Очни болести - офталмология

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с очни болести, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Krasnodarova » 10 Апр 2019, 13:59

Здравейте,
Късогледа съм от дете, в момента -3 диоптъра, работя на компютър от години, но от няколко месеца започнаха много да ме дразнят очите - явно вече се проявява сухо око и при мен. Слагам качествени сълзи но няма много подобрение, правя и почивки. Периодично ми излизат образувания от долната страна на клепача (плоската долна страна, където се срещат клепачите-не знам как да го обясня), които са като малки брадавички, задържат се 2-4 дни и се махат от само себе си, но за този период дразненето се усилва занчително, Според очния ми лекар и това е от сухото окоставали някакви запушвания, и освен сълзичките няма какво друго да се направи- Вие как мислите? Възможно ли е да е някаква инфекция? Или поне някакво по-подходящо лечение за да минават по-бързо?
Благодаря предварително!
Антонина
Krasnodarova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Апр 2019, 13:53

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот nenqq » 21 Апр 2019, 15:15

Здравейте!
Онзи ден попаднах на една статия с аномалии. И искам да ви попитам дали имам "дистихиаза" ? Пречи ли това на очите и ако е възможно може ли да обясните повече за тази аномалия ?
Благодаря
Прикачени файлове
_20190421_150956.JPG
_20190421_150956.JPG (28.26 KiB) Прегледано 252 пъти
nenqq
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Апр 2019, 15:08

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 23 Апр 2019, 21:18

zoqgeneva
Всеки случай е строго индивидуален, при някой очи и с над 2 Диоптъра не се налага корекция, при други по чувствителни очи се налага и при 0,5 Д. Вашето дете има 1,5 Д, което наистина е физиологично за възрастта, но щом има оплаквания правилото е да се сложат очила. Най вероятно ще се израсте с времето, но към момента по-добрия вариант е очила.

Krasnodarova
Най-вероятно наистина се касае за сухо око. Когато се появят образованията може да се използва за кратко и препарат с кортикостероид. но лечението е с изкуствени сълзи и режим на покой и почивка. Ако не помага може да увеличите броя на капанията на сълзи или да минете на гел.

nenqq
От представената картина не се вижда дистихиаза. Състоянието представлява аномалия при която има втори ред мигли, които понякога се докосват до окото и причиняват дискомфорт.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот zoqgeneva » 26 Апр 2019, 20:40

Благодаря, Д-р Славейков! Хубави празници!
zoqgeneva
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Апр 2019, 10:19

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Криси777 » 03 Юни 2019, 05:33

Здравейте, докторе!
Имам 2 годишно момиченце, на което от 3 месеца му излизат вътрешни ечемици на дясното око- първо беше един на долния клепач, после излязоха още два. На горния клепач, който беше, мина, на другите две места повтори и в момента сме с халацион 2 броя и пред операция. Живеем в момента в Чехия. За тези три месеца единственото, което ни предписваха тук е Тобрадекс маз- само за 7 дни имахме, освен това, и капки и трябваше да правим студени компреси. Зрението не е засегнато. Не са ни правили изследвания.
Отказах операцията, но имам само 10 дни да реша, какво да правя.
Няма как да се консултирам с български специалист, освен в интернет,
Въпроса ми е следният- има ли възможност да избегнем операцията, може ли да има друго лечение, да се приберем ли в България. Понеже е мъничка и не искам да я упояват, а и ме притеснява след операцията какво ще е.
Много ми е притеснено и ще съм Ви благодарна, ако ме посъветвате.
Надявам се да влизате все още тук.
Криси777
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Юни 2019, 04:57

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 03 Юни 2019, 22:33

Здравейте Криси777,
Една от най-честите причини за рецидивиращи ечемици е наличие на астигматизъм (рефракционна аномалия). На този етап детето може да не усеща проблем със зрението, но това не го изключва. Така че, първият ми съвет е да се погледне диоптъра. Втората честа причина е замърсяването на окото от мръсни ръце, децата имат навик често да си търкат очите с замърсени ръце и така причиняват ечемици. Слагането на очила и добрата хигиена на ръцете понякога изцяло премахва появата на нови ечемици.
Относно операцията, за съжаление ако ечемика се задържи по дълго време той капсулира и лечението с капки и мехлеми няма ефект, тогава единствената опция остава операцията. Самата процедура е изключително бърза, 10-тина минути до половин час, но се налага пълна упойка заради възрастта на детето. Щом колегите са преценили че е време за операция, вероятно по нататъшно лечение с капки няма да даде резултат. За самата операция не се притеснявайте, ако детето няма здравословни проблеми вероятността да стане нещо от упойката е минимална.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Криси777 » 04 Юни 2019, 03:33

Много Ви благодаря, докторе, за бързия отговор!
Криси777
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Юни 2019, 04:57

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Раллиа » 06 Юни 2019, 16:41

Добър ден! Ще Ви бъда благодарна ако консултирате и мен!
Проблемът е в левият клепач, който се затвори на половина. Във вътрешния край към носа има лека подутина. Бях на невролог, правих и скенер и на очен лекар, казват че е по-затворен клепача, но не е за тях. Не зная дали в този край няма сълзен канал например, който да се е запушил и от там подуването и увисването на клепача...? Не зная какво още да добавя. Моля за помощ!
Раллиа
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Юни 2019, 16:15

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 18 Юни 2019, 21:23

До Раллиа,
Здравейте, така описано звучи по скоро като халацион или хордеолум, но щом сте се консултирали с очен лекар вече, е малко вероятно да са пропуснали такава диагноза. Подуване може да се получи на слузната торбичка, но тя е в основата на носа и не засяга клепачите. Относно слъзните каналчета, наистина от там минават два канала, по един за горен и долен клепач. Когато се запушат те окото просто сълзи, няма подуване.
За по точна диагноза трябва обстоен преглед, за да се провери консистенцията на подуването, има ли зачервяване или болка, до къде е спаднал клепача и тн.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Раллиа » 20 Юни 2019, 22:44

Благодаря за консултацията!
Раллиа
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Юни 2019, 16:15

ПредишнаСледваща

Назад към Очни болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта