Кърменето - Въпроси, препоръки и Решения

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Петя.Илиева » 07 Авг 2018, 12:02

Здравейте, благодаря за отговора.
Относно вашите въпроси:
Бебето беше само на кърма основно през първата седмица след изписването. Изписаха ни 3860гр.,а на контролния преглед след седмица беше 4030гр.Имало е 2-3 дохранвания през този период с от 30 до 60гр. В момента дохранвам 5, а понякога 6 пъти на денонощие, сутрин с 60гр., а през останалата част на деня с 90-100. Случва се да не си изяжда цялата доза мляко. Слагам го на гърда преди всяко хранене, но има случаи в които отказва и упорито плаче за шишето, което налапва с голяма охота. Освен тези кърмения имам 3 през нощта и още 2-3 между храненията през деня, основно след сън(тогава суче по добре) с цел стимулиране на лактацията. Не всяко кърмене обаче е успешно и някои продължават по 1мин, освен нощните, които са доста по дълги.Не винаги чувам да преглъща, най-отчетливо преглъщане се чува сутрин. В края на първия месец беше 5500гр, а втория 6700гр., сега ни предстои консултация. Относно стимулирането на лактацията, използвам чайове, които имат ефект ако постоянно ги употребявам. Също така едно хомеопатично средство, което ми изписа педиатърката, която е и хомеопатия. Считам че то също има някакъв минимален ефект. Пробвала съм с често цедене, когато не желае да суче, но отнема време, което аз не винаги имам тъй като го гледам основно сама. Това има добър ефект, още на следващия ден гърдите са по пълни. Честото слагане на гърда помагаше до преди месец, когато той все още не се дърпаше толкова много от и тогава използвах всеки удобен момент да го слагам на гърда, но определено не се нахранваше достатъчно. Има дни в които е много трудно и гърдите са почти празни, особено преди цикъл тъй като ми се възобнови още на втория месец. Пия много вода и хапвам добре, но имаше моменти в началото, когато не беше така, поради стреса, недоспиването и многото ангажименти. Най-голямото ни постижение до сега е това че премахнахме нощните хранения с АМ и е само на кърма, а той се събужда за хранене сам.
Петя.Илиева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юли 2018, 16:53

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 14 Авг 2018, 00:49

Здравей Петя,
Много добре правиш, че слагаш бебето често на гърда и че нощем сте основно на кърма. Може да опиташ и след хранене за успокоение да го слагаш на гърда, на пример за заспиване. Добър вариант е да инициираш кърмене преди да е дошло времето за хранене, т.е. когато бебето не е твърде гладно, за да има търпение да суче по-дълго от гърда. По време на кърмене, може да е удачно да правиш компресия на гърда Това помага на бебето да достигне до повече порции кърма за по-кратко време. Същото нещо можеш да правиш и когато изцеждаш с помпа.
Може да опиташ следната организация: бебето суче самичко от гърда, след това прилагане на компресия и бебето суче, колкото може по-дълго от гърдата. След това му се предлага другата гърда, по същия начин – първо самичко, а след това и с компресия. Следи да има преглъщане. След като приключи с първата и с втората гърда, може да го върнеш отново на първата. Така можеш да редуваш гърдите, докато прецениш и докато бебето суче и гълта. След кърменето е добре двете гърди да се изцедят хубаво.
Изцеждането е важно независимо какво е количеството кърма, с времето и чрез стимулация би следвало това количество да се увеличава. По този начин може да се събира кърма за дохранване. Някои майки се стремят първо да заместят АМ с изцедена кърма и после да върнат бебето само на гърда. Ако бебето не се е заситило от сукането от двете гърди, може да му се предложи изцедена кърма ако има, а ако няма, тогава АМ.

- кърмене и гушкането кожа-до-кожа (така че бебето да може да усеща със своята гола кожа, голата кожа на майката, близо до нейните гърди) може да е много стимулиращо лактацията и сукането на бебето. Това е добре да се прави, винаги, когато имаш време или просто за почивка.

Във всичко случаи, изглежда е нужно увеличаване на количеството на кърмата. Ти си взела вече някои мерки и вече си разбрала, че най-голям ефект има от изцеждането на гърдите. Наистина би било добре след всяко кърмене да има пълно изцеждане на гърдите. В някои случаи майките се концентрират повече върху изцеждането, временно и по-малко върху кърменето, защото както и ти вече виждаш, понякога стават твърде много неща за организиране.
За самото изцеждане би помогнало, ако преди това първо затоплиш гърдата, масажираш малко и след това започнеш да цедиш. На гърда около 10 минути или докато тече мляко от нея. После правиш същото и с другата гърда. По-добре е да е по-кратко и по-често, от колкото много дълги и не толкова ефективни изцеждания. Може да опиташ да правиш power pumping https://exclusivepumpers.wordpress.com/2015/02/10/power-pumping-to-increase-your-breast-milk-supply-infographic/
- това са кратки изцеждания през 10 минути. Обикновено се правят във времето когато бебето спи малко повече или просто е спокойно. Целта на първо място е стимулацията, така че не бързай да се отчайваш, ако количеството на изцедената кърма е малко в началото. Би следвало с времето да се увеличава. Може да изцеждаш с помпа или на ръка, както е по-удобно за теб или да комбинираш. Може би и това видео ще ти е полезно http://med.stanford.edu/newborns/profes ... ction.html

Хранителни добавки. Някои майки намират, че бирена мая на таблетки има ефект на увеличаване на кърмата. Може да обмислиш варианта и за Лактил или сминдух на таблетки. Сминдух, обаче не е препоръчителен при жени с проблеми с щитовидната жлеза. Каквато и хранителна добавка да решиш да вземеш е важно да обсъдиш това с личния си лекар.

Добре би било да опиташ да използваш алтернатива на шишето и биберона, когато се налага дохранване. Биберона и гърдата се сучат много различно и за това е важно да да се запази умението на бебето да суче ефективно от гърда. За жалост няма биберон, който да имитира гърдата. От там тръгват и голяма част от проблемите на кърмещите майки - бебета объркват сукането на гърда със сукане от шише, а гърдата просто не работи по този начин. В тази тази статия е описано как се прави система за дохранване на гърда. Тя се използва много от майки, които по здравословни причини не могат да произвеждат достатъчно количество кърма. Тя помага хем бебето да не забравя сукането от гърда, хем да се дохранва, а и спестява време. Въпрос е на свикване, обаче.

Надявам се информацията да ти е полезна. Ще се радвам да се споделиш как се развиват нещата при теб. Ти си много всеотдайна майка, влагаш толкова старание, за да се получат нещата, а бебето ти да е добре. Понякога в началото има трудности и не всичко случва така, както сме очаквали, но ние имаме силата да променяме нещата или да променяме нагласата си към тях. Дохранването с АМ не е край на кърменето, напротив, в много ситуации именно то може да спаси кърменето, ако разбира се, се използва правилно. За много майки в твоята ситуация е важно да си напомнят, че каквото и количество кърма да произвеждат, тя е много ценна за бебето и дава това на бебето ти, това което нито едно АМ не може да даде - имунитет, стволови клетки, важни аминокиселини, олигозахариди, противоракови клетки и още много други неща. Да не забравяме и прегръдката при всяко кърмене. За три месеца, бебето ти е получило толкова много от теб и продължава да получава. Това, което правиш е много ценно. Ще ти стискам палци количеството на кърмата да се увеличи по-бързо и скоро дохранването с АМ да започне да отпада. Насреща съм, ако искаш да обсъдим и нещо допълнително.
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Viki Borisova » 22 Мар 2019, 14:38

На мен много ми помогна чаят с анасони копър на Хип. Честото изцеждана на гърдите също е от голямо значение, така се стимулира лактацията.
Viki Borisova
 
Мнения: 94
Регистриран на: 22 Мар 2019, 11:22

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот В..Василева » 25 Юли 2019, 19:04

Здравейте, термина ми е август месец и бих искала да науча повече за началото на кърменето. Какви са подходящите пози, колко често трябва да изцеждам гърдите, какво да пия или ям за да имам повече кърма?
В..Василева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Юли 2019, 19:01

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 25 Юли 2019, 19:36

В..Василева написа:Здравейте, термина ми е август месец и бих искала да науча повече за началото на кърменето. Какви са подходящите пози, колко често трябва да изцеждам гърдите, какво да пия или ям за да имам повече кърма?


Здравейте В..Василева
Колко хубаво, че още преди раждането търсите информация за кърмене. Позата и засукването са едни от най-важните неща за успешното начало. Има различни видове пози, но определено няма нужда да можеш да кърмиш във всички. Важното е да намериш тази или тези, които са най-удобни за теб и твоето бебе. Общото за всички е че на първо място на нас майките трябва да ни е удобно и после да нагласим бебето по нас. Важно е да има плътен контакт между нас - бебето да е изцяло обърнато корем срещу корем към нас. Ние сме тези, които държим бебето и от нас зависи то да е плътно до тялото ни, така че да не се налага да се протяга и да изпуска гърдата. Обичайно за новородено е удобна позата Кръстосана люлка - държим бебето със срещуположната на гърдата, от която ще суче, ръка. Поддържаме го в раменете и тила, не натискаме тила на бебето. Добре е тялото на бебето да ни обгърне като пояс все едно. Така имаме добър контрол върху цялото бебе, а и свободна ръка, с която да подкрепим гърдата или да я оформим така че да се получи по-добро засукване.
Когато бебето е вече разположено в нас, го доближаваме до зърното така че то да се опре в нослето му. Бебето инстинктивно ще си вдигне главата нагоре и назад и ще отвори широко уста. Едновременно ще направи едно въртеливо движение с глава. Това е рефлекса за засукване. Точно в този момент ние бутаме бебето откъм горната част на гърба плътно към нас, а то би трябвало да засуче. При нужда, точно преди засукването можеш да стиснеш леко гърдата при ареолата, за да я оформиш за по-лесно засукване.
В статията пози за кърмене може да видиш снимки на повечето пози с обяснения.
По отношение на изцеждането на гърдите има няколко различни причини това да се случва
- при раздяла - ако да кажем след раждането с бебето сте разделени. В този случай, е нужно гърдите да се изцеждат минимум 8 пъти за денонощие. В началото е само коластра и тъъ като тя е в малки количества, би било по-удобно, ако се цедиш на ръка. А ето и едно видео http://med.stanford.edu/newborns/profes ... -milk.html
- когато има запушен млечен канал -
- когато има недостиг на кърма
- когато има прекалено много мляко
Може би ще ти е интересно да научиш повече за това кога е нужно изцеждане на гърдите.

За храненето - никой бозайник не си променя начина на хранене само защото кърми, така че и за нас хората, това рядко е необходимо. Разбира се във всяка култура има различни храни посочени като лактогонни и вероятно те помагат на майките. В крайна сметка добре е кърмещата жена да се храни според нуждите си по възможност със здравословно и питателна храна. Но това което прави млякото, дефакто не е нашата храна и няма нужда да ядем за двама или трима. За да имаме достатъчно количество кърма, е нужно да имаме едно здраво и добре сучещо бебе, което да се кърми на поискване(в общия случай) да не се ограничава във времето и да не му се предлагат залъгалки или други течности и храни през първите 6 месеца, освен ако не е изрично необходимо. Ако бебето не се справя по някаква причина, то тогава е важно ние да поддържаме лактацията с изцеждане.
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот LuizaKaramfilova » 02 Авг 2019, 19:00

Здравейте, днес се залях с вряла вода по гърдите и се напръсках веднага с Пантенол спрей. Не се сетих да погледна листовката, тъй като в момемта кърмя. След това прочетох в нея, че не е желателно да се използва, по време на кърмене, защото няма показания научни данни какво количество декспантенол навлиза в кръвообращението от кожата, и приложението му върху големи кожни участъци по време на бременност и кърмене би трябвало да става само по преценка на лекар. Сега не знам, безопасно ли е да го кърмя. Веднъж използвах Пантенола. Благодаря Ви предварително!
LuizaKaramfilova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Авг 2019, 18:51

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 02 Авг 2019, 22:51

LuizaKaramfilova написа:Здравейте, днес се залях с вряла вода по гърдите и се напръсках веднага с Пантенол спрей. Не се сетих да погледна листовката, тъй като в момемта кърмя. След това прочетох в нея, че не е желателно да се използва, по време на кърмене, защото няма показания научни данни какво количество декспантенол навлиза в кръвообращението от кожата, и приложението му върху големи кожни участъци по време на бременност и кърмене би трябвало да става само по преценка на лекар. Сега не знам, безопасно ли е да го кърмя. Веднъж използвах Пантенола. Благодаря Ви предварително!


Здравейте LuizaKaramfilova,
Пантенолът в организмът се метаболизира до Pantothenic Acid
Това, което открих е в този линк http://www.e-lactancia.org/breastfeedin ... d/product/
и според този справочник декспантенол е съвместим с кърменето.

Според справочника на проф. Томас Хейл : "Medications and Mother's Milk" 2017
"PANTOTHENIC ACID
Trade: Vitamin B5
Category: Vitamin
LRC:    L1 - Limited Data-Compatible - това е най-ниското ниво на риск според неговия справочник
Pantothenic acid, or vitamin B-5, is needed to form coenzyme-A, which is a carrier carbon within the cell. Pantothenic acid is often used in high doses in excess of 10 g/day for the treatment of acne.1 The recommended daily allowance for pregnant women is 6 mg/day, while breastfeeding women need 7 mg/day. The recommended dose for infants less than 6 months is 1.7 mg/day, while infants over 6 months are to receive 2 mg/day. No adverse effects from oral administration of higher oral dosages of pantothenic acid were found.3 Concentrations found in milk are between 2 and 2.5 mg/L, with a weak correlation between maternal intake and milk levels.2 This would correspond to a daily dose of around 0.33-0.375 mg/kg/day for breastfeeding infants.


Adult Concerns: Diarrhea at large doses. Skin rash.
Adult Dose:
Pediatric Concerns: Possible skin rash, or gastrointestinal symptoms including diarrhea if large doses are used by the mother.
Infant Monitoring: Diarrhea, skin rash.
Alternatives:
References:
1.Leung LH. Pantothenic acid deficiency as the pathogenesis of acne vulgaris. Med Hypotheses 1995 Jun; 44(6):490-492.
2.Picciano MF. Handbook of milk composition. Jensen RG, ed. San Diego: Academic Press; 1995.
3.Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Food and Nutrition Board. Institude of Medicine. Washington DC: National Academy Press; 1998.

Добре е ако има пантенол по зърната и ареолите(там където бебето ще се опира) да се измие. http://www.e-lactancia.org/breastfeedin ... l/product/

Повечето информация е за прием на провитамин B5, при нанасяне по кожата би следвало абсорбцията да е по-малка. Ако изгарянето е сериозно, бих ви насърчила да потърсите лекарска помощ. Лекар би могъл да ви даде и други препоръки за справяне с изгарянето.
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот ДаниелКирилов » 03 Авг 2019, 19:49

Много Ви благодаря. Доста се притесних, че не мога да го кърмя.
ДаниелКирилов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Авг 2019, 19:47

Re: Кърменето - Въпроси и Решения

Мнениеот Мими Петрова » 27 Авг 2019, 10:51

Аз също спрях кърмата си с Бромокриптин и нищо ми нямаше и ми няма. От лекаря си знам обаче, че е много важно да се пристегнеш добре, да ограничиш течностите и т.н.
Мими Петрова
 
Мнения: 36
Регистриран на: 26 Авг 2019, 09:33

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Ирина58 » 08 Мар 2020, 17:01

Здравейте, родих със секцио. Бебето ми не можеше да засучи.Какво ли не пробвах, силиконови зърна, уред за изтегляне на зърна, но безуспешно. След около седмица борба започнах да се цедя и да давам от шише, като през ноща давам адаптирано мляко, защото нямам достатъчно кърма. Как може да си спра кърмата тъй като това е голямо мъчение за мен и за бебка, защото не на всяко хранене мога да набавя нужното количество и детето се скъсва да реве.
Ирина58
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Мар 2020, 16:51

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта