Микробиология - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с изследвания и лабораторни резултати, да споделяте мнения и да получите съвет - кръвни изследвания,имунология и алергология, микробиология и други.

Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 23 Яну 2019, 17:12

Микробиологичното изследване се провежда с цел установяване на причинителите на различни инфекциозни заболявания, като за целта се изследват телесни течности и секрети - кръв, урина, храчка, гърлен секрет, вагинален секрет, секрет от рана и други.

Взетият секрет се посява на специални среди, като по този начин се доказва точният причинител на дадена инфекциозна болест, което позволява и избирането на най-подходящия антибиотик (антибиограма), към който съответният причинител е най-чувствителен.

На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот MirelaArmenska » 30 Яну 2019, 13:55

Здравейте! Наскоро ми беше направено микробиологично изследване на вагинален секрет. Докторът каза, че имам стафилококова инфекция и по антибиограмата ми изписа Лефлокс. Може ли да потвърдите това или да ми обясните резултатите от изследването, защото след направеното лечение с антибиотика не чувствам никакво подобрение. Моля дайте ми съвет! Прикачвам снимка от изследването.

izaledvane_MB.jpg
Микробиологично изследване на вагинален секрет
izaledvane_MB.jpg (32.19 KiB) Прегледано 1387 пъти
MirelaArmenska
 
Мнения: 7
Регистриран на: 30 Яну 2019, 12:57

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот MirelaArmenska » 01 Фев 2019, 11:09

Бихте ли ми обяснили какво означава съкращението - CRO, което се намира на първия ред преди Clindamycin? Наименованието на кой антибиотик е? Може би ципрофлаксин? Ще съм Ви много благодарна, ако се отзовете!
MirelaArmenska
 
Мнения: 7
Регистриран на: 30 Яну 2019, 12:57

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 07 Фев 2019, 15:01

MirelaArmenska написа:Бихте ли ми обяснили какво означава съкращението - CRO, което се намира на първия ред преди Clindamycin? Наименованието на кой антибиотик е? Може би ципрофлаксин? Ще съм Ви много благодарна, ако се отзовете!



Здравейте,

Антибиограмата показва, че изолираните микроорганизми са чувствителни към левофлоксацин, поради което Ви е изписан и Лефлокс.
Имайте предвид обаче, че в някои случаи е възможно микроорганизмите да не се повлияят достатъчно от даден антибиотик, независимо че резултатите показват чувствителност към него.

Ето защо е необходимо да се консултирате с лекуващия лекар, който ще прецени как ще продължи терапията, тъй като е подробно запознат с Вашето състояние.

CRO е съкращение за цефтриаксон.

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот DafinaB » 27 Мар 2019, 14:38

Здравейте,
Преди седмица родих, но бебето е недоносено и затова е в болницата под наблюдение. Тъй като искам да кърмя се изцеждам през 3 часа и си съхранявам кърмата в предназначени за това пликове във фризера.
Пуснах микробиологично изследване на кърмата си и това са резултатите.
Опасна ли е тази бактерия? Трябва ли да се спира кърменето при наличието и?

izaledvane.jpg
Микробиологично изследване на кърма
izaledvane.jpg (32.34 KiB) Прегледано 1386 пъти
DafinaB
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Мар 2019, 13:04

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 15 Апр 2019, 15:14

DafinaB написа:Здравейте,
Преди седмица родих, но бебето е недоносено и затова е в болницата под наблюдение. Тъй като искам да кърмя се изцеждам през 3 часа и си съхранявам кърмата в предназначени за това пликове във фризера.
Пуснах микробиологично изследване на кърмата си и това са резултатите.
Опасна ли е тази бактерия? Трябва ли да се спира кърменето при наличието и?



Здравейте,

В повечето случаи се провежда антибиотично лечение, когато се установят стафилококи в кърмата.
Необходимо е да се консултирате с лекуващия лекар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот Звезда » 05 Сеп 2019, 13:27

Здравейте! Резултатът от културелно изследване (на устната кухина) са изолирани патогенни микроорганизми Candida albikans, количество "Несигнификантно". Как може да се определи чувствителността към различните противогъбични препарати, пак ли трябва да направя натривка на устата, изследването е правено на 2.09.
Звезда
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Сеп 2019, 11:30

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 10 Сеп 2019, 11:41

Звезда написа:Здравейте! Резултатът от културелно изследване (на устната кухина) са изолирани патогенни микроорганизми Candida albikans, количество "Несигнификантно". Как може да се определи чувствителността към различните противогъбични препарати, пак ли трябва да направя натривка на устата, изследването е правено на 2.09.


Здравейте,

Материал за изследване може да се вземе посредством натривка със стерилен памучен тампон или изплакване на устната кухина с физиологичен разтвор и събиране на течността в стерилен контейнер.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот Nice111111 » 14 Яну 2020, 21:44

Здравейте.
Мога ли да получа разчитане и коментар на следните резултати :

МИКРОБИОЛОГИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ
Изследване: Влагалищен секрет
Материал:
Микроскопски препарат: Липсват lactobacilli; Преобл. Грам(-) кокобацили (Gardnerella морф.)< 1 Leuco/поле "clue cells"
Резултат: Нормална аеробна бактериална флора. Candida sp.(-) отр.

Предварително благодаря за отделното време !
Nice111111
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Яну 2020, 21:36

Re: Микробиология - мнения и въпроси

Мнениеот Nice111111 » 15 Яну 2020, 14:30

Някой компетентен по въпроса би ли могъл да отговори. Благодаря !
Nice111111
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Яну 2020, 21:36

Следваща

Назад към Изследвания и лабораторни резултати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта