст. Ако причината е такава кинезитерапията и физиотерапията обикновено са достатъчни за повлияване на сколиозата.
Най-важното при сколиозите е да се определи каква е тяхната причина и дали прогресират във времето. За тази цел се прави обстоен преглед на детето от специалист по физикална медицина или ортопедия и се изчислява точния ъгъл на изкривяването по рентгеновата снимка. След това се проследява дали изкривяването прогресира, дали се появяват изменения в прешлените и т.н. Обикновено поставянето на корсет се налага при достигане на ъгъл на Кобб по-голям от 20 градуса и прогресиране на сколиозата, но в този случай се съобразяват и много други фактори като възраст, ротация на прешлени, мястото на сколиозата и др.

Това което може да направите на този етап е да се консултирате със специалист кинезитерапевт, който да изготви програма по лечебна гимнастика включваща комплекс от упражнения. Упражненията при сколиоза са несиметрични (с използването на противоположни крайници), поради което много добър вариант са заниманията по плуване и то най-вече в стил кроул.

Също така е добре и да посетите специалист, който да установи причината и вида на сколиозата, както и да ви посъветва какво да предприемете за в бъдеще, ако проблемът се задълбочи. Личният ви лекар може да ви помогне в насочването към специалист.

Надявам се да съм Ви бил полезен !
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот rose_92 » 03 Юли 2014, 12:41

Здравейте! Аз съм момиче на 22 г. От малка имам изкривяване на гръбначния стълб. От време на време имам болки в гърба. Личната лекарка каза, че нищо не можело да се направи освен да ходя на масажи. Какво е Вашето мнение по въпроса?
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 03 Юли 2014, 14:38

Здравейте!

Много хора имат изкривявания на гръбначния стълб, дори някои не го знаят докато не започнат да им създават грижи. В повечето случаи няма как да се компенсира напълно изкривяването, но средствата на кинезитерапията помагат значително да не се задълбочават проблемите. Първо трябва да установите какво е изкривяването - странично (сколиоза) или предно-задно (кифоза). Най-ефективни като терапия са изправителната гимнастика, масажът и спортове като плуване. Също така в леките случаи, като алтернатива на кинезитерапията може да се ползва йога или пилатес. Най-често хората си правят курс с лечебна гимнастика и после продължават да си правят упражненията вкъщи (за съжаление само временно).За да има значителен ефект при изкривяванията е най-важно постоянството! Масажите са много добро средство, но заедно с гимнастика ще имат по-добър ефект.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот rose_92 » 11 Юли 2014, 13:27

2009 г. ми направиха рентгенова снимка и пишеше, че имам лека форма на сколиоза. Мисля скоро да се запиша на йога. Обичам плуването, но за съжаление само лятото на морето го практикувам и то доколкото мога, в басейни не влизам откакто имам цистит.. А тази изправителна гимнастика от какви упражнения се състои? Можете ли да ми дадете пример ако мога да ги правя вкъщи.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот donni » 11 Юли 2014, 14:46

Plamen Georgiev написа:Здравейте!

Много хора имат изкривявания на гръбначния стълб, дори някои не го знаят докато не започнат да им създават грижи. В повечето случаи няма как да се компенсира напълно изкривяването, но средствата на кинезитерапията помагат значително да не се задълбочават проблемите. Първо трябва да установите какво е изкривяването - странично (сколиоза) или предно-задно (кифоза). Най-ефективни като терапия са изправителната гимнастика, масажът и спортове като плуване. Също така в леките случаи, като алтернатива на кинезитерапията може да се ползва йога или пилатес. Най-често хората си правят курс с лечебна гимнастика и после продължават да си правят упражненията вкъщи (за съжаление само временно).За да има значителен ефект при изкривяванията е най-важно постоянството! Масажите са много добро средство, но заедно с гимнастика ще имат по-добър ефект.

Поздрави!

Здравейте, д-р Георгиев!
Съжалявам, че се намесвам във вашия разговор, но понеже имам същия въпрос, както rose_92, исках да Ви попитам до колко в ефикасно упражнението с лежене и обтягане върху голяма фитнес топка, моя приятелка със сходен проблем го прави често и взех пример от нея, но не зная в продължение на колко време трябва да стоя така (да не би да има противопоказен ефект), иначе усещам облекчение на болките ми в гърба и съм много доволна от него.
Предварително благодаря и Ви пожелавам хубав ден!
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Кинезитерапия, физиотерапия, масаж

Мнениеот Plamen Georgiev » 16 Юли 2014, 09:38

Здравейте!

Има много и различни упражнения, които могат да се използват при сколиоза. Фитбол топката е много често използвана при комплексите за гръбначните изкривявания както за сколиоза, така и за кифоза. Това упражнение, което правите, има за цел да релаксира мускулите около гръбначния стълб и да освободи самите прешлени, така че в никакъв случай не противопоказно. По отношение на това колко дълго да го правите, няма някакво фиксирано време и може да го правите колкото ви е комфортно. Добре е да включите и други упражнения като например повдигането на противоположни крак и ръка от колянна опора - 10-15 повторения. Най-добре е кинезитерапевт да ви изготви цялостна програма.

Изображение
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Следваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron