Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с болести на храносмилателната система, да споделяте мнения и да получите съвет от медицинския екип на "Фрамар". Тук ще получите консултация по въпроси за лечение на проблеми със храносмилането.

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот Rules95 » 05 Дек 2019, 13:46

Благодаря Ви за отговора ! Имам още един въпрос , той може би не е за тук , но форума на фармацевта е заключен. Както написах , пия рабиоксин , рефалгин , спазмомен. В листовката на рефалгин пише , че трябва да се взема 2 часа преди или след употребата на други медикаменти. Рабиоксин го пия 2 пъти на ден половин час преди храна. Въпросът ми е следният : ако пия рабиоксин , след 30 мин. се нахранва , мога ли след 15 минути да пия рефалгин ? Тоест ще стане 45 минути от приема на рабиоксин. Трябва ли да чакам 2 часа , за да приема рефалгин ?
Rules95

Мнениеот FramarLekari » 06 Дек 2019, 13:17

Rules95 написа:Благодаря Ви за отговора ! Имам още един въпрос , той може би не е за тук , но форума на фармацевта е заключен. Както написах , пия рабиоксин , рефалгин , спазмомен. В листовката на рефалгин пише , че трябва да се взема 2 часа преди или след употребата на други медикаменти. Рабиоксин го пия 2 пъти на ден половин час преди храна. Въпросът ми е следният : ако пия рабиоксин , след 30 мин. се нахранва , мога ли след 15 минути да пия рефалгин ? Тоест ще стане 45 минути от приема на рабиоксин. Трябва ли да чакам 2 часа , за да приема рефалгин ?

Здравейте,
Необходимо е да изчакате поне два часа между приема на антиацида (Рабиоксин) или друг медикамент и Рефалгин, тъй като в последния се съдържат минерални соли, които могат да нарушат чревната резорбция на другите лекарства и така да намалят ефективността им.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari

Мнениеот Rules95 » 31 Яну 2020, 16:08

Здравейте ! В края на миналата година лежах в гастро отделение е ИСУЛ. Бях диагностициран с ГЕРБ , дуодено-гастрален жлъчен рефлукс, пангастритис , каскаден стомах. Освен това лекарите ми казаха , че имам Консумативен Синдром. Какво означава Консумативен Синдром?
Rules95

Мнениеот FramarLekari » 03 Фев 2020, 11:27

Rules95 написа:Здравейте ! В края на миналата година лежах в гастро отделение е ИСУЛ. Бях диагностициран с ГЕРБ , дуодено-гастрален жлъчен рефлукс, пангастритис , каскаден стомах. Освен това лекарите ми казаха , че имам Консумативен Синдром. Какво означава Консумативен Синдром?

Здравейте,
В медицината терминът "консумативен синдром" се използва за описание състояние, което се характеризира с екстремна загуба на телесна маса, дължаща се на дадено заболяване.

С уважение,
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari

Мнениеот petprot » 03 Фев 2020, 14:32

Офф и при мен се появиха проблем със киселини. От известно време съм под силен стрес и мисля, че от там и киселините, а аз никога не съм имал проблеми със стомаха цели 37г. Имам и дископатия и един познат ми каза, че може да се дължи и на периферната нервна система. Но като си направя равнисметка, от един месец имам проблеми със съня (трудно заспиване), постоянно съм под напрежение, сърцебиене, страхова невроза (преди година бях в спешното и ме поставиха тази диагноза). Най-интересното е, че като лежа киселините ми минават, дори и да съм ял преди това! А се си мисля, че трябва да е обратното. Може ли да е от стола на който седа по цял ден? Защото усещам, че докато съм седнал ми е най-дискомфортно.
Аватар
petprot

Мнениеот FramarLekari » 04 Фев 2020, 13:26

petprot написа:Офф и при мен се появиха проблем със киселини. От известно време съм под силен стрес и мисля, че от там и киселините, а аз никога не съм имал проблеми със стомаха цели 37г. Имам и дископатия и един познат ми каза, че може да се дължи и на периферната нервна система. Но като си направя равнисметка, от един месец имам проблеми със съня (трудно заспиване), постоянно съм под напрежение, сърцебиене, страхова невроза (преди година бях в спешното и ме поставиха тази диагноза). Най-интересното е, че като лежа киселините ми минават, дори и да съм ял преди това! А се си мисля, че трябва да е обратното. Може ли да е от стола на който седа по цял ден? Защото усещам, че докато съм седнал ми е най-дискомфортно.

Здравейте,
Хроничният стрес със сигурност може да повиши отделянето на киселини от стомашната лигавица, а посочените от вас други оплаквания говорят именно за подобно състояние. Бихте могли да приемате хранителни добавки, които понижават напрегнатостта и тревожността, да се занимавате с различни приятни за вас дейности, отвличащи вниманието от ежедневните проблеми (спорт, хоби, йога и пр.), също така, избягвайте приема на големи количества храна, както и на пикантни, много солени или много сладки, кисели и мазни храни, кафето на гладно също дразни стомаха и е причина за прекомерно отделяне на киселини. Столът, на който седите, може да причини болки в гърба и кръста, но не повлиява стомашната секреция.

С уважение,
FramarLekari

Предишна

Назад към Болести на храносмилателната система