Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Lili_gagarin » 03 Окт 2017, 14:50

Купих си един кус кус от някаква седмица на Лидл, който се накисва само в гореща вода, не се вари, като нашия кус кус който сме свикнали да виждаме. И изобщо зрънцата стоят по-дребни и по-различни.
Искам да го сготвя, но винаги съм правил кус кус сварен със захар и сирене, като макарони, както си знам от мама :mrgreen:
Дайде идея как да сготвя кус куса, да не е сладък за закуска, а да е някакво по-основно ястие, което е по-различно и все пак да няма някакви ориенталски вкусове и подправки, които не са присъщи за нашите ширини. Не искам да избягам много от познатия ми вкус.
Lili_gagarin
 
Мнения: 135
Регистриран на: 27 Яну 2016, 16:01

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Jully » 03 Окт 2017, 15:57

Накисни кус куса в зеленчуков бульон, ако имаш домашен - домашен, ако не в купен (знам, че не е най-доброто, но ако ти се прави домашенн..)
В друг съд си запържи малко пилешко с куркума и подправки. Когато е готово го сипваш при кускуса и разбъркваш, слагаш малко кимион и хапваш.
Друго, което много обичам с кускус, отново се накисва с бульон.
През това време запичаш 2-3 патладжана, разрязани на половина. При кускуса слагаш домати, магданоз, лук. Готовите патладжани заливаш с млечен чеснов сос, малко моцарела, слагаш отгоре кускуса и може да ядеш само така, но аз настъргвам още малко от сиренето и слагам за не повече от 5 мин във фурната.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Fute » 03 Окт 2017, 16:49

Да нямат арабска седмица?? Това е арабският кус-кус :) :cheerleadersmileygirl:
Fute
 
Мнения: 104
Регистриран на: 09 Юли 2012, 19:53

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Lili_gagarin » 04 Окт 2017, 08:12

Fute написа:Да нямат арабска седмица?? Това е арабският кус-кус :) :cheerleadersmileygirl:

Изкочи ми направо от ума, каква седмица беше, но да, точно арабската, само че не е сега, купих го преди няколко седмици. Време е да го изям, преди да стане за в коша. Вчера имах ангажимент, но днес или утре ще го приготвя. Имаш ли предложение? :mrgreen:
Lili_gagarin
 
Мнения: 135
Регистриран на: 27 Яну 2016, 16:01

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Катето » 17 Ное 2017, 13:14

Аз също го обичам много кускуса, правя с месо, с различни зеленчуци, има голям избор.
Катето
 
Мнения: 49
Регистриран на: 26 Юли 2017, 13:01

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Stark » 07 Дек 2017, 12:57

МНого харесвам този кускус, който пускат в Лидл, той не е толкова тестян и зрънцата са съвсем ситни и фини, докато класическия кус кус прилича на макарон. Правя си го с малко шафран, лимонови корички и риба, много ми харесва. Пробвала съм да го направя с месо и също става добре. Дава възможност за много импровизации.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Elica » 17 Яну 2018, 13:11

Аз го използвам и за салата табуле, сварям го, слагам лук, чесън, много магданоз и малко доматчета нарязани на ситно. Много обичам тази салата, никога не съм знаела какъв й е оригинала, но това е моя начин.
Често го приготвям и с месо и зеленчуци, използвам го вместо ориз, когато нямам.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот Mon_ton » 18 Яну 2018, 10:34

На първо място държа да кажа, че българския смешен кускус не го използвам, дебели парчета тесто, докато този, който не е нашенски е направен от твърда пшеница, нашия е тесто - макарон, нещо, което е недопустимо.
Намерете истински кускус и вижте разликата и във формата и във вкуса. Той вече може да се използва и за салати и за солени ястия.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот vanusha » 30 Яну 2018, 12:00

Кус куса си го приготвям със печени зеленчуци и сос, става като салата, много му прилягат и различни там сосове, които са на млечна основа.
vanusha
 
Мнения: 382
Регистриран на: 30 Сеп 2016, 11:36

Re: Как приготвяте кус кус, освен за закуска?

Мнениеот buba_18 » 26 Фев 2018, 10:10

През лятото бяхме на гости на сестрата на приятеля ми. Тя ни приготви невероятно вкусна и здравословна рецепта с кус кус, който е марокански. Толкова много ми хареса, че я приготвям доста често. Дори вчера си купих намалени патладжани от Лидъл и тази седмица ще я направя!
Рецептата е следната:
2-3 патладжана
100 грама кус кус, който не трябва да се вари
зеленчуков бульон
малко зехтин за намазване
1-2 домата
чесън
магданоз
сол и черен пипер на вкус
Разрязвам патладжаните на две и ги посолявам. Оставям ги за час -два да се отцедят и след това ги изпичам във фурната( на 200 градуса). Мажа ги със зехтин отгоре, за да не се изсушат.
В електрическата кана загрявам вода и кипвам бульона. С него заливам кус-куса и го оставям да набъбне за 10 минути. После към него добавям нарязаните доматки, овкусявам със сол и зехтин.
Правя и едно бързо сосче с което намазвам патладжаните. Смесвам малко кисело мляко, чесън на прах и сол. След като съм намазала патладжаните, слагам и кус куса отгоре с доматките. Става невероятно вкусно и приятелят ми си облизва пръстите.
buba_18
 
Мнения: 36
Регистриран на: 26 Фев 2018, 09:49

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта