Очни болести - офталмология

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с очни болести, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Петя.Манева » 15 Дек 2019, 13:23

Към очен лекар ли трябва да се обърна или към дерматология?
Прикачени файлове
IMG_20191215_113138.jpg
IMG_20191215_113138.jpg (16.66 KiB) Прегледано 432 пъти
Петя.Манева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Дек 2019, 13:14

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 22 Дек 2019, 23:55

Desislava.cherneva подобни оплаквания могат да се получат ако раждането е било естествено, но тъй като сте били със секцио отпада като вариант. Другите причини са промени в кръвното налягане или тракции на ретината. Във втория случай може да има тежки последици за зрението и е добре да минете обстоен очен преглед.

Петя.Манева от снимката е трудно да се прецени каква е лезията, но е по скоро за дерматолог.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот deyan_89 » 24 Дек 2019, 17:04

Здравейте д-р Славейков. Страдам от иридоциклит, който рецидивира през 2 години.Досега 3 пъти съм получавал рецидив и съм стигал до инжекции. В началото тръгва леко възпаление, почвам да си капя тобрадекс и индоколир. Оправя се, но след това пак се влошава до етап, в който капките не са достатъчни, не ми действат и съм принуден да отида да ми бият инжекция в клепача. Още от първата се оправя. След още 2 инжекции напълно. Явно имам нужда от по-голяма доза кортикостероид, за да се премахне възпалението. След това дълъг период нямам проблеми. Искам да питам тъй като работя на круизни кораби и последния път трябваше да се пребера в Бг само заради това, защото се случи на кораба дали няма заместител на инжекциите? Те съдържат ампула 4 мг дексаметазон, а същия го продават и на таблетки, за да не стигам всеки път до инжекции?
deyan_89
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Дек 2019, 16:49

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 10 Яну 2020, 17:41

deyan_89
Преминаването към системни кортикостероиди не е решение, има прекалено много странични ефекти. Като алтернатива на инжекциите може да се премине на постепенно намаляваща доза кортикостероид, като в последствие да се остане на минимална поддържаща доза, но това трябва да стане под лекарски контрол.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Toni1989 » 15 Яну 2020, 11:04

Здравейте, др. Славейков!
Имам бебе на 2 месеца и 11 дни. До преди 3 седмици се случваше да си събира очите към носа., но отшумя.. От 2 дена обаче отново го прави, и този път събирането не е леко като преди, ами доста навътре ги събира - половината му око буквално "остава" вътре, и трябва да го взема за да мигне и да се оправи. Много е страшно и много се тревожа. Четох, че до 6тия месец уж е нормално, но мен по-скоро ме тревожи факта, че самото събиране е много повече от преди. Не знам дали се дължи на факта, че една идея са му по-укрепени очните мускули и може повече да върти очите.

Поздрави,
Антония
Toni1989
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Яну 2020, 10:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 21 Яну 2020, 16:30

Toni1989

Когато се роди детето не вижда почти нищо и е нормално очичките да кривят от време на време. Към третия месец вече трябва да са предимно изправени, но може да се случва да кривят, а след шестия не би трябвало да кривят вече. Ако кривенето не е постоянно, не би трябвало да е проблем все още, но ако криви постоянно ви съветвам да минете очен преглед тъй като може да се касае за вродено кривогледство.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Toni1989 » 30 Яну 2020, 17:50

Здравейте, др. Славейков. Благодаря за отговора. Искам да попитам кога е подходящо да заведем бебчето на очен преглед, кой месец?
Благодаря!
Toni1989
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Яну 2020, 10:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 09 Фев 2020, 19:55

Toni1989
Здравейте, удачно е да се направи преглед още на 3-ти месец за да се изключат състояния които могат да намаляват зрението тъй като кривенето може да е последица от това.
Ако детето вече е минавало очен преглед и няма такива състояния, можете да изчакате до 6-и месец.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот ЙорданкаГергинова » 13 Фев 2020, 14:03

Здравейте, аз съм жена на 25 г. от около седмица имам болки в очите, една сутрин станах и имах проблем с лявото око. Имам мигрена с аура, помислих че почучавам пристъп и ще отшуми. Днес е трети ден и не отшумява. Ходих при двама офталмолози. При преглед на очните дъна, скенер и периметрия не се откриват отклонения. Втория път при периметрията се установи, че имам някаква нередност при много далечна периферия. Изписаха ме с успокоителни, но аз продължавам да не виждам добре с окото, все едно като при мигренозен пристъп, губи ми се част от периферията, мога да чета, но встрани нещата изглеждат по различен начин някак по-размазани. Нямам идея какво се случва и какво изследване трябва да направя, бих била благодарна за съвет.
ЙорданкаГергинова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Фев 2020, 13:55

Re: Очни болести - офталмология

Мнениеот Dr Kiril Slaveikov » 28 Фев 2020, 23:52

ЙорданкаГергинова

След като са ви гледали и изследвали със скенер и периметър вече двама офталмолози, единственото за което се сещам е да си изследвате пролактина. При пролактином (тумор) на хипофизата има главоболие с отпадане на периферно зрение.
Dr Kiril Slaveikov
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Юли 2016, 08:59

ПредишнаСледваща

Назад към Очни болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта