Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Ное 2021, 17:39

Svetleto написа:Здравейте в началото на м.юли си сложих първа пролия,два дни след това изследваха птх-79,21, калций-2,09 и фосфор-1.23.вит.D-46,9.Назначиха ми прием на калцикинон-1капсула дневно.На 4.11.направих контролно изследване птх-85,77,калций 2.37.Искам да попитам защо паратхормона расте,при калций в норма,искат да ми правят болнично изследване с екстремно вливане на калций за да се определи дали е нарушена само функцията на паращитовидните жлези или има нещо друго, те се визуализират в нормални размери на ехогравското изследване. Притеснявам се от екстремното вливане на калций, има ли други тестове и какво да очаквам по време на изследването

Уважаеми Svetleto,
как очаквате да Ви кажа защо има леко нарастване на паратхормона при толкова оскъдна информация. За да се отговори има ли проблем и какъв са необходими много изследвания. Най-вероятно Ви насочват към болница за да Ви спестят пари за изследвания.
При нормални нива на калция в кръвта, не ми е ясно защо се говори за екстремно влияние на калция. Единственото повишено над горна граница е РТН. Трябва да се отговори дали това повишение е заради наличие на друг проблем или поради хиперсекреция от паращитовидните жлези. Следващото нещо което е важно дали остеопорозата е в резултат на РТН или по-вероятно не е и има ли други последици от повишеното РТН. Това са неща, които търси лекуващия Ви лекар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Ilieva61 » 26 Авг 2022, 08:50

Здравейте д-р Йорданова,
Моля, препоръчайте вит.Д!
На 68 г.съм, с остеопения
и Хашимото. Досега приемах АлфаД3 през зимния сезон,
но след кръвно изследване
Стойността на вит.Д ми е 37,при норма на лабораторията от 50-100.
Благодаря предварително!
Петрова
Ilieva61
 
Мнения: 14
Регистриран на: 24 Окт 2019, 00:47

Re: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Авг 2022, 10:28

Ilieva61 написа:Здравейте д-р Йорданова,
Моля, препоръчайте вит.Д!
На 68 г.съм, с остеопения
и Хашимото. Досега приемах АлфаД3 през зимния сезон,
но след кръвно изследване
Стойността на вит.Д ми е 37,при норма на лабораторията от 50-100.
Благодаря предварително!
Петрова

Уважаеми Ilieva61,
алфа D3 е метаболит на витамин D и не повлиява нивата на витамина, т.е. при прием на този медикамент няма ефект върху нивата на 25-OH-Vitamin D в кръвта, което не означава, че не действа. Зимата е минала отдавна, така че сигурно отдавна сте престанали да приемате медикамента.
Различните видове медикаменти за компенсиране на дефицитите се предписват при различни придружаващи заболявания. Не сте посочили дали имате затлъстяване, бъбречни, чернодробни или други проблеми, така че не съм сигурна дали ще съм Ви от помощ. Вземете си някакъв витамин D от аптеката /например Вигантол/ и приемайте за 1 м 3000 IU/дневно (което е равно на 75 mkg ако лекарството е обозначено с тази мерна единица), като междинно е препоръчително да се посъветвате с лекар дали това е правилната доза и медикамент за Вас. При хората над 65 години има намалена синтеза на витамин D от кожата, поради което те трябва да приемат ежедневно 800 -2000 IU/дневно през цялата година.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Остеопороза и витамин D3

Мнениеот gigov52 » 01 Юни 2023, 01:23

Здравейте! Откриха ми изразен дефицит на витамин D3 и ми изписаха Alfa-D3 за прием 6 месеца, почивка 6 месеца, и повторно приемане. Приемах лекарството 2 месеца и по съвет на позната аптекарка преминах на Oilesen , който вземам вече 2 месеца, но болките в ставите и ръцете ми се върнаха. Грешка ли тази замяна и мога ли да продължа отново с Alfa-D3, и за колко време? Благодаря Ви.
gigov52
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Сеп 2020, 01:34

Re: Остеопороза и витамин D3

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Юни 2023, 07:54

gigov52 написа:Здравейте! Откриха ми изразен дефицит на витамин D3 и ми изписаха Alfa-D3 за прием 6 месеца, почивка 6 месеца, и повторно приемане. Приемах лекарството 2 месеца и по съвет на позната аптекарка преминах на Oilesen , който вземам вече 2 месеца, но болките в ставите и ръцете ми се върнаха. Грешка ли тази замяна и мога ли да продължа отново с Alfa-D3, и за колко време? Благодаря Ви.

Уважаеми gigov52,
двата препарата са съвсем различни по състав. Alfa D3 съдържа алфакалцидол, което е преработена форма на витамин D и е незаменима при по-възрастни хора и пациенти с бъбречна увреда. Oilesen е хранителна добавка съсдържаща витамин D. Надявам се поне да са Ви дали препарата от 1000 IU, т.к. при доказан дефицит трябват да се използват високи дози над 2000 IU /според индивидуалните характеристики на пациента/. Нямам достатъчно информация да отговоря на въпроса дали при Вас е възможно да се замени едното с другото. Описаните оплаквания не са типични за витамин D дефицит и без преглед и изследвания, няма как да кажа дали са свързани със замяната.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Предишна

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта