Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Тук може да зададете своите въпроси по дентална медицина и да получите мнение на теми, свързани с кариес, пулпит и лечение на зъби, коронки, мостове, зъбни импланти, фасети и други стоматологични проблеми.

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот Dr Venci Stamenov » 18 Окт 2016, 21:45

Василева 12345 написа:Здравейте, детенцето ми е на 13 години до сега 3 пъти му лекуваха гранулом на един и същ кътник (от много добър стоматолог) сега отново е с гранолом има ли смисъл да се лекува, джипито препоръчва зъбчето да се извади, за да не предизвиква проблеми със сърцето
Предварително Ви Благодаря


Здравейте! Имам няколко въпроса:
Лечението с кофердам ли беше проведено?
Колегата който е правил лечението използва ли операционен микроскоп?
С какво са запълнени каналите и как е възстановен зъбът?
Ако отговорът на първите два въпроса е "да", каналите са запълнени с подходящ материал и методика, и зъбът е добре възстановен, тогава може да се мисли за ендодонтска микро хирургия, за да се запази зъбът на детето! Другата опция е да се извади, но само ако има симптоматика!
Ако лечението не е проведено съобразно посочените стандарти, тогава и още 3 пъти да се направи, резултатът пак ще е същия!
Аватар
Dr Venci Stamenov
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Авг 2012, 12:12

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот Василева 12345 » 19 Окт 2016, 12:18

За съжаление, не знам с какъв материал са запълнени каналите, но със сигурност мога да кажа, че стоматоложката не е използвала микроскоп
Василева 12345
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Авг 2016, 21:13

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот jordan_ » 26 Дек 2016, 00:52

Здравейте. Искам да ви попитам за съвет.

Три от дъвкателните ми зъби (след кучешкия) отдолу са с коронки. Не помня точно кога са поставяни коронките, но е в интервала преди осем до тринадесет години. И трите зъба са предварително умъртвени, а коронките са бленд коронки. При панорамна рентгенова снимка от 2013 година ми казваха, че на шести зъб може би има гранулом, а той никога не ме е болял. Аз тогава не бях достатъчно зрял да разбера, че това е сериознен проблем и не предприех никакви действия. През 2015 година си направих нова панорамна снимка, от която ми казаха, че вече няма гранулом там. След това съм си правил снимка на този зъб (шести) и пак ми казват, че явно сам се е възстановил и няма гранулом.

В момента коронките на тези три зъба изглеждат много захабени и сега съм решил да ги сменя с металокерамични коронки, но да са хубави, не бленд.
Зъболекарката ми ми каза, че след като коронките са от толкова много години ще трябва да прелекува всички канали на въпросните зъби наново преди да им постави новите коронки.

Въпросите са ми:
- Възможно ли е гранулом с течение на времето да се излекува сам? Това не води ли до някаква инфекция?
- При рентгенова снимка на хубави металокерамични коронки вижда ли се зъба или както при бленд коронките се вижда само силно бяло петно? Ако отговорът е не, има ли по-добра алтернатива все пак да може да се наблюдава в какво състояние е зъбът след като е коронясан?
- нужно ли е да се прави това с повторното лечение на каналите след като видимо на рентгенови снимки всичко е наред, тази процедура ще оскъпи много лечението?
jordan_
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Дек 2016, 00:48

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот Dr Venci Stamenov » 28 Дек 2016, 13:12

jordan_ написа:Здравейте. Искам да ви попитам за съвет.

Три от дъвкателните ми зъби (след кучешкия) отдолу са с коронки. Не помня точно кога са поставяни коронките, но е в интервала преди осем до тринадесет години. И трите зъба са предварително умъртвени, а коронките са бленд коронки. При панорамна рентгенова снимка от 2013 година ми казваха, че на шести зъб може би има гранулом, а той никога не ме е болял. Аз тогава не бях достатъчно зрял да разбера, че това е сериознен проблем и не предприех никакви действия. През 2015 година си направих нова панорамна снимка, от която ми казаха, че вече няма гранулом там. След това съм си правил снимка на този зъб (шести) и пак ми казват, че явно сам се е възстановил и няма гранулом.

В момента коронките на тези три зъба изглеждат много захабени и сега съм решил да ги сменя с металокерамични коронки, но да са хубави, не бленд.
Зъболекарката ми ми каза, че след като коронките са от толкова много години ще трябва да прелекува всички канали на въпросните зъби наново преди да им постави новите коронки.

Въпросите са ми:
- Възможно ли е гранулом с течение на времето да се излекува сам? Това не води ли до някаква инфекция?
- При рентгенова снимка на хубави металокерамични коронки вижда ли се зъба или както при бленд коронките се вижда само силно бяло петно? Ако отговорът е не, има ли по-добра алтернатива все пак да може да се наблюдава в какво състояние е зъбът след като е коронясан?
- нужно ли е да се прави това с повторното лечение на каналите след като видимо на рентгенови снимки всичко е наред, тази процедура ще оскъпи много лечението?

Здравейте,
Ако грануломът действително е изчезнал, значи имунитетът Ви се е справил с въпросната инфекция! Дали трябва или не трябва да се прелекува един зъб е въпрос на клинична преценка на стоматолога, ако Вие не сте съгласен с това можете да го обсъдите с него и да вземете решение заедно как да се процедира! Короните без значение от материала, от който са изработени, не пречат на рентгенлогичната оценка на периапикалните тъкани! Що се отнася до коронарните такива, всички корони са рентгеноконтрастни и не позволяват контрол на коронарните структури! Това не пречи да се диагностицира кариес под ръба на короната!
Аватар
Dr Venci Stamenov
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Авг 2012, 12:12

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот МарчелаАндреева » 24 Май 2019, 23:41

Здравейте, започнах кореново релечение на долен зъб, който е с извадени нерви и запълнени канали преди 10 и повече години. Проблемът е, че при чистенето на каналите изпитвам леки болки, които налагат упойка, но забременях по средата на релечението и не е препоръчително да ползвам упойки в момента, а зъбът ми е напълно отворен вече няколко месеца, пробвахме да го затворим с временна пломба, но започвам да изпитвам болки щом поседи два-три дни затворен. Въпросът ми е, има ли проблем да стои отворен толкова продължително време, говорим за още поне няколко месеца, докато родя и спра да кърмя? Мога ли да направя нещо за зъба сега при това положение? Предварително благодаря за отговора!
МарчелаАндреева
 
Мнения: 12
Регистриран на: 24 Май 2019, 11:07

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот Dr Venci Stamenov » 25 Май 2019, 01:21

Здравейте, не препоръчвам зъбът да стои отворен, защото това усложнява инфекцията в каналите! Щом има болка при обработката, която налага упойка, трябва да се изчака вторият триместър на бременността, когато поставянето на упойка е по-безопасно! След обработката, каналите може да се запълнят или да се постави в тях лекарство и да се изчака докато родите, за да се завърши зъбът!
С Уважение,
Д-р Стаменов
Аватар
Dr Venci Stamenov
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Авг 2012, 12:12

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот МарчелаАндреева » 25 Май 2019, 10:26

Много благодаря за отговора! Аз съм в трети триместър вече, притеснява ме, че след консултация с алерголог, при отрицателни резултати за алергия към няколко зъболекарски упойки, но заради сенна хрема, която проявявамми препоръчват и поставяне на урбазон преди упойка.. дали това е проблем? И някакво временно решение може ли да бъде периодичното промиване на каналите, да речем, доколкото разбрах, в момента са почти изцяло почистени от стария материал. Благодаря предварително за отговора ви!
МарчелаАндреева
 
Мнения: 12
Регистриран на: 24 Май 2019, 11:07

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот Dr Venci Stamenov » 25 Май 2019, 17:06

Здравейте,
Ако до сега са поставяни упойки и не е имало проблем, не виждам защо сега се налага Урбазон! Освен това не съм сигурен до колко е безопасен за детето! Това че сте в третия триместър е проблем, защото има риск да се предизвика преждевременно раждане с упойката! Няма как да кажа до колко зъбът е обработен и какво още трябва да се направи, за да може той да бъде запечатан и дали само с промивки ще стане нещо!
С Уважение,
Д-р Стаменов
Аватар
Dr Venci Stamenov
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Авг 2012, 12:12

Re: Кореново лечение на зъб - онлайн коснултация със стоматолог

Мнениеот peci8508 » 27 Яну 2021, 20:43

Фрактура на долна челюст.

Здравейте,търся вашият съвет.Дано можете да ме посъветвате.
Почти една година след операция на долната челюст на устата в дясно от остеомиелит (хиперемия в обл. на мандибулата) и изчистен секвестър се получи ново възпаление със оток в бузата и хрущене в устата.
Ходихме на преглед при доктора който ни следи.
Каза че челюста е счупена(фрактура) и трябва да се сложи титаниева пластина,но това ще се случи след 3 седмици за да заздравее тъканта вътре.Пием антибиотик и обезболяващи,имаме оток и болки.При движение болката се засилва,за отока слагаме лед.
Притеснявам се много за майками.За това време дали може да стане някой по сериозен проблем(защото е в главата) и какво можем да правим за да облекчим състоянието докато стигнем до операцията.
Благодарна съм предварително от вашите съвети и помощ.
peci8508
 
Мнения: 16
Регистриран на: 25 Яну 2018, 12:29

Предишна

Назад към Стоматология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта