Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани със сърдечни заболявания, да споделяте мнения и да получите съвет.

Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот Dr Deliibryamov » 14 Яну 2019, 20:00

В тема "Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене", на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с тези състояния. Тук може да получите консултация, съвет и информация относно причините за появата им, характерните симптоми, поставянето на диагноза и възможностите за лечение. На вашите въпроси отговаря Д-р Якуб Делиибрямов - кардиолог.

Нарушенията на сърдечния ритъм се означават с медицинския термин "аритмии". Най-общо се разделят на синусови (произхождащи от синусовия възел), предсърдни и камерни аритмии, в зависимост от това, в коя част на сърцето се поражда неправилната сърдечна дейност. Тахикардията се определя като учестена сърдечна дейност, надвишаваща 100 сърдечни удара в минута, а брадикардията - като забавена сърдечна честота под 60 удара в минута. Сърцебиенето (палпитация) представлява своеобразен усет за усилени, учестени и/или неправилни удари на сърцето.

Подробна информация за д-р Якуб Делиибрямов ще откриете в справочника на Фрамар.
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот Ayshekaya » 04 Фев 2019, 12:56

Здравейте. Имам доста висок пулс вариращ между 90-100 понякога и по-висок. Може ли да е свързано със някакво заболяване на сърцето? Няколко пъти ми е направена картиограма,не отчитат проблем...
Ayshekaya
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Дек 2018, 18:25

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот Dr Deliibryamov » 04 Фев 2019, 17:18

Здравейте,при нормална кардиограма и такива стойности на сърдечната честота рядко проблемът е кардиологичен.Най-често,особено при жени до 50 годишна възраст, причината е психоемоционален дисбаланс,преумора,стрес,повишена температура,злоупотреба с енергийни и кофеин-съдъдржащи напитки, метаболитно нарушение.(например хиперфункция на щитовидната жлеза).За да се изключи сърдечна патология все пак е редно да се проведена продължителен ЕКГ запис-холтер мониториране и ехокардиография.
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот joshua.thomas » 01 Мар 2019, 21:10

Здравейте,

При притеснение и стрес дори и в непретиснителни ситуации, получавам зачервяване на петна в областа на шията. Това отихва минути след като премине ситуацията. Според вас това може ли да се дължи на проблеми със сърцето ?
joshua.thomas
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Мар 2019, 21:08

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот Dr Deliibryamov » 03 Мар 2019, 22:49

Здравейте,от описанието което давате е малко вероятно да се касае за кардиологичен проблем
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот tony.andonova » 11 Апр 2019, 13:16

Здравейте.Не знам от къде да започна.На кратко:от 2 месеца получавам епизоди на силно сърцебиене,като пулса ми достига 150-160у/м.Ходила съм около 15 пъти в спешното.На кардиограма най-много са хващали пулс 98 синусов ритъм.Имам няколко теста за инфаркт направени там,но всички са отрицателни.Кардиограмите всички са перфектни.Отделно имам 2 пълни кръвни картини,щитовидна,антитела,захар...Няма проблеми в нито едно от изброените.Покачването на пулса се случва много бързо.За няма и минута и минава за около 3-4минути.По тази причина съм с холтер за 1 седмица и ехограф ми правиха,но резултата ще е готов след 10 дни.Скоро не се беше покачвал,но днес беше 150.Спадна за 2 минутки и след 10 мин. се покачи пак на 120 за минута две.След това се чувствам ужасно.Плача,гади ми се,изпитвам ужасяващ страх дали пак ще се покачи.Страх ме е да не изляза от ритъм,да не припадна или да получа сърдечен арест.След такъв пристъп спирам да се храня,само лежа и съм в постоянно безпокойство и страх.Ако не се напъна да изляза от тази дупка,пристъпите се случват по няколко пъти на ден.Също и вечер докато спя.И най-лошото е,че след това някакви леки движение или изкачване на стълби учестяват пулса,все едно съм бягала.И така в този порочен кръг се завъртам.Постоянно съм в леглото,дори само до тоалетна да ида получавам сърцебиене,мисля,че имам някаква болест на сърцето,което пък води до вдигане на пулса до 160-170 понякога.Гледам в интернет от какво може да е и изпадам в паника.Следя се за отоци по краката,за болки,за задух.Да не би да имам някоя болест.Според вас нещо сериозно ли е,защото ще се побъркам от притеснение.Очаквам всеки един момент да се случи.В такива ситуации ми се иска да избягам,да хвърля всичко и да изляза от себе си и да се върна когато нещата поотихнат.
Жена съм.На 29.
tony.andonova
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Апр 2019, 13:13

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот Dr Deliibryamov » 11 Апр 2019, 23:06

Здравейте.Такива тахикардии могат да се дължат както на физиологични,така и на патологични причини.Най-често се среща т.на.синусова тахикардия,която е или физиологична,напр. при физическо натоварване,стрес... или патологична- в резултат на друго заболяване или състояние,напр.-тиреотоксикоза,фебрилитет,анемия и много други.Синусовата тахикардия,за разлика от другите най-чести видове тахикардии като ПМ,ПТ,пароксизмалните надкамерни тахикардии,сърдечната честота се увеличава постепенно(налице е ''загряване'',не внезапно,и също така изчезва постепенно и бавно,не рязко,освен това СЧ рядко достига стойности над 160уд/мин.Така или иначе трябва да се установи какво е ритъмното нарушение,а това ще покаже ЕКГ мониторингът.Лечението е различно при различните видове тахикардии.
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот tony.andonova » 12 Апр 2019, 12:36

Много благодаря за отговора.А възможно ли е при такъв пристъп да се случи нещо лошо с мен?Изпадам в голяма паника,понякога ми изтръпват пръстите на ръцете и не мога да дишам.Колкото по-бързо се успокоя и започна да си поемам дълбоко въздух,толкова по-бързо ми минава.Вчера всъщност бях на ехокардиография и на първо гледане не откриха проблем и ми обясняваха за някакво електричество и импулси,които понякога се случвало да бъдат бързи,но нищо не можах да разбера.Нещо говори ли ви това?Остана само да изчакам другата седмица да разчетат машинката,защото явно само това е решението на проблема ми.Вчера пак се опита да се вдигне.Усетих го как започва,изправих се,поемах дълбоко въздух и не можа да се вдигне много.Беше около 130 за около половин една минута.
Истината е,че пиех дълги години антидепресанти.Наложи се да ги спра поради други причини.2 месеца бях супер.Но преживях стрес (баща пияница,агресивен,една вечер искаше да ни посегне и цяла вечер седях барикадирана до вратата без да мигна а сърцето ми щеше да се пръсне и много такива ситуации).Месец след това,когато вече бях защитена и спокойна и нещата бяха наистина розови аз изпаднах в депресия.Свалих повече от 10 кг.След това се започна с пристъпи на паника и голямото ходене по лекари.Извинявайте за дългото обяснение,но във вас виждам много добър човек.Просто го усещам.Благодаря ви още веднъж.Бъдете жив и здрав!
tony.andonova
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Апр 2019, 13:13

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот Dr Deliibryamov » 12 Апр 2019, 15:54

Ако се касае за синусова тахикардия,както очаквам да е от обясненията Ви,нищо няма да ви се случи по време на пристъп,то не налага и някакво конкретно лечение,а лечение на причините.Няма да е лошо и да се консултирате с психотерапевт и по негова преценка да се започне терапия.
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

Мнениеот tony.andonova » 14 Апр 2019, 13:52

Благодаря за отговора.А защо когато се нахраня (примерно днес закусвах палачинки) и след 20 минути започвам да имам сърцебиене.Права не мога да седя и трябва да седна.Случва се понякога.Преди месец ядох пържени яйца с бекон и пак ми се случи.Това може ли да е от психична гледна точка или има някакво обяснение?Иначе когато ям сладко или готвено и през повечето време не се получава след храна.
tony.andonova
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Апр 2019, 13:13

Следваща

Назад към Сърдечни заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта