Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с болести на храносмилателната система, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот pav2021 » 07 Фев 2021, 21:41

Здравейте! От 3 месеца имам оригване, киселини и усещане за присядане, което усещам на гърба, понякога и в гърлото. Поставиха ми диагноза Гастроезофагеален рефлукс, спазъм на хранопровода. Изследвах се за H. pylori и паразити, както и за панкреасна недостатъчност, резултатите бяха отрицателни. Имах и кръвен тест, показващ дефицит на витамин D3 и латентен дефицит на витамин B12. Предписаха ми Almagel, Zirid и различни ИПП, които приемах в продължение на 5 седмици. Тъй като нямах подобрение, ми предписваха все по-високи дози. Към края на този 5-седмичен период приемах 80 mg Nexium на ден. Въпреки това се влоших. Отслабнах с 8-9 кг, защото едва успявах да ям. Чувствах, че храната остава в стомаха ми часове, преди да премине. След 5 седмици реших да спра лекарствата, тъй като прочетох, че състоянието ми може да се дължи на ниска стомашна киселинност, а не на висока. Започнах да ям повече, намерих храни, които толерирах и до момента успявам да задържа теглото си, но не мога да ям почти никакви храни с протеини или мазнини. Сегашната ми диета е с доста захар и въглехидрати /мед, кефир, пилешки бульон, пюре от пъпеши, сок от моркови/. Всичко е течно или на пюре. Някои храни ми бяха трудни за консумация, но установих, че мога да ги ям, ако взема и ябълков оцет. Мисля, че ябълковият оцет облекчи до голяма степен много от симптомите ми. За съжаление, той ми причини болка в епигастриума и затова спрях да го приемам. Опитах и сок от целина и растителни ензими, но получавам киселини от тях. Пробвах с алое вера, но то обостря болката. Направиха ми ехография на коремни органи - контрахиран жлъчен мехур. Направих гастроскопия миналата седмица. Диагнозата ми е хроничен гастрит, описан е рефлукс на жлъчка през пилорния канал. Лекарят също ми спомена, че имам каскаден стомах и ми предписа Пантопразол 20 мг. сутрин. За храненето ми обясни, че на принципа "проба-грешка" трябва да успея да намеря подходящите за мен храни. Освен това лекарят ми каза, че също като мен, огромен брой пациенти, които посещават гастроентерологичните кабинети, са с функционални нарушения и стресът оказва голямо влияние. Храните, които приемам се броят на пръсти и са течности и пюрета. Можете ли да ми дадете някакъв съвет за лечението и диетата? Благодаря предварително!
pav2021
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2021, 21:30

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот IlinaPetrova » 05 Сеп 2022, 14:02

Здравейте,

Разбирам (прочитам), че са три групите продукти, с които може да се противостои на стомашните киселини:
- Медикаменти неутрализиращи стомашните киселини – бързо облекчение, без да помагат срещу увреждания и без да предотвратяват бъдещи случаи
- Медикаменти намаляващи производството на стомашни киселини – имат по-продължителен ефект, но им е нужно повече време, за да започнат да действат
- Медикаменти блокиращи производството на киселини – помагат за последващото оздравяване на увредените участъци от хранопровода
Можете ли да ми дадате примери на конкретни търговски марки или имена на съставки от тях за всяка една от групите? Предполагам, че отговорът не може да е абсолютен (и има припокриване), но поне ориентировъчно.

Изпращам поздрав.
IlinaPetrova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Сеп 2022, 19:49

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 08 Сеп 2022, 11:47

IlinaPetrova написа:Здравейте,

Разбирам (прочитам), че са три групите продукти, с които може да се противостои на стомашните киселини:
- Медикаменти неутрализиращи стомашните киселини – бързо облекчение, без да помагат срещу увреждания и без да предотвратяват бъдещи случаи
- Медикаменти намаляващи производството на стомашни киселини – имат по-продължителен ефект, но им е нужно повече време, за да започнат да действат
- Медикаменти блокиращи производството на киселини – помагат за последващото оздравяване на увредените участъци от хранопровода
Можете ли да ми дадате примери на конкретни търговски марки или имена на съставки от тях за всяка една от групите? Предполагам, че отговорът не може да е абсолютен (и има припокриване), но поне ориентировъчно.

Изпращам поздрав.


Здравейте, IlinaPetrova!

Антиацидите са медикаменти, които неутрализират произведената от стомаха солна киселина. Повече информация за този клас лекарства може да прочетете тук:
Антиациди при киселинен рефлукс (киселини)
АНТИАЦИДИ (ANTACIDS) | ATC A02A
Представители на този клас лекарства може да разгледате тук: ПРОДУКТИ С АКТИВНА СЪСТАВКА A02A (АНТИАЦИДИ)

H2-рецепторните антагонисти са медикаменти, чието действие води до намаляване продукцията на солна киселина. Повече информация за този клас лекарства може да прочетете тук:
Н2-блокери
H2-рецепторни антагонисти (H2-receptor antagonists) | ATC A02BA
Представители на този клас лекарства може да разгледате тук:
ПРОДУКТИ С АКТИВНА СЪСТАВКА A02BA (H2-РЕЦЕПТОРНИ АНТАГОНИСТИ)

Инхибитори на протонната помпа са антисекреторни лекарства с висока активност и водят до потискане на секрецията на солна киселина. Повече информация за този клас лекарства може да прочетете тук:
Инхибитори на протонната помпа
Инхибитори на протонната помпа (Proton pump inhibitors) | ATC A02BC
Представители на този клас лекарства може да разгледате тук:
ПРОДУКТИ С АКТИВНА СЪСТАВКА A02BC (ИНХИБИТОРИ НА ПРОТОННАТА ПОМПА)

Все пак, имайте предвид, че тези статии са информативни. При наличие на симптоматика е необходимо да се консултирате с лекар (гастроентеролог) за диагностициране на състоянието и подходящо лечение.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киселини, рефлуксна болест - мнения и въпроси

Мнениеот IlinaPetrova » 11 Сеп 2022, 14:12

Здравейте,
Не знам доколко е практика да се благодари във форума (изглежда ми, че не се прави като цяло, а и знам колко важно е темите за всички ни да са изпълнени със съдържание по същество), но не успявам да не си помислям след всеки отговор (тук или за конкретни лекарства) «БЛАГОДАРЯ». Този и следващи отговор имат потенциал да поставят още и още въпроси във времето напред. И, да, напълно разбирам, че специфичните случаи на всеки един от нас изискват и специфично отношение, но от гледна точка на информация отговорът Ви е истински професионален и изчерпателен.
Желая Ви всичко добро !
IlinaPetrova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Сеп 2022, 19:49

Предишна

Назад към Болести на храносмилателната система

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта