Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Тук може да зададете своите въпроси по дентална медицина и да получите мнение на теми, свързани с кариес, пулпит и лечение на зъби, коронки, мостове, зъбни импланти, фасети и други стоматологични проблеми.

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот Dr Petar Kosev » 27 Апр 2016, 22:42

Немога да Ви разбера въпроса. Как плюете като говорите не ми е ясно.
Аватар
Dr Petar Kosev
 
Мнения: 49
Регистриран на: 03 Юли 2012, 16:52

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот wwwolfish » 28 Апр 2016, 11:11

Dr Petar Kosev написа:Почистването на зъбен камък си го правете както досега с ултра звуков апарат. Това което сте прочели за почистване с лазер не изключва използването на УЗ. То служи за дълбока дезинфекция.
Полирането с Airflow се прави за премахване на оцветявания по зъбите /никотин, петна от оцветяващи напитки/. Не съм запознат за този препарат glycin и не намерих нищо в нашата преса така че немога да коментирам.
Като заключение мога да Ви посаветвам да продължите да си подържате добра хигиена и профилактично посещение при вашият стоматолог.
Протоколът за почистването на зъбен камък е следният:
-почистване с УЗ
-полиране с Airflow /ако има апарат/. Содата която се използва е с голям набор на миризми.
-полиране с различни по степен на абразивност пасти с гумички и четки.


Последователността на протокола ме учуди. Информацията,която прочетох по-скоро изразяваше заместване на процедурата с полиране с абразивни пасти и гумички, с новата технология Airflow. При така представената последователност от Вас ,да разбирам ли ,че по-добрата гладкост на повърхността на зъбите се постига с конвенционалното полиране с абразивни пасти и гумички? Щом след Airflow следва обикновено полиране.... За мен всъщност е важно зъбите ми да са максимално загладени в областта на натрупване на зъбен камък (т.е около венците),за да може по-трудно да се наслоява наново. В този случай има ли оправдана нужда на търся стоматолог,който предлага Airflow или е достатъчно да се ползва ултразвук ,придружен със стандартно полиране? За какво всъщност се вмъква Airflow в промеждутака между ултразвука и полирането на зъбите с паста-не виждам логика?
Благодаря предварително!
wwwolfish
 
Мнения: 16
Регистриран на: 10 Май 2012, 13:20

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот oswald.xenton » 26 Май 2016, 23:02

Здравейте,
Уважаеми д-р Косев,
имам следното конкретно питане: колко пъти на ден и колко последователни месеца най-много може да се използва дезинфекциращ разтвор хлорхексидин 0,1% за жабурене в продължение на около 1 минута, без да се създава опасност от оцветяване на зъби или естетични пломби или пък есквамация? Въпросното жабурене преди или след миене на зъбите би следвало да се осъществява? С или без изплакване след това?

Благодаря Ви.

Поздрави!
oswald.xenton
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Май 2016, 22:53

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот Dr Petar Kosev » 30 Май 2016, 22:34

Изплкването с хлорхексидин се прави около 10-15 дни. Производителите обикновенно така създават опаковките ,че една бутилка да стига за това време. След този период има продукти на различна от хлорхексидина основа за ежеднавна употреба.
Използват се винаги след изчеткване на зъбите /не по-малко от 2мин./. Жабуренето е от 30сек. до 1мин.
Лека вечер и късмет.
Аватар
Dr Petar Kosev
 
Мнения: 49
Регистриран на: 03 Юли 2012, 16:52

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот lady_love » 15 Дек 2016, 13:44

Здравейте,
Какво ще ни посъветвате ,когато личния ни стоматолог няма свободен час ,а нас ни боли зъб?Как сами да спрем болката в домашни условия?Какво ви е мнението за АБ Клиндамицин,който го дават за болки в зъбите?
Благодаря
lady_love
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Дек 2016, 13:39

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот Viksi89 » 31 Яну 2017, 19:44

Здравейте д-р Косев!


Имам следния проблем - от известно време усещам зъбите си доста меки, дори имам затруднение при дъвчене.
Мисля, че дори самата ми захапка е променена - някак си горните ми зъби са видимо много по-издадени от долните при затворена уста и изглеждат като изтънени. Така мога да го обясня.
Това на какво мислите, че би се дължало?

Само да вмъкна, че скоро ходих на стоматолог поради проблем с венците(преди около седмица). Оказа се, че имах доста натрупан зъбен камък и ми го премахнаха. Дали има някаква връзка зъбния камък с това или може би е някаква липса на витамини в организма? И какво бихте ми препоръчали?

Благодаря Ви за отговора предварително!
Поздрави!
Viksi89
 
Мнения: 35
Регистриран на: 07 Яну 2016, 12:17

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот Dr Petar Kosev » 03 Фев 2017, 20:58

Съжелявам ,но без обективен преглед надали ще съм полезен. От това което прочетох имам някъкво съмнение ,че проблема е в Вашата захапка. Най-вероятно имате нарушение в контактите м/у зъбите ,по-точно дълбока захапка и при това положение те съ изтриват по неправилен начин. От тава следва и болезненост при стискане. За да се подобри състоянието трябва консултация с ОРТОДОНТ и визтановяване на нормалната захапка.
Относно почиставанета на зъбен камък и полиране на зъбите - прави се на всеки 6 месеца. Почити задължително.
Поздрави и късмет
Аватар
Dr Petar Kosev
 
Мнения: 49
Регистриран на: 03 Юли 2012, 16:52

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот zamarid » 11 Дек 2017, 16:21

Здравейте,изкараха ми зъб преди три часа и не спира да кърви,нормално ли е?Какво мога да напрявя?
zamarid
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2017, 16:12

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот peci8508 » 25 Яну 2018, 13:53

Здравейте,искам вашия съвет.От 2 седмици имам усещането че ми пари на езика особедно като пуша и пия бира.Понякога е зачервен,усещам го грапав и някой път ме наболява.На сраничните му ръбове и връх имам малки ситни червени точици,нормално ли е или евъзпален от нещо например гъбички.Невиждам ранички.Мисля си да не е рак на езика.От дясната му страна от 1 ден има нещо бяло като топченце и има малка болка.не ми прилича на рана.Помегнете какви са тези симптоми
peci8508
 
Мнения: 16
Регистриран на: 25 Яну 2018, 12:29

Re: Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

Мнениеот peci8508 » 25 Яну 2018, 14:08

Здравейте,искам вашия съвет.От 2 седмици имам усещането че ми пари на езика особедно като пуша и пия бира.Понякога е зачервен,усещам го грапав и някой път ме наболява.На сраничните му ръбове и връх имам малки ситни червени точици,нормално ли е или евъзпален от нещо например гъбички.Невиждам ранички.Мисля си да не е рак на езика.От дясната му страна от 1 ден има нещо бяло като топченце и има малка болка.не ми прилича на рана.Помегнете какви са тези симптоми
Прикачени файлове
20180124_103134-1-1-1-1-1.jpg
20180124_103134-1-1-1-1-1.jpg (989.8 KiB) Прегледано 938 пъти
20180124_103012-1-1.jpg
20180124_103012-1-1.jpg (860.32 KiB) Прегледано 938 пъти
20180125_120227-1.jpg
20180125_120227-1.jpg (984.95 KiB) Прегледано 938 пъти
peci8508
 
Мнения: 16
Регистриран на: 25 Яну 2018, 12:29

ПредишнаСледваща

Назад към Стоматология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта