Кърменето - Въпроси, препоръки и Решения

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Въпроси свързани с кърменето

Мнениеот iwoni » 20 Яну 2016, 10:57

pravilno написа:Имам голям проблем. Родих наскоро, синът ми така и не засука в родилното и там го храниха с изкуствено мляко. Гърдите ми много ме болят и са адски твърди. Налагам ги с топли компреси и ми облекчава, но проблемът е, че детето иска да яде вече, а аз имам чувството, че нямам мляко и нещата не се получават. Той плаче, почти не наддава и съм в паника. Купих си помпа и успявам да изстискам само 30-40 мл и му ги давам. Кажете как мога да увелича млякото и дали изобщо е възможно, защото искам да кърмя.


Аз имах същия проблем, не стана работата и минахме на изкуствено мляко, дечко трябваше да наддава.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Въпроси свързани с кърменето

Мнениеот qwerryyy » 20 Яну 2016, 11:29

Трябва да се увеличи лактацията, има доста начини, чайове, храни, течности. :) Но за най-сигурно трябва да се свържеш с някой консултант по кърмене.
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Въпроси свързани с кърменето

Мнениеот Антония.Колева » 25 Апр 2016, 18:30

Здравейте!
Мога ли да приемам джинджифил по време на кърмене и ако да - под каква форма и в какво количество? Бебето ми е на 12 седмици, от мен изсуква малко количество - около 20-30мл на хранене, максимално 50-60, като се изцеждам веднъж до два пъти дневно, при което събирам общо около 60-80мл и му ги давам при някое хранене. Дохранвам го с НАН.
Благодаря предварително!
Антония.Колева
 
Мнения: 9
Регистриран на: 28 Фев 2016, 14:17

Re: Въпроси свързани с кърменето

Мнениеот zagrijena » 27 Апр 2016, 11:32

Антония.Колева написа:Здравейте!
Мога ли да приемам джинджифил по време на кърмене и ако да - под каква форма и в какво количество? Бебето ми е на 12 седмици, от мен изсуква малко количество - около 20-30мл на хранене, максимално 50-60, като се изцеждам веднъж до два пъти дневно, при което събирам общо около 60-80мл и му ги давам при някое хранене. Дохранвам го с НАН.
Благодаря предварително!


Аз пиех чай от джинджифил, мисля, че е безвреден. Знам, че приеман по този начин, джинджифилът успокоява коремчето на бебето.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 10 Яну 2018, 14:50

На вашите въпроси свързани с кърменето отговаря Десислава Пеева, IBCLC Сертифициран консултант по лактация и кърмене към Международния Борд на Консултантите, IBLCE. Това е най-високата професионална титла в сферата на консултирането по лактация и кърмене, призната в цял свят. Лектор и автор на статии. Дава професионални консултации за кърменето, захранване отбиване, възстановяване на лактацията, раздяла с бебето, кърмене на недоносени бебета и други.
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Консултант по кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 02 Мар 2018, 17:21

Здравейте,
аз съм сертифициран консултант по кърмене и лактация. Ако имате въпроси свързани с началото на кърменето, недостиг на кърма и нужда от дохранване, захранване и отбиване, можете да пишете в тази тема konsultaciq-informaciq-pri-kurmene-t15082.html
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Mary87 » 21 Юли 2018, 18:26

Здравейте,
Много бих се радвала, ако можете да ми помогнете по следния казус. Бебето ми се роди преждевременно и с по-ниско тегло и прекара 5 седмици в болница. През това време аз се цедях и давах кърма. Започнах цеденето на втория ден след секциото и до към 3-4 седмица максималното количество, което успявах да цедя е около 600-620 мл. Бебето засука веднага и почти изцяло сме се кърмили в началото. Проблемът е, че сега нейните нужди нарастват, а моята кърма дори спадна като количество. Опитвам се да ям много, пия течности, но като засичам нивата са по-ниски от тези, които цедях с помпата. Най-лошото е, че тя отказва да пие АМ. В началото се мъчех да го давам като добавка след кърменето, а сега се мъча 1-2 хранения да е само на адаптирано. Но дори и тогава тя изпива максимум 50 мл и не желае повече. За сравнение, ако дам размразена кърма, тя изяжда по 90-100 мл.
Въпросите ми са:
1. На какво може да се дължи спада в количеството кърма? Доста често я слагам на гърда и уж би трябвало да стимулира по-добре от помпата.
2. Възможно ли е проблем с щитовидната жлеза да влияе на лактацията? Аз съм с хипотиреоидизъм и приемам Л-тироксин. След раждането ТСХ беше паднало малко под долна граница, сега е 0.69 (реф. 0.27-4.2)
3. Има ли начин да увелича лактацията?
Страх ме е, че бебчето не се храни достатъчно и ще спадне като килограми. А при нея е много важно да наддава добре.
Благодаря много предварително!
Mary87
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Юли 2018, 18:06

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 25 Юли 2018, 00:11

Здравей Mary87,
Дали не разговаряхме вече по телефона? :wink:

Ако не сме, то поздравявам те за силата и отдадеността да кърмиш бебето си, което се е родило по-рано от очакваното. В България, това е истинско предизвикателство :(
Дали би споделила, как разбираш, че кърмата намалява? Колко кърмения сте имали в началото и колко са сега? Какво е било наддаването за времето, когато бебето е било само на гърда? Ако е имало дохранване, какво количество е било и колко пъти за денонощие? Дали бебето използва залъгалка?

Чудесно е, че се стремиш да слагаш бебето по-често на гърда. Колкото по-често бебето суче и ако суче ефективно, толкова по-бързо може да увеличи кърмата. Случват се такива спадове в производството, те може да се дължат на различни причини. Проблемите с щитовидните хормони, може да са една такава причина. Нужно е те да бъдат в норма, за да има адекватно производство на кърма. Може да е добра идея да направите консултация с ендокринолог и ако е нужно да се оптимизира дозата. По-късното начало на изцеждането също има отношение, според редица изследвания в тази посока. Все пак нищо не е загубено. Добре би било да обмислите допълнително изцеждане на гърдите след всяко кърмене. Именно изцеждането, заедно с често и ефективно сукане, са основните фактори за увеличаване на количеството кърма. Не трябва да се чака гърдите да се напълнят, тъй като най-много кърма се синтезира по време на самото сукане. А всяко премахнато количество кърма би следвало да задейства образуването на повече порции за следващите дни. Не се тревожете, ако сега при изцеждане почти няма кърма или няма изобщо. Нормално е, гърдите са привикнали на стимулацията от бебето, а помпата е по принцип не много приятно преживяване. За това е добре да се успокоите на първо време, а преди изцеждане да затоплите гърдите и да ги масажирате. Можете да правите масажи и по време на изцеждането.

Много е важно да си повярвате - ако в началото сте могли да произведете толкова кърма, то няма пречка и сега да успеете и дори да увеличите. Ако междувременно бебето е неспокойно и видимо не се задоволява от сукането, е добре да дохранвате. Първи избор, трябва да е винаги изцедена от вас от кърма, ако няма, тогава донорска кърма и чак най-накрая е АМ и то само колкото да задоволи недостига. Цяло кърмене обикновено не се пропуска в полза на АМ или ако това се налага, то е важно вместо кърменето да има винаги пълно изцеждане и на двете гърди, за да се поддържа и увеличава лактацията.

Изглежда сте много интуитивна и всеотдайна майка. Постигнали сте толкова много до сега - бебето ви е получавало кърма в най-деликатния и рисков момент от живота си и това има значение за бъдещото му развитие.

Ще очаквам отговора ви,

Поздрави,
Деси
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Петя.Илиева » 27 Юли 2018, 17:09

Здравейте,
Накратко моят проблем се състои в оскъдна лактация поради редица причини. Бебето в момента е на 3 месеца. Раждането беше с операция.Той се роди 4070гр, 52 см и в първите дни имаше ниска кръвна захар, което наложи да го сложат на системи с глюкоза. Въпреки това той засука и то много лакомо. Прибрахме се на 6ия ден и бяхме изцяло на кърма, като кърмех на поискване. В един момент обаче вече изпитвах много голяма болка при засукване, тъй като ми се бяха разранили зърната още от болницата. Започнах да дохранвам с АМ с намерението да е докато преодолея болката и се заздравят гърдите. Появиха се и други обстоятелства, които ми създадоха допълнителен стрес и кърмата започна да намалява, а бебето е доста лакомо и продължих с дохранването. До ден днешен сме на смесено хранене, като предполагам че количеството кърма което приема е доста малко, тъй като понякога се дърпа от гърдата след 1-2 мин, освен нощно време, когато напоследък само суче и заспива отново. При цедене с помпа изцеждам различни количества, понякога 20гр,понякога 60, а друг път нищо. Не усещам напрежение в гърдите както беше преди, но при стискане на зърното потича мляко. Съжалявам че не успях да кърмя изцяло детето си. Късно ли е да се направи нещо. Слагам го да суче често, но той се отказва много бързо вече и кърмата съвсем намалява.
Петя.Илиева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юли 2018, 16:53

Re: Консултация и информация при кърмене

Мнениеот Desislava Peeva » 07 Авг 2018, 10:24

Здравей Петя,
Имали сте трудно начало с кърменето, за щастие обаче, ти си успяла да запазиш интереса към гърдата, а това голямо постижение. Бебето ти е на 3 месеца и все още имате големи шансове да количеството на кърмата се увеличи. Все пак има жени, които успяват да индуцират лактация, дори без да са раждали, така че надежда вече кърмещи майки винаги има :)
Дали би споделила, колко кърмения имате на денонощие? С какво количество и колко често дохранваш? Какви начини за стимулиране на лактацията си опитвала до сега и какъв беше ефекта от тях? Колко време бебето е било само на кърма и какво беше наддаването за този период? Какво е наддаването по месеци до сега?
Ще очаквам отговора ти :)
Поздрави,
Деси
Desislava Peeva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Яну 2018, 14:51

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта