Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот Роуз » 25 Яну 2019, 11:09

Като човек с повечко житейски опит бих те посъветвала да се хвърлите в дълбокото и да си изплащате заема. Колкото по-млади сте, толкова по-добре. На 40 да се сетите да теглите заем си е неприятна работа. Сега сте в разцвета на силите си, работите здраво, предполагам. Сега е момента.
А за това къде ще живеете след години - никой никога не знае. Кой може да гарантира? :smile: Така че просто бъдете смели :thumbup:
Роуз
 
Мнения: 136
Регистриран на: 08 Ное 2018, 10:10

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот Боби_Тони » 25 Яну 2019, 11:14

Аз съм на малко по-различно мнение. Живяла съм в чужбина, хората там са по-спокойни в това отношение. Живеят си под наем и не им пука. Ако наистина не сте сигурни, че България е вашето място, или пък града, в който живеете, по-добре не се заробвайте.
Ако пък сте в малък град, по-добре инвестирайте в жилище в по-голям, защото забелязвам, че малките градове зазляват с всяка изминала година.
Аватар
Боби_Тони
 
Мнения: 81
Регистриран на: 08 Ное 2018, 12:11

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот Стоян75 » 25 Яну 2019, 11:18

Като един прагматично мислещ мъж, важно е да си прецените и финансовите възможности. Наем не е такъв ангажимент, най-много да ви изритат, ако не си платите, и да идете при родителите за малко :mrgreen: Обаче ако не можете да си погасявате заема, е съвсееем друго нещо! Ако сте на стабилна работа, заплатите ви са добри за страната ни, имате перспективи да се задържите - действайте. Направо се консултирайте с банков специалист, да ви изготви примерен план за погасяване. Месечната вноска е добре да не е повече от 2/3 от сумата, която можете да заделите за заем. Всичко се случва, не се знае дали утре няма да смените работата и да се промени съответно и заплащането.
Аватар
Стоян75
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Окт 2018, 09:59

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот @Лорчето » 25 Яну 2019, 11:28

И ние бяхме пред същата дилема, преди 2 години. решихме да не се чудим дълго и вече си изплащаме заем.
Не ни се занимаваше с хазяи, откачени изисквания, разни неочаквани посещения и прочие. Време беше да си спретнем наше местенце. Усещането е съвсем различно. Да, заема е голям, но знаем крайната си цел и знаем че ще оставим нещо зад гърба си, като инвестиция.
@Лорчето
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Ное 2018, 15:07

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот maia the bee » 25 Яну 2019, 11:36

Ние не сме теглили заем, защото имахме късмета да живеем в наследствено жилище. Обаче ако трябваше да избираме - да, категорично съм за собствено жилище. Никога не сме си представяли да живеем в чужбина, просто не е нашето нещо.
Така че, ако и вие не си представяте да живеете в чужбина, по-добре си вземете ваше жилище.
maia the bee
 
Мнения: 122
Регистриран на: 02 Ное 2018, 09:47

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот flip » 25 Яну 2019, 11:39

Млади хора сте, поживейте си, попътувайте. Не се знае къде ще намерите щастието. Ще се окаже, че искате да работите, примерно, в Австралия, защото ви харесва страната, и ще се чудите с това жилище какво да правите. Моето мнение е че твърде много хора се заробиха с ипотеки, предвид несигурното бъдеще в България.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот Съни » 25 Яну 2019, 11:46

И двамата на този етап сме със сигурна работа, но кой може да знае как ще е след 5 години. Мисля си че донякъде е и късмет. Ще отидем и ще се срещнем с консултант, това е сигурно.
Съни
 
Мнения: 114
Регистриран на: 22 Ное 2018, 10:23

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот bonao84 » 27 Яну 2019, 10:21

ако ще купувате единствено си заслужава София.

собствеността води със себе си един куп тежести, докато ако сте под наем, ако има проблеми просто сменяте квартирата, което според мен е несравним +
а проблемите са най-различни- от кофти съседи до лошо строителство и др. мисля че те са често срещани за родината.

ако не ви е проблем да купувате и да продавате, можете да се хвърлите в приключението с покупка.

Ако нямате все още деца, по -добре не прибързвайте с обща покупка. Животът понякога е непредсказуем.

това е моето мнение. успех.
bonao84
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Яну 2019, 10:09

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот Lady M » 08 Фев 2019, 16:58

Зависи кой на какъв етап от живота си е. Ако знаеш, че ще останеш тук, работиш, харесва ти, имаш дете, по-добре собствено жилище.
Но ако си млад човек, който иска само да се развива професионално, няма смисъл да се заробва.
Lady M
 
Мнения: 67
Регистриран на: 08 Фев 2019, 12:23

Re: Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот Миленита » 04 Юли 2019, 09:36

Не си представям да се нагърбя с огромен заем. Ако е само за ремонт на жилище - да, но иначе - не.
Миленита
 
Мнения: 100
Регистриран на: 13 Ное 2018, 13:21

ПредишнаСледваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта