Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Тук можете да зададете въпроси в областта неврология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 19 Ное 2016, 19:46

mariqnraikovvv написа:Здравейте,днес ми дадоха резултата от ямр на глава и се установиха следните неща.симетрична недилатирана вентрикулна система,триъгална субкортикална хипоинтенсна на т1 и хиперинтенсна на т2 зона,на т2 flair е хипоинтенсна с хиперинтенсен вал,челно в ляво пред страничния вентрикулна също се установява една много малка зона със същата характеристика,останалите елементи на главата са с нормална МРТ характеристика,освен възпалителни полипи  в максилалните синуси.заключение-енцефаломалатично огнище с перифокален едем/глиоза в ляво париетоокципитално.Неможе да се определи на каква основа е формирано това огнище,най вероятно е след съдов инцидент.Товае решението на професора посъветваме да потърся невролог или психиатър,мОля за съвет какво бихте ме посъветвали или някакъв вид лечение



Здравейте,

Можете да повторите изследването на друг апарат и разчитано от друг рентгенолог. Поведението зависи и от Вашите оплаквания. Съветвам Ви ако има такива да се обърнете към неврологична клиника за хоспитализация с цел диагностично уточняване и лечение.

Поздрави,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Nenov » 20 Ное 2016, 10:02

Искам да попитам някой има ли си представа какъв става живота на човек с пейсмейкър? Смисъл ограничения някви има ли , баща ми получи инсулт преди осем години има и диабет и високо кръвно сега и тази машинка до сърцето (и може ли да бъде пълноцен мъж)
Nenov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Ное 2016, 09:55

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот r.i.a » 11 Дек 2016, 10:24

Здравейте,от преди една година,на баща ми започнаха следните оплаквания:промяна в говора,нестабилна походка,залитане,проблеми с ръцете,изпуска предмети,трудно координира движенията на пръстите си и т.н.,като постепенно се влошава.На първия МРТ тогава,никой не видя нищо обезпокоително,последваха множество изследвания за всевъзможни неврологични заболявания,антитела и всичко беше наред.Миналия месец направи второ МРТ,на което излязоха следните резултати:Множествени неспецифични хиперинтензни в T2 и FLAIR лезии локализирани в субкортикалното бяло мозъчно вещество двустранно фронтално и париетално,както ляво темпорално.Лезиите не се съпътсват от перилезионен едем или експанзия.Останалия мозъчен паренхим супра и инфратенториално е без зони на патологично променен сигнален интензитет.Двата хипокампални дяла са симетрични,без данни за изолирана атрофия или патологично променен сигнален интензитет на паренхима.Вентрикулна система симетрична,нормоторична,без компресионно-дислокационни промени.Субарахноидни пространства(церебеларни фолии,базални цистерни,Силвиеви бразди и кортикални сулкуси),недилатирани свободни.Супраселарната цистерна пролабира интраселарно и дислоцира малката по размер хипофизна жлеза дорзокаудално.Инфундибулума е незадебелен и разположен по средна линия,Параселарни структури-в норма.Двата очни булба и ретробулбарните структури двустранно-без патологични промени.Параназални синуси-едематозна хиперплазия на лигавицата на всички синуси,най-изразена в десния сфеноиден синус.Наличие на хетерогенно,хетероинтенса във всички секвенции формация със слоидто тубуларна структура локализирана в горнолателарния квадрант на левия сфеноиден синус.Описаната формация в размери в коронарен план 14/11 мм.без данни за екстериоризация.Лезията прилежи до кавернозния синус в ляво,без да го ангажира.На DWI/ADC образите няма данни за рестрикция на образите.В T2*(градиентно ехо) образите интралезионно се отчитат зони на хипоинтензитет представящи калциеви отлагания и/или хемоглобин деградационни продукти.
Заключение:Множество съдово индуцирани левкопатични фокуси с описаната локализация.Частично празна села .Пансинуит.Находката в левия сфеноиден синуд следва да се разглежда в ДД аспект като:инвертиран папилом,полип.

За последно му е поставена диагноза за мозъчно-съдова болест на малките кръвоносни съдове.Изписани са му първо Ноотропил от 1200мг,първите 20 дни 3 по 1 и следващите 3 месеца 2 по 1.След този период Сермион от 30мг 2 по 1 за 3 месеца,и така да ги редува.Проблема е ,че не виждаме подобрение,и дори може би се влошава.Има ли друго лечение и медикаменти и какво можем да предприемем за подобрение.
r.i.a
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Дек 2016, 09:22

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 11 Дек 2016, 19:47

Nenov написа:Искам да попитам някой има ли си представа какъв става живота на човек с пейсмейкър? Смисъл ограничения някви има ли , баща ми получи инсулт преди осем години има и диабет и високо кръвно сега и тази машинка до сърцето (и може ли да бъде пълноцен мъж)


Здравейте !

Уместно е да зададете въпроса към каргиолог. Поставянето му може да се окаже животоспасяваща процедура.

успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 11 Дек 2016, 19:55

r.i.a написа:Здравейте,от преди една година,на баща ми започнаха следните оплаквания:промяна в говора,нестабилна походка,залитане,проблеми с ръцете,изпуска предмети,трудно координира движенията на пръстите си и т.н.,като постепенно се влошава.На първия МРТ тогава,никой не видя нищо обезпокоително,последваха множество изследвания за всевъзможни неврологични заболявания,антитела и всичко беше наред.Миналия месец направи второ МРТ,на което излязоха следните резултати:Множествени неспецифични хиперинтензни в T2 и FLAIR лезии локализирани в субкортикалното бяло мозъчно вещество двустранно фронтално и париетално,както ляво темпорално.Лезиите не се съпътсват от перилезионен едем или експанзия.Останалия мозъчен паренхим супра и инфратенториално е без зони на патологично променен сигнален интензитет.Двата хипокампални дяла са симетрични,без данни за изолирана атрофия или патологично променен сигнален интензитет на паренхима.Вентрикулна система симетрична,нормоторична,без компресионно-дислокационни промени.Субарахноидни пространства(церебеларни фолии,базални цистерни,Силвиеви бразди и кортикални сулкуси),недилатирани свободни.Супраселарната цистерна пролабира интраселарно и дислоцира малката по размер хипофизна жлеза дорзокаудално.Инфундибулума е незадебелен и разположен по средна линия,Параселарни структури-в норма.Двата очни булба и ретробулбарните структури двустранно-без патологични промени.Параназални синуси-едематозна хиперплазия на лигавицата на всички синуси,най-изразена в десния сфеноиден синус.Наличие на хетерогенно,хетероинтенса във всички секвенции формация със слоидто тубуларна структура локализирана в горнолателарния квадрант на левия сфеноиден синус.Описаната формация в размери в коронарен план 14/11 мм.без данни за екстериоризация.Лезията прилежи до кавернозния синус в ляво,без да го ангажира.На DWI/ADC образите няма данни за рестрикция на образите.В T2*(градиентно ехо) образите интралезионно се отчитат зони на хипоинтензитет представящи калциеви отлагания и/или хемоглобин деградационни продукти.
Заключение:Множество съдово индуцирани левкопатични фокуси с описаната локализация.Частично празна села .Пансинуит.Находката в левия сфеноиден синуд следва да се разглежда в ДД аспект като:инвертиран папилом,полип.

За последно му е поставена диагноза за мозъчно-съдова болест на малките кръвоносни съдове.Изписани са му първо Ноотропил от 1200мг,първите 20 дни 3 по 1 и следващите 3 месеца 2 по 1.След този период Сермион от 30мг 2 по 1 за 3 месеца,и така да ги редува.Проблема е ,че не виждаме подобрение,и дори може би се влошава.Има ли друго лечение и медикаменти и какво можем да предприемем за подобрение.


Здравейте !

Поставянето на диагноза е комплексен процес от анамнезата, статуса и резултатите от проведените изследвания. Възрастта на пациента и пр. въпроси които вероятно са Ви били поставени от колегите. Съветвам Ви да се повтори МРТ с контраст и MР ангиография в квалифицирана МРТ лаборатория. При липсва на подобрение и/или влошаване въпреки терапията е уместно да бъде проведен такъв след 3-6 месеца. По отношение на формацията в сфеноидалния синус е уместно да се консултирате с неврохирург. Направете повторен МРТ. Вземете второ мнение, а ако е необходимо и трето мнение !

Успех,
д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот biser.bonchevski » 19 Фев 2017, 18:38

Здравейте д-р Савов
На 11.02.2017 в 6 ч. сутринта майка ми се събуди с исхемичен инсулт, парализа на лява страна, бърза помощ дойде на 30-та минута и веднага я откараха и приеха в неврологично отделение на МБАЛ в гр. Троян и започнаха медикаментозно лечение, към 10 ч й направиха скенер и при разчитането н-ка на отделението д-р Стратев каза, че няма кръвоизлив, няма и запушване има само малък оток, който се получавал в следствие на запушването. Кракът й всъщност не е напълно парализиран, успява сама да го сгъва и разгъва донякъде, да го вдига на около 20 см и да го наклонява настрани и обратно когато е сгънат, но с ръката нещата са зле успява да сгъва и разгъва само пръстите и то много слабо. Има неголямо изкривяване на лицето, разговаря сравнително ясно, с млако змазване и заваляне но е разбираема речта, контактна и разбира всичко, на моменти, предимно след сън има загуба на ориентация за местоположението си, но после влиза в час, левия клепач и е почти затворен, но успява да го отваря сама.
Ще продължим тук лечението по пътеката, а след това какво бихте ни посъветвали да предприемем с рехабилитационните процедури, дали да продължим тук или да я закараме в гр. Банкя (санаториума към ВМА), допустимо ли е такова транспортиране от Троян до Банкя. За момента няма назначен рехабилитатор и аз и баща ми й правим някаква гимнастика с показани от д-р Стратев упражнения. Има ли надежда да я изправим на крака, тя е на 70 г. и не се е спирала, все работеше нещо, пиеше си редовно лекарствата за хипертонията и сърцето, не яде много месо и колбаси, яде повече немесни храни, движеше се редовно.
В момента имаме още подобрения по раздвижването на крака, сгъва го и го разгъва самостоятелно вече, вдига го и при сгънато и при опънато положение, правя и това тройното сгъване към корема и я карам да ме изтласка като я подпирам с ръка в стъпалото и усещам, че го прави със сила, при сгънати в колената крака и опора в раменната област си вдига торса на 10-15 см по 15-20 пъти, а аз й хващам здравия крак във въздуха и я карам да прави това упр. само на засегнатия крак и го прави по 5-10 пъти. С ръката обаче все още нещата се развиват по-слабо, аз и я изпъвам навънка до пълно разгъване и я задържам така по-5-10 мин, но казва че я боли в лакътната сгъвка и започва сама да си я прибира но до около прав ъгъл и сетне се отпуска, но днес за първи път я хванах китка в китка като за здрависване и я накарах да стисне и усетих, че стиска с цялата си китка макар и слабо. Лечението продължаваме за още няколко дни, д-р Стратев предписа едни испански ампули-сомазина за още 5 дни но е казал да се вливат много бавно, за 4-5 часа върви системата. Рехабилитаторка идва вече и на шестия ден я изправи да седне, но майка ми оклюмва глава и започва да заспива, препоръча да я изправяме така по 2 пъти дн. за по 3-4 мин., а на седмия ден се опита да я изправи на крака с проходилка, но майка ми не смее да се отпусне на краката си, което много ме отчая, пред вид добрите резултати от раздвижването в легнало положение. Искам да Ви попитам правилно ли се прилага лечението и рехабилитацията и въпреки отпускането й при опитите за вертикализация положението й дали е оптимистично за да се изправи на крака.
Благодаря
biser.bonchevski
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2017, 18:27

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот mima.sabeva-dimitrova » 22 Фев 2017, 21:56

Здравейте,от снощи имам адско главоболие отзад в основата на главата и двете уши,стягащо и парещо.Не се повлиява от никакви обезболяващи.На 54год.съм.Какво бихте ме посъветвали?
mima.sabeva-dimitrova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Фев 2017, 21:49

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 26 Фев 2017, 19:27

biser.bonchevski написа:Здравейте д-р Савов
На 11.02.2017 в 6 ч. сутринта майка ми се събуди с исхемичен инсулт, парализа на лява страна, бърза помощ дойде на 30-та минута и веднага я откараха и приеха в неврологично отделение на МБАЛ в гр. Троян и започнаха медикаментозно лечение, към 10 ч й направиха скенер и при разчитането н-ка на отделението д-р Стратев каза, че няма кръвоизлив, няма и запушване има само малък оток, който се получавал в следствие на запушването. Кракът й всъщност не е напълно парализиран, успява сама да го сгъва и разгъва донякъде, да го вдига на около 20 см и да го наклонява настрани и обратно когато е сгънат, но с ръката нещата са зле успява да сгъва и разгъва само пръстите и то много слабо. Има неголямо изкривяване на лицето, разговаря сравнително ясно, с млако змазване и заваляне но е разбираема речта, контактна и разбира всичко, на моменти, предимно след сън има загуба на ориентация за местоположението си, но после влиза в час, левия клепач и е почти затворен, но успява да го отваря сама.
Ще продължим тук лечението по пътеката, а след това какво бихте ни посъветвали да предприемем с рехабилитационните процедури, дали да продължим тук или да я закараме в гр. Банкя (санаториума към ВМА), допустимо ли е такова транспортиране от Троян до Банкя. За момента няма назначен рехабилитатор и аз и баща ми й правим някаква гимнастика с показани от д-р Стратев упражнения. Има ли надежда да я изправим на крака, тя е на 70 г. и не се е спирала, все работеше нещо, пиеше си редовно лекарствата за хипертонията и сърцето, не яде много месо и колбаси, яде повече немесни храни, движеше се редовно.
В момента имаме още подобрения по раздвижването на крака, сгъва го и го разгъва самостоятелно вече, вдига го и при сгънато и при опънато положение, правя и това тройното сгъване към корема и я карам да ме изтласка като я подпирам с ръка в стъпалото и усещам, че го прави със сила, при сгънати в колената крака и опора в раменната област си вдига торса на 10-15 см по 15-20 пъти, а аз й хващам здравия крак във въздуха и я карам да прави това упр. само на засегнатия крак и го прави по 5-10 пъти. С ръката обаче все още нещата се развиват по-слабо, аз и я изпъвам навънка до пълно разгъване и я задържам така по-5-10 мин, но казва че я боли в лакътната сгъвка и започва сама да си я прибира но до около прав ъгъл и сетне се отпуска, но днес за първи път я хванах китка в китка като за здрависване и я накарах да стисне и усетих, че стиска с цялата си китка макар и слабо. Лечението продължаваме за още няколко дни, д-р Стратев предписа едни испански ампули-сомазина за още 5 дни но е казал да се вливат много бавно, за 4-5 часа върви системата. Рехабилитаторка идва вече и на шестия ден я изправи да седне, но майка ми оклюмва глава и започва да заспива, препоръча да я изправяме така по 2 пъти дн. за по 3-4 мин., а на седмия ден се опита да я изправи на крака с проходилка, но майка ми не смее да се отпусне на краката си, което много ме отчая, пред вид добрите резултати от раздвижването в легнало положение. Искам да Ви попитам правилно ли се прилага лечението и рехабилитацията и въпреки отпускането й при опитите за вертикализация положението й дали е оптимистично за да се изправи на крака.
Благодаря


Здравейте !

Да, предписаното лечение и поведението на колегите, описано от Вас, звучи напълно адекватно и правилно. много важна е рехабилитацията и правилната вторична профилактика ( за недопускане на нов инсулт). По отношение на транспортирането - отговор може да ви даде колегата, който е запознат със състоянието й към момента.

Успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 26 Фев 2017, 19:28

mima.sabeva-dimitrova написа:Здравейте,от снощи имам адско главоболие отзад в основата на главата и двете уши,стягащо и парещо.Не се повлиява от никакви обезболяващи.На 54год.съм.Какво бихте ме посъветвали?


Здравейте,

обърнете се за преглед към ОПЛ и невролог за уточняване на диагнозата и лечението.

Успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Мозъчносъдови заболявания - онлайн консултация с невролог

Мнениеот biser.bonchevski » 26 Фев 2017, 21:24

Здравейте и благодаря за отговора д-р Савов. Лекуващия невролог каза че е в състояние майка ми да бъде транспортирана с линейка и в момента сме във военния санаториум в Банкя по направление 7. Сериозно се занимават с нея рехабилитаторите, с крака почти всички движения си ги изпълнява почти на 100% но само в легнало положение и рахабилитаторката е доволна много има и лек напредък и с ръката. При изправяне на крака обаче нещата са зле, не смее да се застои, не смее да си изпъне засегнатоя крак и да го заключи, а за стъпки изобщо не смее да започне, вече за четвърти път я изправя рехабилитаторката и имам усещане за големи трудности. Дали ще успеем да преодолеем тези страхове? И някакви проблеми с ориентацита й за местоположението и, обясняваме и, че сме в Банкя, а и тя видя като пристигнахме и разбра тогава къдепристигнахме, сега доста често казва, че сме си в Троян или на село, тези отклонения дали ще отшумят с времето. Лечението продължаваме с тробекс, ноотропил и сомазина-сироп.
biser.bonchevski
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2017, 18:27

ПредишнаСледваща

Назад към Неврология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта