Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Авг 2014, 16:01

sunchai написа:Здравейте,
На 38 г ми оперираха две трети о т стомаха. След 5 г вече имах остеопороза , макар че имах цикъл.От тогава водя борба с това коварно заболяване.Имам артроза в гръбнака след падане от високо.След много опити с какво ли не намерих най подходящото за мен лечение-Миакалцик.Нищо , което приемах през устата, не ми помагаше. Но за мое най голямо съжаление миналата година спряха това лекарство с обяснение ,имало риск от рак.Опитах една година с по три шишета шуслерови соли- 1, 2 и 11, но показателите от 1,9 се качиха на 2,3 и започнаха болките отново.Сега съм на неокалцин,-чудя се, като и той съдържа калцитонин как не е опасен за моето здраве-но няма никаква полза от него.Болките продължават- в костите на краката, гръбнака, тазобедрените стави, ръцете.Изпадам в ужас, ако ще трябва отново да преживея болките и пълзенето по земята.Нямам материална възможност за скъпи препарати.Искам си Миакалцика.Него ползвах през месец- излизаше ми по 25 лв на месец.Опитвам се да дъвча сусам с мед и канела, варя чай от босилек, кисна яйца в лимонов сок, но ползаникаква.От ден на ден ставам все по зле. Моля Ви , дайте ми съвет- каквото и да е , да е инжекций или през носа.Стомашният остатък не ми усвоява калция.На 57 години съм, жена.

Благодаря за тази възможност

Уважаема sunchai,
Остеопорозата и остеоартрозата са две различни заболявания и се лекуват по различен начин. Трябва да се направи схема за лечение на всяко заболяване поотделно. За лечение на остеопороза има няколко инжекционни медикаменти. Специалист трябва да прецени, кой медикамент е подходящ за Вас. Лошото при тях е, че са малко по-скъпи. Те обаче действат по-продължително време и всъщност това е инвестиция за няколко месеца.
Миакалцикът е медикамент, който вече не се използва за лечение на остеопороза. След анализ на данните за безопасността му се намалиха показанията за приложението му. Начинът, по който го приемате не Ви носи ползи, само си увеличавате риска от страничните ефекти.
Приемът на калций не е задължително да става с медикамент. Ако приемате достатъчно количество калций-съдържащи храни и витамин Д не се налага прием на калциеви добавки.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Мнениеот rinamanova » 18 Авг 2014, 16:47

[quote="Dr Stella Yordanova"]Тук може да зададете въпроси, свързани с остеопорозата и нарушенията в калциево-фосфорния метаболизъм!

Взимам Бон Вива и калций, но не знам колко време може да се пие, не съм взимала магнезий през това време, а не знам дали е трябвало? Пия Бон Вива от 5 години и повече. До кога мога да пия или да спирам и за магнезия, искам да знам. Благодаря предварително, пожелавам Ви много успехи и здраве!
rinamanova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Авг 2014, 14:26

Re:

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Авг 2014, 17:30

rinamanova написа:Взимам Бон Вива и калций, но не знам колко време може да се пие, не съм взимала магнезий през това време, а не знам дали е трябвало? Пия Бон Вива от 5 години и повече. До кога мога да пия или да спирам и за магнезия, искам да знам. Благодаря предварително, пожелавам Ви много успехи и здраве!

Уважаема rinamanova,
При толкова продължително приемане на бифосфонат(Бонвива) трябва да се преоцени лечението. Направете си остеодензитометрия(ДЕХА) и с резултата от изследването посетете ендокринолог. Изследването ще покаже какъв трябва да е по-нататъшния подход.
Не мога да кажа дали Ви се налага да приемате магнезий. За лечение на остеопорозата не Ви се налага да приемате магнезий.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот yonko » 04 Сеп 2014, 09:46

Здравейте, д-р Йорданова,

Като стана въпрос за здравословно хранене, какво е мнението Ви за консумацията на млечните продукти и влиянието им върху калциевата обмяна? А какво мислите за "модата" млечните продукти да се консумират обезмаслени?
Написаното по-горе е мое лично мнение и не е основание за предприемане или прекратяване на каквото и да е лечение.
Отговорността за здравето Ви и здравето на близките Ви е Ваша и на лекуващия Ви лекар.
yonko
 
Мнения: 56
Регистриран на: 29 Авг 2014, 15:22

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Сеп 2014, 17:22

yonko написа:Здравейте, д-р Йорданова,

Като стана въпрос за здравословно хранене, какво е мнението Ви за консумацията на млечните продукти и влиянието им върху калциевата обмяна? А какво мислите за "модата" млечните продукти да се консумират обезмаслени?

Уважаеми yonko,
Консумацията на млечни продукти се препоръчва. Те съдържат въглехидрат, висококачествен незаменим белтък и доста микронутриенти. Те са източник не само на калций, но също и на фосфор, магнезий и на витамини. Калцият и фосфора са важни за здравето на костите и за обмяната в организма. Млечните продукти с намалено съдържание на мазнини имат по-малко калорийно съдържание и се смята, че имат допълнителни сърдечно съдови ползи.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот bulan » 11 Мар 2016, 16:29

Здравейте, моля за съвет...
От няколко години имам болки в областта на кръста и таза, понякога почти отсъстват, понякога се чувстват осезателно. Напоследък чувствам и слабост в краката и кръста при по-продължително стоене права .А от време на време и крампи в краката, особено нощем. За крампите си помагам с МАГНЕ АНТИСПАЗМИ. С магнитен резонанс е установено че имам два големи хемингиома и протрузии в дисковете. Казано ми бе че няма нужда от лечение.
Имам и открито ХАШИМОТО/ високи стойности на МАТ/, открито по повод че отслабвах осезателно , изписаха ми селен , но не ме пратиха на специалист и аз прекъснах след месец приема му...
Проблем ,доста сериозен сега е много ниската стойност на костна плътност. Замерено на прешлени тела по метода ДЕХА. Тsc = - 4.0 sd за лумбални прешлени.
Направих допълнителни изследвания със следните стойност:
- алкална фосфатаза 84 U/I
-калций 2.57 mmol/l
- фосфати 1.32 mmol/l
- магнезий 0.86 mmol/l
- калций в 24 часова урина - 3.27mmol/l
-фосфор в урината 15.75 mmol/l
- ПАРАТХОРМОН 57.64 pg/ml
- маркер за костно разграждане/ бета крос лапс/ 0.549 ng/ml
- 25 /OH/ вит Д 7.53 ng/ml
При обсъждане на лечението се оказва че бифосфонатите и ПРОЛИА са може би неподходящи, заради страничното влияние.Имам ХИАТУС ХЕРНИЯ , Хроничен колит с отделен полип, сърдечни проблеми/ множество екстрасистоли, дължащи се на пролапси в клапите/.
Така остана само да повиша стойността на вит Д ,като ми предложиха АЛФА ВИТ .Д
Въпросът ми е : има ли други начини за увеличаване на костната плътност, ще има ли някакъв ефект от приема само на 1 мг дневно Алфа Д3.

Жена съм на 71 година, видимо енергична, с прекъсната чрез дълбока ренг. терапия на функцията на яйчниците на 50 год възрас. Висока съм 166 см и тежа 50 кг/ а преди година бях стигнала до 42 кг/.Моля за насока и за хранителен режим и комплекс физ.упражнения.
Извинете ме за дългия пост, но съм сама и съм решена да се справя и с това предизвикателство, като разчитам на помощ и съдействие на компетентни специалисти. Благодаря
bulan
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Ное 2013, 14:19

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Мар 2016, 23:35

bulan написа:Здравейте, моля за съвет...
От няколко години имам болки в областта на кръста и таза, понякога почти отсъстват, понякога се чувстват осезателно. Напоследък чувствам и слабост в краката и кръста при по-продължително стоене права .А от време на време и крампи в краката, особено нощем. За крампите си помагам с МАГНЕ АНТИСПАЗМИ. С магнитен резонанс е установено че имам два големи хемингиома и протрузии в дисковете. Казано ми бе че няма нужда от лечение.
Имам и открито ХАШИМОТО/ високи стойности на МАТ/, открито по повод че отслабвах осезателно , изписаха ми селен , но не ме пратиха на специалист и аз прекъснах след месец приема му...
Проблем ,доста сериозен сега е много ниската стойност на костна плътност. Замерено на прешлени тела по метода ДЕХА. Тsc = - 4.0 sd за лумбални прешлени.
Направих допълнителни изследвания със следните стойност:
- алкална фосфатаза 84 U/I
-калций 2.57 mmol/l
- фосфати 1.32 mmol/l
- магнезий 0.86 mmol/l
- калций в 24 часова урина - 3.27mmol/l
-фосфор в урината 15.75 mmol/l
- ПАРАТХОРМОН 57.64 pg/ml
- маркер за костно разграждане/ бета крос лапс/ 0.549 ng/ml
- 25 /OH/ вит Д 7.53 ng/ml
При обсъждане на лечението се оказва че бифосфонатите и ПРОЛИА са може би неподходящи, заради страничното влияние.Имам ХИАТУС ХЕРНИЯ , Хроничен колит с отделен полип, сърдечни проблеми/ множество екстрасистоли, дължащи се на пролапси в клапите/.
Така остана само да повиша стойността на вит Д ,като ми предложиха АЛФА ВИТ .Д
Въпросът ми е : има ли други начини за увеличаване на костната плътност, ще има ли някакъв ефект от приема само на 1 мг дневно Алфа Д3.

Жена съм на 71 година, видимо енергична, с прекъсната чрез дълбока ренг. терапия на функцията на яйчниците на 50 год възрас. Висока съм 166 см и тежа 50 кг/ а преди година бях стигнала до 42 кг/.Моля за насока и за хранителен режим и комплекс физ.упражнения.
Извинете ме за дългия пост, но съм сама и съм решена да се справя и с това предизвикателство, като разчитам на помощ и съдействие на компетентни специалисти. Благодаря

Уважаема bulan,
Не се очаква само да увеличите костната си плътност с воденото лечение. При толкова ниска костна плътност е необходимо комплексно лечение. То трябва да включва не само компенсиране на тежкия витамин Д дефицит, което несъмнено е много важно. Не мисля, че от написаното от Вас намирам противопоказания за включване на Пролиа. Най-вероятно това е лекарството, което трябва да Ви се добави. Диета богата на калций и витамин Д, както и целенасочена физическа активност ще има малък но полезен ефект върху костите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот bulan » 17 Мар 2016, 21:20

Блаодаря д-р Йорданова. Разбирам че без друго лечение няма да се справя, но за ПРОЛИА съм малко скептична. Защо в Канада е забранена да се използва?Прочетох и над 20 странници описани от ползватели в САЩ за неприятни и доста тежки странични ефекти, които продължават понякога и 6 месеца.Затова тече дискусия и много жалби до производителя и до американската здравна асоциация. Когато лечението е с хапчета, ако има страничен ефект мога да спра взимането му, но ако почувствам такива при инжекцията , не бих могла да се справя/живея сама/.просто се страхувам...

Започнах да взимам хранителна добавка cholecalciferol 1000UI /вит Д3/ и не знам внушавам ли си,но като че ли болката ниско долу в кръста като че намаля.
Искам да питам ,има ли друг надежден метод за изследване на костната плътност/ освен ДЕХА/ , Заради дискова херния и големи хемангиоми в продължение на 4 години са ми правили 3 ядрено-магнитни резонанси. Не се ли вижда че костите ми са толкова рехави и тънки? Освен това преди 2 години имах тежко падане, но за щастие не счупих нищо..И изследванията ми за калций и фосфор са в нормата .Питам се дали измерването на костната плътност може и да е сгрешено и да нямам такава тежка форма на остеопороза...объркана съм
bulan
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Ное 2013, 14:19

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Мар 2016, 20:19

bulan написа:Блаодаря д-р Йорданова. Разбирам че без друго лечение няма да се справя, но за ПРОЛИА съм малко скептична. Защо в Канада е забранена да се използва?Прочетох и над 20 странници описани от ползватели в САЩ за неприятни и доста тежки странични ефекти, които продължават понякога и 6 месеца.Затова тече дискусия и много жалби до производителя и до американската здравна асоциация. Когато лечението е с хапчета, ако има страничен ефект мога да спра взимането му, но ако почувствам такива при инжекцията , не бих могла да се справя/живея сама/.просто се страхувам...

Започнах да взимам хранителна добавка cholecalciferol 1000UI /вит Д3/ и не знам внушавам ли си,но като че ли болката ниско долу в кръста като че намаля.
Искам да питам ,има ли друг надежден метод за изследване на костната плътност/ освен ДЕХА/ , Заради дискова херния и големи хемангиоми в продължение на 4 години са ми правили 3 ядрено-магнитни резонанси. Не се ли вижда че костите ми са толкова рехави и тънки? Освен това преди 2 години имах тежко падане, но за щастие не счупих нищо..И изследванията ми за калций и фосфор са в нормата .Питам се дали измерването на костната плътност може и да е сгрешено и да нямам такава тежка форма на остеопороза...объркана съм

Уважаеми bulan,
Всеки има право да решава дали да се лекува или не. Не ми е известно да има медикамент, които да няма странични ефекти. Предвид написаното от Вас проверих и няма нищо подобно - в Канада Пролия се използва. Тяхната агенция е одобрила медикамента 2010 г и не го е забранявала след това. Последното становище на Канадската агенция за медикамента гласи, че наличната информация показва, че той не е свързан с повишаване на риска от карциноми. В последното ръководство на Американската асоцияция на клиничните ендокринолози от 2015 г Пролия е посочена като първа линия лекарствени средства за лечение на остеопороза. Така че нещата, които пишете са силно преувеличени. Щом не желаете да се лекувате с даден медикамент това си е ваше право.
ДЕХА е златен стандарт за доказване на остеопороза. Есествено, че има алтернативи които могат да се използват - специални КТ и ЯМР изследвания. Щом знаете, че имате патология на прешлини защо не уведомихте центъра в които Ви е правено изследването и те да направят издледването в друга област, например бедрена шийка.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот qmokrev » 19 Сеп 2016, 18:07

Здравейте , аз незнам къде точно да пиша , но реших , че тук е най - близко или поне бихте могли да ме насочите. От около 2 месеца имам проблем с подагра, аз съм на 37 години , но странното ми е , че в период от 2 месец ме хваща 4 пъти и се стига до инжекции , пия хапчета , пазя буквално строга диета , но въпреки това нещо не е наред . Показателите ми от изследванията единият път бяха първия път 473, а втория 489, може ли някой да ме осветли по въпроса , защо ми идва това до главата?! Болката първите два пъти беше непоносима , вторите два пъти не е чак толкова голяма , но все пак си я има и кракът ми се надува всеки път .
qmokrev
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Сеп 2016, 17:58

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта