Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Май 2021, 12:10

Joe написа:Привет,
На 45 г. съм. Преди 30 дни ме изписаха от болница. Бях с ковид и пневмония. Не бях на кислород, а само с антибиотици и т.н. Вече не приемам никакви медикаменти и нямам сърдечни, бъбречни или чернодробни проблеми, а само наднормено тегло - 120 кг. / 185 см. и алергия от полени, а за нея взимам „Талерт“.
Мога ли да започна да приемам Метформин в малки дози (500мг.)!?

Уважаеми Joe,
в написаното от Вас не разбирам, защо искате да приемате Метформин. Това е лекарство, което се предписва за лечение на диабет или предиабет. Вие не описвате дали имате такъв проблем. Ако искате да приемате медикамента, т.к. сте със затлъстяване, не мисля че ще Ви помогне особено, тъй като при всички проучвания това лекарство е неутрално относно теглото. За да се прецени какви медикаменти трябва да приемате е необходимо да се проведат изследвания на метаболизма Ви, които да покажат до какви усложнения е довело затлъстяването.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Пламен К » 18 Май 2021, 11:19

Здравейте имам оплакване от постоянни мусколни спазми по цялото тяло,най вече по прасци и бедрата са през целия ден вече така от 2 3 месец.на какво може да се дължи това,вечер като легна да спа намалят като пе ли.ето изследване а щитовидната жлеза:
Прикачени файлове
Screenshot_20210518-111540_Gallery.jpg
Има ли нещо нередно по тези изследвания
Screenshot_20210518-111540_Gallery.jpg (297.23 KiB) Прегледано 446 пъти
Пламен К
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Май 2021, 10:52

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Пламен К » 18 Май 2021, 11:33

И от кръвните изследвания са завишени :
1.глюкоза-6.3 /норма 6.1/
2.триглицериди- 2.1/норма до 1.7/
3.калций -2.6 /норма -2.5/
4.фосфор 1.48 /норма 1.45/
Пламен К
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Май 2021, 10:52

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Май 2021, 07:44

Пламен К написа:И от кръвните изследвания са завишени :
1.глюкоза-6.3 /норма 6.1/
2.триглицериди- 2.1/норма до 1.7/
3.калций -2.6 /норма -2.5/
4.фосфор 1.48 /норма 1.45/

Уважаеми Пламен К,
нито едно от цитираните изследвания, не е свързано с оплакванията Ви. Те обаче показват наличието на проблеми - предиабет, проблем с метаболизма на липидите /може и да са свързани като част от метаболитен синдром, което може да се докаже само при преглед/. Трябва да се пуснат допълнителни изследвания и да се прецени лечение, както и да се обмисли какви изследвания за калциево-фосфорна обмяна трябва да се направят.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот PaolinaPeneva » 03 Юни 2021, 17:45

Здравейте, на 29 години съм 50кг, 162 см. След много голям косопад гинеколога ми препоръча да се изследва хома индекс и резултатите бяха 2.8 с референтни стойности до 2.5 Глюкоза 5.3 и инсулин 12.64. Пих 3 месеца Cycle balance? но не се повлия и се качи до 2.98. Каза ми предиабет и ми предписа Сиофор 2х1000мг. Ходих при ендокринолог и ми назначиха изследвания за щитовидна жлеза TSH 1.170 и ft4 14.85. Тя ми смени терапията на Глюкофаж 1х500мг. След като и инсулина и глюкозата са в норма, нужно ли е да се приемат лекарствени продукти за диабет . И след колко време може да се очаква подобрение на хома индекса. Лекарката ми каза поне след година-две?
PaolinaPeneva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Юни 2021, 17:34

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Юни 2021, 18:53

PaolinaPeneva написа:Здравейте, на 29 години съм 50кг, 162 см. След много голям косопад гинеколога ми препоръча да се изследва хома индекс и резултатите бяха 2.8 с референтни стойности до 2.5 Глюкоза 5.3 и инсулин 12.64. Пих 3 месеца Cycle balance? но не се повлия и се качи до 2.98. Каза ми предиабет и ми предписа Сиофор 2х1000мг. Ходих при ендокринолог и ми назначиха изследвания за щитовидна жлеза TSH 1.170 и ft4 14.85. Тя ми смени терапията на Глюкофаж 1х500мг. След като и инсулина и глюкозата са в норма, нужно ли е да се приемат лекарствени продукти за диабет . И след колко време може да се очаква подобрение на хома индекса. Лекарката ми каза поне след година-две?

Уважаема PaolinaPeneva,
от написаните показатели няма данни за предиабет. Това, което показват резултатите е инсулинова резистентност. Вие си избирате какво да правите. Обсъдете с лекарите си, че не желаете да приемате лекарства и да Ви разяснят какви храни трябва да избягвате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Antoaneta8524 » 15 Окт 2021, 10:52

Пия сиофор 2×1000 мг.ако пия глюкофаж хр пак ли трябва да пия 2000 мг.,или само 1000мг
Antoaneta8524
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Окт 2021, 10:45

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Окт 2021, 07:21

Antoaneta8524 написа:Пия сиофор 2×1000 мг.ако пия глюкофаж хр пак ли трябва да пия 2000 мг.,или само 1000мг

Уважаема Antoaneta8524,
дозировката медикаментите зависи от гликемичния контрол. Когато се преминава от един метформин към друг се запазва дозата, това важи и за този с удължено освобождане, т.е. трябва да приемате 2000 мг Глюкофаж XR. Това е в сила само ако контрола на кръвната захар е добър, в противен случай се консултирайте с ендокринолог, защото не се очаква тази смяна не е решението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот krasi_kraicheva » 30 Окт 2021, 23:23

Здравейте,
Много съм притеснена, мисля, че имам диабет - ходих на ендокринолог, нивата на захарта ми уж бяха в норма и лекаря не каза нищо обезпокоително, но аз продължавам да чувствам дискомфорт и тревога.. Краката ми започват да изтръпват като стане 6 часа вечерта, и не само стъпалата ами целите крака, постоянно съм уморена, а няма от какво.. работя на компютър, работата ми е много спокойна. Четох кои са симптомите на диабета и половината от тях ги имам - това означава ли, че развивам заболяването??
krasi_kraicheva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Окт 2021, 23:12

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Ное 2021, 08:50

krasi_kraicheva написа:Здравейте,
Много съм притеснена, мисля, че имам диабет - ходих на ендокринолог, нивата на захарта ми уж бяха в норма и лекаря не каза нищо обезпокоително, но аз продължавам да чувствам дискомфорт и тревога.. Краката ми започват да изтръпват като стане 6 часа вечерта, и не само стъпалата ами целите крака, постоянно съм уморена, а няма от какво.. работя на компютър, работата ми е много спокойна. Четох кои са симптомите на диабета и половината от тях ги имам - това означава ли, че развивам заболяването??

Уважаеми krasi_kraicheva,
оплакванията, които описвате могат да са свързани с висока кръвна захар, но могат и да имат и много други обяснения. Без да знам какви изследвания и кога са правени няма как да отговоря, дали е възможно да имате диабет. Щом ендокринолог е отхвърлил наличието му, Ви препоръчвам да потърсите и друга причина за проблемите си. Тъй като изтръпванията на краката са един от симптомите, които Ви притесняват, посетете невролог за да проведе специфични изследвания, които и ще насочат каква е причината за оплакванията Ви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта