Образна диагностика - рентгенография, скенер, ЯМР

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с изследвания и лабораторни резултати, да споделяте мнения и да получите съвет - кръвни изследвания,имунология и алергология, микробиология и други.

Образна диагностика - рентгенография, скенер, ЯМР

Мнениеот FramarLekari » 23 Яну 2019, 17:17

Образна диагностика - рентгенография, скенер, ЯМР

Образната диагностика включва методите за изследване на различни органи, системи и области в човешкото тяло чрез: конвенционални рентгенови методи (рентгенография), ултразвуково изследване (ехография), компютърна томография (скенер), магнитно-резонансна образна диагностика (ЯМР).

Диагностичната информация, получена чрез тези методи, дава ясна представа на лекаря за морфологията, патофизиологията, хистопатологията и функцията на структурите на тялото при различни болестни състояния.

На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Образна диагностика - рентгенография, скенер, ЯМР

Мнениеот Златка77 » 13 Ное 2019, 16:06

Здравейте, не знам къде да си запиша темата, телефона може би не е наред. Имам един въпрос: правих ЯМР на глава и шия без контрастно вещество. Ако имах тумор на ларинкса, щеше ли да се види без контрастно вещество? ЯМР беше направено по мое желание за да се успокоя.
Златка77
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Ное 2019, 01:17

Re: Образна диагностика - рентгенография, скенер, ЯМР

Мнениеот FramarLekari » 14 Ное 2019, 15:38

Златка77 написа:Здравейте, не знам къде да си запиша темата, телефона може би не е наред. Имам един въпрос: правих ЯМР на глава и шия без контрастно вещество. Ако имах тумор на ларинкса, щеше ли да се види без контрастно вещество? ЯМР беше направено по мое желание за да се успокоя.



Здравейте,

При съмнение за патологичен процес в тази област е най-добре да се обърнете към специалист уши-нос-гърло.

Преди провеждането на образно изследване се минава през други диагностични стъпки (анамнеза, физикално изследване, ларингоскопия), които ще определят необходимостта от компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс.

Първоначалната оценка на евентуален злокачествен процес се основава на образна диагностика, като ЯМР ще даде информация за размера и местоположение на лезията, като за по-детайлно изобразяване на някои структури може да е използва и контрастно вещество.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Образна диагностика - рентгенография, скенер, ЯМР

Мнениеот Tozzi » 10 Окт 2020, 22:32

Здравейте, ямр е правен преди няколко месеца на поясен отдел. Моля за коментар дали има някаква увреда по тазобедрените стави. Например феморо-ацетабуларен импинджмънт или нещо такова. Линк към снимките съм качил ТУК.
Tozzi
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Фев 2015, 02:18


Назад към Изследвания и лабораторни резултати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта