Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с болести на храносмилателната система, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот Rules95 » 05 Дек 2019, 13:46

Благодаря Ви за отговора ! Имам още един въпрос , той може би не е за тук , но форума на фармацевта е заключен. Както написах , пия рабиоксин , рефалгин , спазмомен. В листовката на рефалгин пише , че трябва да се взема 2 часа преди или след употребата на други медикаменти. Рабиоксин го пия 2 пъти на ден половин час преди храна. Въпросът ми е следният : ако пия рабиоксин , след 30 мин. се нахранва , мога ли след 15 минути да пия рефалгин ? Тоест ще стане 45 минути от приема на рабиоксин. Трябва ли да чакам 2 часа , за да приема рефалгин ?
Rules95
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:07

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 06 Дек 2019, 13:17

Rules95 написа:Благодаря Ви за отговора ! Имам още един въпрос , той може би не е за тук , но форума на фармацевта е заключен. Както написах , пия рабиоксин , рефалгин , спазмомен. В листовката на рефалгин пише , че трябва да се взема 2 часа преди или след употребата на други медикаменти. Рабиоксин го пия 2 пъти на ден половин час преди храна. Въпросът ми е следният : ако пия рабиоксин , след 30 мин. се нахранва , мога ли след 15 минути да пия рефалгин ? Тоест ще стане 45 минути от приема на рабиоксин. Трябва ли да чакам 2 часа , за да приема рефалгин ?

Здравейте,
Необходимо е да изчакате поне два часа между приема на антиацида (Рабиоксин) или друг медикамент и Рефалгин, тъй като в последния се съдържат минерални соли, които могат да нарушат чревната резорбция на другите лекарства и така да намалят ефективността им.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот Rules95 » 31 Яну 2020, 16:08

Здравейте ! В края на миналата година лежах в гастро отделение е ИСУЛ. Бях диагностициран с ГЕРБ , дуодено-гастрален жлъчен рефлукс, пангастритис , каскаден стомах. Освен това лекарите ми казаха , че имам Консумативен Синдром. Какво означава Консумативен Синдром?
Rules95
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:07

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 03 Фев 2020, 11:27

Rules95 написа:Здравейте ! В края на миналата година лежах в гастро отделение е ИСУЛ. Бях диагностициран с ГЕРБ , дуодено-гастрален жлъчен рефлукс, пангастритис , каскаден стомах. Освен това лекарите ми казаха , че имам Консумативен Синдром. Какво означава Консумативен Синдром?

Здравейте,
В медицината терминът "консумативен синдром" се използва за описание състояние, което се характеризира с екстремна загуба на телесна маса, дължаща се на дадено заболяване.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот petprot » 03 Фев 2020, 14:32

Офф и при мен се появиха проблем със киселини. От известно време съм под силен стрес и мисля, че от там и киселините, а аз никога не съм имал проблеми със стомаха цели 37г. Имам и дископатия и един познат ми каза, че може да се дължи и на периферната нервна система. Но като си направя равнисметка, от един месец имам проблеми със съня (трудно заспиване), постоянно съм под напрежение, сърцебиене, страхова невроза (преди година бях в спешното и ме поставиха тази диагноза). Най-интересното е, че като лежа киселините ми минават, дори и да съм ял преди това! А се си мисля, че трябва да е обратното. Може ли да е от стола на който седа по цял ден? Защото усещам, че докато съм седнал ми е най-дискомфортно.
Аватар
petprot
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Фев 2020, 14:02
Местоположение: София

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 04 Фев 2020, 13:26

petprot написа:Офф и при мен се появиха проблем със киселини. От известно време съм под силен стрес и мисля, че от там и киселините, а аз никога не съм имал проблеми със стомаха цели 37г. Имам и дископатия и един познат ми каза, че може да се дължи и на периферната нервна система. Но като си направя равнисметка, от един месец имам проблеми със съня (трудно заспиване), постоянно съм под напрежение, сърцебиене, страхова невроза (преди година бях в спешното и ме поставиха тази диагноза). Най-интересното е, че като лежа киселините ми минават, дори и да съм ял преди това! А се си мисля, че трябва да е обратното. Може ли да е от стола на който седа по цял ден? Защото усещам, че докато съм седнал ми е най-дискомфортно.

Здравейте,
Хроничният стрес със сигурност може да повиши отделянето на киселини от стомашната лигавица, а посочените от вас други оплаквания говорят именно за подобно състояние. Бихте могли да приемате хранителни добавки, които понижават напрегнатостта и тревожността, да се занимавате с различни приятни за вас дейности, отвличащи вниманието от ежедневните проблеми (спорт, хоби, йога и пр.), също така, избягвайте приема на големи количества храна, както и на пикантни, много солени или много сладки, кисели и мазни храни, кафето на гладно също дразни стомаха и е причина за прекомерно отделяне на киселини. Столът, на който седите, може да причини болки в гърба и кръста, но не повлиява стомашната секреция.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот Форумка » 11 Апр 2020, 19:39

Здравейте,
На 51 години съм.
От 10 дни имам непрекъснати оригвания дори при пиене на вода и на гладен стомах. При всяко оригване усещам напрежение и движение на храната по целия хранопровод, свиване на гърлото и усещане за буца в него. Понякога се появява и парене. Кризата се появи след ядене на леща с чесън. Също и след консумиране на повече лимони през зимата.
Взех Нексиум 20 мг по веднъж на ден и 3 дни бях добре. Но след това ме връхлетя остър ларингит. Болки в гърлото, трудно преглъщане, невъзможност да говоря, дори и покачване на температурата - 37 - 37,2 за кратко. Опитах с Тантум Верде, но нямаше голям ефект, затова го смених с Трахизан. Пия го от 4 дни, ларингса се успокои и болките в гърлото почти изчезнаха. Но оригването се завърна отново. От днес добавих и пробиотик Линекс Форте. Пия чай от лайка и жълт кантарион, минах на диета с варени картофи, овесени ядки, макарони.
Тази зима боледувах от настинки или грип няколко пъти, като се лекувах основно с Инфлуцид и чай. Освен това имам желязодефицитна анемия и пия Малтофер, но сега го спрях за известно време, за да не дразни допълнително стомаха. Добавям и това, че преди 3 години ми правиха гастро и колоноскопия, но нямаше нищо тревожно след изследването.
Във времето на карантина и кризата с коронавируса ми се струва лоша идея да посещавам болници и да правя изследвания точно сега. Затова имам нужда от мнение на специалист, макар и дистанционно, макар и по описание.

По какъв начин да облекча състоянието си и да спра оригването?
Бихте ли ми поставили някаква диагноза по описаните от мен симптоми?
Трябва ли да спра някои лекарства или да увелича приема?
Интересува ме и как ще повлияе Малтофера при тази ситуация, ако го взема. При тази диета много скоро ще изпитам недостиг от него.
Благодаря предварително!
Форумка
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Апр 2020, 18:58

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 15 Апр 2020, 14:25

Форумка написа:Здравейте,
На 51 години съм.
От 10 дни имам непрекъснати оригвания дори при пиене на вода и на гладен стомах. При всяко оригване усещам напрежение и движение на храната по целия хранопровод, свиване на гърлото и усещане за буца в него. Понякога се появява и парене. Кризата се появи след ядене на леща с чесън. Също и след консумиране на повече лимони през зимата.
Взех Нексиум 20 мг по веднъж на ден и 3 дни бях добре. Но след това ме връхлетя остър ларингит. Болки в гърлото, трудно преглъщане, невъзможност да говоря, дори и покачване на температурата - 37 - 37,2 за кратко. Опитах с Тантум Верде, но нямаше голям ефект, затова го смених с Трахизан. Пия го от 4 дни, ларингса се успокои и болките в гърлото почти изчезнаха. Но оригването се завърна отново. От днес добавих и пробиотик Линекс Форте. Пия чай от лайка и жълт кантарион, минах на диета с варени картофи, овесени ядки, макарони.
Тази зима боледувах от настинки или грип няколко пъти, като се лекувах основно с Инфлуцид и чай. Освен това имам желязодефицитна анемия и пия Малтофер, но сега го спрях за известно време, за да не дразни допълнително стомаха. Добавям и това, че преди 3 години ми правиха гастро и колоноскопия, но нямаше нищо тревожно след изследването.
Във времето на карантина и кризата с коронавируса ми се струва лоша идея да посещавам болници и да правя изследвания точно сега. Затова имам нужда от мнение на специалист, макар и дистанционно, макар и по описание.

По какъв начин да облекча състоянието си и да спра оригването?
Бихте ли ми поставили някаква диагноза по описаните от мен симптоми?
Трябва ли да спра някои лекарства или да увелича приема?
Интересува ме и как ще повлияе Малтофера при тази ситуация, ако го взема. При тази диета много скоро ще изпитам недостиг от него.
Благодаря предварително!

Здравейте,
Описаното от вас състояние може да се дължи на повишена секреция на киселина от стомаха или обострен гастрит, който причинява оплакванията ви. Това предположение се потвърждава и от облекчението, което сте наблюдавали при прием на Нексиум (той намалява отделянето на киселина от стомаха). Бихте могли да се консултирате с гастроентеролог, който може да ви прегледа в частен кабинет, без да има риск от посещение в болнично заведение. За да намалите оплакванията от страна на стомаха, преминете на чести хранения с малко количество храна, поне 2-3 часа след хранене не лягайте, избягвайте много солени, много сладки, мазни, пикантни и кисели храни, кафе, шоколад и алкохол. Чесънът, лещата и лимоните, както и други цитрусови плодове, дразнят силно стомашната лигавица. Ако желязосъдържащият препарат дразни стомаха, то може да го приемате веднага след или по време на хранене, за да намалите дразненето. Друга възможност е да го замените с друг сходен медикамент, който съдържа желязо в щадяща стомаха форма. Също така е важно да се установи причината за желязодефицитната анемия, за да се лекува правилно това състояние.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот Форумка » 15 Апр 2020, 15:53

FramarLekari написа:Здравейте,
Описаното от вас състояние може да се дължи на повишена секреция на киселина от стомаха или обострен гастрит, който причинява оплакванията ви. Това предположение се потвърждава и от облекчението, което сте наблюдавали при прием на Нексиум (той намалява отделянето на киселина от стомаха). Бихте могли да се консултирате с гастроентеролог, който може да ви прегледа в частен кабинет, без да има риск от посещение в болнично заведение. За да намалите оплакванията от страна на стомаха, преминете на чести хранения с малко количество храна, поне 2-3 часа след хранене не лягайте, избягвайте много солени, много сладки, мазни, пикантни и кисели храни, кафе, шоколад и алкохол. Чесънът, лещата и лимоните, както и други цитрусови плодове, дразнят силно стомашната лигавица. Ако желязосъдържащият препарат дразни стомаха, то може да го приемате веднага след или по време на хранене, за да намалите дразненето. Друга възможност е да го замените с друг сходен медикамент, който съдържа желязо в щадяща стомаха форма. Също така е важно да се установи причината за желязодефицитната анемия, за да се лекува правилно това състояние.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.


Здравейте отново,
Благодаря за отговора!
Към описаното ми състояние от снощи се добавиха и други симптоми - сухота в устата, а тази сутрин имах и разстройство с много лоша миризма.
Болките в гърлото така и не преминават, само затихват, докато вземам Тразихан, а после отново се появяват.
Продължава и непрекъснатото усещането за студ и втрисане. На обяд премерих температура 37 градуса.
Притеснявам се, защото някои от тези симптоми са описани от заразени с Коронавирус (втрисането, сухотата в устата, болките в гърлото, разстройството).

* Желязодефицитната анемия е следствие от силните кръвоизливи през месечните цикли.
Имам и камъни в жлъчката.
Форумка
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Апр 2020, 18:58

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 28 Апр 2020, 16:31

Форумка написа:
FramarLekari написа:Здравейте,
Описаното от вас състояние може да се дължи на повишена секреция на киселина от стомаха или обострен гастрит, който причинява оплакванията ви. Това предположение се потвърждава и от облекчението, което сте наблюдавали при прием на Нексиум (той намалява отделянето на киселина от стомаха). Бихте могли да се консултирате с гастроентеролог, който може да ви прегледа в частен кабинет, без да има риск от посещение в болнично заведение. За да намалите оплакванията от страна на стомаха, преминете на чести хранения с малко количество храна, поне 2-3 часа след хранене не лягайте, избягвайте много солени, много сладки, мазни, пикантни и кисели храни, кафе, шоколад и алкохол. Чесънът, лещата и лимоните, както и други цитрусови плодове, дразнят силно стомашната лигавица. Ако желязосъдържащият препарат дразни стомаха, то може да го приемате веднага след или по време на хранене, за да намалите дразненето. Друга възможност е да го замените с друг сходен медикамент, който съдържа желязо в щадяща стомаха форма. Също така е важно да се установи причината за желязодефицитната анемия, за да се лекува правилно това състояние.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.


Здравейте отново,
Благодаря за отговора!
Към описаното ми състояние от снощи се добавиха и други симптоми - сухота в устата, а тази сутрин имах и разстройство с много лоша миризма.
Болките в гърлото така и не преминават, само затихват, докато вземам Тразихан, а после отново се появяват.
Продължава и непрекъснатото усещането за студ и втрисане. На обяд премерих температура 37 градуса.
Притеснявам се, защото някои от тези симптоми са описани от заразени с Коронавирус (втрисането, сухотата в устата, болките в гърлото, разстройството).

* Желязодефицитната анемия е следствие от силните кръвоизливи през месечните цикли.
Имам и камъни в жлъчката.

Здравейте,
Възможно е посочените симптоми да се дължат и на вирусна инфекция, която не е задължително да е причинена от новия коронавирус, но при съмнение за него трябва да се обърнете към личния лекар, който да организира провеждането на изследване, за да се потвърди или изключи неговото наличие.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

ПредишнаСледваща

Назад към Болести на храносмилателната система

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта