Кърменето - Въпроси, препоръки и Решения

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 08 Мар 2020, 23:11

Ирина58 написа:Здравейте, родих със секцио. Бебето ми не можеше да засучи.Какво ли не пробвах, силиконови зърна, уред за изтегляне на зърна, но безуспешно. След около седмица борба започнах да се цедя и да давам от шише, като през ноща давам адаптирано мляко, защото нямам достатъчно кърма. Как може да си спра кърмата тъй като това е голямо мъчение за мен и за бебка, защото не на всяко хранене мога да набавя нужното количество и детето се скъсва да реве.


Здравейте Ирина58,
Честито бебенце, да ви е живо и здраво и много да ви радва :) Изглежда сте имали трудно начало и кърменето не се е получило така както вероятно си очаквала. За съжаление понякога се случват непредвидени неща и трудности, за които може да не сме подготвени. Изглежда сте опитали доста неща и като че ситуацията ви обезкуражава. :( Тудно да се изцежда и дохранва и все пак, всяко количество кърма за бебето е наистина ценна за него. Дори и да се налага дохранване, за да запълните нуждата, то с кърмата си в момента вие предавате ценни имунни клетки - имуноглобулини, интерферон, стволови клетки, лактоферин, важни хормони и още много други. Някои жени в подобно положение избират да продължат да изцеждат докато имат сили и мотивация за това и когато решат че вече изцеждането не е вариант просто започват да цедят по-малко, на по-големи интервали и така лакатцията сама се забавя и кърмата спира по естествен начин. Това е най-щадящото за вашия организъм, а и дава възможност на бебето да получава по-дълго кърма. Ако искате това да се случи по-бързо, тогава е добре още от сега да се започне с по-големите интервали на изцеждане. По принцип, колкото по-често се изцеждат гърдите толкова повече млякото те биха правили и съответно обратното - колкото по рядко се цедят толкова по-малко мляко ще правят докато лактацията постепенно спре.

До колкото разбирам, бебето не е засукало - може би заради плоско зърно или заради не добра поза. Може би тази статия би ви била полезна, ако бихте искали да опитате пак със засукването Кърмене с плоски или вдлъбнати зърна или да опитате този начин за поставяне на силиконов протектор.
Може би ще ви бъда и по-полезна, ако споделите колко е голямо бебето? Какво количество кърма към момента изцеждате и колко бързо бихте искали да приключите с кърменето? А ако до сега не сте се обръщали към консултант по кърмене, може да обсъдим и по-подробно позата и начини за засукване или изобщо евентуален бъдещ план, който да е удобен за вас.
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Diaz » 12 Юни 2020, 18:45

Здравейте,

Кърмачка съм и ми се появи атопичен дерматит - много суха кожа с екземи. Един път вече мазах с Фусикорт (като продължих да кърмя) и се оправих, но след няколко дно пак се появиха екземите. Лекарят ми предписа този път Елоком. Въпросът ми е мога ли да продължа да кърмя докато се мажа с Елоком? Притеснява ме да няма натрупване на кортикостероида и да проникне в кърмата.
Diaz
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Юни 2020, 18:42

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 16 Юни 2020, 10:52

Diaz написа:Здравейте,

Кърмачка съм и ми се появи атопичен дерматит - много суха кожа с екземи. Един път вече мазах с Фусикорт (като продължих да кърмя) и се оправих, но след няколко дно пак се появиха екземите. Лекарят ми предписа този път Елоком. Въпросът ми е мога ли да продължа да кърмя докато се мажа с Елоком? Притеснява ме да няма натрупване на кортикостероида и да проникне в кърмата.


Здравейте Diaz,
Според справочника http://www.e-lactancia.org/breastfeedin ... e/product/към момента няма релевантна информация за преминаване в кърмата. Предположенията са на база фармокенетичната информация за активната съставка. Счита се, когато се използва повърхностно абсорбцията през кожата е много малка и поради това и много малко количество от активната съставка Mometasone може да достигне кърмата. Освен това има много висок процент - 98% на свързване с протеините, плюс високо молекулно тегло, което допълнително възпрепятства преминаването в кърмата. Според този справочник, лекарството е в категорията на много нисък риск за кърменето и кърмачето.
Важно уточнение:
Ако се използва върху зърната и ареолите, първо е добре да се избере кортикостероид с по-ниска потенция и също така трябва да се почисти преди кърмене.
Да не се използват кремове, гелове и пр. съдържащи парафин поради риск от поглъщане от бебето.

По отношение на това дали може да се кърми, може да каже вашия лекуващ лекар или педиатъра, след като се запознае с информацията за съвместимост с кърменето. Ако ви е нужна повече информация от това, бих могла да намеря. Важно е да се обсъди възрастта на бебето/детето - по принцип колкото по-голямо е детето, толкова по-малък е риска, още повече, че захранените деца вече не приемат в такива количества кърма. Също така е важно да се обсъди площта върху която се прилага лекарството и къде, както и здравословното състояние на детето.

Добра идея е да потърсите и алтернативи на кортикостероидите - хомеопатия, различни масла, хранителни добавки имащи отношение към здравината на кожата и др.
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Консултант по кърмене

Мнениеот Krisito » 19 Апр 2022, 10:16

Здравейте, нещо не можах да се ориентирам, къде точно да пиша, за това пиша тук. Надявам се да четете и да можете да дадете съвет. Имам бебе на 3 месеца. при последната консултация при педиатъра се оказа, че не наддава както трябва и ми казаха, че трябва да дохранвам с АМ. Писах по други групи и ми казаха да не дохрнавам, а да слагам по-често на гърда. Но се притеснявам. Освен това бебето напоследък е неспокойно и аз така или иначе слагам на гърда. педиатъра каза че това са колики. Пия чай за кърмачки също така.
Krisito
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Апр 2022, 09:38

Предишна

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта