Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Тук можете да зададете въпроси по акушерство и гинекология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 16 Яну 2019, 23:38

В тази тема на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с единични или множество кисти на яйчниците. Тук може да получите консултация и съвет за симптоми, диагностика и лечение на този проблем. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Много жени имат кисти на яйчниците. Повечето кисти на яйчниците предизвикват малък или никакъв дискомфорт и са безвредни. Често изчезват без лечение в рамките на няколко месеца.
Въпреки това кисти на яйчниците - особено такива, които са руптурирали, могат да причинят сериозни проблеми.
Какво е споменато по-горе, повечето кисти на яйчниците не предизвикват симптоми и изчезват спонтанно. Понякога (по-голяма или нарастване на кистата) могат да се появят тазова болка, усещане на пълнота или тежест в корема, подуване на корема, болка при полов акт, болка в кръста.

Синдромът на поликистозните яйчници е хормонално състояние, често срещано при жени в репродуктивна възраст. Характеризира се с нередовен менструален цикъл, високи нива на андрогени и поликистозни яйчници. Други симптоми са прекомерно окосмяване, акне, наддаване на тегло, косопад, депресия, проблеми със съня, репродуктивни проблеми.

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот wrg » 18 Яну 2019, 10:55

Привет! Преди няколко месеца при гинкекологичен преглед беше установено, че страдам от СПКЯ. Гинекологът, който ме прегледа ми изписа противозачатъчни "Белара", с указанието да ги пия 6 месеца, след което да дойда на контроен преглед. След като се интересувах повече за синдрома, ми стана ясно, че диагностицирането включва и изследване на хормони, което въпросния лекар не ми назначи. Реших за контролен преглед да отида при друг специалист. Тъй като тези 6 месеца са почти към края си, според вас колко дни трябва да изчакам след преустановяване на употребата на "Белара", за да отида на контролен преглед и нивата на хормоните да са се възстановили?
wrg
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Яну 2019, 10:48

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 18 Яну 2019, 19:04

wrg написа:Привет! Преди няколко месеца при гинкекологичен преглед беше установено, че страдам от СПКЯ. Гинекологът, който ме прегледа ми изписа противозачатъчни "Белара", с указанието да ги пия 6 месеца, след което да дойда на контроен преглед. След като се интересувах повече за синдрома, ми стана ясно, че диагностицирането включва и изследване на хормони, което въпросния лекар не ми назначи. Реших за контролен преглед да отида при друг специалист. Тъй като тези 6 месеца са почти към края си, според вас колко дни трябва да изчакам след преустановяване на употребата на "Белара", за да отида на контролен преглед и нивата на хормоните да са се възстановили?


Здравейте, wrg!

Препоръчва се да се изчака поне месец след спиране на противозачатъчните таблетки, за да се направи изследване на нивото на половите хормони. Някои специалисти препоръчват дори 2-3 месеца интервал между прекратяване на приема на пероралния контрацептив и хормоналното кръвно изследване. Освен това, имайте предвид, че изследването на половите хормони се извършва по време на менструация (3-ти-5-ти ден от цикъла).

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот hristiyana.hristova » 30 Юни 2019, 10:12

Здравейте! На 18 години съм . От 6-7 години имам проблеми с уголемени яйчници и кисти . Не ми е назначавана диагноза поликистоза и не ми е правена операция. В продължение на 1 година пих Ясмин . 2 месеца след спирането му отново се появи киста и ми го предписаха за още 3 месеца . След повторното му спиране десният яйчник си остана увеличен , а според хормоналните изследвания, прогестеронът ми е нисък. Докторът ми изписа фемостон за 3 месеца , но в листовката пише ,че не е подходящ за млади момичета . Въпросът ми е дали фемостон е подходящ за мен и мога ли да го пия ?
hristiyana.hristova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юни 2019, 09:57

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 01 Юли 2019, 15:03

hristiyana.hristova написа:Здравейте! На 18 години съм . От 6-7 години имам проблеми с уголемени яйчници и кисти . Не ми е назначавана диагноза поликистоза и не ми е правена операция. В продължение на 1 година пих Ясмин . 2 месеца след спирането му отново се появи киста и ми го предписаха за още 3 месеца . След повторното му спиране десният яйчник си остана увеличен , а според хормоналните изследвания, прогестеронът ми е нисък. Докторът ми изписа фемостон за 3 месеца , но в листовката пише ,че не е подходящ за млади момичета . Въпросът ми е дали фемостон е подходящ за мен и мога ли да го пия ?


Здравейте, hristiyana.hristova!

Съветваме Ви да следвате предписаната Ви терапия от лекуващия акушер-гинеколог. Специалистът е най-добре запознат със състоянието Ви и може да прецени най-точно терапевтичния подход. Ако имате някакви притеснения относно предписаното лечение, ги обсъдете с лекаря.

Успех!

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот Annie93 » 30 Юли 2019, 19:15

Добър ден,момичета.
Бих искала да ви попитам за мнение по въпроса ми.
От 2 месеца с моя приятел правим опити за бебе.Първия месец,бях на преглед поради закъснение 1 седмица,а на мен не ми закъснява и ми беше по часовник.Намериха ми киста 2 см в десния яйчник.Изписаха ми дуфастон и го пих 4 дни.На 6тия ден ми дойде и док каза да ида след цикъла,за да видим дали съм се изчистила.Каза и видя,че вече нямаше нищо.Сега втори месец,без да съм ходила усещам същата тежест и пак в десния яйчник.Та искам да питам-Ако кистите са такива,че да се пукат по време на цикъла,то значи че не правя овулация и не излиза яйцеклетка-следователно-бебеправенето ще е трудно.... ? :(
Annie93
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юли 2019, 19:09

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 01 Авг 2019, 15:46

Annie93 написа:Добър ден,момичета.
Бих искала да ви попитам за мнение по въпроса ми.
От 2 месеца с моя приятел правим опити за бебе.Първия месец,бях на преглед поради закъснение 1 седмица,а на мен не ми закъснява и ми беше по часовник.Намериха ми киста 2 см в десния яйчник.Изписаха ми дуфастон и го пих 4 дни.На 6тия ден ми дойде и док каза да ида след цикъла,за да видим дали съм се изчистила.Каза и видя,че вече нямаше нищо.Сега втори месец,без да съм ходила усещам същата тежест и пак в десния яйчник.Та искам да питам-Ако кистите са такива,че да се пукат по време на цикъла,то значи че не правя овулация и не излиза яйцеклетка-следователно-бебеправенето ще е трудно.... ? :(


Здравейте, Annie93!

Най-вероятно Ви е открита фукционална киста, наричана още фоликуларна. Това е най-често срещаният вид киста на яйчника. Функционалните кисти се образуват по време на нормален менструален цикъл и не причиняват проблеми с фертилитета - не причиняват или допринасят за безплодие. Всъщност функционалните кисти всъщност показват, че се осъществяват необходимите функции, водещи до плодовитост.

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот donika005 » 23 Авг 2019, 14:55

Здравейте, след проблем с цикъла (кратък период м/у два цикъла) на преглед АГ установи киста на десния яйчник. Изписа ми Оргаметрил 2*1 за 10 дена от 15 ден на цикъла. Пих го както ми каза доктора след това ми дойде и като ми свърши отидох на преглед. Кистата си беше там, но беше намаляла и каза да ги пия пак по тази схема 3 месеца. Но проблема е че имам косопад от почти година, като започна много да ми прозира върха на главата. Въпроса ми е дали е възможно да е от кистата и може ли да приемам Анакапс паралелно с Оргаметрила. Правих изследване на ЩЗ там няма проблем. Благодаря
donika005
 
Мнения: 7
Регистриран на: 23 Авг 2019, 12:57

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 30 Авг 2019, 10:46

donika005 написа:Здравейте, след проблем с цикъла (кратък период м/у два цикъла) на преглед АГ установи киста на десния яйчник. Изписа ми Оргаметрил 2*1 за 10 дена от 15 ден на цикъла. Пих го както ми каза доктора след това ми дойде и като ми свърши отидох на преглед. Кистата си беше там, но беше намаляла и каза да ги пия пак по тази схема 3 месеца. Но проблема е че имам косопад от почти година, като започна много да ми прозира върха на главата. Въпроса ми е дали е възможно да е от кистата и може ли да приемам Анакапс паралелно с Оргаметрила. Правих изследване на ЩЗ там няма проблем. Благодаря


Здравейте,

Да, възможно е един от симптомите при наличието на яйчникова киста да е косопад.

Можете да приемате Анакапс.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

Мнениеот donika005 » 08 Сеп 2019, 11:45

Здравейте,след прием на Оргаметрил 2-ри месец менструацията ми е доста обилна. Нормално ли е?
donika005
 
Мнения: 7
Регистриран на: 23 Авг 2019, 12:57

Следваща

Назад към Акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта