Менопауза - мнения и въпроси

Тук можете да зададете въпроси по акушерство и гинекология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 16 Яну 2019, 18:48

В темата менопауза на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с този естествен период от живота на жената. Тук може да получите консултация и съвет за симптоми, диагностика и лечение на симптоматиката, която придружава менопаузата. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Менопауза настъпва при липса на менструация повече от 12 последователни месеца. Обикновено започва между 45 и 55 години, но може да се появи преди или след тази възрастова група. Жената загубва способността да забременее.
Менопаузата може да причини неприятни симптоми, като горещи вълни, нощни изпотявания, безсъние, раздразнителност и тревожност, депресия, промени в настроението, наддаване на тегло, вагинална сухота. При повечето жени не е необходимо лечение при менопауза. Някои хранителни добавки спомагат за облекчаване на дискомфортните симптоми.

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот Mari8704 » 03 Сеп 2019, 22:51

Здравейте!Казвам се Мариета и съм на 32 години.Иксам да споделя за не редовната ми менструация на мен само два пъти годишно ми идва.Въпросът ми е има ли възможност да съм в критическа?..
Mari8704
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Сеп 2019, 22:34

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 04 Сеп 2019, 10:12

Mari8704 написа:Здравейте!Казвам се Мариета и съм на 32 години.Иксам да споделя за не редовната ми менструация на мен само два пъти годишно ми идва.Въпросът ми е има ли възможност да съм в критическа?..


Здравейте!

Причините за нередовната менструация могат да бъдат различни - кисти на яйчниците, ендометриоза, миома, проблеми с щитовидната жлеза, ранна менопауза, хранителни разстройства и резки вариации в теглото, други състояния.

Необходимо е да посетите акушер-гинеколог, който да Ви прегледа и назначи необходимите изследвания!


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот emiliahristova65 » 08 Сеп 2019, 17:20

Здравейте! Може ли само с изследване на FSH да се установи менопауза или трябва да се изследва естроген и прогестерон. Имам цикъл редовен, на 54 години съм, но имам другите симптоми. Благодаря!
emiliahristova65
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 17:03

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 09 Сеп 2019, 11:44

emiliahristova65 написа:Здравейте! Може ли само с изследване на FSH да се установи менопауза или трябва да се изследва естроген и прогестерон. Имам цикъл редовен, на 54 години съм, но имам другите симптоми. Благодаря!


Здравейте, emiliahristova65!

За да се потвърди менопауза или перименопауза се изследват нивата на естроген и фоликулостимулиращия хормон - FSH.
По време на менопауза нивата на FSH се увеличават, а нивата на естроген намаляват.


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот Silviyas » 01 Фев 2020, 09:01

Здравейте,
Имам нередовна менструация от 3 години.При последния преглед се устнови,че съм с намален яйчников резерв.
АМХ 0,200 ug/l, Eстрадиол 111,ФСХ 5.92,ЛХ 3.79.
Възможни ли са колебания в кръвната захар заради предменопаузата?Също така на моменти имам силна тревожност,която стига до паник атака,студени крайници,подпухналост.
Правено ми е глюкозно обременяване,там няма проблем.
Имам трудности със свалянето на килограми,болки в гърдите преди цикъл.
Възможно ли е тези симптоми да се дължат на нисък прогестерон?

Благодаря ви предварително!
Silviyas
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Фев 2020, 08:33

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 03 Фев 2020, 11:53

Silviyas написа:Здравейте,
Имам нередовна менструация от 3 години.При последния преглед се устнови,че съм с намален яйчников резерв.
АМХ 0,200 ug/l, Eстрадиол 111,ФСХ 5.92,ЛХ 3.79.
Възможни ли са колебания в кръвната захар заради предменопаузата?Също така на моменти имам силна тревожност,която стига до паник атака,студени крайници,подпухналост.
Правено ми е глюкозно обременяване,там няма проблем.
Имам трудности със свалянето на килограми,болки в гърдите преди цикъл.
Възможно ли е тези симптоми да се дължат на нисък прогестерон?

Благодаря ви предварително!


Здравейте, Silviyas!

Ниските нива на прогестерон могат да причинят нередовен менструален цикъл, повишена чувствителност / болезненост на гърдите, тревожност и смяна на настроението, депресия, понижено либидо, главоболие, вагинална сухота, повишаване на теглото, симптоми като при ПМС (например подпухналост).

Хормоните естроген и прогестерон влияят върху това как клетките реагират на инсулин. Промените в нивата на хормоните могат да предизвикат колебания в нивото на кръвната захар.

Ако желаете, може да се консултирате и с ендокринолог във форума на Фрамар в тази тема: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот Silviyas » 05 Фев 2020, 13:28

Много ви благодаря!
Silviyas
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Фев 2020, 08:33

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот Georgieva2 » 07 Окт 2020, 13:09

Здравейте!
Поради факта, че съм в менопауза и изпитвам болки в ставите (само) при определени движения, ми беше изписана ХЗТ, която все още не приемам. Преминах и през псориазис, дори в косата, той може би също помогна за оплакванията ми. От друга страна, обилното окосмяване по тялото ми изчезна почти напълно (което, така или иначе премахвах преди, сега просто го няма). Косата ми се промени – беше почти права, сега е почти къдрава, със смесени участъци – тънки косми, дебели косми, къдрави, прави.. Големия ми въпрос е, ако започна ХЗТ, отново ли ще се „окосмя“ :sad: и какво би станало с къдравата коса?
Georgieva2
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Окт 2020, 12:01

Re: Менопауза - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 09 Окт 2020, 15:03

Georgieva2 написа:Здравейте!
Поради факта, че съм в менопауза и изпитвам болки в ставите (само) при определени движения, ми беше изписана ХЗТ, която все още не приемам. Преминах и през псориазис, дори в косата, той може би също помогна за оплакванията ми. От друга страна, обилното окосмяване по тялото ми изчезна почти напълно (което, така или иначе премахвах преди, сега просто го няма). Косата ми се промени – беше почти права, сега е почти къдрава, със смесени участъци – тънки косми, дебели косми, къдрави, прави.. Големия ми въпрос е, ако започна ХЗТ, отново ли ще се „окосмя“ :sad: и какво би станало с къдравата коса?



Здравейте, Georgieva2!

Хормонозаместителната терапия не причинява прекомерно окосмяване. Всяко едно лекарство има листовка, в която са описани възможните нежелани реакции. Може да прочетете информацията към конкретния препарат, който Ви е преписан.

Съветваме Ви да следвате указанията на лекаря, тъй като преценката му за предписване на това лечение се базира на състоянието Ви.

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Следваща

Назад към Акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта