Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Сеп 2016, 06:41

qmokrev написа:Здравейте , аз незнам къде точно да пиша , но реших , че тук е най - близко или поне бихте могли да ме насочите. От около 2 месеца имам проблем с подагра, аз съм на 37 години , но странното ми е , че в период от 2 месец ме хваща 4 пъти и се стига до инжекции , пия хапчета , пазя буквално строга диета , но въпреки това нещо не е наред . Показателите ми от изследванията единият път бяха първия път 473, а втория 489, може ли някой да ме осветли по въпроса , защо ми идва това до главата?! Болката първите два пъти беше непоносима , вторите два пъти не е чак толкова голяма , но все пак си я има и кракът ми се надува всеки път .

Уважаеми qmokrev,
Подаграта е обект на ревматологията.
Контролът на пикочната Ви киселина е лош, което е предпоставка за рецидив на ставните пристъпи. След овладяване на острата болкова симптоматика трябва се преоцени лечението. Пикочната киселина трябва да се понижи до под 360. На пазара има лекарства, които в повечето случаи помагат за това. На вашата възраст това е задължително и трябва да се използват по-скъпите варианти за да се пробва да се контролира пикочната киселина.
Често хиперурикемията /повишените нива на пикочната киселина/ са свързани и с други проблеми в метаболизма. Препоръчвам Ви да изследвате и нивата на кръвната захар и липидите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот shhuus » 06 Окт 2016, 20:01

Здравейте, мисля че тук е точното място, където да задам въпроса си.
Аз съм жена, близо на 29 години и имам остеопороза. За късмет или не, е в малки количества (лек стадий).
Остеопорозата ми я откриха преди 4 години, горе-долу от същото време пия и L-Thyroxin за щитовидната жлеза.

Основното ми заболяване е Бета-таласемия Майор.

Вчера ендокринолог ми изписа Prolia, днес след дълго чакане пред личния лекар и разкарвания до здравната каса, няколко пъти, същата ми отказа рецептата, защото видиш ли не съм на 50 години и с менопауза.
Аз, като бесен пациент, го разбирам като "Почакай 20 години и тогава ще те лекуваме, ако не си умряла.".

Въпроса ми е, какво да правя? Има ли вратички, които ще ми помогнат изписването на Prolia през ЗК, да чакам 20 години, или да си го купувам сама (ако е възможно без рецепта)? Разбира се, една инжекция е колкото заплатата ми.

И може ли да се обжалва по съдебен ред и какъв успех бих имала срещу ЗК?
"Аз-ът е само едно местоимение!"
Аватар
shhuus
 
Мнения: 66
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:04

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Окт 2016, 23:10

shhuus написа:Здравейте, мисля че тук е точното място, където да задам въпроса си.
Аз съм жена, близо на 29 години и имам остеопороза. За късмет или не, е в малки количества (лек стадий).
Остеопорозата ми я откриха преди 4 години, горе-долу от същото време пия и L-Thyroxin за щитовидната жлеза.
Основното ми заболяване е Бета-таласемия Майор.
Вчера ендокринолог ми изписа Prolia, днес след дълго чакане пред личния лекар и разкарвания до здравната каса, няколко пъти, същата ми отказа рецептата, защото видиш ли не съм на 50 години и с менопауза.
Аз, като бесен пациент, го разбирам като "Почакай 20 години и тогава ще те лекуваме, ако не си умряла."
Въпроса ми е, какво да правя? Има ли вратички, които ще ми помогнат изписването на Prolia през ЗК, да чакам 20 години, или да си го купувам сама (ако е възможно без рецепта)? Разбира се, една инжекция е колкото заплатата ми.
И може ли да се обжалва по съдебен ред и какъв успех бих имала срещу ЗК?

Уважаеми shhuus,
Няма как да получите медикамент за остеопороза по линия на НЗОК. Причината не е в НЗОК, а в това, че няма на пазара нито един медикамент, който да е регистриран за лечение на остеопороза при таласемия. Без в кратката характеристика на медикамента да е записана такава индикация, това е приложение извън индикациите.
Специално за медикамента Пролия, проучванията при пациенти с таласемия текат в момента. Смята се, че медикаментът ще има добър ефект т.к. повлиява едно от доказаните нарушения при тези пациенти. Без да има доказателства в тази насока това си остават само предположения и използването му не се препоръчва. За момента световните препоръки за пациентите с таласемия включват- контрол на основното заболяване и съпътстващите налични ендокринни усложнения, прием на витамин Д и калций, спиране на пушенето и т.н. При нужда от медикаментозно лечение се препоръчват бифосфонатите, като се смята, че венозните имат по-добър ефект.
Лично аз не бих включила антиостеопорозен медикамент /с изключение на витамин Д/ при толкова млад човек, особено ако костната плътност е леко намалена (поне така разбирам от поста Ви).
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dji » 22 Фев 2018, 16:42

Здравейте!
Аз съм кърмачка и имам бебе на 8 месеца.
Вчера пуснах кръвни изследвания ща витамин Б12 и Д. Имам резултати Д -12, Б12-246. Пия витамини на кърмачки, които съдърдат дневна доща витамин Д -400 IU, Б12 - 6mg. Дали имам нужда от повисоки дози Д и Б12? Ако да, то какви дози?
Dji
 
Мнения: 15
Регистриран на: 29 Окт 2017, 13:02

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Фев 2018, 23:27

Dji написа:Здравейте!
Аз съм кърмачка и имам бебе на 8 месеца.
Вчера пуснах кръвни изследвания ща витамин Б12 и Д. Имам резултати Д -12, Б12-246. Пия витамини на кърмачки, които съдърдат дневна доща витамин Д -400 IU, Б12 - 6mg. Дали имам нужда от повисоки дози Д и Б12? Ако да, то какви дози?

Уважаема Dji,
Комбинираните витамини съдържат витамини в профилактични дози. При доказан дефицит трябва да се провежда заместително лечение. Препоръчителните препарати и дозите им са индивидуални. Посетете лекар за да Ви назначи лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот dulcesita » 20 Май 2018, 16:24

Здравейте, какво значи "Наличие на изразени остеодегенеративни промени и вакуум феномен на ниво L5 S1". Благодаря предварително
dulcesita
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Май 2018, 16:20

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Май 2018, 07:06

dulcesita написа:Здравейте, какво значи "Наличие на изразени остеодегенеративни промени и вакуум феномен на ниво L5 S1". Благодаря предварително

Уважаеми dulcesita,
рентгенографията на гръбначния стълб е имала за цел да докаже какъв е проблемът довел до оплакванията. Като всяко изследване и това се тълкува спрямо оплакването на пациента. Разчитането на графията показва наличие на проблем с прешлинште и междупрешления диск в поясната област на гръбначния стълб. Това е доста по-различно от остеопороза, така че ако искате да го обсъдите със специалист се обърнете към невролог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Viki Borisova » 25 Мар 2019, 10:29

Защо изследването за остеопороза и костна плътност не се поема от здравната каса? 60- 80 лева не са малко, а все повече хора имат такъв проблем.
Viki Borisova
 
Мнения: 94
Регистриран на: 22 Мар 2019, 11:22

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Мар 2019, 10:56

Viki Borisova написа:Защо изследването за остеопороза и костна плътност не се поема от здравната каса? 60- 80 лева не са малко, а все повече хора имат такъв проблем.

Уважаема Viki Borisova,
това са предложения които трябва да отправите към Националната здравноосигурителна каса. Пакетът от дейности, за които ще се плаща не се определя във форуми. Изразете мнението си на правилното място, само така ще получите отговор. Това което мога да кажа по темата към момента е, че НЗОК не плаща за изследването, но частично заплаща медикаменти за лечението на остеопорозата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Svetleto » 11 Ное 2021, 08:37

Здравейте в началото на м.юли си сложих първа пролия,два дни след това изследваха птх-79,21, калций-2,09 и фосфор-1.23.вит.D-46,9.Назначиха ми прием на калцикинон-1капсула дневно.На 4.11.направих контролно изследване птх-85,77,калций 2.37.Искам да попитам защо паратхормона расте,при калций в норма,искат да ми правят болнично изследване с екстремно вливане на калций за да се определи дали е нарушена само функцията на паращитовидните жлези или има нещо друго, те се визуализират в нормални размери на ехогравското изследване. Притеснявам се от екстремното вливане на калций, има ли други тестове и какво да очаквам по време на изследването
Svetleto
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Ное 2021, 08:22

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron