Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот toonnita » 26 Окт 2017, 20:33

Здравейте! Имам автоимунен тиреоидит или Хашимото.Преди половин година стойностите на хормоните бяха: TSH-3.6, FT4- 1.4.Беше ми предписан еутирокс 25 мкг и еутирокс 50 мкг.Сега пак си направих изследвания и снойностите са: TSH- 3.584 ,FT4-1.78.При положение че горната допустима граница е 1.76.Направих си и изследвания на кръвната захар и ИРИ.Стойностите са: глюкоза 4.73, инсулин 6.37, HOMA-IR-1.34.Лекарката ми каза да продължа с еутирокса и ми предписа и неоформин 500. Бихте ли ми обяснили това е инсулинова резистенция,диабет ли е според вас и какво бихте ме посъветвали
toonnita
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Окт 2017, 20:10

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Окт 2017, 11:39

toonnita написа:Здравейте! Имам автоимунен тиреоидит или Хашимото.Преди половин година стойностите на хормоните бяха: TSH-3.6, FT4- 1.4.Беше ми предписан еутирокс 25 мкг и еутирокс 50 мкг.Сега пак си направих изследвания и снойностите са: TSH- 3.584 ,FT4-1.78.При положение че горната допустима граница е 1.76.Направих си и изследвания на кръвната захар и ИРИ.Стойностите са: глюкоза 4.73, инсулин 6.37, HOMA-IR-1.34.Лекарката ми каза да продължа с еутирокса и ми предписа и неоформин 500. Бихте ли ми обяснили това е инсулинова резистенция,диабет ли е според вас и какво бихте ме посъветвали

Уважаеми toonnita,
От цитираните изследвания на кръвна захар, инсулин и НОМA-IR няма данни за нарушение в глюкозния метаболизъм. Тези изследвания са в нормата и няма данни за инсулинова резистентност, диабет или предиабет. Няма как да знам, каква е причината за изписване на медикамента и дали трябва да го приемате. Това е трябвало да Ви го разясни лекаря предписал лечението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Хормонални изслидвания

Мнениеот puh4e » 02 Ное 2017, 15:29

Здравейте, добавих хормонолните ми изследвания и бих искала вашето мнение дали всичко е нормално. Имам и ПКК, Желязо и витамин В12. Ще изпратя и тях ако желаете да ги видите. Витамин В12 е 66. Благодаря
Прикачени файлове
20171102_142814.jpg
20171102_142814.jpg (636.52 KiB) Прегледано 735 пъти
puh4e
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Ное 2017, 15:13

Re: Хормонални изслидвания

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Ное 2017, 23:33

puh4e написа:Здравейте, добавих хормонолните ми изследвания и бих искала вашето мнение дали всичко е нормално. Имам и ПКК, Желязо и витамин В12. Ще изпратя и тях ако желаете да ги видите. Витамин В12 е 66. Благодаря

Уважаеми puh4e,
Резултатите от пуснатите изследвания за щитовидната жлеза са нормални, т.е. жлезата Ви функционира нормално. Нивата на Витамин В12 са ниски и ще се наложи да го приемате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Vlladko » 13 Ное 2017, 10:53

Здравейте, казвам се Павлина. На 39г. При проведен профилактичен преглед при личния си лекар имах повишено кръвно налягане и висок пулс 110 удари/ Мин. Освен това през последните няколко години качих и килограми. Личната лекарка ми пусна изследвания на TSH хормон и холестерол. Оказа се ,че TSH хормона ми е завишен - 6.72 и холестерол също на 6.86 . Даде ми направление ,на което пише " хипотиреоидизъм неуточнен" . Записах си час при ендокринолог, но още не съм ходила. Въпроса ми е възможно ли е противозачатъчните, които употребявам от 8г. да са повлияли на тези нива. Първо пиех Ясмин, който ми препоръча гинеколог , поради изключително обилните и болезнени менструации , свързани и с гадене и повръщане. Той ми повлия направо невероятно- менструацията намаля значително и болките и гаденето спряха .А преди 3-4 г го смених с Милигест заради цената. Той също ми влияе по този начин. Притеснявам се обаче дали не ми оказали нежелан ефект върху тези високи нива на TSH хормона и холестерола и дали е опасно да продължа да ги пия. И дали ,ако се наложи да ги спра, пак ще започнат обилните менструации непоносимите болки. Моля за съвет. Благодаря Ви за отделеното внимание.
Vlladko
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Ное 2017, 09:51

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Ное 2017, 08:20

Vlladko написа:Здравейте, казвам се Павлина. На 39г. При проведен профилактичен преглед при личния си лекар имах повишено кръвно налягане и висок пулс 110 удари/ Мин. Освен това през последните няколко години качих и килограми. Личната лекарка ми пусна изследвания на TSH хормон и холестерол. Оказа се ,че TSH хормона ми е завишен - 6.72 и холестерол също на 6.86 . Даде ми направление ,на което пише " хипотиреоидизъм неуточнен" . Записах си час при ендокринолог, но още не съм ходила. Въпроса ми е възможно ли е противозачатъчните, които употребявам от 8г. да са повлияли на тези нива. Първо пиех Ясмин, който ми препоръча гинеколог , поради изключително обилните и болезнени менструации , свързани и с гадене и повръщане. Той ми повлия направо невероятно- менструацията намаля значително и болките и гаденето спряха .А преди 3-4 г го смених с Милигест заради цената. Той също ми влияе по този начин. Притеснявам се обаче дали не ми оказали нежелан ефект върху тези високи нива на TSH хормона и холестерола и дали е опасно да продължа да ги пия. И дали ,ако се наложи да ги спра, пак ще започнат обилните менструации непоносимите болки. Моля за съвет. Благодаря Ви за отделеното внимание.

Уважаема Vlladko,
Малко е вероятно промяната в ТСХ да е предизвикана от приема на контрацептивите. Възможно е медикаментите да повлияят показателите за тиреоидната функция, но това обикновено е в референтни граници, т.е. не излиза извън нормата. Без да се направят допълнителни изследвания няма как да се отговори на въпроса Ви. Това е и целта на посещението при ендокринолог.
При повишени стойности много често се наблюдава повишен холестерол. Това са е характерна промяна на метаболизма при хипотиреоидизъм. Дали това е единствената причина, няма как да отговоря. Това ще стане ясно след като се компенсира хипотиреоидизма. Наддаването на телесно тегло също може да доведе до промени в липидния метаболизъм, както и приемът на контрацептиви.
Приемът на всеки медикамент трябва да се преоценява периодично, това зависи и за контрацептивите. Гинекологът Ви трябва да реши дали имате нужда или не от лекарството.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Vlladko » 21 Ное 2017, 21:19

Здравейте , отново! Благодаря за отговора !Аз съм Павлина. Писах Ви по- горе. Вчера бях при ендокринолог. Прегледа ме на ехограф и каза , че нямам кисти, но имам леко завишена щитовидна жлеза ( ляв лоб _ 15/11/42 мм и десен лоб _ 16/12/44мм) . А какви са нормалните стойности? Пусна ми и изледвания, които днес проверих в интернет и те са следните

Биохимия
Резултат Единици Референтна стойност
Глюкоза 4.88 mmol/l 2.8 - 6.1

Хормони
Резултат Единици Референтна стойност
TAT 45 IU/ml < 115
MAT 137 IU/ml < 34
Инсулин 15 uIU/ml 2.6 - 24.9 Според Вас , какво означава, че само МАТ ми е завишено? А трябва ли да се направи изледване и на стойностите на Т3 И Т4 за поставяне на по- точна диагноза? Благодаря Ви за вниманието.
Vlladko
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Ное 2017, 09:51

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Ное 2017, 00:30

Vlladko написа:Здравейте , отново! Благодаря за отговора !Аз съм Павлина. Писах Ви по- горе. Вчера бях при ендокринолог. Прегледа ме на ехограф и каза , че нямам кисти, но имам леко завишена щитовидна жлеза ( ляв лоб _ 15/11/42 мм и десен лоб _ 16/12/44мм) . А какви са нормалните стойности? Пусна ми и изледвания, които днес проверих в интернет и те са следните

Биохимия
Резултат Единици Референтна стойност
Глюкоза 4.88 mmol/l 2.8 - 6.1

Хормони
Резултат Единици Референтна стойност
TAT 45 IU/ml < 115
MAT 137 IU/ml < 34
Инсулин 15 uIU/ml 2.6 - 24.9 Според Вас , какво означава, че само МАТ ми е завишено? А трябва ли да се направи изледване и на стойностите на Т3 И Т4 за поставяне на по- точна диагноза? Благодаря Ви за вниманието.

Уважаеми Vlladko,
посочените размери на щитовидната жлеза са нормални, но по- важно е дали има промяна в структурата на жлезата. От значение е не само наличието на локални структурни промени /например кисти/, но и дали няма дифузни структурни промени. При тези стойности на МАТ и ТСХ, наличието на такива би потвърдило най-вероятната диагноза - тиреоидит на Хашимото.
Дали трябва да се пуснат допълнителни изследвания ще реши ендокринологът, към който сте се обърнали. Не мисля, че трябва да си пускате изследвания на FT3 и FT4, това няма да помогне за диагнозата. Ако е необходимо допълнително изследване за преценка на терапията, ендокринологът Ви ще го назначи.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот nina.koilova » 13 Дек 2017, 13:14

Добър ден, д-р Йорданова!
Извинявам се, не знам къде да задам въпроса.
Моля Ви се за съвет, тъй като личната докторка засега няма направления..., а ние покрай моя неизяснен стерилитет се изчерпахме финансово, вече най-накрая съм одобрена от фонда, надявам се, че след 3 - 4 месеца ще направим опита. Аз съм с Хашимото, в момента пия по 0,05мг елтироксин, вчера си пуснах ТСХ, резултатът е 0,9. Обадихме се на гинеколога, който ще ми прави ин витрото, той каза, че трябва да е до 2, но това е ниско. моля Ви, посъветвайте ме как да го пия. Благодаря и лека работа!
nina.koilova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Дек 2017, 12:56

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Дек 2017, 16:25

nina.koilova написа:Добър ден, д-р Йорданова!
Извинявам се, не знам къде да задам въпроса.
Моля Ви се за съвет, тъй като личната докторка засега няма направления..., а ние покрай моя неизяснен стерилитет се изчерпахме финансово, вече най-накрая съм одобрена от фонда, надявам се, че след 3 - 4 месеца ще направим опита. Аз съм с Хашимото, в момента пия по 0,05мг елтироксин, вчера си пуснах ТСХ, резултатът е 0,9. Обадихме се на гинеколога, който ще ми прави ин витрото, той каза, че трябва да е до 2, но това е ниско. моля Ви, посъветвайте ме как да го пия. Благодаря и лека работа!

Уважаема nina.koilova,
Продължете да пиете приеманата доза. Тя за момента Ви действа добре и не се налага корекция. Предвид, че се очаква между настоящото изследване и предстоящата процедура да изминат 3-4м, ще Ви се наложи да повторите изследването преди стимулацията. Само така ще се гарантира, че и тогава ще сте адекватно компенсирана, нещо което се изисква за намаляване на рисковете. При тиреоидитът на Хашимото няма как да се предвиди каква ще е компенсацията на заболяването и затова е необходимо често изследване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта