Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с психология, психиатрия и сексология, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот jjkov » 08 Авг 2013, 19:43

Благодаря Ви за изчерпателния отговор! Моля, ако разполагате с координати на специалисти, занимаващи се със зависимости в Пловдив, към които можем да се обърнем, да ме насочите. Още веднъж, благодаря!
jjkov
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Авг 2013, 10:09

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот NILNA » 09 Авг 2013, 12:41

Здравейте отново, jjkov!

Ето контактите, с които разполагам:

Център за психично здраве
бул. "Пещерско шосе" № 68
тел.: 032/642-376

В Центъра работят както психиатри, така и психолози. Ако брат ви има нужда от детоксификация, там ще могат да му помогнат. Също така към ЦПЗ функционира и програма „Дневни грижи” и „Дневен стационар”, която предлага дългосрочни психотерапевтични групови и индивидуални сесии с психолог. Лечението и рехабилитацията са безплатни. Трябва да си запишете час за преглед предварително.

Ако брат ви има желанието да посещава и сбирките на Анонимни алкохолици, в Пловдив има група, която се събира на адрес ул."Арда" 9А (офиса на сдружението "Майки срещу дрогата", до 4РПУ). Сбирките се провеждат всяка сряда от 18.00 часа и всяка събота от 13.00ч., брат ви може да отиде направо на адреса.

Ако желаете платени консултации в частен кабинет, можете да потърсите Д-р Валентина Майсторова - психиатър и психотерапевт. Тел.: 0888 52 80 44.

Важното е брат ви да започне някъде лечение (макар възможностите в Пловдив да не са много големи) и да го продължи по-дълго време, за да има ефект.

Надявам се, че съм ви била полезна!

Поздрави и успех!
Консултант Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта
NILNA
 
Мнения: 49
Регистриран на: 05 Май 2011, 12:07

Безплатни места за лечение в "Солидарност"

Мнениеот NILNA » 05 Ное 2013, 13:30

Шанс за възстановяване от зависимост!

Здравейте, приятели на "Солидарност"! Поради едно щастливо стечение на обстоятелствата в дневната програма на "Солидарност" се откриват две БЕЗПЛАТНИ свободни места.

Моля, споделете това с ваши близки, познати и приятели, които искат да имат свободен живот!

Предложението е валидно за хора, които са пълнолетни, които имат проблеми с употребата на вещества или са зависими към алкохол, наркотици или хазарт, имат подкрепяща среда (родители, близки, приятели) и които имат желание да се лекуват, но нямат финансови възможности за това.

Обадете ни се на тел. 02 971 99 20.
Консултант Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта
NILNA
 
Мнения: 49
Регистриран на: 05 Май 2011, 12:07

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот mon4o » 05 Дек 2013, 11:11

Здравейте,
интересува ме тестовете на кат за употреба на марихуана на шофиорите на МПС могат ли да отчетат ако си употребявал марихуана предния ден примерно.
И ако е възможно да дадете малко повече инфо за тези тестове .
Благодаря !
mon4o
 
Мнения: 11
Регистриран на: 08 Ное 2011, 16:15

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот NILNA » 05 Дек 2013, 15:42

Здравейте!

Имаме информация относно слюнчените тестове, които използват от КАТ и която ни беше изпратена от фирмата-производител, но там не се уточнява колко време след последната употреба на дадено вещество тестът може да излезе положителен. Докато проверявах въпроса по принцип, намерих, че периодът на отчитане на слюнчените тестове за марихуана е между 14 и 24 ч. (но тази информация не е за тестовете на "Дрегер").

Не знам каква точно информация ви трябва за тези тестове, но съвсем общо мога да кажа, че са доста точни и че е почти невъзможно да се манипулират. Пробата се взима на място от полицая и след 10 до 15 минути резултатът излиза. Възможно е да накарат шофьора да изчака 10 мин. преди да даде слюнка, тъй като той не трябва да е пил или ял нищо преди теста. Тестът е за шест вещества едновременно. Праговата концентрация на Δ9-тетрахидроканабинол (ТНС) е 50 ng/mL (това е минималната концентрация, която тестът може да засече).

Не мога да съм сигурна, но според мен е възможно тестът да излезе положителен за марихуана, ако шофьорът е употребявал предния ден.

Поздрави!
Консултант Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта
NILNA
 
Мнения: 49
Регистриран на: 05 Май 2011, 12:07

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот mon4o » 05 Дек 2013, 16:28

Благодаря Ви за бързия отговор :)
Ако наистина е така че може да засече ако си пушил предишния ден , възникват още много въпроси , как ще докажа аз че не карам кола след като съм употребил марихуана ??? това ми звучи малко че ако вчера съм пил една водка и днеска ме пробват за алкохол , ще ме съдят ......
Всъщност тези въпроси възникнаха след като гледах един репортаж в които полицай от кат каза че ще отчете за две седмици назад !!!! което е още по плашещо ...
Не ме разбирайте погрешно аз също съм против да се кара автомобил след употребата на каквато и да е субстанция пречеща на управлението на колата , Но забраната за употреба на марихуана на все повече мислещи хора им става ясно е с цел контрол на пазар цени и т.н
http://bnt.bg/bg/news/view/38865/flameCandle70x80px.swf
mon4o
 
Мнения: 11
Регистриран на: 08 Ное 2011, 16:15

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот NILNA » 06 Дек 2013, 12:21

Здравейте отново!

Не знам какво е имал предвид полицаят от репортажа, защото, както ви писах, нямам информация за времето на детекция на тестовете, които КАТ използва. В инструкцията пише само "скорошна употреба". За други марки слюнчени тестове се посочва период на детекция от 14 до 24 ч. (най-често), а в случаите, в които става дума за редовна употреба на марихуана - максимум 72 ч. след последната употреба.

Причината е, че само малка част от активното вещество ТНС се отделя в слюнката. За най-дълъг период от време ТНС може да бъде засечено в урината със съответния тест - 2 до 4 седмици, когато е имало редовна употреба. Защо е така, можете да прочетете тук: http://www.stopdrug.info/forum/viewtopi ... 2&start=70.

В действителност положителният слюнчен или уринен тест за марихуана не означава непременно, че човекът е още под влияние на веществото. Тестът не може да покаже кога човекът е употребил - преди час, пет часа, един ден или повече дни. Той показва единствено, че в рамките на някакъв скорошен период е имало някаква употреба, но нито може да се определи точното време, нито честотата, нито количеството на прием. Част от тази информация могат да дадат само кръвните изследвания, тъй като те са както качествени, така и количествени.

Тъй като тази технология на изследване не е съвършена и не може да посочи точното време на употреба, възможно е покрай сухото да изгори и мокрото. Но все пак идеята е да не се допуска хора под влияние на психоактивни вещества да шофират, защото опасностите са известни на всички. Донякъде тази несъвършена технология може да има и възпиращ ефект и да помогне на някои хора да разредят употребата на вещества. За съжаление, такъв ефект почти напълно отсъства при зависимите хора, тъй като един от симптомите на зависимостта като заболяване е пренебрегването на рисковете. Зависимите хора продължават да пият/употребяват, дори и когато здравето и животът на тях или на други хора е в опасност. Затова няма лесно решение за този проблем.

По отношение на алкохола няма за какво да се притеснявате. Той се разгражда доста бързо от черния дроб при здравите хора и дрегерът не може да го засече, ако е минал един ден или повече от 12 ч. след пиенето. Това означава, че ако дрегерът отчита наличие на алкохол, то човекът наистина още е под влияние на веществото. Тук грешка на практика няма.

Поздрави!
Консултант Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта
NILNA
 
Мнения: 49
Регистриран на: 05 Май 2011, 12:07

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот mon4o » 07 Дек 2013, 18:11

Blagodarq vi za otgovora...... !
mon4o
 
Мнения: 11
Регистриран на: 08 Ное 2011, 16:15

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот UnleashTheFury » 16 Мар 2014, 00:33

здравейте, искам да попитам аптечен тестостерон на галеника купен от аптека в Сърбия ще ми направят ли проблем ако искам да го пренеса до Испания чрез самолет ?
UnleashTheFury
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2012, 03:00

Re: Национална Информационна линия за наркотиците и алкохола

Мнениеот NILNA » 17 Мар 2014, 17:45

Здравейте!

Анаболните стероиди са забранени за продажба и притежание в някои страни и не могат да бъдат внасяни там. В други могат да бъдат внесени, но само ако са придружени с рецепта, доказваща, че са по лекарско предписание и ако са в строго регламентирано количество (максимум за един месец, за три месеца - в зависимост от местните закони).

В България има регистрирани лекарствени продукти, съдържащи тестостерон, които могат да бъдат изписани от лекар и купени от аптека. Но как стоят нещата в Испания или пък в страните, през които може да имате трансфер по време на пътуването, не знам. За съжаление не сме запознати със законите извън нашата страна.

Тестостерон, който не е придружен от рецепта, може да бъде сметнат за нелегален, а собственикът му да бъде обвинен в трафик, особено ако е в по-голямо количество. Ако вие не притежавате рецепта за купения от вас препарат, моята препоръка е да не рискувате и да го оставите в България.

Поздрави!
Консултант Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта
NILNA
 
Мнения: 49
Регистриран на: 05 Май 2011, 12:07

ПредишнаСледваща

Назад към Психология, психиатрия и сексология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта